Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Παρίσι πέρυσι, Βαρκελώνη φέτος.

Το Παρίσι απλά απίστευτο, ίσως η πιο ρομαντική πόλη του κόσμου. Βαρκελώνη σύμφωνα με κόζη θα είναι επίσης γαμώ, οπότε αναμένουμε τη στιγμή!:smiley:

Όνειρα: Αφού γυρίσω τουλάχιστον τη μισή Ευρώπη, να φύγω για Αυστραλία, Αμερική (Νότια-Βόρεια) και υγεία και λεφτά να έχουμε και βλέπουμε.:stuck_out_tongue:

Για οσους ψαχνονται για τετοιες αποστολες ,υπαρχουν οι γιατροι του Κοσμου που κανουν αποστολές σε χωρες οπως Σομαλια,Αφγανιστανκτλ. και ζητανε crew.Είνα μια μη κερδοσκοπικη οργανωση που περιθαλπτει μεταναστες στην Ελλαδα οι οποιοι δεν εχουν τα δικαιολογητικα να πανε σε αλλα νοσοκομεια.Επισης εθελοντικα μπορειτε να δουλεψετε στα κενρικα του οργανισμου ,στην Αθηνα στην πλατεια Κουμουνδουρου…Και τωρα σορυ για το οφ τοπικ δεν ειχα που να το γραψω…αλλα χρειαζονται φαρμακα, αντιβιωτικά,παυσιπονα,κ.τλ. αν σας περισσευουν εκει ειναι πάντα ευπροσδεκτα…
http://www.mdmgreece.gr/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=23&Itemid=67
Εχοντας ασχοληθει με τον φορεα αυτο ,εχω να πω παραγει πολυ σημαντικο εργο και υπηρχαν περιπτωσεις που εχει σωσει ζωες…

1999, Στουτγκάρδη για 3 μέρες, δε θυμάμαι και πολλά, εκτός από τις Porsche που κυκλοφορούσαν αβέρτα κουβέρτα…

1999, Νίκαια, θυμάμαι πως είχε παραλίες με πέτρες που μου την έδιναν, και επίσης τη βόλτα μέχρι το Monaco.

2001, ¶μστερνταμ, θυμάμαι ένα σωρό μουσεία που είχα πάει, την επίσκεψη στο γήπεδο του Ajax, ένα αργεντίνικο εστιατόριο που έτρωγα σχεδόν κάθε μέρα και κάτι ωραίες αφισσούλες :–

2003, Βουλγαρία (Σμόλιαν-Φιλιππούπολη-Μαντζάροβο), σχολική εκδρομή, είχα κάνει τσατάλια τα νεύρα των καθηγητών, τα πάντα πάμφθηνα, τσιγάρα Victory, αλλά και πολύ φτώχια…

2004, Κωνσταντινούπολη, ωραία γλυκά, ωραίος παστουρμάς, και τα γνωστά αξιοθέατα (Μπλέ Τζαμί, Αγία Σοφία κλπ.). Πολύ όμορφη πόλη, αλλά και πολύ φτώχια…

2006, Βουλγαρία (Σαντάνσκι), κάθε μέρα λιώμα από τα ξύδια…

2007, Ιταλία (Ρώμη-Φλωρεντία), 7ημερη εκδρομή 3ης λυκείου, τα δύο ομορφότερα μέρη που έχω δεί. Θα ήθελα να ξαναπάω κάποια στιγμή.

Το επόμενο ταξίδι στο εξωτερικό σχεδιάζω να είναι ένα tour στην Τουρκία, από Κωνσταντινούπολη μέχρι Σμύρνη, ελπίζω το καλοκαίρι που μας έρχεται αν όλα πάνε καλά.

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα ήθελα να πάω σε Βαρκελώνη, Αμβούργο (για να δώ αγώνα της St.Pauli), Livorno (για να δώ αγώνα της Livorno), Ρώμη, Φλωρεντία που ανέφερα πιο πρίν, Παρίσι, Ιρλανδία, Σκωτία, Ρουμανία και οι 3 μεγάλες φιλοδοξίες, Νέα Ορλεάνη, Πεκίνο και τέλος, η ακόμα μεγαλύτερη φιλοδοξία, να κάνω την διαδρομή Μόσχα - Βλαδιβοστόκ με τον υπερσιβηρικό.

TI EIΠΕΣ ΤΩΡΑ.

Παιδιά, τα προγράμματα εκείνα που κανονίζουν διάφορα ταξίδια σε όλη την Ευρώπη με τρένο ξέρετε ποιά είναι?

Τα Rail Europe λες.

Χμ, μάλλον. Έχω ακούσει οτι είναι πολύ οικονομική και έτσι η όλη φάση… ισχύει? Έχεις πάει?

Έχω κάνει πολλά ταξίδια, αλλά, όχι με αυτό. Απλά το ξέρω, έχουν πάει γνωστοι μου.Υπάρχει site, ρίξε ένα βλέφαρο.

Yπαρχει και ενα που εχει και οριο ηλικιας, αλλα δεν γνωριζω αν ειναι αυτο. Εχει και οργανωμενα πανδοχειακια δω και κει και την βγαζεις φτηνα. Χμιεεεφ.

Iδου :

http://www.interrailnet.com/?gclid=CNK22fCXipcCFUoa3godnTunDA

Thanx! Παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον… αν και φαντάζομαι δεν συμπεριλαμβάνεται η διαμονή στις τιμές του εισιτηρίου, ή μήπως όχι?.. (που θα μένεις άραγε αν κάνεις τέτοιο ταξίδι με τρένο? ισχύει αυτό με τα οργανωμένα πανδοχεία?)

Τέλος πάντων, για να μη ρωτάω συνέχεια, καλύτερα να το μελετήσω μόνος μου. :stuck_out_tongue:

Το εχει κανει το αφεντικό μου,και μετα πηγε με φερρυ στο Χοκάιντο (Japan)…Ταξίδι ζωής θα το χαρακτήριζα (και υπομονής :lol:)

Ρε τι υπερσιβηρικός και μπούρδες!

Το πιο ΤΡΟΥ ταξίδι είναι το Τεχεράνη-Κωνσταντινούπολη με τρένο!

69 ώρες ταξίδι (τυχαίο?) μέσα από Βόρειο Ιράν - Κουρδιστάν - Ντιγιαρμπακίρ - Μαλάτια - Άγκυρα - Εσκί Σεχίρ!

και για όσους δεν πείστηκαν ακόμα, αντιγράφω από το letsgoistanbul.com

Turkish State Railways (TCDD) operates the national railway network, although fares are very cheap, trains are rather slow and lacks air conditioning.

κανείς εθελοντής??? :lol::lol::lol::lol::lol:

Σε βλεπω ανταρτη του PKK μετά…:lol::stuck_out_tongue:

Raniato is back, oh fuck oh fuck.

Το πρωτο πραγμα που θελω να πω παει στον Βασιλη.
Αν εχεις ακομα ενδοιασμους για Στρασβουργο δες εδω. Πατα με.
Οι πικς τραβηγμενες απο μενα, αποδειξη ενα δαχτυλο που φαινεται καπου στην δευτερη.
Σαν καρτ ποσταλ δειχνουν, don’t they.

Πηγαινε. Απλα πηγαινε.

Τωρα πικς της τρου Γερμανιας δεν θα ανεβασω, too much prettiness can’t fit in a post.

Ωραιες πικ!

Τελικά δεν έχει Στρασβούργο, έχει Βαρκελώνη το μάρτη:P

Αλλά και η Γερμανία μέσα στα πλάνα είναι παντα 8)

Πόσο καιρό πήγες??

Εφυγα ανημερα Χριστουγεννα και γυρισα πριν κατι ωρες.
Μεναμε σε μια κωμοπολη κοντα στο Menheim, το Schwetzingen. Κοντα σε Heidelberg και τετοια, απιστευτα μερη…
Απο Menheim επαιρνες τρενο και πηγαινες οπου ηθελες. Βερολινο, Μοναχο, μεχρι και Παρισι, Βιεννη κλπ.
Ε απο κει 1:30 ωρα και λιγοτερο πας Στρασβουργο.
Πανεμορφη η Γερμανια αλλα και το Στρασβουργο ηταν απιθανο…
Οταν ζητησα στα γαλλικα εισιτηρια για το τρενο, θυμηθηκα εκεινο το βιντεο που ειχες ανεβασει. Αν ξαναπας Γαλλια παρε με μαζι να σου κανονιζω τα εισιτηρια μην γινεις σε ολη τη χωρα περιγελος.
Ψηνεσαι.:smiley:

Χαχαχαχα! Στο Παρίσι είχα άτομο που μιλούσε γαλλικά. Στη Βαρκελώνη δε θα έχω κανέναν:lol::lol::lol:

Με τα αγγλικά ήσουν οκ?

8/10 μιλουσαν αψογα. Το υπολοιπο ποσοστο ηξερε yes,no,i dont speak english,we close at ten και τετοια.
Στη Γαλλια σε μαγαζια και εστιατορια μιλουσαν πολυ καλα παλι, δεν μπορω να βγαλω γενικευμενο συμπερασμα ομως γιατι οταν ρωτουσαμε περαστικους για οδηγιες και τετοια ξεδιπλωνα τα γαλλικα καταλοιπα που μου ειχε αφησει το γυμνασιο και κατι φροντιστηρια καποτε.

Στο Στρασβουργο σε μαγαζι για σουβενιρ με εναν φιλο μου ψαχναμε το ιδανικο δωρο για κοινο φιλο μας και διαφωνουσαμε για διαφορα(στα ελληνικα παντα:p) και ο καταστηματαρχης οταν βγαιναμε μας ειπε ‘‘ευκαριστω’’ και ‘‘καλημεγα’’. :smiley:

  1. Όταν θα πάς Βαρκελώνη, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου (και σε όποιον άλλο είναι μαζί σου) και πήγαινε μια βόλτα στην πόλη Girona. Παίρνεις το τρενάκι και σε μία ώρα και δέκα λεπτά (γρήγορο τρένο) ή σε μία ώρα και σαράντα λεπτά (αργό τρένο) είσαι εκεί. Απλά θα χαζέψεις με την ομορφιά αυτής της πόλης. Ειδικά της παλιάς πόλης. Εγγυημένο αυτό, μιάς και το καλοκαίρι ήμουν εκεί.

  2. Γενικά στη Βαρκελώνη δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα με τα αγγλικά. Βέβαια μη φανταστείς οτι μιλάνε πολύ καλά, αλλά συνεννόηση βγαίνει.