Άχρηστα βιβλία: πως τα σκοτώνεις?

:spam:

:ban::anyone::please:

ανακύκλωση…ή χαρισέ τα…

Δεν νομιζω οτι υπαρχει αχρηστο βιβλιο,αλλα αν κατι φαινεται σε καποιον αχρηστο,πιστευω οτι η δωρεα του σε μια βιβλιοθηκη ή στην τελικη η ανακυκλωση ειναι η καλυτερη λυση.

βασικά κανένα βιβλίο δεν είναι άχρηστο.για παράδειγμα ανακάλυψα στην βιβλιοθήκη μου κάτι βιβλία μυθολογίας με εικόνες,που ήταν για παιδιά και έτσι,τα διάβασα και ήταν πολύ ωραία,έμαθα πράγματα και γενικά μόνο καλό έκαναν.άμα το έπαιζα μεγάλος και τα είχα πετάξει τώρα δεν θα ήξερα για τον Σίσυφο:wink:άρα πριν πετάξεις κάτι διάβασε το

[FONT=“Comic Sans MS”]Σε ποιον που αγαπάει τα βιβλία πάει η καρδιά να τα πετάξει στα σκουπίδια ή στην ανακύκλωση; (εφόσον δεν είναι σχολικά βιβλία…που έχουν καταντήσει αηδία)
Δεν γίνεται να μην μπορείς να βρεις κάποιον να του τα δώσεις… οι παραπάνω ιδέες, ένα βιβλιοπωλείο όπου αγοράζουν βιβλία από δεύτερο χέρι όπου ή τα θα τα πουλήσεις ή απλά θα τα ξεφορτωθείς , να τα χαρίσεις στη βιβλιοθήκη του λυκείου που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου αν τα θέλουν ή να τα δώσεις σε κάνα άλλο παιδί στην τελική είναι οι καλύτερες.
Έχεις ανοίξει κάτι μερούλες τώρα το τόπικ… ελπίζω να μην κατέληξαν στα σκουπίδια αν ήταν μυθιστορήματα…:-s[/FONT]

Πάω να διαβάσω τον Ωραίο Πάολο.

μπορεις να τα κοψεις ολα σε κομματακια κ να φτιαξεις ενα τεραστιο σωρο!

χαίρομαι που σε ενέπνευσα,χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:p

pote δεν πετας ενα βιβλιο…δεν μπορει ναναι αχρηστο ακομη και αν δεν εχεις τη διαθεση να το διαβασεις…
απλα αν τοχεις…το χαριζεις η…το χρησιμοποιεις για κατι αλλο…πχ γεμισμα βιβλιοθηκης, πατας πανω του και μαζι με αλλα μπορει να γινει ενα τελειο σκαλοπατακι…κα πολλα…#-o

Πλέον τα βιβλία τα επιλέγω με πολύ ψάξιμο. Όσα δε μου χρειάζονται, ήτοι δε με ικανοποίησαν ή δε τα θέλω ή δε πρόκειται να ξαναδιαβάσω για κάποιο Χ λόγο, τα χαρίζω. Μετά, εκείνοι, ας τα κάνουν ό,τι θέλουν. :slight_smile:

Μπορούμε να μαζευτούμε τα άτομα από το forum και να ανταλλάξουμε τα βιβλία που δεν χρειαζόμαστε ή θεωρούμε ότι μας είναι άχρηστα. όλο και κάποιος θα τα βρει χρήσιμα. Προτείνω να παίζει και rock μουσική στο event. :stuck_out_tongue:
Αλλά και οι δημοτικές βιβλιοθήκες είναι καλή λύση όπως και το bookcrossing. Υπάρχουν και καφετέριες στις οποίες μπορείς να αφήσεις τα βιβλία (π.χ. το ethnique στη Νέα Σμύρνη), οι οποίες λειτουργούν με το θεσμό του bookcrossing.

Πάντως μην τα αφήσεις σε παγκάκι, θα τα πετάξουν στα σκουπίδια.

:respect:

σαν ερθουν τα κρυα τα βαρια,τα ριχνουμε στη φουφου και κανουν ωραια ζεστη και χρησιμη φωτιτσα :wink:

Ιιιιιιιι τι λες βλάσφημη! Το να κάψει κανείς βιβλία μου ακούγεται σαν βιασμός… σαν ιεροσυλία… δεν μπορώ καν να το φανταστώ, ανατριχιάζω!


Listening to: Kivimetsän Druidi - The tyrant
via FoxyTunes

κι αν το βιβλιο ειναι για τον π…? :stuck_out_tongue: αμα ειναι οι συνταγες της Βεφας?

Και τότε, δεν ξέρω αν θα το άντεχα. Εδώ δεν μπόρεσα να κάψω τα βιβλία του σχολείου.


Listening to: Kivimetsän Druidi - Korpin laulu
via FoxyTunes

[-X πιφ!..

μιας κ ρωτήσατε : ακόμα εδώ είναι τα βιβλία. παλεύω να δω τι θα τα κάνω, καθώς στοιβάζονται κ τα νέα από πάνω

μήπως να αγοράσω ένα μεγαλύτερο σπίτι ?

Για πες κανάν τίτλο μήπως βρούμε τίποτα ενδιαφέρον:p Τουλάχιστον να τα δώσεις να φύγουν ρε παιδί μου.

Jades, μιλούμε την ίδια γλώσσα.