Αξιόλογη Σπιτική Ηχογράφηση

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάτι που θα το καταστήσει δυνατό να ηχογραφώ από το σπίτι, χωρίς ανάγκη για studio, με αξιόλογη ποιότητα υπό σωστές συνθήκες? Υπάρχει η σκέψη για ηχογράφηση όλων των οργάνων ένα-ένα (για καλύτερα αποτελέσματα στην ποιότητα της τελικής σύνθεσης) αλλά δεν ξέρω από που ν’αρχίσω στην αναζήτηση κάποιας συσκευής (σε προσιτή τιμή) με την οποία να μπορώ να το επιτύχω και να μην ακούγεται σαν τα πρώτα ντέμο των Venom.

:anyone:

εμ…λοιπον…μου ειχαν προτεινει και μενα για αυτο τον σκοπο καποιες καρτες ηχου που ειναι αποκλειστικα για ηχογραφηση για σπιτια ομως,οχι san studio…ειναι ενα μικρο μιχανηματακι στο οποιο συνδεεις το οργανο που θες και ηχογραφει με πολυ καλη ποιοτητα στο Pc σου…

Υπάρχουν διάφορες αξιοπρεπείς λύσεις για να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά τι όργανα θέλεις να ηχογραφήσεις και πόσα λεφτά μπορείς να δώσεις συνολικά;
Εμείς πριν 2.5 χρόνια είχαμε ηχογραφήσει χωρίς πολλές γνώσεις και με πολύ μέτριο εξοπλισμό κάποια τραγούδια τα οποία δεν έχουν άσχημο ήχο, ακού αυτό (click me) ας πούμε. Δεν είναι ακατόρθωτο δηλαδή :stuck_out_tongue:

Κοιτα κι εγω που ασχολούμαι κι εχω μαζεψει στο σπιτι μου διαφορα πιστευω οτι μπορεις να βγαλεις μια αξιολογη ηχογραφηση με μια σχετικα καλη καρτα ηχου με οσα καναλια μπορεις περισσοτερα- εξαρταται βεβαια και απο το budget που διαθετεις- εγω εχω μια δικαναλη και θα με βολευε να ειχε περισσοτερα, γιατι τα κρουστα είναι που θελουν τις περισσοτερες εισόδους για να ακούγονται καλα.απο κει και πέρα μια κονσολιτσα κι ενα καλο προγραμμα ηχογραφησης. εγω χρησιμοποιω cubase και μεχει βολεψει.και πιστευω οτι είναι καλυτερα να τα ηχογραφεις ενα ενα για να μην μπλέκεται θορυβος απο τα ηχεία και την drums κι ετσι γινεται πιο καθαρη και μπορεις να βάλεις και εφφεδακια μετα κιθαρα ή φωνη κτλ…αλλιως recording workstations που τα χουν ολα σε ενα αλλα αυτα ψιλοτσιμπανε στην τιμη :slight_smile:

Λοιπον για κιθαρες και μπασο μπορεις να χρησιμοποιησεις το JamLab της M audio και τα υπολοιπα οργανα σε midi μορφη και να περασεις απο πανω καποιο VST.
Aπο εκει και περα θες καποιο καλο προγραμμα (Nuendo,Cubase) και εισαι κομπλε.
Τι στυλ θες γραψεις?

Anarki, πολύ καλή δουλειά.

το ακουσα και γω…πραγματικα καλο…σαν ηχογραφηση…γτ σαν στυλ δν μου παει:)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν περίμενα τόση ανταπόκριση!

Το budget που θα προσπαθήσω να αποκτήσω ώστε, εν ακολουθία, να διαθέσω, θα εξαρτηθεί κυρίως από την διαφορά τιμής μεταξύ των διαφόρων λύσεων.

Η απορία που μου έμεινε - για να ηχογραφήσω μέσω κάρτας ήχου, συνδέω κατά κάποιον τρόπο τα όργανα με το pc μέσω κάποιας κονσόλας (κάπως έτσι το κατάλαβα)? Και αν ναι, τα κρουστά πως ακριβώς ηχογραφούνται?

Anarki, θα ακούσω το τραγούδι αύριο που θα έχω την ευκαιρία, το internet μου στο σπίτι δεν είναι για τέτοια. :stuck_out_tongue: Αλλά πόσα περίπου διέθεσες για αυτό το αποτέλεσμα, και σε τι?

Λοιπόν.

Για να ηχογραφήσουμε τα drums είχαμε:

5x Shure PG-57 για το ταμπούρο, τα 2 tom, το floor tom και τη μπότα (5x55 euro).
2x T.Bone EM800 για overhead. Της πλάκας είναι αλλά έκαναν τη δουλειά τους κάπως (2x32 euro).
Όλα αυτά πήγαιναν σε μια κονσόλα Behringer την οποία θέλαμε ουσιαστικά μόνο για την προενίσχυση (219 euro).
Οι έξοδοι της κονσόλας πήγαιναν σε ένα πισί με κάρτα ήχου M-Audio οπότε μπορούσαμε να ηχογραφούμε και τα 7 κανάλια των drums ταυτόχρονα (177 euro).

Για τις κιθάρες και το μπάσο η κατάσταση ήταν πολύ πιο απλή.
Είχαμε μια πεταλιέρα Boss GT-8 (παρόμοια με αυτή http://www.thomann.de/gb/boss_gt10.htm, ίδια τιμή ήταν τότε περίπου). Αυτή έχει ψηφιακή έξοδο (SPDIF) και η κάρτα ήχου έχει ψηφιακή είσοδο οπότε όλα καλά. Για το μπάσο βάλαμε απλά την πεταλιέρα σε bypass για να έχουμε μια προενίσχυση και για τις κιθάρες όλα τα distortion κτλ είναι απο την πεταλιέρα.

Φωνητικά δε θυμάμαι, κάποιο δανεικό μικρόφωνο ήταν με προενίσχυση της κονσόλας.

Άρα συνολικά χοντρικά μαζί με κάτι βάσεις για μικρόφωνα, καλώδια και λοιπά αξεσουάρ δώσαμε περίπου 1200 ευρώ.

[SIZE=“1”]Θενξ κιόλας για τα καλά λόγια :oops:
Στα τραγούδια που ετοιμάζουμε τώρα έχουμε πολύ καλύτερο ήχο, αλλά είναι τελείως διαφορετικό ύφος. Μάλλον πιο εύκολο κάπως να βγει καλός ο ήχος, δεν είναι μέταλ. Έχουμε και ελαφρώς καλύτερο εξοπλισμό.[/SIZE]

Τα πιο πολλά πήγαν για τα drums δηλαδή!

Η πεταλιέρα πράγματι φαίνεται πολύ καλή λύση αλλά τα drums πολύ αντι-οικονομικά - μέχρι να σκεφτούμε να κάνουμε κάτι σοβαρό, το αφήνουμε αυτό, το πολύ-πολύ να ηχογραφήσουμε τα drums σε στούντιο έχοντας πρώτα τελειώσει με τα υπόλοιπα όργανα.

Μία πεταλιέρα με ψηφιακή έξοδο και μία καλή κάρτα ήχου μόλις έγιναν οι επόμενοι στόχοι μου.

Thanks για τις πληροφορίες! \ο/

Ναι μας χρεοκόπησε ο αλήτης ο ντράμερ.

Είναι μια καλή λύση κάπως η πεταλιέρα απο οικονομικής άποψης απλά υπάρχει ο κίνδυνος οι κιθάρες να βγουν τζιτζίκια και να σου παίρνουν τα αυτιά λόγω των ψηφιακών εφέ.
Αν υπάρχει καλός ενισχυτής μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρεπές μικρόφωνο και μια καλούλα προενίσχυση με κάπου 200 ευρώ και να βγάλεις πιο γλυκό ήχο. Εξαρτάται και λίγο απο το τι είδος θέλεις να ηχογραφήσεις.

Αυτά, ο,τι άλλο θες πες :wink:

Τωρα τελευταια εχω αρχισει να ενδιαφερομαι πολυ για ηχογραφηση.Πριν απο λιγο καιρο ειχα προσπαθησει (πρωτη φορα που το δοκιμασα) και ειχα συνδεσει απο τον ενισχυτη κατευθειαν σε spdf με το recorder των windows…Καλα εννοειτε οτι στο τελος απλα ακουγοταν ενας υπερβολικα παραμορφωνενος και αθλια ηχος, οποτε καπου εκει καταλαβα οτι μαλλον χρειαζομαι μια αξιολογη καρτα ηχου…

Και τεσπα,τωρα ψηνομαι να παρω μια αλλα πραγματικα δεν ξερω Χριστο!Δηλαδη με μια sound Blaster (οπως αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.540195) θα κανω την δουλεια μου ή θα πρεπει να παρω καμια επαγγελματικη (οπως αυτη http://www.emu.com/products/product.asp?product=9872) ??

Βεβαια,ολα αυτα αν οντως ειναι το θεμα της καρτας ηχου και οχι το windows recorder…Διαφωτιστε με γιατι εχω και αλλες αποριες…

Α,ναι ξεχασα να πω οτι θελω να ηχογραφησω μονο ηλ. κιθαρα, χωρις να αποκλειω την μελλοντικη ηχογραφηση πολλων οργανων μαζι.

ο πανοραμιξ παιζει τυμπανα εδω; το σαμπλ απο που;
ωραιο.

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ > ZOOM HANDY H2… EDIROL R9… ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΛΑΙΒ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΚΕΣ… ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΗΧΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ… ΠΟΛΛΟΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΝΤΕΜΟΣ… 150-250? 8O

2 διαφορετικά είναι. Το 1ο είναι απο Babylon 5, το 2ο είναι απο show του Bill Hicks.
Που ξέρεις τον πανοραμυξ εσύ; :stuck_out_tongue:

γκρικμπαρδς λεμε, αλλα δε πολυμιλαει.

Α ναι, δεν ένιωσα.
Με κανέναν δεν πολυμιλάει, είναι μισάνθρωπος κομουνιστής.

Φιλε για μια καλη ερασιτεχνικη ηχογραφιση ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησεις:

Μικροφωνο -> ενισχυτη για μπασοκιθαρα.

Χρειαζεσε μια καρτα ηχου εξωτερικη με 4+ καναλια για να μπορεσεις να βαλεις και ντραμς τα οποια με 1 πυκνωτικο μικροφωνο στα πιατινια, 1 μποτα, 1 ταμπουρο και μπορεις να βγαλεις κατι σχετικα καλο. Τωρα μπορεις αν εχεις καλο Budget να παρεις κι αλλο πυκνωτικο να το βαλεις δεξια-αριστερα για τομ/πιατινια μαζι.

Με την καρτα ηχου θα μπορεσεις να βαλεις και μικροφωνο πανω για φωνη αρα εισαι κομπλε.

Αυτα πιστευω ειναι τα βασικα για μια ηχογραφιση για το σπιτι.
Επειδη κι εγω ενδιαφερομαι να στησω μια τετοια κατασταση στο σπιτι μου. Αν καποιος εχει να διορθωσει κατι ας μου πει. Low budget πραματα.

Εχω εναν line6 spider II ο οποιος εχει και ενα line out για ηχογραφηση.Γινεται να ηχογραφησω μεσω αυτου, χρειαζεται καποια καρτα ηχου με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα? :-k

Λογικά θα μπορείς να τον συνδέσεις και με μία κονσόλα το LIne out σου ,

Εγώ θέλω να ρωτήσω,Μπορεί να στείλει κάποιος link γα download ενός cubase που να ηχογραφεί σίγουρα ??? γιατί ψάχνω πολύ καιρό για να ηχογραφώ πολυ κάναλα στο pc μου και δεν τα καταφέρνω!!!
Επίσης έχω μία κάρτα ήχου Creative sound blaster X-fi Fatal1ty edition !
Με αυτές τις πληροφορίες μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο αν γίνεται ?!?!?!?!?!!? :):):):slight_smile: