Περί καθαρίσματος κιθάρας

ωρες παίδες έχω μία κιθάρα που όμως έχει πιάσει λίγο λίγδα στο μπράτσο και στο σώμα και θέλω να το καθαρίσω.Ρώτησα έναν κ μου είπε με οινόπνευμα αλλά φοβάμαι μην την χαλάσω.Καθαρισμός γίνεται μόνο με οινόπνευμα η μπορεί και με ειδικό υγρό για κιθάρες?

To ακουα φορτε ειναι η πιο σιγουρη λυση

Το καλυτερο ειναι νερακι(κατ’ εμε).Αν ομως θες να ριξεις χημικα υπαρχουν καθαριστικα για rosewood η maple τοστιερες.Μην τα μπερδεψεις, την εκανες!Με το καθαριστικο της maple μπορεις να κανεις και το σωμα!

Νερό, οινόπνευμα και ακουα φόρτε. Ρε παιδιά τρελαθήκατε?:?
Ούτε για αστείο στην κιθάρα δεν θα έβαζα τέτοια υγρά.

Για να καθαρίσεις την κιθάρα σου χρησιμοποίησε το Dr.Duck Axe Wax. Απλά ότι καλύτερο στην αγορά, οργανικό και δεν καταστρέφει τα χρώματα αλλά τα θρέφει. Τώρα δεν ξέρω αν το πουλάνε στην Ελλάδα, εγώ το φέρνω από το εξωτερικό. Καθαρίζεις τρέμολο, κορμί, ταστιέρα, τα πάντα με απόλυτη ασφάλεια! Απλά γαμάτο, κανένα δεν συγκρίνεται καν μαζί του. 8)

Μη σε ξεγελάε η συσκευασία, οι διάσημες μάρκες π.χ Planet Waves etc etc με τα μοντέρνα μπουκαλάκια τους μύξα πουλάνε, γδερνεις την κιθάρα μέχρι να καθαρίσει λίγο. :lol:

κατσε πως δηλαδη το παραγγελνεις?απο που και σε ποσο καιρο ερχεται??:slight_smile:

Ρε φιλε, για την ταστιερα ειναι διαφορετικα τα καθαριστικα…Το εχω ακουσει απο απειρο κοσμο.:-k

Αυτό ισχύει για τα άλλα καθαριστικά της πλάκας των μεγαλοεταιριών για να αγοράζει ο κόσμος 10 μπουκάλια για να καθαρίσει μια κιθάρα, όλα για τα λεφτά έχει καταντήσει η μουσικά βιομηχανία…:roll:
Δεν κάνω τον ξερόλα παιδιά απλά τα έχω τεστάρει σχεδόν όλα και είναι φρίκη.

Δεν λέω ότι δεν είναι η κοινή άποψη αλλά ξέρετε ρε παιδιά πως είναι τα πράγματα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε πολλές άλλες χώρες. Άτομα που δεν ξέρουν τίποτα και έχουν πάιξει 3 μάρκες κιθάρας (Fender/Ibanez/Gibson συνήθως) λένε ότι θέλουν και καταντήσαμε να έχουμε χάσει τον μπούσουλα.:frowning:

Αυτή είναι η ιστοσελίδα του τύπου που τα φτιάχνει, χάμος γίνεται και δεν ξέρω που είναι η σελίδα με τους dealer. Αν δεν το βρείς στην Ελλάδα δες που το πουλάνε στην Ευρώπη. Μπορεί να φαίνεται αστείο να φέρνεις πολισερ από το εξωτερικό αλλά εγώ πάντως δεν το διακινδύνεύω με την κιθάρα μου. 8)
http://www.ducksdeluxe.com/

Εγω για την ταστιέρα χρησιμοποιω εδω και καιρο λεμονελαιο με εξυπηρετει απο θέμα καθαρισμου και ειναι πολυ καλο και για το ξύλο…αυτο για το οινοπνευμα το ακουω και ποναω…:stuck_out_tongue:

Ρεεε, υπαρχουν 3 θρεντ ναουμ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=7600

Dunlop lemon oil!

ρε παιδιά εγώ έχω μία dean razorback και φυσικά δεν διακινδινεύω το παραμικρό.για τα τάστα έχω ενα D’Andrea lemon oil.για το σώμα θέλω επειδή είναι λίγο λαδωμένο και μου την σπάει όταν παίζω,τι χρησιμοποιώ τότες?

εγω καθαριζω την ταστιερα με βιτεξ,δεν νομιζω να μου μεινει καμια μερα στο χερι τι λετε;

otinane:έχω ένα σπρει για το σώμα αλλα και για ταστιέρα ashton guitar polish κ απλά ψεκάζεις κ μετά με το πανάκι το σκουπίζεις κ γίνεται τζάμι η κιθάρα!και μετα στην ταστιέρα έχω πάρει κατι πανάκια με ειδικό λάδι μέσα που είναι για συντήρηση εάν έχεις ταστιέρα rosewood και όχι maple,2 φορές το χρόνο το κάνεις αυτο,αφού καθαρήσεις με το σπρει μετά περνάς την ταστιέρα με τα πανάκια περιμένει να στεγνώσει η ταστιέρα σου κ μετά είσαι κομπλε!τα πανάκια λέγονται ernie ball:wonder wipes freatboard conditioner
squall:δεν είναι κ ότι καλύτερο.

οκ μαν,ευχαριστώ

Μουχαχα, νόμιζα ότι γράφατε περί “κιθαρίσματος κιθάρας”.

μην χρησιμοποιητε οτι νανε ρε!

αμα η ταστιερα ειναι απο ROSEWOOD η ΕΒΟΝΥ με lemon oil k μονο!

οσο για το σωμα περα απο τα κλασικα καθαριστικα που οποτε τα χρησιμοποιητε να θυμαστε να σκουπιζετε πολυ καλα την κιθαρα για να μην αφηνουν σημαδια μπορειτε να βαλετε κ overlay αλλα κ σε αυτην την περιπτωση πρεπει αν τριψετε παρα πολυ καλα με στεγνο καθαρο πανακι! το ιδιο μπορειτε να κανετε κ για λουστραρισμενη Maple ταστιερα

bluezlickv αυτά τα πανάκια που είπα έχουν lemon oil.