Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Συνοπτικες εντυπωσεις απο 10ημερη παραμονη στην Κυπρο (Λαρνακα και Παφο).

  • Συνολικα επισκεφτηκα 5 μερη: Λαρνακα, Παφο, Αγια Ναπα, Πρωταρας, Λεμεσος.
  • Κοστος: 20%-40% υψηλοτερες τιμες απο την Ελλαδα σε φαγητο/ ξαπλωστρες. Για 2 ατομα σε εστιατοριο πληρωνα 35- 50 ευρω, οι ξαπλωστρες κοστιζαν 5ευρω(μονο στη Λαρνακα)- 7.5ευρω(σε ολες τις αλλες παραλιες που πηγα). Τα ξενοδοχεια εχουν αναλογες τιμες με τα ελληνικα ξενοδοχεια.
    Φιλοξενια: Πολυ καλη φιλοξενια και συμπεριφορα απο ολους οσους ηρθα σε επαφη.
    Παραλιες: Πολυ καλες, αντιστοιχες αρκετων ελληνικων παραλιων. Τα νερα πολυ ζεστα.
  • Συγκοινωνιες: Ακριβες. Στην Παφο οι αστικες συγκοινωνιες εχουν καποια οργανωση, στη Λαρνακα οχι και τοσο. Οι υπεραστικες συγκοινωνιες ειναι ψιλοτραγικες, αλλα δινεις κατι παραπανω και μετακινησε μονο με ταξι (μινι-μπας)
  • Τουρισμος: Παρα πολυ οργανωμενος! Πολλοι Ρωσσοι, Αγγλοι, Ιταλοι, Σκανδιναβοι.
  • Προταση: Αν πατε αγοροπαρεα-κοριτσοπαρεα, χτυπηστε Αγια Ναπα. Πολλη νεολαια και διασκεδαση. Για ζευγαρακια θα προτεινα Λαρνακα.

Ζυρίχη ή Βιέννη; Για πείτε εντυπώσεις.

Για τουρισμό? Τι θες να μάθεις? (Βιέννη)

Ναι! Σκεφτόμαστε να πάμε οικογενειακώς, μια βδομάδα, με πλοίο-αυτοκίνητο.
Αν μπορείς να μου πεις τις εντυπώσεις σου για την πόλη και τα πέριξ, πολύ θα με βοηθήσεις. Γενικώς σαν πόλη, τί λέει; Είναι όλη γραφική όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, περπατιέται εύκολα; Αξιοθέατα, καμιά παμπ και ό,τι άλλο κρίνεις απαραίτητο να επισκεφτεί ένας τουρίστας! Ευχαριστώ. :slight_smile:

Λοιπόν, πήγα μια βδομάδα τον Ιούλιο. Πολύ όμορφη και μπαρόκ πόλη, παντού παλάτια, πολλά πάρκα (50% της πόλης πράσινο) λουνα παρκ (πρατερ) και πολλά πολλά μουσεία με εκπληκτικές συλλογές. Γενικά, το κέντρο της Βιέννης (η innerstadt) περπατιεται πολύ εύκολα. Όταν πήγαμε είχε και πολλές δραστηριότητες όπως θερινά σινεμά μπροστά από ιστορικά κτίρια και ήταν σούπερ. Για πιο απομακρυσμένα το μετρο είναι πολύ βολικό αν και θέλει εβδομαδιαίο εισητηριο για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά. Για ψώνια(πιο πολύ γιουσουρούμ) η neu markt είναι παραδεισος και έχει στάση μετρο ακριβώς εκεί. Για φαγητό πρέπει να θυμηθώ λιο πού έφαγα, αλλά σε αυτά πυο πήγα ήταν καλά. Στην ινερσταντ στα στενάκια έχει αρκετά γραφικά μπαράκια αν και επίσης πρέπει να θυμηθώ ονόματα. Τιμές σχετικά Ελλάδας λίγο πολύ. Αν έχει καλό καιρό περπατήστε όσο μπορείτε τον περιφεριακο του κέντρου (ρινγκστρασσε) εκεί πάνω είναι χτισμένα τα πιο εντυπωσιακά κτίρια. Ακούστε και κάποιο κουαρτετο εγχόρδων, βιεννη χωρίς εμπειρία κλασσικής μουσικής δε λέει. Ότι δεν καλυψα, let me know…
Sent from my Windows Phone

Σ’ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω…ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου, θα το ψάξω ενδελεχώς το θέμα…μακάρι να γίνει αυτό το ταξίδι κάποια στιγμή! :slight_smile:

Δεν κάνει τίποτα. Άμα ψηθεις παραπάνω και θες περισσότερες πληροφοριες πες μου να σου πω και τα μερη για φαγητό, και αλλες λεπτομερειες κλπ…
Sent from my Windows Phone

Θα σε έχω στα υπόψη μου. Ευχαριστώ! :slight_smile:

Φευγω απο Λονδινο με σκοπο να μεινω Ελλαδα για κανα μηνα και μετα Ασια για δουλεια, αλλα επειδη εδω στην Αγγλια εχω πολλα μπαγκαζια (3 βαλιτσες, 2 σακβουαγιαζ & κιθαρα) τα αεροπλανα εχουν περιορισμους και δεν μπορω να αφησω πραγματα πισω. Αρα car share γιατι ακομα και τα λεωφορεια ειναι πανακριβα με τοσα κερατα που εχω μαζι μου. Ψαχνω μεσω Γερμανιας. Εχω δυο φιλες Ανοβερο και Στουτγκαρδη που με φιλοξενουν για οσο θελω αλλα το θεμα ειναι οτι αμα δεν βρω την καταλληλη διαδρομη αναγκαστικα θα ψαξω λεωφορεια και τρενα. Οποιαδηποτε πληροφορια η οτι αλλο που μπορει να βοηθησει ειναι ευπροσδεκτα,

Τα χρειάζεσαι όλα; έχεις δει να τα στείλεις μόνα τους καργκο; δεν έχω first hand info, αλλά νομίζω πως γίνεται

Ναι, το εψαξα αλλα θελουν τα μαλλιοκερατα τους.

Εδωσα 100 ευρωπουλα (θα μπορουσα και με πολυ λιγοτερα αλλα βαριομουν) για να μετακινηθω απο Λονδινο στο νοτιο μερος της Γερμανιας (Στουτγκαρδη) μαζι με ολα τα μπαγκαζια μου!
Ηθελε ψαξιμο ομως.
Τωρα θα αραξουμε εδω μεχρι να βρουμε κανα οδηγο για Ελλαδα!

Θα πάω Ρώμη αρχές Δεκεμβρίου. Ελπίζω να μην έχει χάλια καιρό. Βρήκα πολύ φτηνά εισιτήρια με ryan air (45 ευρώ πηγαινε-έλα).
Ξενοδοχείο δεν έκλεισα ακόμα γιατί δεν ξέρω τι παίζει. Μου είπαν οτι υπάρχουν και κάποιες περιοχές που δεν βολεύει στη μετακίνηση. Όποιος έχει πάει , ας μου πει 2-3 πράγματα για ξενοδοχεία, φαί, νυχτερινή ζωή, τι να δω κτλπ.

Ξενοδοχεία δεν ξέρω, όλα σχετικά ακριβά είναι έτσι κι αλλιώς (ίσως χειμερινή περίοδο φτηνότερα).
Φαΐ καλό και φτηνό έχει στην περιοχή Trastevere.
Να δεις: Κολοσαίο, Βατικανό, ναούς (έχει μερικές Santa Maria, ειδικά η Maggiore αξίζει, όπως και άλλους ναούς) και τη Villa Borghese. Στη Ρώμη υπάρχει η Roma card, με την οποία έχεις δωρεάν διαδρομές στα μέσα για 3 μέρες (αν θυμάμαι καλά) και δωρεάν είσοδο στα 2 πρώτα αξιοθέατα που θα την χρησιμοποιήσεις. Ειδικά για Κολοσαίο αξίζει να τη χρησιμοποιήσεις, γιατί έχει τσουχτερή είσοδο (στο Βατικανό δεν ισχύει η κάρτα).
Αν σκοπεύεις να δεις όσα περισσότερα αξιοθέατα και μουσεία μπορείς, τότε ξέχνα τη νυχτερινή ζωή γιατί θα γυρνάς πτώμα το βράδυ. Πόλη που αξίζει να περπατήσεις.

Ευτυχως χθες βραδι πετυχα καλη τιμη (43.5 ευρω) με aegean απο Στουτγκαρδη - Θεσ/νικη για την τεταρτη. Θα δωσω και αλλα 40 για δυο βαλιτσες 23 κιλων η καθε μια, σχετικα καλη τιμη. Το θεμα ομως ειναι οτι θα αφησω την washburn ηλεκτρικη κιθαρα μου στο σπιτι της φιλης μου εκει μεχρι να βρεθει κανας τυπος να την παρει μαζι του οδικως προς τα κατω. Καπως δυσκολο το κοβω να γινει συντομα :frowning:

δώστε ινφο για Ρώμη. ξενοδοχεία κλπ (μου είπαν φίλοι μου για το Caravaggio ότι είναι καλό).

επίσης τι διαδικασία παίζει στο booking.com? πώς κάνω κράτηση? προπληρώνω? πληρώνω μια προκαταβολή και στο ξενοδοχείο τα υπόλοιπα?

Στο booking συνήθως δεν προπληρώνεις (εκτός κι αν αναφέρει “free cancelation is not available” δίπλα στην τιμή). Το πολύ πολύ να σου κάνουν προέγκριση της κάρτας (δε στη χρεώνουν). Όπου λέει δωρεάν ακύρωση, βλέπεις τους όρους μέχρι πότε μπορείς να ακυρώσεις δωρεάν.
Με λίγα λόγια, κάνε ένα λογ/σμο, επέλεξε το δωμάτιο που σε ενδιαφέρει, διάβασε τους όρους πριν κάνεις την κράτηση, βάζεις στοιχεία σου και στοιχεία της κάρτας και είσαι έτοιμος.

θέλει πιστωτική δηλαδή για να σε χρεώσουν ή βολεύει και pre paid?

Κάνει και χρεωστική, αρκεί να υπάρχει μέσα το ποσό (για την περίπτωση που θα στην προεγκρίνουν)

κατάλαβα. άρα πρέπει να έχω μέσα στην κάρτα το ποσό της κράτησης δηλαδή για το τσεκάρουν…

σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις. απλά για να είμαι σίγουρος