Ταξίδια Στο Εξωτερικό

FREAKHOOD σε ευχαριστώ πολύ, να 'σαι καλά. Σου στέλνω pm για να μην φορτώνουμε το thread.

Που να ψαξω για σχετικα φτηνα αεροπορικα απο παρισι ελλαδα? (θεσσαλονικη προτιμω αλλα απο αθηνα και πανω μπορει να βολευτω). Αν υπαρχει αλλη πολη κοντα στο παρισι που βολευει καλυτερα επισης μπορει να βγει ακρη. Για γυρω στις 10 ιουλιου ψαχνω

Ευχαριστω

easyjet από Αθήνα

Για την χρονικη περιοδο που ψαχνεις (συν πλην μια βδομαδα), στις 10 του μηνος ειναι η φτηνοτερη πτηση που θα βρεις [B]απο ολη την Γαλλια[/B].
Πετας με Vueling απο Παρισι (Orly με την πτηση των 15:30) για Αθηνα , με ενδιαμεσο σταθμο Ρωμη.
93 ευρω [B][B][U]αυτη την στιγμη[/U][/B][/B] στο Website της Vueling.
Βιασου ομως γιατι μονο μια θεση εμεινε, και οι υπολοιπες ειναι ακριβες!

[SPOILER][/SPOILER]

Ενημερωσε αν χρειαστεις κι αλλη βοηθεια.
.
Μακαρι να προλαβεις να κλεισεις αυτη παντως, γιατι μετα θα παει πολυ πιο ακριβα το μαλλι.
[U]Με μια εξαιρεση ωστοσο[/U]. 88 ευρω στην ιδια διαδρομη με Vueling [B]αλλα στις 2 Ιουλιου[/B] τα ξημερωματα ([B]αυτη την στιγμη[/B] δυο θεσεις εχουν μεινει σε αυτη την τιμη).
Πιο φτηνη απο 88 ευρω μεσα στον Ιουλιο απο Γαλλια δεν προκειται να βρεις με καμια εταιρια (ουτε με την Vueling). Αυτο στο υπογραφω (εκτος αν γινει κανα θαυμα!)

.
.

Ρε μάγκες πείτε μου κανενα φτηνό χοστελ στο αμστερνταμ για 3 ατομα απο 14 -18 ιουνίου. Δεν μπορώ να βρω τίποτα. είναι όλα πανάκριβα.

Πριν μια βδομάδα που πήγα, μέιναμε http://www.hansbrinker.com/

Από τα φθηνότερα χοστελ. Κέντρο, μην περιμένεις κάτι τρομερό αλλά ούτε κάτι τραγικό. Σεντόνια(είχα τα δικά μου) και τουαλέτα ήταν καθαρά. Είχε και ωραίο πρωινό!
Το βράδυ στον ύπνο κρυώναμε αρκετά αλλά εσύ που σκέφτεσαι να πας καλοκαιράκι δεν θα έχεις θέμα.

Αυτό μου βγάζει απο 35 ευρώ το άτομο τη βραδια.
Πολλά δεν είναι? Εγώ έλεγα να βρω κανενα με 25 ευρώ περίπου. Δεν υπάρχει περίπτωση ε?

Εγώ 25 πλήρωνα τη βραδιά αλλά ήμασταν παρέα 5 άτομα οπότε κλείσαμε δωμάτιο με 6 guests γι’ αυτό και πιο φθηνά. Όσο λιγότερα κρεβάτια τόσο ψηλότερες τιμές. Και αυτό ήταν το πιο φθηνό που βρήκαμε.
Αν δεν έχετε πρόβλημα να μείνετε με άλλους κλείσε μεγαλύτερο.

Δες εδω. Θα βρεις τιμες απο 12 ευρω την βραδια για την περιοδο που πας (ωστοσο τσεκαρε τα reviews πριν κλεισεις οτιδηποτε, ειναι αρκετα ενημερωτικα). Το website εχει ειδικα φιλτρα για κατηγορια τιμων (price range) κλπ:

[SPOILER]http://www.hostelworld.com/[/SPOILER]
Επισης ριξε μια ματια κι εδω:

[SPOILER]https://www.facebook.com/rooms4rentAmsterdam[/SPOILER]
Και κατι τελευταιο:

[SPOILER]Αν δεν εχετε κλεισει εισιτηρια, η φτηνοτερη επιλογη ειναι με Transavia απο Θεσ/νικη για 200 ευρω το ατομο πηγαιν’ελα στις μερες που αναφερεις. Σε περιπτωση που μπορειτε να πατε αλλες μερες μεσα στον Ιουνη θα συνιστουσα την ιδια εταιρια 5 με 12 Ιουνιου διοτι ερχεται 165 το ατομο πηγαιν’ελα και με τα λεφτα που γλυτωνετε καθεστε 7 μερες αντι για 4 (σto φτηνοτερο hostel ομως, και χωρις να συνυπολογισουμε αλλα εξοδα, φαγητο κλπ).
Anyway φτηνοτερα αεροπορικα για Αμστερνταμ δεν υπαρχει περιπτωση να βρειτε αλλου αλλα φανταζομαι πως το γνωριζεις ηδη.
Και μην ξεχναμε τον χιλιοειπωμενο μα χρυσο κανονα!
Οσο πιο συντομα κλεισουμε οτιδηποτε, τόσο πιο φτηνα ερχεται!
[/SPOILER]

Με transavia εκλεισα 90 ευρώ πήγαινε. Πολύ καλά. Μετά θα γυρίσω μέσω λονδίνου οπότε επιστροφή έκλεισα με easy jet. amstedam - λονδίνο, λονδίνο θεσσαλονίκη 135 ευρώ. (με αποσκευές)

Και μη ξεχνας και αυτο που ειπωθηκε απο Norda.
25 ευρω αλλα ηταν στο κεντρο. Αν τσεκαρεις το website που σου εστειλα εχει εναν πολυ φτηνο στυλ μπανγκαλοους σε εξοχικο τεραστιο παρκο και για καλοκαιρι νομιζω πως θαναι πολυ καλα αφου βγαινει 12 ευρω το ατομο στις μερες που πας! Ωστοσο ειναι σε προαστιο 20 λεπτα απο το κεντρο και με λεωφορειο θα σου βγαινει περιπου στα ιδια χρηματα, εκτος αν γουσταρετε περπατημα κι ετσι μα και παλι…it’s up to you.

Ναι, έχεις δίκιο είχε κάποια εκτός και πιο φθηνά. Απλά να σε προειδοποιήσω ότι το ολοήμερο εισιτήριο για τραμ, μετρό κτλ είναι 12,50 ευρώ και κάθε διαδρομή είναι στα 2,80. Δηλαδή, ψιλό τσούζει. Καλύτερα να τα δώσεις σε ένα χόστελ στο κέντρο να γυρνάς με τα πόδια. Η μπορείτε να νοικιάσετε ποδήλατο αν αποφασίσετε να μείνετε πιο μακριά.

Ρε παιδια εσεις που ταξιδευετε ή ταξιδεψατε[B] Νορβηγια και Οσλο[/B] γενικοτερα, και οσοι αλλοι τυχαινει να γνωριζουν, ξερετε αν χρειαζομαι βιζα για να ταξιδεψω transit μεσω Oslo για αλλου?
Ενα παραδειγμα:
Aν πεταξω Oslo σε ενα απο τα αεροδρομια Rygge ή Torp και μετα θελω να παρω πτηση απο το αλλο αεροδρομιο στο Οσλο (το Gardermoen) την ιδια ή την επομενη μερα, πρεπει να βγαλω ειδικη βιζα?
Και τι ισχυει αν δεν χρειαζεται καθολου να κανω αλλαγη αεροδρομιου και απλα να αλλαξω πτηση απο το ιδιο αεροδρομιο? Αρκει το διαβατηριο σε αυτη την περιπτωση?
Μια τελευταια [B]σημαντικη ερωτηση.[/B]
Σε τι αποστασεις μεταξυ τους βρισκονται αυτα τα αεροδρομια, και πως παω απο το ενα στο αλλο με οικονομικο τροπο? Το πιθανοτερο ειναι να αφιχθω σε Rygge ή Torp και μετα να πεταξω απο Gardermoen οπως εγραψα και πριν.

Δε χρειάζεται καμία βίζα για Νορβηγία, εφόσον έχεις ελληνικό διαβατήριο.

Thanx για την πληροφορια. Ρωτησα επειδη η Νορβηγια δεν ειναι μελος της ΕΕ.
Ωραια, τωρα εμεινε να μαθουμε πως μετακινουμαστε μεταξυ αεροδρομιων 8)

Δε χρειάζεται κανένα ελληνικό διαβατήριο για Νορβηγία, εφ’ όσον έχεις ταυτότητα νέου τύπου (προσοχή όμως, με εκτυπωμένα τα στοιχεία, όχι χειρόγραφα, στα χειρόγραφα τσινάνε). Πήγα Όσλο το 2012 με την ελληνική μου ταυτότητα, αντικαθιστώντας την παλιά μου. Η αντικατάσταση είναι δωρεάν, πληρώνεις μόνο τις φωτογραφίες. Το διαβατήριο για να βγει θέλει 80 ευρώ.

Ευτυχως εχω διαβατηριο νεου τυπου και οσο για τα αεροδρομια, αν το αποφασισω, θα πεταξω μεσω Gardermoen και στις δυο πτησεις. Η Norwegean εχει κατι κουφες τιμες και για αυτο θα την προτιμησω αν τελικα πεταξω προς Ασια.

Μένει κάποιος Tilburg ή Breda Ολλανδίας ή κάποιος φίλος/φίλη του που να μην είναι βιαστής να με φιλοξενήσει να δω Neurotic το καημένο! Η αν κάποιος/κάποια ψάχνει ξενοδοχείο ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Δοκιμασε couchsurfing ρε αν δεν βρεις κανεναν. Μπορει να βρεθει κανας μεταλχεντ να σε φιλοξενησει.

:lol3::lol3: