Μένουμε Ελλάδα

Εδώ θα λέμε για τα ωραιότερα εγχώρια μέρη που έχουμε επισκεφθεί.

Πουχου, εμένα από τους αγαπημένους μου προορισμούς είναι το Πήλιο. Κοψίδια σε ταβέρνα στα Χάνια, χιονοδρομικό κέντρο, Μακρυνίτσα κ.ο.κ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην καταλήξουμε να μιλάει ο καθένας για τα μέρη από τα οποία κατάγεται! Κανονίστε αλήτες.

Nα μην πω για το Λεχαιο δλδ?:lol::stuck_out_tongue:

Και μενα Πηλιο! 3 συνεχομενα καλοκαιρια να γουσταρουμε βουνο-θαλασσα.
Επισης Σαμοθρακη ειναι φανταστικα. Φετος περασα 2 βδομαδες και θα το κανω του χρονου και σε 2 χρονια κτλ κτλ.

Σςςςς!! Το Λέχαιο είναι το καλύτερο μέρος έβερ, αλλά δεν το λέμε παραέξω μην πλακώσουν τα λιγούρια στις παραλίες και μας διώξουν το γυναικείο πληθυσμό :p:p

Τωρα δλδ αυτο το τοπικ το ανοιξες για να μου πας κοντρα για το “Ταξιδια Στο Εξωτερικο”?:stuck_out_tongue:

Την Ελλαδα οπως ειπα στο αλλο τοπικ, σε αντιθεση με το εξωτερικο δεν την εχω γυρισει πολυ. Αλλα απο τα μερη που εχω παει πιο πολυ το Πηλιο μ’αρεσε και τα Μετεωρα. Απο εκει και περα μερη οπως Μυκονος, Ιωαννινα, Σαντορινη, Ροδος, Παρος, Δελφους, Χαλκιδικη και αλλα, μονο ακουστα τα εχω:roll: Και η πλακα ειναι πως με μια Αμερικανα που μιλουσα σε ενα ξενο φορουμ, αυτη ειχε παει σε περισσοτερα μερη απο εμενα στην Ελλαδα:lol:

Ωραία…
Οικογενειακά πάντα.
Σε νησιά έχω πάει σε Ζάκυνθο (δις) και Λευκάδα πολύ μικρός αλλά θυμάμαι αρκετά και ότι ήταν υπέροχα.
Ειδικά στην Λευκάδα έχει καταπληκτικές θάλασσες.

Ακόμη Iωάννινα - Κέρκυρα το 2002, Πάσχα, όπου στην Κέρκυρα έβρεχε ΣΥΝΕΧΕΙΑ και είχε πολύ κόσμο.:frowning:
Την είχαμε βγάλει κυρίως στο ξενοδοχείο που παίζαμε μπάλα (είχαμε βρει κατάλληλο μέρος) και μπιλιάρδο.:smiley:
Στα Ιωάννινα έβρεχε επίσης πολύ αλλά μάρεσε πολύ η πόλη.
Θέλω να ξαναπάω.

Ακόμη Πήλιο όπου ήταν πανέμορφα.

Αλλά το μέρος που θέλω να ξαναπάω με παρέα αυτή την φορά είναι η Μονεμβασιά.
Πήγαμε 2 χρονιές σερί Πάσχα και είναι το ωραίοτερο μέρος που έχω πάει ποτέ.
Ελπίζω να ξαναπάω σύντομα.

Επίσης Ρόδο με πενταήμερη και φέτος στον τέλος του καλοκαιριού για 2 μέρες για τον γάμο ξαδέρφης.
Επίσης πολύ όμορφα.
Οπωσδήποτε θα θελα να ξαναπάω με παρέα εκεί.

Αυτααααά…

Με παρέα δεν έχω πάει ακόμη γιατί κάνω πάντα άστοχες επιλογές για το καλοκαίρι εδώ και χρόνια.
Φέτος θα αλλάξει.

Ειναι τοσα πολλα τα μερη που εχω πάει αλλα θα πω ποια εχω ξεχωρίσει:

-Σαντορίνη
-Μηλος
-Ελατη-Περτουλι Τρικάλων
-Ηλια Αιδηψού
-Σκύρος
-Κερι Ζακύνθου
-Ορεινή Κορινθία
-Μετσοβο
-Ανάφη
-Θρακικά Τεμπη

Ζάκυνθο. Ρόδο.

Επίσης έχω τεράστιο κόλλημα με την Αθήνα. Τη λατρεύω, τη κίνηση το νέφος, την Ακαδημίας, Πανεπηστημίου, Σύνταγμα, Θησείο, Εξάρχεια, Μοναστηράκι κλπ κλπ :smiley:

Είσαι Θεός! Αν συντονιστείς με τους ρυθμούς της, η Αθήνα είναι η καλύτερη πόλη στον κόσμο :smiley:
(μόνο η κίνηση μου τα χαλάει κάποιες στιγμές :-s )

Πίστευα πως θα είμαι ο μοναδικός μαζόχας εδώ μέσα:lol::stuck_out_tongue:

oxi ρε Κοζυ …Αν συντονιστεις με τους ρυθμους της Αθηνας,εισαι φραπεδιερα οχι ανθρωπος…
Η Θεσσαλονικη παιδια…αυτη ειναι πολη για να ζησεις…:frowning:

Έτσι, έχουμε και τα περισσότερα σκυλάδικα απ’όλη την χώρα.
Σας χώνουμε.
:drunk::country:

Πάντως όποτε κατεβαίνω Αθήνα περνάω πολύ όμορφα.
Είναι ωραία πόλη με 1000 μέρη να πας σε κάθε περίπτωση.

Ρεεε, η Θεσσαλονίκη είναι υπέροχη, τη λατρεύω, αλλά… “χωριό” :lol:
Στην Αθήνα υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές για έξοδο κτλ
Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι μία Αριστοτέλους θα την ήθελα ΠΑΡΑ πολύ στην Αθήνα!!!

Κι εμένα μ’ αρέσει κάποιες φορές η Αθήνα. Βόλτα σε Πανεπιστημίου, Πατησίων, στα Εξάρχεια, Ακρόπολη και Πλάκα. :slight_smile:
Από νησιά λατρεύω την Νάξο. Ευτυχώς την λατρεύει και η οικογένεια και την έχουμε επισκεφτεί 3 φορές. Είναι ένα μέρος κοντά στον Μάραγκα, η Πλάκα, που έχει ωραίες καφετέριες κτλ. Γενικά παντού θα βρεις καλές ταβέρνες και η θάλασσα είναι τέλεια. Δεν επικρατεί και η κατάσταση διακοπές Μυκόνου με τα κλαμπ μέχρι το πρωί κτλ. Μια παρέα που της αρέσουν τα μπαρ, οι καφετέριες (πέραν των ταβερνών και των θαλασσών που εννοούνται για καλοκαιρινές διακοπές :p), θα πέρναγε τέλεια στην Νάξο πιστεύω! :slight_smile:

Κορυφή η Νάξος! Και παραλίες και φαγητό και “ορεινά” χωριά και όλα!!! Ρισπέκτ!

Πω ναι, τα χωριά! Απείρανθος :bow2:

εχμ,…:-s Μάλλον το πολύ νέφος σε έχει ζαλίσει!!:stuck_out_tongue:
Ρε δε παλευεται η Αθήνα! Ειδικά το κέντρο.Πασαλιμάνι φορ εβερ!:smiley:
Στην Πάτρα είναι πολύ ωραία (και μοιάζει με το Πασαλιμάνι οπότε είμαι σαν στο σπίτι μου…) Στη Ζάκυνθο και γενικά στο Ιονιο είναι παράδεισος…Τα επτανησα έχουν τις καλυτερες παραλίες by far.:slight_smile: Επίσης, μου αρέσει πολύ η Συρος. Και κοντά και καλά.
πφφφ,παραπονο mode on, τώρα θα ήμουν τιμημένη Σαλόνικα που παίζαμε με Ηρακλή, αλλά ας όψεται ο κακός προγραμματισμός.:frowning:

Oυστ…:!:

Η Κέρκυρα μου άρεσε πάρα πολύ, τέλειες παραλίες, και μια πανέμορφη πόλη και βέβαια και κουμ-κουατ :smiley:

Η Έδεσσα με τους καταρράκτες της επίσης πολύ όμορφη.

Πολύ μικρός (6 χρονών) είχα πάει Ύδρα-Σπέτσες και τα θυμάμαι σαν 2 πολύ ωραία μέρη.

Μετά μου έρχεται στο μυαλό η Καστοριά, και οι Πρέσπες.

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάποιο μέρος στην Ελλάδα που να έχω πάει και να έχω χαλαστεί. Αδιάφορες πόλεις θεωρώ την Αλεξανδρούπολη, την Δράμα (αν και έχει το φεστιβάλ ταινιών μηκρού μήκους, πράγμα που την ανεβάζει στα μάτια μου) και το Κιλκίς (παρά το ότι η καταγωγή μου κατά το ήμισυ είναι από εκεί και εκεί βρίσκονται σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου από την πλευρά του πατέρα μου, αλλά…)

edit: Ο αντίχριστος, στα ωραιότερα μέρη ξέχασα να αναφέρω και την Καβάλα. Ότι πρέπει για τσίπουρα…

Κατ’αρχας απο νησια σιγουρα Σκιαθος, Σαντορινη και πολυ ωραια ειναι και η Κερκυρα αρκει να γυρισετε την ενδοχωρα οπου περνατε απο κατι δρομους με πολλες στροφες περιτριγυρισμενους απο δεντρα ελιας.Απο ηπειρωτικη Ελλαδα μ’αρεσαν σιγουρα η Καστορια, το Μετσοβο, ενω ωραια ειναι και τα Γιαννενα και οι Πρεσπες. Η Θεσσαλονικη ειναι ωραια πολη και θα μπορουσε να ηταν απιαστη με καποιες παρεμβασεις. Στον Νομο Κοζανης εκτος απο την πολη μου που εννοειτε την αγαπω πολυ, λεει παρα πολυ και το χωριο της Νεραϊδας διπλα απο την τεχνητη λιμνη του Πολυφυτου. Ειχα χρονια να παω και πηγα φετος το καλοκαιρι, επαθα πλακα.