Ταξίδια Στο Εξωτερικό

Βγαλε Revolut :stuck_out_tongue:

4 Likes

Φετος οπως εγραψα και σε αλλο τοπικ, το ταξιδακι που σχεδιαζα, ηταν σε συναρτηση με το λαστ τουρ των Nofx. Αφου λοιπον εκλεισα διημερακι 18-19 στο Eindhoven με την ελπιδα να παιξουν διαφορετικα σετλιστ (αυτο τουλαχιστον θα κανουν στο Μιλανο που υπαρχει ηδη μια σχετικη ενημερωση), ηρθε η ωρα για το επομενο βημα. Για επιστροφη βρισκω εισιτηριο στις 20 αλλα αμφιταλαντευομαι για την αναχωρηση! Ειμαι μεταξυ 16 και 17. Με δεδομενο οτι και με τις 2 πτησεις θα ειμαι Eindhoven περιπου το μεσημερακι και σκεφτομενος οτι και τις 2 μερες των λαιβ απο το απογευμα και μετα θα ειμαι απασχολημενος σε αυτα, τι θα μου προτεινε καποιος γνωστης; Φτανει ο χρονος να δω και τπτ αλλο αν κλεισω 17 η οχι;

Θα σου πρότεινα να πας την προηγούμενη μέρα από τη συναυλία, ειδικά αν δεν είσαι του σπορ “πιστολιασμένα ταξίδια στο εξωτερικό για συναυλίες”. Θα είσαι πιο άνετος, πιο ήσυχος και θα έχεις το περιθώριο να καλύψεις κάποια στραβή που μπορεί να τύχει.

1 Like

Να πας σίγουρα στο Reffen για street food. Επίσης για καφέ στο Paludan, δίπλα στο πανεπιστήμιο.
Κριστιανια αξίζει να περάσεις μια βόλτα.
Tivoli, Nyhavn κλπ θα περάσεις σίγουρα.
Από μουσεία δεν ξέρω αν έχεις προτίμηση, αν έχεις χρόνο για ένα θα πρότεινα το Louisiana Museum of Modern Art και σαν εκθέματα και σαν τοποθεσία.

3 Likes

προτάσεις για καταδρομική στο Λονδίνο; μπαρ, δισκάδικα κλπ. Παρασκευή 16 με Κυριακή 18 Φεβρουαρίου. θα περάσω από τα κλασικά αξιοθέατα ίσα για φωτόγραφίες χαχα

α και επίσης προτάσεις για περιοχές διαμονής για να αποφύγω “δύσκολες” και δυσπρόσιτες περιοχές.

1 Like

2 Likes

μπααα. 1) είμαι Αρσεναλ, και 2) τόσο που έχουν τα εισιτήρια στην Πρεμιερ Λιγκ, καλύτερα να τα δώσω σε δίσκους… του χρόνου με ΑΕΚΑΡΑ στο CL :stuck_out_tongue:

Αμα ειναι η πρωτη φορα, μια μερα λεω περνα την στο κεντρο. Ενδεικτικα:

  • Ξεκινα απο Waterloo και πιασε το ποταμι
  • περπατα διπλα στο ποταμι προς την Tate Modern και ανεβα στον πανω πανω οροφο / δες τις μονιμες εκθεσεις
  • Περνα απεναντι στη Millennium bridge και γυρνα προς το κεντρο δλδ προς ολα τα κλασσικα: City, Covent Garden, Soho, Piccadilly, Oxford C, Buckingham, και αραξε στα παρκα.
    Μετα μπορεις να συνεχισεις προς Westminster/Big Ben/Eye.

Κυριακη παιζει φαση στα ανατολικα στη Brick Lane που μπορεις να πας και εχει υπαιθριο μαρκετ να τσεκαρεις, και αν εχεις ορεξη περπατας ολο κατω προς τη Tower Bridge και το Tower of London.
Η μπορεις να πας μετα κ προς Camden να τσεκαρεις την αγορα εκει κ να μεινεις για βραδυ μιας κ εχει καλη εξοδο. Μια ιδεα ειναι να κατεβεις Baker street, να διασχισεις το Regents Park και να πας Camden απο εκει.

Για βραδυ, τα στεκια μου ειναι

  • Camden: Black Heart και το The Dev
  • Κοντα Waterloo : Lord Nelson (το αγαπημενο χειροποιητο burger κ μπαρ)

Για διαμονη προτιμησε περιοχη κοντα στη μπλε γραμμη, μιας και σε αυτη ειναι το Brixton. Bασικα κ Brixton μενεις αμα λαχει μιας και ειναι με τη μπλε πολυ κοντα στο κεντρο, και αν θελεις μαυρη πχ αλλαζεις ευκολα στο Stockwell.

9 Likes

Πφ τώρα θέλω να ξαναπάω και γώ Λονδίνο :triumph:

3 Likes

Είναι η καλύτερη πόλη στον κόσμο το Λονδίνο?

ΟΧΙ!!! δεν είναι.

1 Like

Νομίζω αν είσαι καλά οικονομικά, δεν υπάρχει πόλη που μπορεί να σου προσφέρει περισσότερα, από την άποψη δρώμενων

ζω 12 χρόνια Λονδίνο. έχω αρκετά να πω. Και μετά το brexit οι συναυλίες έχουν μειωθεί αρκετά. γενικά η ζωή στο λονδίνο χάνει το λούστρο της μετά από λίγο καιρό και όταν αρχίσεις και καταλαβαίνεις όλα τα κολλήματα και προβλήματα των εγγλέζων και του συστήματος.

1 Like

Ας πούμε ότι αυτό ήταν αλήθεια, που δεν είναι… Γιατί να είναι αυτό το κριτήριο για το αν είναι η καλύτερη πόλη στον κόσμο?

Από όσες πόλεις έχω επισκεφτεί πάντως σε Ευρώπη και Αμερική (δεν έχει φτάσει σε άλλες ηπείρους η αφεντιά μου), το San Diego είναι μακράν για μένα στην κορυφή. Όλες οι πόλεις σε γεωγραφικό πλάτος μεγαλύτερο των 38 μοιρών απορρίπτονται αξιωματικά από μένα ούτως ή άλλως, λόγω καιρού.

Το ισχυριζεται και ο Ron Burgundy αλλωστε αυτο!!

1 Like

Ρε παιδί μου, εννοώ αν μπορείς να αντέξεις να περνάς καλά, έχει μουσική, έχει μουσεία, έχει θέατρα, έχει εστιατόρια, έχει αθλήματα, ο,τι γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο θα πάει στο Λονδίνο, είναι δίπλα σε πάρα πολλές πόλεις, είναι hub αεροπορικό κλπ.

Κι εγώ δηλαδή θέλω να πάρω σπίτι στην Αμοργό και να σαπίσω εκεί, αλλά λέω ότι το Λονδίνο σου προσφέρει τα πάντα για ζωή πόλης. Οκ πάσο, δεν έχω πάει σε Νέα Υόρκη, Λος Άντζελες, Τόκιο, Σιγκαπούρη που είναι μητροπόλεις αλλά κατάλαβες πως το εννοώ.

2 Likes

ναι έχει, αλλά πρώτον έχουν καταντήσει πολύ ακριβό σπορ, ειδικά τα θέατρα και δεύτερον η ζωή πλέον είναι πολύ ακριβή. το disposable income έχει μειωθεί τόσο που είναι δύσκολο να πας κάπου. ειδικά αν ζεις μακριά από το κέντρο. τα τρένα είναι τόσο αναξιόπιστα που δεν ξέρεις όχι απλά τη ώρα θα γυρίσεις σπίτι σου, αλλά αν θα γυρίσεις καν. για να μην αναφερθώ στον καιρό ή στο ότι η κουζίνα στα εστιατόρια κλείνει στις 10!!!

2 Likes

Έλα Αθήνα να δεις πόσο μπροστά είμαστε τότε :stuck_out_tongue:

1 Like

LOL, δεν είπα ότι η αθήνα είναι καλύτερη. 45 χρόνια έζησα εκεί, τα ξέρω…

2 Likes

Προδίδεις τα χρόνια σου :stuck_out_tongue:

3 Likes