Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Όποιος μύστης γνωρίζει, καμιά γνωμούλα για Στοκχόλμη;
(για ημέρες Χριστουγέννων το προσπαθώ)

2 Likes

το καλύτερο φαγητό που έφαγα στη στοκχόλμη ήταν εδώ TRADITION δίπλα από το παλάτι. αξίζει να φας ώρες να περπατήσεις στη gamla stan (παλιά πόλη). μη χάσεις το vasa (Welcome to the Vasa Museum), το δημαρχείο και το εθνικό μουσείο.

3 Likes

Βαρσοβία το καλοκαίρι να δούμε 'Tallica, έχω να βγω από πέρσι εκτός συνόρων που πήγα Μάλτα και ήδη μου λείπει αφάνταστα η όλη διαδικασία του ταξιδιού στο εξωτερικό. Ψαχνόμουν και για Χριστούγεννα αλλά επειδή η shadowqueen έχει κατάστημα, με ότι αυτό συνεπάγεται, είναι γενικά δύσκολα τα ταξίδια.

2 Likes

γαμάει

3 Likes

Δώσε και εσύ τα φώτα σου, το μόνο που ξέρω εγώ για Στοκχόλμη είναι:
1.υψηλότερο επίπεδο βασμών σε Ευρώπη
2.IKEA
3.Τραγούδι των Muse
4.Zlatan
5. 4 ώρες πτήση ΑΚΑ 2 xanaz + αλκοόλ

από ότι είδα έχουν και κορώνα αντί ευρώ, τι είναι αυτά τα τριτοκοσμικά γτχμ

3 Likes

και τραγούδι O.S.I.

1 Like

We Dont Do That Here Black Panther GIF - We Dont Do That Here Black Panther Tchalla - Discover & Share GIFs

1 Like

Και blink!

Αν δεν έχεις revolut στείλε dm για να πάρω το referral 50αρι :moneybag: :moneybag: :moneybag:

2 Likes

τόσες-άγνωστες-λέξεις :face_with_spiral_eyes:

5 Likes

Αφού όλα γαμάνε ή είναι σκουπίδια όπως λέγαμε σε άλλο τόπικ, επέλεξα το πρώτο :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα, θυμάμαι ότι είναι μια πολύ ωραία πόλη. Εννοείται πας Gamla Stan, εννοείται δε χάνεις Vasa, που στα είπαν ήδη. Το Vasa είναι ένα πλοίο του 1628 που βούλιαξε στο πρώτο του ταξίδι και το έχουν ανασύρει ολόκληρο πριν μερικές δεκαετίες, είναι τρομερά εντυπωσιακό. Βόλτες εννοείται ότι μπορείς να κάνεις πολλές, προσφέρεται η πόλη. Κοίτα μήπως βγάλεις κάνα τουριστικό πάσο που να έχει μουσεία και συγκοινωνίες, μήπως γλιτώσεις τίποτα.

Το ένα ευρώ βλέπω είναι 11.4 κορώνες τώρα, πάλι καλά που έχει πέσει λίγο η κορώνα και θα σου φανεί λίγο λιγότερο πανάκριβη η πόλη :stuck_out_tongue:. Εννοείται βγάζεις Revolut, αν δεν έχεις ήδη. Και αφού σκοπεύεις για Χριστούγεννα, να ξέρεις ότι θα έχει ΚΡΥΟ, όχι μαλακίες. Ελπίζω όχι και άπειρο χιόνι…

Αν μείνετε μέρες, κοίτα μήπως κάνεις και καμιά εκδρομή στις πολλές λίμνες που έχει τριγύρω, δε νομίζω να είναι τρομερά πολύπλοκο το να νοικιάσεις αυτοκίνητο.

2 Likes

Revolut = fintech, βολεύει για ταξίδια σε χώρες με άλλο νόμισμα γιατί σου κάνει αυτόματη μετατροπή στο νόμισμα που πληρώνεις και δε δίνεις κερατιάτικα στην εθνική και τη γιουρομπανκ. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, φορτώνεις έουρος, και πληρώνεις κατευθείαν με την κάρτα σου (ή το κινητό σου) και η ισοτιμία που σε χρεώνει είναι πλ πλ κοντά στην real time.

referral = λέει η revolut, στους υπάρχοντες πελάτες μου τρέχω ένα πρόγραμμα ανταμοιβής, φέρτε μου τους φίλους σας στο μπουρδελάκι μου και σας δίνω 50£.

Πάντως σίγουρα άνοιξε revolut, όλα από το κιν σου και το app τα κάνεις και είναι 10’ διαδικασία, και πληρώνεις νομίζω 7€ or smth για να σου έρθει σπίτι η κάρτα. Τσαμπέ το subscription εκτός αν θες επιπλέον υπηρεσίες, μονόδρομος όταν πηγαίνεις κάπου που θες συνάλλαγμα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

2 Likes

Ή όταν κάνεις μια διαδικτυακή αγορά σε άλλο νόμισμα.

1 Like

Εννοούσα και τα διαδικτυακά σύνορα εξυπνάκια

4 Likes

Να το διευκρίνιζες :stuck_out_tongue:

2 Likes

τώρα τα διάβαζα και εγώ τα παραπάνω, θα το κάνω λογικά μόλις αποφασισθεί αν θα κλείσει ή όχι το ταξίδι, θενκς - κέρδισες το referal σου λοιπόν!!

Προφανώς δεν ταξιδεύω ποτέ, ούτε συνήθως παραγγέλνω απέξω πράγματα σε άλλο νόμισμα και ήμουν εντελώς άσχετος με την φάση, αλλά μια χαρά τώρα!!

2 Likes

Αφού είπα για συνάλλαγμα ρε

Ωραία θα τους στείλω screenshot από αυτό το thread :stuck_out_tongue: Εννοείται πλάκα κάνω ε, απλά άνοιξε ή ρώτα κάποιον φίλο σου αν έχει αυτός, για να πάρει εκείνος τα λεφτά (ή 50-50). Πριν κανά μήνα εγώ έβαλα 3 δικούς μου, και τότε το referral bonus ήταν 70£, τα ημερήσια έξοδα στη Βαλένθια από εκεί τα έβγαλα :sunglasses:

3 Likes

απο αξιοθεατα ναι στο Schönbrunn Palace, οχι στη βιβλιοθηκη
απο μουσεια ναι στο Mumok για μοντερνα τεχνη αλλα εξαρταται και τι θα πετυχεις εκεινες τις μερες

1 Like

Hello!
Έκλεισα προχθές για Στοκχόλμη τέλη Απριλίου, ελπίζοντας να έχουν λιώσει τα χιόνια :stuck_out_tongue:
Έχεις κάνεις συμβουλές για διαμονή; Γιατί βλέπω στο κέντρο κέντρο είναι κάπως τσιμπημενα… βολεύει να μείνω πιο έξω; Υπάρχει συγκοινωνία;

υπάρχι μετρό και μάλιστα με σταθούς έργα τέχνης, αλλά δεν το έχω ψάξει για διαμονή εκτός κέντρου. εμείς και τις 2 φορές μείναμε λίγο πιο έξω από τη gamla stan.

1 Like

Έφαγε άκυρο τλκ η Στοκχόλμη για μένα, κυρίως λόγω conflict αδειών, έκλεισα όμως τετραήμερο Κοπενχαγη τον Φλεβάρη - οπότε εν καιρώ θα χρειαστώ τα φώτα των συν-ταξιδευτών εδώ

5 Likes