Χειμερινοί προορισμοί

Μας αρέσουν οι διακοπές και τώρα που έρχονται Χριστούγεννα μας αρέσουν ακόμη περισσότερο!:smiley:
Καλές οι καλοκαιρινές αλλά και οι χειμερινές δεν πάνε πίσω…
…χιόνι,όμορφα ξύλινα σπιτάκια στο βουνό, τζάκι, κοψιδάκια και κρασί δίπλα απ το τζάκι,σκι/σνόουμπορντ/ αντε και σανιδούλα …
Πείτε εμπειρίες και προτιμήσεις σε χειμερινούς προορισμούς!!!
… καποιοι που μου ρχονται στο μυαλό:
Αράχωβα ,Πήλιο, 3-5 Πηγάδια (Νάουσσα) ,Μέτσοβο ,Βασιλίτσα ,Ζαγοροχώρια…

Έκανα μίνι σερτσ και βρήκα μόνο για καλοκαιρινές διακοπές …ελπίζω να μη μου ξέφυγε παρόμοιο τόπικ

Βυτινα!!!

Το χωριό μου ρεε!!

Δεν έχω πάει ποτέ εκδρομή χειμώνα, δυστυχώς.

αυτά είναι. Τα σπάει η Βυτίνα.

Περσι είχα παει Μετσοβο και ηταν πολυυυυυ ωραια!!

Αλλααααα το ονειρο μου ειναι να παω εκει

:wink: :καρδουλες:

Ο πιο -waw!!- χειμερινός προορισμός μου ήταν το Chamonix σε κοιλάδα δίπλα στο Mont Blanc
(είδα λίγο το Χριστό φαντάρο όταν ανέβηκα στα 3800m :stuck_out_tongue: )

Στην Ελλάδα υπάρχουν ωραία μέρη για χειμώνα, αλλά εκτός από Αράχωβες και Πήλια φαντάζομαι θα είναι ψιλονέκρα

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, γενικά το χειμώνα σε κ*λόκρυα προτιμώ να είμαι κάτω από το πάπλωμά μου…

Αλοε η 1η φωτο ειναι κορυφη.Τι θεα ειχε εκει πανω?:stuck_out_tongue:

δεν είδα, σχεδόν λιποθύμησα από την έλλειψη οξυγόνου :lol:

τρομακτικά ήταν 8O

Θα γίνω φλώρος και θα πω Αθήνα:!:

Με αυτή τη φώτο, λογικό να είδες το Χριστό φαντάρο!!! Εδώ σε εμένα πήγε να μου έρθει περίοδος μόλις άνοιξα το σπόιλερ!:lol::lol:

Χριστούγεννα, ο μόνος προορισμός για μένα είναι Αθήνα. Τον υπόλοιπο καιρό Ζαγοροχώρια, Πήλιο και ό,τι άλλο έχει χιόνια και καλές πίστες για σκι :stuck_out_tongue:

πολυ ωραια ειναι στα Τρικαλα Κορινθιας μιαμιση ωρα μεχρι ξυλοκαστρο κ μιση μεχρι πανω το βουνο
εχει κοσμο κ τελεια θεα βουνα ελατα κτλ. εχει κ ενα μινι χιονοδρομικο δεν το εχω επισκεφτει οποτε δε μπορω πω αν αξιζει.
για “φετο” κανονιζω Bansco χιονια…σουυυπ σουυυπ

στεκόμουν πάνω σε κάτι πάγους, και δίπλα είχε επιγραφή ότι αν περάσεις εκείνο το σημείο το κάνεις on your own responsability :stuck_out_tongue:
πετάξου μια βόλτα βρε, κοντά σου είναι, και στα 20 λεπτά που ανεβαίνει το τελεφερίκ υπόσχομαι να σου’ρθει και περίοδος :stuck_out_tongue:

παλι τα γιαννενα προτεινω εγω…:slight_smile: κ το μετσοβο ειναι πολυ ωραιο…8)

Νορβηγια!!!

Τριήμερη με το σχολείο αρχές Ιανουαρίου στην Πάτρα, hell yeah 8)

Ξεχασα Καστορια! Κλειδωστε το.

Και αυτο το θεωρεις καλο τωρα ας πουμε ? :stuck_out_tongue:

Η Βόρεια Ευρώπη, είναι τυχερή που έχει τη Τάιγκα, και η κεντρικη είναι τυχερή που έχει τις Άλπεις!
Η Έλλαδίτσα μας όλως παραδόξως, έχει επίσης πολλούς ωραίους χειμερινούς προορισμούς,με πάνω απο 200 Βουνα το ψηλότερο να είναι ο Όλυμπος να φτάνει τα 3000 μέτρα και, άλλα 40 περίπου να ξεπερνουν τα 2000 μέτρα. Το κακό είναι ότι πολλοί ακόμα και Έλληνες, δεν το πιστεύουν. Έχουν την εντύπωση η Ελλάδα είναι μονάχα, παραλίες, 365 μέρες το χρόνο με 35 Κελσίου.
Προσωπικά,γουστάρω τρελά, Ορεινή Ναυπακτία, Λίμνη Πλαστήρα, Έδεσσα Καιμακτσαλάν - παλιός Αγ.Αθανάσιος και φυσικά, Μέτσοβο και, λίμνη δόξα.

[CENTER]

[/CENTER]

Ήπειρος/Καστοριά/Πήλιο

Αν και λόγω αφραγκίας εμένα με βλέπω σε κάτι από αυτά τα 3: είτε στο δασικό χωριό, δίπλα από το χωριό Λειβαδίτης στην ορεινή Ξάνθη, είτε στο Φαλακρό (νομός Δράμας), είτε καμμια βόλτα κατά Έβρο μεριά και πάντα μιλάμε για 2-3 μέρες το πολύ.