ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΝΤΥΠΑ

Αδέλφια ποια είναι η γνώμη σας για τα ανεξάρτητα μουσικά περιοδικά;
Μπορεί να τους λείπει το ωραίο χαρτί περιτυλίγματος (τυπογραφείο, ιλουστρασιόν έγχρωμο χαρτί κ.λ.π.) αλλά επί της ουσίας είναι πιο αυθεντικά από αυτά που κρεμιούνται στο περίπτερο?
Και το βασικότερο;
Φτιαγμένα με μεράκι και αγάπη, καθώς δεν είναι κερδοσκοπική επιχείρηση, αλλά πάθος?
Θα μπαίνατε στην διαδικασία να την ψάξετε με τέτοιου είδους έντυπα;
· Ένας παλιός fanzinas στα τέλη της δεκαετίας του ?80?

xmmm. den exeis adiko file. Apla oi perisoteroi den empistevontai atoma pou ergazontai erasitexnika se tetoiou eidous entypa. Diavaza kata kairous merika kai boro na po oti eida arketa kales doulies. Apla den xero an borei na tyxoun kaluterhs moiras sto mellon ta zines. Ego pantos mazi sou eimai :wink:

Το μέλλον των «zines» δυστυχώς δεν είναι και ρόδινο. Είτε λόγω internet, είτε λόγω φιλοσοφίας του αναγνωστικού κοινού, τα ερασιτεχνικά έντυπα ακροβατούν και διατηρούν όσο αντέχουν οι «εκδότες» τους και όσο διαρκεί το πάθος τους.
Το θέμα είναι γιατί ο κόσμος να μην στηρίζει τέτοιες προσπάθειες; Ίσως γιατί δεν υπάρχει η παιδεία που να αγκαλιάσει το άγνωστο και το λιγότερο φανταχτερό?
Πάντως, όσο υπάρχει στον πλανήτη το? χαρτί, θα υπάρχουν και τα fanzines?
Ρομαντικός είμαι ε;
Δεν πειράζει. Τα όνειρα έτσι και αλλιώς είναι αφενός? δωρεάν και αφετέρου το καλύτερο αντίδοτο στην μιζέρια της καθημερινότητας?

Εγω ειχα ασχοληθει αρκετα με τον χωρο των ανεξαρτητων fanzines κυριως στο χωρο του κλασσικου heavy metal και power.
Ειδικα οταν θελεις να ψαχτεις πιο ειδικα παρα να παρακολουθεις γενικα το metal τα fanzine ειναι οτι καλυτερο μπορεις να διαβασεις.
Το μειονεκτημα ειναι οτι δεν ασχολουνται γενικα με ολα τα παρακλαδια του metal και τα πιο πολλα fanzines ασχολουνται ειτε με κλασσικο heavy/power η με black.
Γενικα ειμαι υπερ των zines αρκει να κρατανε ενα επιπεδο και αυτοι που γραφουν να ασχολουνται σοβαρα.

Αληθεια, core, εξεδιδες καποιο fanzine?

Γεια και χαρά?
Από το 1989 έως το 1991 είχε το METAL DEVASTATION. Είχα κυκλοφορήσει 7 τεύχη με ποκαλή απήχηση από το κοινό. Τότε, βλέπεις, οι εποχές ήταν εντελώς διαφορετικές. Υπήρχε το MAXIM (στην Καλλιθέα) που γινόντουσαν πολλά live, το RODON και το AN φυσικά?
Θυμάμαι το? παζάρι που στηνόταν κάθε Σάββατο πρωί στο ROCK CITY στην ακαδημίας και πολλά ακόμα γεγονότα που δυστυχώς δε συμβαίνουν πια. Η δική σου σχέση με τα ?zines αλλά και την ελληνική underground σκηνή ποια είναι; Ήσουν απλά αναγνώστης-οπαδός ή το είχε προχωρήσει?

Αναγνωστης - οπαδος.
Να σου αναφερω καποια zine που επαιρνα κατα καιρους:
Singing Swords
Experience the power
Temples of eternity
Power metal
Sentinel Steel
αυτα μου ερχονται στο μυαλο τωρα…

Ότι φτιάχνεται με μεράκι και αγάπη και δεν είναι κερδοσκοπική επιχείρηση, αλλά πάθος?
είναι πάντα αξιοθαύμαστο και αξιοσέβαστο και πάνω απ’ όλα περισσότερο αυθεντικό!
Ακόμα μια ρομαντική

-Θα μπαίνατε στην διαδικασία να την ψάξετε με τέτοιου είδους έντυπα;
-Ναι αμέ!

BTW Core, δεν σ’ έχω ξαναπετύχει, καλως όρισες!

Tί είπες ρε φίλε ? Το Μetal Devastation το ήξερα , το είχα πάρει κανα δυο φορες . Το πιο διαδεμενο ήταν του πατρινου του Ανδρεα του Βενερη και ένα αλλο που εξεδιδαν τα παιδια απο τους Vomit , του παπαναστασατου νομιζω δεν θυμαμαι καλα.
Εκεινη την εποχη είχαμε βγάλει και μεις ένα Το “Metallic Slaughter” (κινιόταν στο χώρο του Thrash ) αλλά μείναμε στο 1 τεύχος , ήταν πολύ δύσκολο το όλο το σκηνικό και ας είχαμε βοηθεια απο πολλά παιδια απο το Rock City και γνωριμιες με πολλα groups της εποχης εκείνης , τότε είμασταν να φανταστεις καθημερινοι “πελάτες” του Rock City εποχή Σωκράτους όταν αυτό ήταν διπατο ακόμα . Θυμάμαι που ποσπαθούσαμε να δακτυλογραφησουμε τα χειρογραφα με μια μηχανή της πλάκας …χαχ α χ αχα ωραιες στιγμες .

Τεσπα να μην πολυλογω , ναι ήταν φτιαγμένα απο οπαδους και οχι απο επαγγελματιες.
Πλέον δεν διαβάζω μουσικά περιοδικά αλλά ειμαι υπερ της κινησης αυτης .

Πω Πω , συγκινηθηκα λέμε , έχω ακόμα τα χειρογραφα κρατημενα , θα ψάξω να τα βρω :smiley:

Καλωσορισες αδερφε core…Aπο το Metal Devastation θυμαμαι την φωτογραφια του δασκαλου μαζι με τον Immortal και τον Jeff Waters… :wink:
Eλπιζω να με καταλαβες…χε χε…
Μηπως ηρθε η ωρα να ξαναστηθει κατι??Αντε ενα χειμωνα στην τσιτα μας εχεις…Τλμ το Σαββατο με την ησυχια μας…
Υ.Γ Μεγαλη πικρα χθες ο αποκλεισμος αλλα και εκει προχωραμε…NEVER GIVE UP…

Φίλε dreamdancer όποιος δεν βάζει την μπάλα στο πλεχτό δεν προχωράει. Αυτό γενικά το λέω και ισχύει και για τον γαύρο που υποστηρίζω. Αλλά αυτά είναι οφ-τόπικ ας τα αφήσω.
Όσον αφορά τα fanzine τώρα, νομίζω πως η μετεξέλιξη(έστω μια μορφή) τους είναι τα webzine. Ακόμα υπάρχουν άτομα που απλά γουστάρουν να ασχοληθούν με την μουσική χωρίς να έχουν ύποπτους σκοπούς. Αυτό για το οποίο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος είναι αν υπάρχει ακόμα κόσμος που θα ψαχτεί και θα υποστηρίξει γκρουπ που δεν είναι γνωστά και γενικά που θα συμβάλλει στην ύπαρξη μουσικής σκηνής στην χώρα μας. Για παράδειγμα πόσοι απο εμάς(φυσικά και δεν βγάζω απέξω τον εαυτό μου) στηρίζουμε τις προσπάθειες που γίνονται κατά καιρούς από μπάντες της χώρας μας να γίνουν γνωστές μέσω κάποιων φεστιβάλ? Την ερώτηση την κάνω γιατί θεωρώ πως το θέμα είναι αλληλένδετο με αυτό των fanzine.

Τα fanzine ειναι τελειως αλλη φαση απο τα webzine, μπορει να φαινεται το ιδιο αλλα η ουσιαστικη διαφορα ειναι οτι το webzine εχει τροπους προωθησης, ενω στα fanzine οι τροποι προωθησης ειναι πολυ λιγοτεροι και λιγοτερο αποτελεσματικοι.
Ασε που αλλη αισθηση ειναι να διαβαζεις ενα fanzine απο το να κοιτας την οθονη του υπολογιστη σου…
Οσο για τα ελληνικα γκρουπ…αναρωτησου καλυτερα ποσοι εχουν αγορασει ποτε στη ζωη τους ενα demo ελληνικου συγκροτηματος…

Whitewolf σωστά αυτά που γράφεις. Όντως άλλο το να διαβάζεις κάτι που έχεις στα χέρια σου. άλλη αίσθηση.Τι να κάνεις. Εξέλιξη σου λέει ο άλλος μετά…Τώρα για το πόσοι έχουν αγοράσει ντέμο αρκεί απλά να δούμε πόσες καλές μπάντες διέλυσαν γιατί δεν υπήρχε ενδιαφέρον.Το rocking πάντως υποστηρίζει ένα φεστιβάλ με ελληνικά γκρουπ.Υπάρχει και banner. Όσοι πιστοί προσέλθετε. cheers people 8)