Οταν η μουσικη "υπερβαινει" τους στιχους

Σας εχει συμβει ποτε να σας αρεσει φοβερα η μουσικη ενος κομματιου, αλλα ταυτοχρονα να σας ξενερωνουν/απογοητευουν/αηδιαζουν οι στιχοι? Προσοχη, δε μιλαμε για το αν ειναι απαραιτητα καλογραμμενοι η οχι, αλλα και για το νοημα που βγαζουν. Παντως αν το καλοσκεφτειτε, συμβαινει με παρα πολλα τραγουδια, αφου πολυ λιγοι εχουν την ευχερεια να συνδυαζουν και τα δυο.

Η δικη μου προσφατη εμπειρια ειναι το Critical Acclaim των Αvenged Sevenfold. Ενω μ αρεσει αρκετα η μουσικη του, οι στιχοι του μου γυρναν λιγακι τ αντερα, αφου προσεταιριζονται τη φιλελευθερη/ρεπουμπλικανικη αποψη για τους πολεμους που κανουν οι ΗΠΑ κλπ. κλπ. :expressionless: Αλλο παραδειγμα πολλα και καλα τραγουδια με σατανιστικη θεματολογια (ρε μεγαλε, εδω δεν ασχολουμαι με το θεο, γιατι με πρηζεις με τον εωσφορο:p) κ.ο.κ.

Οποιος εχει αντιστοιχες “ανησυχιες” ευπροσδεκτος.

Αν παρ’ολα τα search υπαρχει αντιστοιχο θρεντ ας μεταφερθει εκει.

πάρα μα πάρα πολλές φορές.

ένα καλό τραγούδι είναι ένα καλό τραγούδι.

αλλά οι στίχοι θα κάνουν ένα τραγούδι εξαιρετικό.

δυστυχώς για κάθε Tate και Gildenlow υπάρχουν ν βλάκες, αμόρφωτοι, κάφροι ό,τι φρούτο θες…

Ένα παράδειγμα είναι το On Fire των Spiritual Beggars. Καταπληκτική μουσική, αλλά στίχοι που θα έγραφε ένα παιδί στο σχολείο την ώρα της ιστορίας, των θρησκευτικών κλπ…

Φυσικά υπάρχουν κάποιοι που γράφουν παράλληλα καταπληκτικούς και άθλιους στίχους ταυτόχρονα, όπως ο DeMaio, ο Zakk Wylde, o Blackie Lawless κλπ.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Γενικότερα, όταν το μήνυμα δεν είναι ευθέως ακραίο ή δεν είναι ανεπίδεκτο δεύτερης ερμηνείας, προτιμώ να το αντιλαμβάνομαι με τον δικό μου τρόπο και να μην «παρεξηγώ» του καλλιτέχνες που θαυμάζω. Τέτοιο παράδειγμα είναι το ?One In A Million? των Guns N? Roses, για το οποίο ο Axl Rose κατηγορήθηκε για ρατσισμό. Νομίζω πως ισχύει αυτό που έχω γράψει στο παρελθόν σε άρθρο μου (για τους Sex Pistols), ότι δηλαδή για το μήνυμα ευθύνεται ο παραλήπτης.

Σχεδόν off-topic: Πάντως, αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι όταν χρησιμοποιείται ένα μουσικό έργο από πολιτικούς και αποκτά «χρώμα», χωρίς τη συγκατάθεση του δημιουργού του ? ο οποίος συνήθως έχει πεθάνει προ πολλού και …μόνο να τρίζει τα κόκαλά του θα μπορούσε. Τέτοιες περιπτώσεις είναι αυτές μερικών αριστουργημάτων της κλασσικής μουσικής, όπως τα Carmina Burana του Carl Orff τα οποία έχουν συνδεθεί με το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα και όπως το Nabucco του Verdi, που χρησιμοποιήθηκε πολύ από τον ακροδεξιό Le Pen στη Γαλλία (αν και το ίδιο το έργο τον εκδικείται, καθώς πρόκειται για τις ιαχές του εβραϊκού λαού κατά του δυνάστη Ναβουχοδονόσορα). Προσοχή δεν προβληματίζομαι γιατί μπορεί να μην μοιράζομαι τις ιδέες του εκάστοτε πολιτικού, αλλά κυρίως γιατί θεωρώ ανήθικη τη χρήση του έργου για πολιτικούς σκοπούς.

Τώρα, ας μην πιάσω το θέμα των διεστραμμένων διαφημιστών που τολμούν να αντικαθιστούν τους στίχους κλασσικών και μη συνθέσεων με γελοίες ρεκλάμες, πιπιλώντας το μυαλό μας, γιατί θα βγω τελείως off topic.

Ωραίο τόπικ.

Το πρώτο πράμα που μου’ρχεται στο μυαλό είναι το City των Strapping Young Lad. Από τα αγαπημένα άλμπουμς μου έβερ, μουσικά το προσκυνάω, όταν το’χα πρωτοακούσει είχα μείνει μαλάκας για κάνα δίμηνο, όπου δεν άκουγα ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε άλλο, και μετά μπήκα στη διαδικασία να διαβάσω τους στίχους.

Ξενέρα μεγάλη. Στίχοι χωρίς νόημα, παιδικές “ανησυχίες”, “Ο τρελός Ντέβιν ενάντια σε όλους” και τέτοια γραφικά… κρίμα!

Το quotation από Batman στη μέση του “Detox” σώζει τουλάχιστον τις εντυπώσεις…

Ωραίο topic πράγματι.

Οι στίχοι των Avenged Sevenfold που αναφέρει ο Red Rum ειναι όντως βλακώδεις… #-o

[SPOILER]Shhh… quiet you might piss somebody off
Like me motherfucker you’ve been at it for too long
While you feed off others’ insecurities
You stand in front of me and bite the hand that feeds

Self-righteousness is wearing thin
(Lies inside your head, your best friend)
Heart bleeds but not for fellow men
(Broken glass, your fake reflection)

I’ve had enough
It’s time for something real
I don’t respect the words you’re speaking
Gone too far
A clone

So how does it feel to know that someone’s kid
in the heart of America has blood on their hands
fighting to defend your rights
so you can maintain a lifestyle
that insults his family’s existence
Well, where I’m from we have a special
salute that we aim high in the air
towards all those pompous assholes
who spend their days pointing fingers
(Fuck You)

Shhh… quiet you might piss somebody off
Like the heartbeat of this country when antagonized too long
I’ll be damned if you count me in as part of your generous hypocrisy
collecting enemies

Tabloid gossip queen worthless man
(There’s no need for us to bury you)
Selfish agenda once again
(Right this way you’ve dug your own grave)

I’ve had enough
It’s time for something real
I don’t respect the words you’re speaking
Gone too far
A clone

All the way from the east to the west we
got this high society
looking down on their very foundation
constantly reminding us that our actions
are the cause of all their problems
Pointing their fingers in every
direction and blaming their
own nation for who wins the elections
They’ve never contributed a fucking thing to the
country they love to criticize

Excuse the obscene, ignore the untrue
Depictions we see try and get through
Admitting mistakes can hurt
I’m not the last but I sure ain’t the first

Shhh… quiet you might piss somebody off

Self-righteousness is wearing thin
(Lies inside your head your best friend)
Heart bleeds but not for fellow men
(Broken glass your fake reflection)

I’ve had enough
It’s time for something real
I don’t respect the words you’re speaking
Gone too far
A clone
[/SPOILER]

Είναι ευθέως υβριστικοί και απόλυτα ευθυγραμμισμένοι με το “όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας”.

Ας μου επιτρέψει απλά ο Red Rum την ελαφρά off topic παρατήρηση πως οι απόψεις που εκφράζουν είναι σίγουρα αυτές της κυρίαρχης τάσης στους ρεπουμπλικάνους τα τελευταία χρόνια αλλά καθόλου “φιλελεύθερες” αφού όπως και αν μεταφράσει κανείς τον όρο “φιλελέυθερος” στα αγγλικά (libertarian ή liberal -οι δύο όροι περιγράφουν ριζικά αντίθετες απόψεις στην Αμερικάνικη πολιτική ορολογία) θα καταλήξει να αναφέρεται σε ανθρώπους που ήταν αντίθετοι με τον πόλεμο του Ιράκ. :wink:
Τεσπα, όλα αυτά θα μπορούσαν αν είναι το αντικέιμενο ενός άλλου θρεντ στο off topic.

On topic:
Συμφωνώ με τον Vic πάνω-κάτω. Αν ένα μήνυμα επιδέχεται πολλαπλές ερμηνείες δεν έχω τόσο πρόβλημα αν μου αρέσει η μουσική. Αν ένα μήνυμα ευθέως προάγει μίσος, βία κλπ. ξενερώνω τόσο που μπορεί να μην ασχοληθώ καν με τη μουσική.

Πάντως στο να είναι οι στίχοι απλά αφελείς/παιδικοί έχω μεγάλες ανοχές. Ειδικά στο metal υπάρχει μεγάλη “παράδοση” τέτοιων στίχων… :roll:

Πρόσφατα παραδείγματα καλλιτεχνών που αντέδρασαν σε αυτό είναι οι Μetallica που απαγόρευσαν τη χρήση της μουσικής τους από τον Αμερικάνικο στρατό στα πλαίσια “ψυχολογικών επιχειρήσεων” και των Heart που απαγόρευσαν την χρήση του Βarracuda από την Sarah Palin. :wink:

συμφωνώ και εγώ με το off-topic του Vic,είναι αίσχος και επίσης σε χαρακτηρίζουν κιόλας αν τα ακούς…[-X
τώρα δεν ξέρω αν πιάνετε εδώ,αλλές πολλές φορές μου αρέσει η μουσική από black συγκροτήματα κυρίως,που οι στίχοι για μένα δεν λένε και πολλά,αλλά από μουσική είναι Απίστευτα…συγκεκριμένο κομμάτι δεν μου έρχετε στο μυαλό αυτή τη στιγμή.


Now playing: Eluveitie - Anagantios
via FoxyTunes

αν μ’αρεσει πολυ ενα τραγουδι μ’αρεσουν και οι στιχοι του. αν δεν μ’αρεσει πολυ το τραγουδι δεν θα κατσω να δω τους στιχους του…

Δε με ενοχλεί τόσο το να μη συμφωνώ ιδεολογικά με τους στίχους, όσο το να είναι ανέμπνευστοι/παιδιάστικα γραμμένοι.

Επίσης δεν πιστεύω ότι πρέπει υποχρεωτικά να ασχολούνται με μεγαλεπήβολα, υπαρξιακά ερωτήματα κτλ.

Πχ, και αυτοί είναι γαμάτοι στίχοι

[SPOILER]I got pictures of naked ladies
Lying on their beds
I whiff that smell and sweet convulsion
Starts a-Swelling inside my head
I’m making artificial lovers for free
I start to howl I’m in heat
I moan and growl and the hunt drives me crazy
I fuck like a Beast

Chorus:
I come round, round i come feel your love
Tie you down, down i come steal your love
I come round, round i come feel your love
Tie you down, down i come steal your love

I’m on the prowl and i watch you closely
I lie waiting for you
I’m the wolf with the sheepsskins clothing
I lick my chops and your tasting good
I do whatever i want to, to ya
I’ll nail your ass to the sheets
A pelvic thrust and the sweat starts to sting ya
I fuck like a beast[/SPOILER]

Συμφωνώ με Μάνο.
Προτιμώ να μιλάει για κάτι που δεν με εκφράζει και τόσο παρά να ναι ηλίθια γραμμένοι οι στίχοι.
Παράδειγμα?
Τα λέγαμε στο θρεντ του Christ Illusion.

Πάρτε στην πρώτη περίπτωση το Disciple.
Αυτό το GOD-HATES-US-ALL δεν με εκφράζει πλήρως αλλά το κομμάτι το γουστάρω απίστευτα και τραγουδώ και τους στίχους του καμιά φορά.
Δεν με εκφράζουν οι στίχοι αλλά γουστάρω.

Στην 2η πάρτε το Cult.

Religion is hate
Religion is fear
Religion is war
Religion is rape
Religion is obscene
Religion is a whore

Το τραγούδι είναι Οκ, αλλά οι στίχοι του είναι οι πιο παιδικοί που έχω διαβάσει / δει ποτέ.

Γιατί? Γιατί είναι πρόχειροι και τελείως ανέμπνευστοι.

Πολλές φορές μου έχει τύχει…

Ενδεικτικά θα αναφέρω Manowar, Deicide και αρκετές black/death μπάντες…