Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Συνάλλαγμα σε ανταλλακτήριο για μένα είναι πάντα η τελευταία επιλογή. Δεύτερη επιλογή είναι να τραβήξω λεφτά από ATM, αν το ποσό είναι τέτοιο που να δικαιολογεί το κόστος.
Η πιστωτική είναι πάντα η καλύτερη επιλογή, απλά κάντε μία έρευνα για το τι πιστωτικές διαθέτουν οι τράπεζες. Εγώ έχω μία αποκλειστικά για το εξωτερικό επειδή δε χρεώνει τη μία λίρα που είναι το στάνταρ στην Αγγλία για συναλλαγές σε ξένο νόμισμα. Και στην Ελλάδα κάποιες έχουν min χρέωση, κάποιες ποσοστό, κάποιες χωρίς προμήθεια.

Γενικά λόγο ΕΕ τα κόστη έχουν πέσει και η δυνατότητα για μεταφορά υπολοίπου είναι πανεύκολη. Λίγη έρευνα θέλει. Επίσης, για οποιαδήποτε αλλαγή σε όρους και προϋποθέσεις λαμβάνετε ενημέρωση υποχρεωτικά, σε συγκεκριμένη μορφή που κάνει ξεκάθαρο τι χρεώσεις έχουν αλλάξει.

Ψαχνοντας τυχαια διαπιστωσα οτι η Wizzair στις αρχες Δεκεμβριου εχει εισιτηρια για Λονδινο με 40 ευρω πηγαινε-ελα, τα οποια γινοται λιγοτερα αν εισαι μελος τπυ Discount Club τους. Ναι, πεταει στο Λουτον. Ναι, οι ωρες δεν ειναι και οι καλυτερες. 40 ευρω ομως. 40. Τα οποια οπως ειπαμε, μπορει να ειναι και λιγοτερα. Αμα ενδιαφερεται κανεις, ας το δει. Ειτε απο εδω, ειτε απο εκει :smile:.

1 Like

Εχει καμια καλη συναυλια το γεναρη που δεν εχω παρει χαμπαρι;;
Και νοεβρη που κοιταξα παλι 20 ευρω εχει η wizz αλλα απο οτι εψαξα το λουτον πρεπει να ειναι μεγαλη ταλαιπωρια οποτε εκλεισα με ryanair που ειχε 30.

Ξερει κανεις για τρενα στην αγγλια? Θελω να παω απο μαντσεστερ στο λονδινο στις 10 νοεβρη, πρεπει να κλεισω νωριτερα ή βρισκω 1-2 μερες νωριτερα απο κει?

Εδιτ:επισης, υπαρχει προβλημα λογω brexit για ταξιδι με ταυτοτητα? Εχω διαβατηριο αλλα ο φιλος που θα παμε μαζι εχει μονο ταυτοτητα.

Δεν ξέρω ρε, δεν κοίταξα καν.

Δε νομίζω να είναι και πολύ χειρότερο από το Stansted. Πιο πολύ με ανησυχεί η αεροπορική, παρά το αεροδρόμιο :smile:. Αλλά και πάλι: 20 ευρώ.

https://www.thetrainline.com/

Πήγα τον Ιούνιο μόνο με ταυτότητα. Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί εννοείται να είναι νέου τύπου, με λατινικούς χαρακτήρες.

1 Like

Uncle Acid & the Deadbeats 25 Γεναρη εχω σημειωμενο.

file ego 8a proteina bus gia manchester. se afinei mesa stin poli kai an to kleiseis apo tora borei kai na to vreis kato apo 3 lires.

tsekare ta akolou8a na deis pio se paei (kai einai kai pio ftino)

https://www.nationalexpress.com/en

https://uk.megabus.com/

1 Like

Το ειδα αλλα κανει και 5,5 ωρες να παει. Θελω να προλαβω να δω και λιγο λονδινο πριν τη συναυλια των focus. Εκλεισα με τρενο 28 ευρω, κανει μονο 2 ωριτσες

oh nai tote exeis dikio. u win some lose some situation. have fun.

1 Like

Kαλά έκανες και έκλεισες γιατί οι τιμές ανεβαίνουν -ειδικά αν έκλεισες με Virgin ξεκινάνε από χαμηλά και ανεβαίνουν πολύ.

1 Like

Ναι ε; Χρήσιμο. Και με τα λεωφορεία το ίδιο;

Ναι, αν μιλάμε για National Express. Η διαφοροποίηση είναι πως στα τρένα -Virgin- έχει να κάνει με την ημερομηνία και τη διαθεσιμότητα, τα λεωφορεία αποκλειστικά σχεδόν με τη διαθεσιμότητα.

Επίσης, στα τρένα είναι και ανάλογα την εταιρεία. Η Virgin έχει την πολιτική που έγραψα παραπάνω, άλλες έχουν fix τιμές. Πχ η Greater Anglia που κάνει τη διαδρομή Stansted-Λονδίνο.

Πάντως τα λεωφορεία δεν θα τα προτιμούσα. Μπορεί να πέσεις σε κίνηση έξω από μεγάλες πόλεις και να χάσεις πολύ χρόνο σε ώρες αιχμής.

Εγώ θέλω να πάω Λούτον-Λονδίνο (και Λονδίνο-Λούτον) και ίσως Λονδίνο-Μπόρνμουθ (και αντίστροφα) σε 3 μήνες από σήμερα. Τι προτείνεις;

Luton Λονδίνο δεν έχει διαφορά, οπότε και να κλείσεις το anytime Return θα σε συμφέρει λογικά που έχει στάνταρ τιμή. Λεωφορείο αν το κλείσεις από τώρα θα σου βγει μισή τιμή αλλά και διπλάσια ώρα.

Για Μπορνμουθ μάλλον θα βρεις καλύτερες τιμές νωρίτερα.

Έχω βρει λεωφορείο με 5 λίρες one way για Μπόρνμουθ. Το τραίνο κοστίζει πολύ περισσότερο και κάνει την ίδια περίπου ώρα (θεωρητικά, ΟΚ).

Ναι το anytime Return για τρένο είναι κάνα 40αρι αν θυμάμαι καλά. Αν έχεις χρόνο μπροστά σου και δεν τρέχεις να προλάβεις κάνα λαιβ την ίδια μέρα πάρε το λεωφορείο.

edit: Νόμιζα μιλάς για Λούτον. Για Βοurnemouth με τρένο δεν παίζει να βρεις κάτω από 15 one way

Ρολο παιζει επισης και τι ωρα/μερα θα εισαι στο δρομο με το λεωφορειο, γιατι μπορει να πεσεις σε εξοδο/rush hour μετα τη δουλεια και να κολλησεις. Γενικα το ταξιδι ειναι γρηγορο προς Bournemouth και σε αφηνει στον ιδιο σταθμο με το τραινο.

Bourmemouth αν παω θα ειναι Σαββατο και αυθημερον, οποτε γλιτωνω rush hour πιστευω, λεωφορειακι με 5 λιρια ανα διαδρομη θα ειναι μια χαρα πιστευω. Απο Λουτον η καλυτερη λυση για Λονδινο ειναι το τραινο λετε; Απο thetrainline κλεινω;

από όπου κι αν κλείσεις το ίδιο θα σου βγει, είτε trainline, είτε thameslink, είτε virgin. Πρόσεξε απλά να έχεις μαζί σου την κάρτα που θα πληρώσεις γιατί χρειάζεται για να παραλάβεις τα εισιτήρια από το μηχάνημα.
Προσωπικά προτιμώ το τρένο από/προς τα αεροδρόμια του Λονδίνου γιατί είναι στάνταρ η ώρα που κάνει και δεν έχεις τον κίνδυνο να πέσεις σε κίνηση. Για 5-10 λίρες διαφορά δεν αξίζει η ταλαιπωρία.

Θα παω απο αθηνα στη βουδαπεστη, θα βγω στην πολη βολτα για 4-5 ωρες και θα πεταξω για μαντσεστερ. Παιζει να εχω προβλημα με την ταυτοτητα στο ταξιδι βουδαπεστη-μαντσεστερ??
Εγω εχω κ διαβατηριο αλλα ο φιλος που παμε μαζι εχει μονο ταυτοτητα (με λατινικα μεν αλλα γραμμενη στο χερι)

Δε νομιζω οτι θα αρεσει πολυ στους Αγγλους η χειρογραφη ταυτοτητα του φιλου σου :stuck_out_tongue:

1 Like