Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Προτάσεις/συμβουλές για Μασσαλία;;

1 Like

4 μερούλες Βαλένθια και οι εντυπώσεις είναι άψογες. Δεν έχω ξαναδεί τόσο ανθρώπινη πόλη.

Θυμάμαι δηλαδή ότι η Μαδρίτη μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση γιατί είναι αριστοκρατική και νομίζω αν θυμάμαι καλά γενικά είχε άπλα, αλλά δε μου έμεινε τόσο πολύ όπως εδώ.

Κάθε πεζοδρόμιο είναι 2 μέτρα μίνιμουμ, πράσινο παντού σε κάθε γωνία, ποδηλατόδρομοι παντού και λεωφορειολωρίδες σχεδόν παντού, και σίγουρα βοηθάει ότι έχουν μια διαδρομή 2-3 χλμ σαν belt που χωρίζει στη μέση την πόλη όπου το οποίο είναι απλά δημόσιος χώρος για να περπατάς. Νομίζω από εκεί πέρναγε το ποτάμι τους, το οποίο μετά από μια πλημμύρα τη δεκαετία του 60, το έσπασαν για να μην την ξαναπαθουν.

Αλλά ακόμη κι έτσι, σε κάθε γωνία μικρά πάρκα, το κέντρο της άψογο πεζοδρομημένο παντού κι ο κόσμος έξω συνέχεια, εννοείται ούτε μια στιγμή μποτιλιάρισμα. Να καταλάβετε, εγώ σιχαίνομαι κι όταν λέω σιχαίνομαι, το εννοώ με όλο μου το είναι, τα μαγαζιά στην Αθήνα που βγάζουν τραπέζια στο πεζοδρόμιο, απλά δεν κάθομαι. Ε εδώ πέρα ούτε που το παρατήρησα, κι ο λόγος είναι μάλλον ότι όταν το πεζοδρόμιο είναι 50 εκατοστά, ε στα παπάκια μου αν δε χωράνε στο κουτούκι σου οι πελάτες.

Πήγαμε Μεστάγια, και ήταν τόσο ωραία ενσωματωμένο μες στον αστικό ιστό, μια γωνία πίσω, ούτε που μπορούσες να αντιληφθείς ότι υπάρχει ένα οικοδόμημα που χωράει 50000 κόσμο. Γενικά, η πόλη δεν ήταν “όμορφη”, δηλαδή έβλεπες συνέχεια άσχημα κτίρια, δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο η αρχιτεκτονική, αλλά αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό, απ’ την άποψη ότι μια νορμάλ αστική πόλη και όχι ένα στολίδι, μπορεί να είναι άψογο μέρος για να ζήσει κανείς και όχι ένα τσιμεντένιο τίποτα. Μόλις είδα ότι βραβεύτηκε και ως Green City Capital για το 2024 από την ΕΕ δηλαδή.

Δεν πήγαμε προς λιμάνι ή και στην παραλία, ούτε γυρίσαμε τα πάντα, αλλά κάναμε μεγάλες διαδρομές και η εντύπωση παρέμεινε η ίδια για το πώς είναι η πόλη, και εννοείται σταθερή αξία οι Ισπανοί, περνάς καλά μαζί τους. Το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι μύριζε σκατίλα σε αρκετά σημεία, φαντάζομαι λόγω ποταμιού/υπονόμων δεν ξέρω πως και τι για τα λύματα, αλλά περπατούσες και ερχόταν μυρωδιά συχνά πυκνά.

Οβερολ, παίρνει χαλαρά τη θέση για την αγαπημένη μου πόλη από το Βερολίνο, γιατί πολύ απλά είναι “βόρεια” πόλη στη Μεσόγειο, τι άλλο θες δηλαδή. Αν μπορούσα να επιλέξω στα 15 μου που θα ήθελα να περάσω τη ζωή μου, η Βαλένθια θα ήταν ιδανική υποψήφια. Επίσης οκ, θα το πω γιατί ήταν κι αυτό αξιοσημείωτο, απίστευτα όμορφοι άνθρωποι, ακόμα καλύτερα κι απ’το Βελιγράδι.

Κάποιες φωτό, γενικά δεν είμαι φαν των φωτό, βγάζω 10-15 και τέρμα όπου πάω

27 Likes

Βαρια κουβεντα…!

1 Like

@hopeto πρέπει να το πάρουμε απόφαση κάποια στιγμή, αλήθεια όμως ε

Για πού?

Βαλένθια ντε

1 Like

Πφφφ, καλά μωρέ, σόρρυ…

1 Like

Θα δουμε, ή Βαλένθια ή Blackberry Smoke.

1 Like

Και τα δύο μωρέ, σκόντο θα κάνετε :stuck_out_tongue:

Δεν εχω παει, αλλα εχω φιλο Βαλενθιαν. Ωραια περιγραφεις, ακουγεται σαν ενα υβριδιο Μαδριτης και Βαρκελωνης, ισως λιγο πιο “αστικη”; Καποια στιγμη πρεπει να προγραμματισω επισκεψη. Σαν τη Μαδριτη ομως ρε γμτ, δεν υπαρχει τπτ :confused: (biased opinion, προφανεστατα). Γρακχε, Χοπιτο, μην με ξεχασετε οταν κανονισετε.

Καλά, με αυτο περιγραφεις ολη την Ισπανια, απο βορρα ως νοτο και ανατολη ως δυση.

Νομιζω καπου το εχουμε ξαναγραψει, μαλλον σε αυτο το νημα, αλλα η δικη μου πενταδα (να το μπλεξω λιγο και με το 52 εβδομαδες) απο Ευρωπη και οσες πολεις εχω επισκεφτει, ειναι ξεκαθαρα Μαδριτη/Βερολινο/Ρωμη/Κωνσταντινουπολη/Παρισι. Οχι με αυτη τη σειρα και παντα κοιταζω στον παγκο μια Βιεννη, μια Βουδαπέστη ή μια Πράγα για αλλαγη στο δευτερο ημιχρονο. Αναφερομαι σε πολεις, οχι τπτ χωρια στις Αλπεις ή θερετρα στην Ισπανια και την Πορτογαλια οπου θα ηθελα απλως να με αφησουν και να με ξεχασει για παντα ο κοσμος.

4 Likes

Παντως μιας και λετε για Ισπανια,να προσθεσω οτι η Σεβιλλη τα σπαει!Πανεμορφη πολη!

4 Likes

Να με πάρετε και μένα !! :sweat_smile: :joy: :rofl:

(αν πάει κανείς Βερολίνο…)

3 Likes

Ναι οκ, αλλά υπάρχει ένα τεράστιο αλλά, και το έλεγα κιόλας σήμερα στους δικούς μου, όταν η πόλη σε προϊδεάζει να βγεις, θα βγεις.

Τι θέλω να πω, πριν κάνα μήνα ήμουν Βρυξέλλες και Δευτέρα με Πέμπτη βράδυ, όλος ο κόσμος ήταν έξω, και αργά κιόλας, φάση 2-3. Βγαίνεις στην Αθήνα Τρίτη και είναι άδεια. Θα μου πεις οι Βρυξέλλες είναι οι Βρυξέλλες, είναι η ΕΕ και ο κόσμος έχει γενικά λεφτά να καταναλώσει.

Στην Αθήνα λέμε “έχει νυχτερινή ζωή” και μλκ είναι άδεια εκτός ΠΣΚ. Αν δεν έχεις λεφτά να βγεις, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, και τα μαγαζιά είναι άδεια. Στη Βαλένθια πχ και σε κάθε νορμάλ πόλη, αν δεν έχεις λεφτά να βγεις πας στο πάρκο, πας στους πεζόδρομους, πας γενικά έξω. Αθήνα τι θα κάνεις, θα πας στο Σύνταγμα ή στο Θησείο? Θα πας στο Φλοίσβο? Πόσα μέρη εύκολα προσβάσιμα έχει που δε χρειάζεται να δώσεις λεφτά για να μην κάτσεις στο σπίτι.

5 Likes

Καποιοι εχετε ενηλικιωθει σε εποχες που δεν ειχατε ΠΑΣΟΚαρα να παρταρετε μεχρι τελικης πτωσεως και τις καθημερινες, και αυτο φαινεται.

1 Like

Τα διαλυτικά που χρησιμοποίησα δεν ήταν για quote, ήταν “νυχτερινή ζωή”

1 Like

“διαλυτικά” :upside_down_face:

5 Likes

Ισχυει 101%, στη Μαδριτη (εχω παει πολλες φορες, γι’ αυτο λεω οτι ειμαι biased), ειναι αδυνατον να καθισω μεσα. Αν μεινω στο ξενοδοχειο για μια ωρα, δεν με χωραει ο τοπος. Συνηθως μενω στο κεντρο, οποτε το Ρετιρο ειναι το ευκολοτερο μερος για τσαμπε. Τα πλακακια στο τετραγωνο (ας πουμε) Plaza Espana - Chuca - Retiro - Plaza Mayor πρεπει να τα ξερω καλυτερα απο τα πλακακια του σαλονιου μου.

Στη Βαρκελωνη εκανα αμετρητα χλμ σε ενα τετραημερο που ημουν εκει. Για μερικους μηνες βρεθηκα στη La Linea, στα συνορα με Γιβραλταρ. Τα ιδια. Μονο οτι ειχε ατελειωτα χλμ αμμουδιας/παραλιας στην Κοστα Ντελ Σολ, αρκουσε. Μιλαμε για κωμοπολη που η πρωτη συμβουλη σε νεοαφιχθεντα ηταν οτι στη μιση δεν “επρεπε” να τριγυρνας καν το βραδυ. Παρ’ ολα αυτα, ειχε ομορφια και πολυ κοσμο εξω.

Εδω θα διαφωνησω αλλα μονο σε ο,τι αφορα στην εστιαση (δες το επομενο quote, συνδεονται). Η Πεμπτη ειναι καλυτερη απο ΣΚ, απο πλευρας διασκεδασης. Πολυς κοσμος επιλεγει το μικρο σαββατο πλεον, μαζι τους κι εγω. Το Κουκακι ειναι busy καθε μερα, στο Παγκρατι δυσκολευεσαι να βρεις ακομη και Τριτη-Τεταρτη, Πειραιας οποτε περναω ειναι φουλ στον κοσμο, Πετραλωνα χαμος. Χαλανδρι δεν μπορω να παρκαρω μεσοβδομαδα οταν κανονιζω με φιλους να βγω. Δλδ στο κεντρο δεν γινεται της πτνς σχεδον καθε μερα; Δεν λεω οτι ειναι Σαββατο, αλλα μετα τις 8-9 το βραδυ αλλαζει το σκηνικο ρε φιλε.

Προφανως δεν εχω εικονα για ολες τις μερες, ωρες και περιοχες, αλλα επειδη τοσο εγω οσο και η συντροφος μου βγαινουμε συχνα με συναδελφους ή φιλους (ξεχωριστα ο καθενας) μεσοβδομαδα, εχουμε αρκετα καλο δειγμα. Ωστοσο:

Πολυ λιγα, απολυτως σωστος. Αν συνδυασω την παραπανω απαντηση μου με αυτην, τοτε αλλαζει το context. Εννοω, οτι ο παραγοντας “δωρεαν” κανει την προηγουμενη απαντηση να χανει το νοημα της.

Παντως, νομιζω οτι το μεγαλο προβλημα δεν ειναι η ελλειψη χωρων, αλλα το commuting. Εξηγω: εχω παρατηρησει οτι το Ζαππειο εχει πολυ κοσμο (Μπακογιαννης ftw, ειμαι σιγουρος οτι ο Παντελης ψηφισε με τα δυο χερια), Φλοισβος και Νιαρχος ομοιως, παλιοτερα εβλεπα πολυ κοσμο στο Αλσος Συγγρου και μαθαινω οτι το Τριτση ειναι παντα busy. Σε γειτονιες με πεζοδρομησεις και πλατειες (π.χ. πλατεια Νεας Σμυρνης/Αλσος Νεας Σμυρνης) εχει σχεδον παντα κοσμο, άλλοτε λιγο και αλλοτε πολυ.

Με βαση την προσωπικη εμπειρια: τρωμε ατελειωτο χρονο στις μετακινησεις μας για εργασια. Οταν γυριζω σπιτι θελω π.χ. να παω για τρεξιμο, αλλα ειμαι εξουθενωμενος και το καιω. Για να δω τον toxikos θα χρειαστω τουλαχιστον μιση ωρα εξτρα commuting/παρκινγκ και λιγοτερο για επιστροφη. Για να δω τη φιλεναδα μου στο κεντρο ειτε θα ψαχνω παρκινγκ (ή να το πληρωσω) αν μπορω να μπω δακτυλιο, ειτε πρεπει να παρει αυτοκινητο και να βλαστημαει στην επιστροφη. Με ΜΜΜ, θελουμε παλι 30-45 λεπτα commuting και αλλο τοσο επιστροφη.

Δεν παιρνεις ευκολα την αποφαση. Στη Μαδριτη σε μιση ωρα πας απο τη μια πλευρα της πόλης στην αλλη. Μιση ωρα ειναι το περπατημα Gran Via, Sol, Mayor, ολα πεζοδρομημενα. Η Μαλασανια πεζοδρομημενη, η Τσουεκα τα ιδια, η Σαλαμανκα εχει τρομερα σημεια για περπατημα και ειναι απλως ενα μικρο προαστιο. Ακομη και νοτια που ηταν πιο υποβαθμισμενα παλιοτερα, εχει χωρους για ασφαλες περπατημα και leisure γενικως.

Αν δεν εχεις χρηματα, ουτε στην Ισπανια ειναι γεματα τα μαγαζια. Κι εδω μπαινει αλλο τοπικ: ακριβεια. Στην Ισπανια μπορουμε να συναντηθουμε, να πιουμε μια κανια και να φαμε λιγα ταπας με λιγα ευρω. Και θα τα πουμε. Γρηγορα, οικονομικα και ανθρωπινα. Αν και μαθαινω οτι εχει χτυπησει ασχημα η ακριβεια κι εκει. Το κοβω εδω, εγραψα σεντονι και τα 2/3 δεν εχουν σχεση με τα ταξιδια στο εξωτερικο. Πρεπει να κανονισω ενα ταξιδι Μαδριτη, μου ελειψε.

5 Likes

Ο Λαρς εχει ανοιχτη αγκαλια.

3 Likes

Εισιτηρια στην αρενα δεν εχει. Δεν παω Μετροπολιτανο για να τρωω bocadillos στο ημιχρονο. Βρες μου εισιτηριο σε κανονικη τιμη αρενα και κλεινω ταξιδι χθες.

O λύκος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του, μήτε τη γνώμη άλλαξε, μήτε την κεφαλή του :bangbang:

Δώστε πληροφορίες για εστιατόρια, καφέ, μουσεία και αξιοθέατα στη Βιέννη, για 3 ημέρες.

1 Like