Πρωτοφανή επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας

Μα εκεί είναι το θέμα! Δεν είναι καθημερινές καταστάσεις αυτές!!!:lol::lol:

Η παράνομη πορνεία είναι έγκλημα
Η διακίνηση ναρκωτικών (κι όχι μόνο χασίς) είναι έγκλημα και στα Εξάρχεια έχω πετύχει δοσοληψίες να γίνονται μπροστά στα μάτια μου. Ίσως να ήταν τυχαίο. Τι να σου πω?
Νταβαντζιλίκια, δε λέω μόνο τους νταβατζήδες στην παράνομη πορνεία, αλλά και στα μαγαζιά. Βέβαια, η μαφία στα μαγαζιά είναι σε όλο το λεκανοπέδιο, οπότε σου δίνω το point.

Παράνομη πορνεία, έχω πετύχει μέχρι και στην Καλλιδρομίου! (τη σκότωσα τη λέξη, αλλά δεν πειράζει)

Ατ ΡεδΠυραμιδΣπάροους

Ούτε εγώ πιστεύω πως είναι η χειρότερη περιοχή της Αττικής. Ομόνοια και πέρα, προς τα γκέτο των μεταναστών, όπου είναι παρατημένοι στη τύχη τους, γίνεται ο πανικός. Αλλά δεν είναι και από τις πιο ασφαλείς περιοχές της Αθήνας…:wink:

Επίσης, να πω πως το κρέας σε μερικά σουβλατζήδικα της περιοχής, είναι έγκλημα!!! :lol:

Ελπίζω να έχεις στο μυαλό σου το ίδιο σουβλατζίδικο που έχω και εγώ, ένα ακριβώς προτού μπείς στη πλατεία, που το όνομα του έχει σχέση με τα θαλασσινά :stuck_out_tongue: γιατί αλλιώς και σε αυτό άδικα τη κατηγορείς τη περιοχή.:stuck_out_tongue:

Όσο για τα υπόλοιπα, έτσι όπως το λές τώρα βρίσκω ότι πάνω κάτω συμφωνούμε οπότε δε πρόκειται να διαφωνίσω παραπάνω.

Έλεος ρε παιδιά που θα βγάλουμε τώρα και τα Εξάρχεια άντρο εγκληματιών. Να τα λένε οι παππούδες, οι γιαγιάδες και οι μπάτσοι αλλα όχι και εμείς. Τα Εξάρχεια είναι το μόνιμο μέρος βόλτας μας, δεν θα μας το βγάλουν και Σικάγο.

Σήμερα ήμουν στην πορεία. Αρκετός κόσμος και ήσυχα πράγματα. Μόνο όταν τερμάτισε η πορεία έγιναν κάτι επεισόδια με τους μπάτσους αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Κλασσικά συνθήματα για την αστυνομική βία, τον πόλεμο στην Παλαιστίνη, τον Τεμπόνέρα που σήμερα που ήταν η επέτειος της δολοφονίας του κ.τ.λ. Από τα πιο έξυπνα που είδα ήταν ένα σχέδιο σε έναν τοίχο από αναρχικό όπου απεικόνιζε εναν ΜΑΤατζή ξαπλωμένο να λέει: “Τα αφεντικά μου με δολοφονούν”. Καθώς και ένα σύνθημα που έγραφε: “ο Διαμαντής ΕΙΝΑΙ ματατζής, ο Αλέξης ΗΤΑΝ μαθητης”.

Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις να πατήσεις στα Εξάρχεια αλλά διακίνηση πρέζας δεν παίζει πλέον. Εγώ μένω στην Μεσολογγίου, κι εκτός από ένα ζευγάρι τακτικών ρουμάνων-ή-κάτι, που την πινει στην απεναντι πολυκατοικία κάθε μεσημέρι στις 3, δεν έχω δει τίποτα άλλο, καθώς τα τελευταία 3 χρόνια ο κόσμος των Εξαρχείων έχει στείλει την πρέζα από κει που ‘ρθε και καλά έκανε. Μην ξεκινήσουμε να λέμε ότι όλα αυτά είναι θελήματα της αστυνομίας ώστε να κακοχαρακτηριστεί και να υποβαθμιστεί η περιοχή και κατ’ επέκταση να τους έχουμε μέσα στα πόδια μας.

Παράνομη πορνεία υπάρχει παντού, ακόμα και σ’ ένα μπαρ που θα πας και θα σε μπανισει μια γκόμενα και την χώσεις για ένα βράδυ κι αύριο μην την είδατε, κι αυτό πορνεία το θεωρώ. Βέβαια εκεί δεν πληρώνεις, οκ!!!

Ε ναι λοιπον, αμα συγκρινουμε τα Εξαρχεια με το Μαρουσι τοτε ειναι αντρο του βενζεβουλη. Εγω παντως που εχω παει παμπολλες φορες και δεν εχω δει ολη την καταπατηση του ελληνικου συνταγματος μπροστα μου μαλλον εθελοτυφλω. Εκτος αν καποιους τους ενοχλει η ταδε πορνη ή ο ταδε πρεζακιας που παραπαταει οποτε πασο.

Νόμιζα πως “Μονο εμενα με κουραζει η δηθεν προσεγμενη γλωσσα πισω απο την οποια κρυβονται ειρωνειες;” :lol::lol:

Απίστευτη!

@ ΒΑΝ

Μέχρι και πριν από 5 μήνες, πήγαινα περί το 2 φορές το μήνα στα Εξάρχεια. Δεν είναι μεγάλο νούμερο, αλλά δε το θεωρώ κι αμελητέα ποσότητα. Και επαναλαμβάνω πως η δήλωση σου έλεγε πως τα Εξάρχεια είναι μία από τις ασφαλέστερες περιοχές της Αθήνας. Σε αυτό διαφώνησα. Δεν υποστήριξα πως είναι η χειρότερη. :wink: Και χαίρομαι αν βελτιώνεται η κατάσταση, γιατί όταν ήμουν 1ο έτος (πριν από 5 χρόνια), έβλεπα όντως πολύ χειρότερα, από ότι έβλεπα όσο ήμουν Ελλάδα…

Εγω δεν ειρωνευτηκα εσενα ή την μορφωση/παιδεια σου dear. Διαφερει. Και συμφερει. Over and out.:stuck_out_tongue:

Μα ούτε εγώ τις ειρωνεύτηκα τότε :(:frowning:

Ήμουν εξαιρετικά σαφής και ευθύβολος. Όχι είρωνας (σε αυτό το θέμα τουλάχιστον:p)

Είμαι εγώ ανώμαλος που θεωρώ τη λογική “αφού δεν πέθανε (ακόμη), δεν τρέχει και τίποτα” ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ από το “σας δέρνουμε για το καλό σας” των μπάτσων?

Όσο αφορά τα Εξάρχεια, ε μη τρελλαθούμε κιόλας. Οκ, δεν είναι Εκάλη (αν και ο τζίρος της κόκας στην Εκαλη ισουται με το μισό προϋπολογισμό της Κύπρου), αλλά δε συμβαίνει και κάτι που δεν παίζει να συμβεί οπουδήποτε αλλού. Συχνάζω Εξάρχεια 10 χρόνια, και μη ασφαλής ένιωσα μόνο μια φορά σε ένα πέσιμο χουλιγκάνων που είχα πετύχει…

Το φετινο λες???

πολυ σωστος

οπως επισης και το ματατζης για μενα στη συγκεκριμενη περιπτωση χρησιμοποιειται καπως υποτιμητικα…τελοσπαντων

:lol::lol::lol::lol::lol:

ναι φέτος πρέπει να ήτανε (2008 τεσπά) καθόμουν στο “Πωλείται” όταν έσκασε το σκηνικό.

Διόρθωση, μιας και πλέον έχουμε 2009, είναι 12 χρόνια. (από το 97) :stuck_out_tongue:

Το σκηνικό που αναφέρεσαι μάλλον Μπλήντιν έγινε πριν 4 μηνες περιπου ε;

Αυτοί ήταν χούλιγκανς της original (ΑΕΚΑΚΙΑ) και με καδρόνια και κράνη τουλούμιασαν για “άγνωστους” λόγους κόσμο στον πεζόδρομο.

:|:|

Πρώτη φορά ακούω αυτό το συμβάν! Χαμπάρι δεν πρέπει να πήρα το καλοκαίρι!

Ον τόπικ:
Διαβάζω για τα σημερινά που έγιναν και παραμένουν πολύ θλιβερά και η εικόνα της αστυνομίας είναι όλο και πιο απογοητευτική. Ας ελπίσουμε να πάει η χώρα γρήγορα σε εκλογές, γιατί ακόμα κι όλοι οι πιθανοί ανασχηματισμοί να γίνουν, η παρούσα ηγεσία της χώρας δείχνει ανίκανη να διαχειριστεί την κατάσταση. Τα έκανε πιο σκατά από ότι ήταν και κάθε μέρα, τα κάνει ακόμα πιο σκατά.

Εκεί που νομίζεις πως έχεις πιάσει πάτο, σου υπενθυμίζουν πως υπάρχουν και χειρότερα…

ναι μάλλον το ίδιο λέμε.
Δεν ξέρω ποιοί/τι ήταν, δε με νοιάζει κιόλας.
Ήμουν με την αδερφή μου και 2 κοπελιές ακόμα (8):p) και πραγματικά ήταν η μοναδική φορά που θυμάμαι να ένιωσα μη ασφαλής εκεί…

απο www.tvxs.gr :

δειτε το βιντεο : http://www.tvxs.gr/v2972

(απορια που εχω αρκετα χρονια. Οταν ο πολιτης ζητα απο αστυνομικο οργανο τα στοιχεια του, το δευτερο δεν ειναι υποζρεωμενο να τα δωσει? Η απουσια διακριτικων (που συμφωνα με τις αντιστοιχες διαταξεις ειναι επιβεβλημενη) στο συνολο των ανθρωπων των ΜΑΤ - γεγονος που εχω παρατηρησει ιδιοις ομασι σε πολλες πορειες- εκτος απο παρανομη μου δειχνει οτι στηριζεται θεσμικα, σα πρακτικη, απο την ιδια την αστυνομια ).

επισης απο το ιδιο site :

Στο σημερινό πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο σημειώθηκαν συλλήψεις 18 δικηγόρων.

Σύμφωνα με δηλώσεις αυτόπτων μαρτύρων που βρίσκονταν έξω από τη ΓΑΔΑ, οι αστυνομικοί ξυλοκόπησαν τους δικηγόρους που προσπάθησαν να μπουν στο μέγαρο της Ασφάλειας για να μιλήσουν με τους συλλήφθέντες.

εντιτ : Aνακοίνωση της συσπείρωσης δημοσιογράφων Δούρειος Τύπος

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

"Πριν λίγη ώρα, στο κέντρο της Αθήνας, και μετά το μεγάλο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο, οι αστυνομικές δυνάμεις εφαρμόζοντας τη νέα ακόμα πιο σκληρή πολιτική καταστολής των διαδηλώσεων, τα έβαλαν με όποιον εύρισκαν μπροστά τους και βέβαια με τους εργαζόμενους στην Ενημέρωση.

Ηθελαν να προχωρήσουν χωρίς την παρουσία των δημοσιογράφων, των φωτοειδησεογράφων και των εικονοληπτών, ανεξέλεγκτοι κι ασύδοτοι, σε μαζικούς… άγριους ξυλοδαρμούς και αναίτιες συλλήψεις νέων που είχαν καταφύγει για να προστατευτούν από τη βία και τα χημικά σε εισόδους πολυκατοικιών πίσω από το Πνευματικό Κέντρο.
Η εντολή της πολιτικής ηγεσίας ήταν “όχι άλλη ζαρντινιέρα - βαράτε και συλλάβετε όποιον βρίσκετε, αρκεί να μην σας καταγράψουν τα ΜΜΕ”.

Ανάμεσα στους συναδέλφους που δέχθηκαν την αστυνομική βία είναι οι συνάδελφοι Χρήστος Μαζανίτης και Νίκος Διδάγγελος (του ΑΝΤΕΝΝΑ), και σύμφωνα με τις έως τώρα πληροφορίες έχουν χτυπηθεί και συλληφθεί και αρκετοί άλλοι.

Αυτή την ώρα τα μέλη του Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ Νταβανέλλος, Αγρολάμπος και Τρίμης σπεύδουν μαζί με εκπροσώπους του Δικηγορικού Συλλόγου και των Ομοσπονδιών Εκπαιδευτικών στην Αστυνομική Διεύθυνση όπου μεταφέρονται δεκάδες πολιτών."

Δούρειος Τύπος

Επίτηδες το έγραψα, είναι πιο γλαφυρό έτσι.

Λυπάμαι για το χρόνο σου, είμαι εκ γενετής ηλίθια και προκαλώ τέτοιες αντιδράσεις στους γύρω μου, ειδικά όταν είναι τόσο εξυπνότεροι.

Και μια φιλική συμβουλή, από την πληγωμένη μα ειλικρινή καρδιά ενός δέχτσα. Μη βάζεις πολλά θαυμαστικά, δε γίνονται αυτομάτως αστειότερα αυτά που γράφεις. Σόρυ, στο λέω όμως με ειλικρίνεια.

On with the conversation.

Εντάξει, ακούγονται πάλι εξωφρενικά πράγματα για την τακτική της Αστυνομίας. Αυτό είναι και επακόλουθο νέων διαταγών φυσικά αλλά και -κυρίως- εκδίκηση για τον τραυματισμένο συνάδελφό τους.

Πάντως το ξύλο σε δικηγόρους που απλά προσέρχονταν στη ΓΑΔΑ για υπεράσπιση των συλληφθέντων, είναι υπερ αηδιαστικό. Δηλαδή οκ, τους έδειραν τους μικρούς, τους συνέλαβαν, τους απήγγειλαν και γω δεν ξέρω τι άκυρες κατηγορίες, τους έχωσαν και μέσα και δέρνουν τους δικηγόρους. Nice.

Αχ αυτό το πείσμα των γυναικών.^*,

Σπαμάρουν, τρολάρουν, ειρωνεύονται, επιτήθονται και στεναχωριούνται όταν τους απαντάς,;?/

Τώρα που έχουμε ίσο αριθμό ποστς που δεν ασχολούνται με το θέμα μας, αλλά με εσένα και εμένα, ας επιστρέψουμε ον τόπικ.

:!: