Μένουμε Ελλάδα

Mε διαφορα τα Γιαννενα

Πες τα!!Η Κέρκυρα είναι το τέλειο νησί!
Μακάρι να έμενα εκεί!Μέχρι και ο καιρός μου άρεσε πολύ κ ας έβρεχε καλοκαιριάτικα!:stuck_out_tongue:

Κατά τα άλλα freedom βάλε και εμένα στο club για τους φανατικούς με Αθήνα!Εξάρχεια/Σύνταγμα/Θησείο/Μοναστηράκι/Συνταγμα ftw!:smiley:

Κάθε καλοκαίρι είμαι Κέρκυρα, να είναι καλά η μαμά και η καταγωγή της. Νια νια νια :stuck_out_tongue:
Α, Εξάρχεια/Σύνταγμα/Θησείο/Μοναστηράκι/Σύνταγμα (γιέα, κόπι-πέηστ) αγαπάμε οι περισσότεροι χρήστες του φόρουμ, ας μη το αναφέρουμε καν από δω και πέρα :stuck_out_tongue:

Φέτος πήγα Αγκίστρι, ωραίο, μικρό και ήσυχο νησάκι για τριήμερο.

Έχω πάει σε λιγότερα μέρη απ’ όσα θα ήθελα. Είναι γεγονός πάντως πως ζούμε σε πολύ όμορφη χώρα, η οποία συνδυάζει πολύ καλό κλίμα με μεγάλη ποικιλία τοποθεσιών, απο γραφικά νησιά σε βουνά και απο κοσμοπολίτικες παραλίες σε αρχαιολογικούς χώρους (για όσους τη βρίσκουν με αυτά, όπως εγώ).

Απο νησιά έχω πάει ως τώρα σε Κρήτη, Ρόδο, Ζάκυνθο, Τζιά, Κω και Κάλυμνο. Κάθε ένα είχε την ομορφιά του, ίσως η Ρόδος με συγκίνησε λίγο περισσότερο απο άποψη γραφικότητας και ρομαντικής διάθεσης (με τα κάστρα και όλα), ενώ η Ζάκυνθος είχε υπέροχες παραλίες και φυσικό περιβάλλον. Θα ήθελα να πάω οπωσδήποτε στη Σαντορίνη κάποια στιγμή.

Πέραν αυτών, η Θεσαλλονίκη είναι μια πανέμορφη πόλη, αξιοζήλευτη για το οτι συνδυάζει λίγο απ’ όλα, και κατά τη γνώμη μου ιδανική για φοιτητική ζωή. Κάθε φορά που πηγαίνω εκεί κολλάω και δε θέλω να φύγω. Ωστόσο για έναν πρωτευουσιάνο όπως εγώ, ακόμα και η Θεσαλλονίκη πιστεύω θα φαινόταν κάπως “μικρή” απο ένα σημείο και έπειτα.

Έχω πάει ακόμα στο Πήλιο, με την μοναδική του φυσική ομορφιά, στην Τρίπολη και την Άρτα (χάρη στον στρατό), αμφότερες συμπαθητικές αλλά πολύ μικρές πόλεις, και ένα φεγγάρι μόνο στα Γιάννενα, το οποίο και μου άφησε πολλά απωθημένα. Ουκ ολίγες φορές έχω επισκεφτεί την Εύβοια και συγκεκριμένα τα Στείρα Ευβοίας, ένα ωραίο κοντινό στην Αθήνα μέρος για ολιγοήμερες διακοπές, το οποίο και έχω ουσιαστικά συνδέσει με την παιδική μου ηλικία, καθώς πηγαίναμε όλο το σόι κάθε καλοκαίρι εκεί. Για λίγο έχω περάσει απο Χαλκίδα και Ερέτρια επίσης, ειδικά η δεύτερη μου είχε φανεί πολύ όμορφη.

Τι άλλο? Ύδρα, Πόρος, Αίγινα, Ναύπακτος, Αντίρριο, και καναδυο που μπορεί να μου διαφεύγουν, τα μέρη που έχω επισκεφτεί ως τώρα.

Όσο αφορά την Αθήνα, όσο και αν τη βρίζουμε, όσο και αν μας σπάει τα νεύρα, παραμένει η πόλη που παρουσιάζει τη μεγαλύτερη ποικιλία απο όλες στη χώρα μας… Αν έμενα τόσα χρόνια σερί σε οποιαδήποτε άλλη πόλη στην Ελλάδα θα είχα φρικάρει. Αγαπημένα μέρη το τρίτπυχο Μοναστηράκι-Πλάκα-Θησείο (το οποίο τρίπτυχο είναι και ο λόγος που κατά πολύ αντέχω μένοντας εδώ), τα Εξάρχεια φυσικά (love 'em or hate 'em. I am one of the first), και αν πρόκειται για βόλτες (και όχι για καφέ), περιοχές όπως η Κηφισιά με τα πάρκα και το πράσινο της είναι ό,τι πρέπει! Δε γουστάρω με την καμία την περιοχή του Ψυρρή, απορώ τι της βρίσκει ο κόσμος πραγματικά.

H αθηνα δεν παλευεται… το απολυτο μηδεν…ισοπεδωση θελει και χτισιμο απο την αρχη…

Το φωναζω τοσο καιρο, τωρα με επιβεβαιωνεις.Εισαι βλαμμενος.

Πασαλιμανι ρουλζ δε γιουνιβερς ρε! Εκει εμενα μεχρι τα 5 μου και μενω καθε φορα που φευγω απο δω. :stuck_out_tongue:
Φουλ στους γαυρους βεβαια αλλα δε βαριεσαι. Πλατεια Αλεξανδρας, δημοτικο θεατρο και αλλα ομορφα. Ο Πειραιας παλι δεν παλευεται με την καμια.

Ωραια ειναι εκει μου εχουν πει.

Καθε καλοκαιρι πηγαινω Ηλεια και υπαρχουν καταπληκτικα μερη …
( Πρωτα απο ολα) Πυργος
Κατακολο
Επιταλιο
Κρεστενα
Ζαχαρω
Καιαφας
Αρχαια Ολυμπια…
Κσι βεβαια οι υπεροχες και ολοκαθαρες παραλιες στη Ζαχαρω και στο Επιταλιο. Αυτο βεβαια που με στεναχωρει παντως ειναι οτι τοσο υπεροχες περιοχες παραδοθηκαν στις σταχτες… Πραγματικα ηταν μοναδικες και θα παραμεινει ως μια ‘’ πληγη’’…

Μιας και βλέπω ότι πολλοί μιλούν και για τα μέρη που ζουν, θα αναφερθώ και εγώ σε αυτά.

Την Ξάνθη την βάζω άνετα μέσα στις 5 καλύτερες ελληνικές πόλεις από όσες έχω δεί, λόγω παλιάς πόλης, εκ φύσεως πολυπολιτισμικής ταυτότητας (Έλληνες, Τούρκοι, Πομάκοι, Αρμένοι), λόγω του ότι έχει ακριβώς δίπλα της ένα πανέμορφο βουνό με δάσος, λόγω του χείμαρρου Κόσυνθου, των ιδιαίτερων καπναποθηκών της, του καρναβαλιού και τέλος γιατί δεν έχω δεί σε άλλη πόλη 55000 κατοίκων τόσα μαγαζιά :p, αλλά και τόσα μέρη για να αράξεις έξω με μπύρα από περίπτερο ή σπαστό καφέ.

Επίσης η ορεινή περιοχή του νομού μου αρέσει ιδιαίτερα, με το άθικτο δάσος της (η Σταυρούπολη και τα γύρω χωριά, αλλά και ο καταρράκτης του Λειβαδίτη, μία μικρογραφία των καταρρακτών της Έδεσσας).

Έπειτα αν και η πόλη της Αλεξανδρούπολης δεν μου φαίνεται τίποτα το ιδιαίτερο, ο νομός Έβρου έχει πολλά ωραία μέρη. Ιδιαιτερη αναφορά αξίζουν το γραφικό Σουφλί με τα μεταξωτά και τα γαμηστερότατα λουκάνικα, η πόλη της Ορεστιάδας και το δάσος της Δαδιάς.

Επίσης κάποιος πρέπει να μου κάνει Ban γιατί στο προηγούμενο ποστ μου σε αυτό το thread ξέχασα να αναφέρω το Μέτσοβο (αν και ήμουν περαστικός από εκεί και κάθησα μόνο για 3 ώρες περίπου ξετρελλάθηκα) και τη Ρόδο (αν και ήμουν πολύ μικρός όταν είχα πάει).

  • Θησείο Αθήνα
  • Κέρκυρα απίστευτη
  • Βυτίνα Αρκαδίας / Λούσιος ποταμός
  • Παραλία Κουρούτας
  • Γιάννενα / Ζαγοροχώρια
  • Χαλκίδα
  • Καϊάφας

Χιος
Κυθνος
Κρητη
Συρος
Αλεξανδρουπολη
Κομοτηνη
Μετσοβο
Συβοτα

αυτά:p

¶λλος πανέμορφος προορισμός είναι Καστοριά-Πρέσπες κτλ. Πραγματικά απίστευτο φυσικό τοπίο και πολύ γραφικά χωριά-πολεις.

Εκτός απο την Τρυπητή…:stuck_out_tongue:

Αγαπημένα μέρη εντός Ελλάδας:
-Σαντορίνη
-Κρήτη
-Ρόδος
-Μονεμβασιά
-Μοναστηράκι-Θησείο
-Ζαγοροχώρια
edit: φυσικά και Καλάβρυτα απ’ όπου κατάγομαι!

Ζαγοροχωρια (ειμαι απο κει…:p)
Κεφαλλονια
Χανια (ακροτηρι)

κατα τη γνωμη μου τα γιαννενα ειναι φανταστικη πολη.κυριολεκτικη μαγεια:) καθε καλοκαιρι εκει τη βγαζω κ ελπιζω να περασω εκει για να εγκατασταθω κ μονιμα:D γενικα δεν ειμαι κ πολυ των ταξιδιων οποτε δεν εχω να πω κατι για καποιο αλλο μερος…#-o κ η καστορια πρεπει να λεει πολλα αν κ δεν εχω παει ποτε:(

Πρεπει να εχει ξαναγινει τετοιο τοπικ γιατι θυμαμαι να το εχω ξαναπαντησει…Τεσπα.

Ζακυνθος, Καστορια, Βυτινα ειναι επιγειοι παραδεισοι.
Επισης μ’αρεσαν πολυ τα Χανια και η Συρος αν και τα ειδα βιαστικα.

Η Αθηνα εχει κι αυτη τις ομορφιες της αλλα οχι στο κεντρο ρε παιδια! Μονο το Θησειο λεει κατιτις.
Παραλιακη, Μικρολιμανο κ.λ.π. μαλιστα. Τα αγαπαμε.

Υ.Γ.:Τα μερη που καταγομαι δεν τα εβαλα γιατι τα θεωρω πολυ μετρια. :stuck_out_tongue:

Και το μετρια πολύ ειναι…:stuck_out_tongue:

Τι μιλας κι εσυ ρε πατρινε.

Π.Φαληριώτης θες να πεις…:!: