Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Ευχαριστώ norda. Το ξενοδοχείο που μου πρότεινες είναι το χειρότερο στον κόσμο. :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Μόλις βρήκα αυτό το άρθρο.
http://tvxs.gr/news/paraksena/einai-xeirotero-ksenodoxeio-ston-kosmo-kai-kamaronoyn

Τελικά έκλεισα αυτό.
http://www.hotelbeursstraat.nl/
Αν έχει πάει κανένας ας πει. 32 ευρώ το άτομο τη βραδιά βγήκε.

Χαχαχαχ,Μην ψαρώνεις. Και εμείς μόλις κλείσαμε το συγκεκριμένο χοστελ, μετά βρήκα παρόμοιο άρθρο και άρχισα να φοβάμαι. Είναι και καλά η διαφήμιση τους. Με το που πήγαμε στο χοστελ είχαν διαφημίσεις τέτοιου είδους “Χειρότερο χοστελ ντεμέκ”

To Άμστερνταμ παίζει να έχει γενικά τα πιο άθλια ξενοδοχεία στον κόσμο. Ιδίως αυτά που είναι μικρά και βρίσκονται σε κεντρικό σημείο είναι χάλια. Ή δε θα έχει τουαλέτα στο δωμάτιο, ή θα πρέπει να ανέβεις με τη βαλίτσα σου πέντε ορόφους από μια σκάλα τύπου καμπαναριού, ή θα πρέπει να πας για πρωινό σε ένα συνεργαζόμενο εστιατόριο 100 μέτρα μακριά, ή … ή… Και γενικά η καθαριότητα είναι πρόβλημα. Καλή τύχη!

Ξεκίνησα δειλά-δειλά να ψάχνω για κάποιες διαδρομές με τρένο στην Ευρώπη που θα ήθελα να κάνω του χρόνου τέτοια εποχή.

Καθότι ο ΟΣΕ έχει κόψει τους προορισμούς προς το εξωτερικό, πιθανή αφετηρία μου θα είναι μία πόλη με σύνδεση low cost αεροπορικής.

Η διαδρομή που σίγουρα θα ήθελα να κάνω είναι Oslo-Bergen kai Mydral-Flam στη Νορβηγία.
Αυτό που σκέφτομαι είναι να ξεκινήσω από το Βερολίνο και με ενδιάμεση στάση στην Κοπεγχάγη να καταλήξω στο Όσλο.

Έχει κάνει κανείς αντίστοιχο ταξίδι με τρένο και αν ναι έχει να προτείνει κάτι ως προς τη διαδρομή; (μία άλλη σκέψη θα ήταν να ξεκινήσω από Μιλάνο ώστε να κάνω και κάποια διαδρομή στην Ελβετία και από εκεί να καταλήξω Βερολίνο, αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά).

Επίσης, τα διάφορα πάσα (eurail κλπ) αξίζουν τον κόπο για τέτοια ταξίδια;

Θα έλεγα ότι οι Γερμανικές διαδρομές που έχω κάνει (Βερολίνο - Λειψία και Βερολίνο-Αμβούργο -με αυτοκίνητο η δεύτερη αλλά δε νομίζω να αλλάζει και πολλά) δεν αξίζουν ιδιαίτερα. Τα γερμανικά Intercity από την άλλη είναι άψογα.

Αντίθετα μου άρεσαν πολύ οι διαδρομές στην Ολλανδία (γύρισα κυριολεκτικά τη μισή μέσα σε 24 ώρες πηγαίνοντας Άμστερνταμ - Τίλμπουργκ και πίσω (από διαφορετική γραμμή).

Από κει και πέρα εξαρτάται πόσο low-cost θες να είναι τα αεροπορικά, γιατί μπορείς να πας κατευθείαν Όσλο (μέσω Aegean και συνεργαζόμενων με κάνα Go-Light εισιτήριο) και από κει να γυρίσεις Νορβηγία/Σουηδία. Όλοι όσοι έχουν πάει λένε ότι το Οσλο - Μπέργκεν είναι φανταστική διαδρομή, αν και είχα κοιτάξει πρόσφατα εισιτήρια και παίζει να έφτανε κάνα 200άρι το πηγαινέλα.

Κανονικά η τιμή ειναι εκεί που λες (1800 κορόνες, περίπου 190 ευρώ). Με κράτηση νωρίτερα βέβαια μπορείς να κάνεις τη διαδρομή ακόμη και με 600 κορόνες.

Βέβαια η Νορβηγία ειναι ούτως η άλλως πανάκριβη.

Αυτό που σκεφτομαι ειναι αν θα περιορίσω το ταξίδι στη Νορβηγία ή αν θα άξιζε τον κόπο να ξεκινησω με τρένο από νοτιότερα ώστε να κανω και κάποιες άλλες φοβερές διαδρομές (πχ σε Ελβετία η Αυστρία -με το αντίστοιχο κόστος παντα).

Η Ολλανδία που λες ειναι μια επίσης καλή επιλογή για αφετηρία! Νομίζω ξεκινάει πτήσεις και η transavia από φέτος Θεσσαλονίκη-Άμστερνταμ.

Έχω κάνει Στοκχόλμη - Όσλο με τραίνο, είναι μια όμορφη διαδρομή 5 ωρών και την πλήρωσα 30 ευρώ (one-way). Γενικώς, αν κλείσεις εισιτήρια τραίνου ΠΟΛΥ νωρίς, μπορείς να πετύχεις τέτοιες τιμές, ακόμα και στη Σκανδιναβία.

Υπαρχουν και websites οπως το Blahblahcar μα και αρκετα αλλα τετοια.
Χαρη σε αυτα εχω ταξιδεψει σχεδον τσαμπα.

Σε 2 εβδομάδες πάω Amsterdam να δω Pearl jam. Θα καθήσω 4 βράδια. Θέλω να μου πείτε μέρη που πρέπει να πάω οπωσδήποτε, καλά μαγαζιά, καλό βρώμικο φαγητό κτλπ.
:slight_smile:

Μπορείς να στείλεις και προσωπικό μήνυμα στον Therion, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Λογικά θα ξέρει.

Μουσείο Βαν Γκογκ και Εθνικό Μουσείο. Γενικά η Museumplein είναι χάρμα οφθαλμών και έχει πολλά αξιόλογα πράγματα να δεις. Απόφυγε τα “τουριστικά” ρεστωράν, το φαί είναι σκατά και πανάκριβο. Γενικά φαί δεν ευχαριστήθηκα σχεδόν ποτέ στην Ολλανδία, μόνο το σπιτικό τρωγόταν. Πατάτες και αν είσαι φαν της έθνικ κουζίνας, τσίμπα κανα κινέζικο. Α ναι και burger. Έχει ένα απίστευτο μπεργκεράδικο, κοντά στην κεντρική πλατεία, εκεί που είναι το παλάτι, αλλά δε θυμάμαι όνομα, κανένας Θεριός ίσως βοηθήσει. Να τσιμπήσεις μπέργκερ με κόμπε meat να γλείφεις και το τραπέζι μετά. Δεν ξέρω αν ήταν τόσο νόστιμο ή μου φάνηκε έτσι μετά από 10 μέρες σχεδόν νηστικός, αλλά αξίζει τον κόπο. Επίσης κάνε την χάρη στον εαυτό σου και δοκίμασε τα λεγόμενα στρουπβάφελς. Eίναι το δώρο της Ολλανδίας στην ανθρωπότητα.Πάνε στην μοναδική αλυσίδα σούπερ μάρκετ που έχουν, τα άλμπερτ χάινε και τσίμπα από κει αν δεν βρίσκεις αλλού. Επίσης ό,τι έχει να κάνει με μηλόπιτα είναι τουλάχιστον θεϊκό και βάλε. Βόλτα στα coffee shop και στα μπουρδέλα, απλά για να λες ότι πήγες και γενικά βόλτες στα κανάλια.Έχει πανέμορφα μέρη. Απόφυγε τα μέρη δυτικά από τον σταθμό, είναι αρκετά dodgy και έχει περίεργες φάτσες και δεν έχει και τίποτα να δεις βασικά. Έχει πολλά όμορφα μέρη να πας και να ανακαλύψεις, αλλά επειδή τα ονόματα περιέχουν γύρω στα 50 a’s(πχ κάτι σε Graaaaaachtaaassseeeeeegrtzd) το καθένα, δεν θυμάμαι να στα γράψω ακριβώς.

ΝΑΙ ΡΕ ΧΟΚΑΜ

Μαγκες, ζω μονο με τετοια, στο χαλαρο.Ειχα παρει 4 σακουλακια, τα 2 για να τα παω Ελλαδα.Φυγαν ολα σε 2 μερες.Bliss.

Έχει μείνει κανείς Παρίσι σε hostel, να προτείνει κανά καλό; Μερσί.

πότε πας?

Τέλη Ιουλίου υπολογίζω, δεν έχω κλείσει τίποτα ακόμα βέβαια. Αλλά περνάει ο καιρός και μάλλον “καίγεται” η φάση.

λέω να κινηθώ σε κατεύθυνση να πραγματοποιήσω ένα μεγάλο όνειρο. να πάω Ιρλανδία. το σχέδιο όπως το έχω στο μυαλό μου, έχει ως εξής: τέλη Μαΐου. 10-11 διανυκτερεύσεις. 3 στο Δουβλίνο, 4 στο Μπαλισάννον για το φεστιβάλ του Rory, και 3 στο Μπέλφαστ. (επειδή πέφτει αμέσως πριν από εξεταστική ίσως κοπούν οι μέρες στο Μπέλφαστ με βαριά καρδιά βέβαια).

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, να μου πει περίπου κόστος, τι παίζει με αεροπορικά (ανταποκρίσεις κλπ), και “αξιοθέατα” (αν υπάρχει κάτι σχετικό με IRA που μπορώ να βρω, κανα μουσείο από εμφύλιο και την αντίσταση κλπ)

[SPOILER]Έλενα Μόκα, σαφώς και δεν σε ξεχνάω, απλά τα σχεδιάζω στο μυαλό μου να δω πόσο εφικτό είναι[/SPOILER]

Το Δουβλίνο είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ, οι τιμές κυμαίνονται στα επίπεδα του Λονδίνου. Απευθείας από Ελλάδα έχει μόνο η Aer Lingus νομίζω, αλλά με Ryanair (ανταπόκριση συνήθως Λονδίνο βολεύει περισσότερο) θα βρεις τιμές ξευτίλας, ειδικά από Θεσσαλονίκη.

Με μουσεία δεν έχω πολυασχοληθεί για να είμαι ειλικρινής, αλλά αξίζει σίγουρα να πας στις φυλακές Kilmainham: http://en.wikipedia.org/wiki/Kilmainham_Gaol

Εκεί είχαν φυλακιστεί/εκτελεστεί οι πρώτοι του IRA μεταξύ διάφορων άλλων κρατουμένων [και ποινικών]. Είναι η φυλακή που γυρίστηκε το “In The Name Of The Father” αν το 'χεις δει, έχει ξενάγηση μέσα στα κελιά και τους διαδρόμους, στο σημείο των εκτελέσεων και άμα θυμάμαι καλά η ξενάγηση/είσοδος έχει ή 2? ή 4?. Είναι ανατριχιαστικό, έχω πάει 2-3 φορές.

Στο φεστιβάλ του Rory δεν έχω πάει αλλά είναι καταστροφή μεγάλη από άποψη καταχρήσεων και κόσμου κλπ, αλλά πρέπει να αξίζει φουλ.

Ότι άλλο θες, ελεύθερα.

από χόστελ/ξενοδοχεία τι τιμές (κατά προσέγγιση) παίζουν?

πτήση όντως βγαίνει πιο φθηνά από Θεσσαλονίκη, μέσω Λονδίνου? έχω μια εντύπωση ότι παίζει να βρίσκεις πιο φθηνές ανταποκρίσεις.

κανά 1000-1200? θα μου φτάσουν? με έναν πρόχειρο υπολογισμό

Θυμάμαι από Θεσσαλονίκη είχα βρει μισοτιμής απ’ ότι από Αθήνα. Επίσης από Βόλο είχα πετάξει μια φορά, με ανταπόκριση Βρυξέλλες, επίσης φθηνά. Τσέκαρε διάφορες ανταποκρίσεις να είσαι σίγουρος. Το Λονδίνο το πρότεινα γιατί από Λονδίνο για Δουβλίνο είναι τσάμπα σχεδόν.

Για διαμονή δεν έχω ιδέα, αν και φθηνά χόστελ θα βρεις υποθέτω.

Με το μπάτζετ αυτό θα είσαι οκ, ναι. Αν και δεν έχω ιδέα για διαμονή πόσα θα φύγουν, το τονίζω! Μετακινήσεις είναι ακριβά - αν και κινείσαι και με τα πόδια καμιά φορά, οι μπύρες θέλουν 4-5? στα μη τουριστικά μαγαζιά, φαγητό απ’ έξω είναι πανάκριβο - εκτός από McDonald’s :p.

Στείλε ένα μήνυμα και στον Isis, μένει περισσότερο καιρό από μένα εδώ, θα μπορεί να σε κατατοπήσει καλύτερα.

οκ! ευχαριστώ πολύ! θα επανέρχομαι σιγά σιγά και θα ρωτάω! :stuck_out_tongue:

θενξ!