Άχρηστα βιβλία: πως τα σκοτώνεις?

Όπως έχουν πει και τα άλλα παιδιά, απλά τα χαρίζεις, δωρίζεις κλπ.Δεν τα καταστρέφεις σε καμία περίπτωση.Όλο και κάποιος θα βρέθει να τα διαβάσει.Σε σχολεία, δημοτικές βιβλιοθήκες ειδικά μαζεύουν βιβλία.Οπότε καλό είναι να τα δώσεις εκεί…

Το κάψιμο βιβλίων θυμίζει άλλες εποχές (sieg heil).

Αν θες να τα ξεφορτωθείς κάνε κάτι που μάλλον θα έχει αναφερθεί ήδη στις προηγούμενες σελίδες, βάλε αγγελία ότι τα χαρίζεις ή τα πουλάς, τσέκαρε κάνα βιβλιοπωλείο με μεταχειρισμένα ή κάνα μέρος που μπορείς να τα αφήσεις και να ξέρεις ότι θα αξιοποιηθούν και δε θα πεταχτούν στα σκουπίδια. Μη τα πετάξεις, κρίμα είναι. Στη τελική δώσ’ τα σε φίλο/γνωστό με το ζόρι, μια φορά μου είχαν δώσει έτσι βιβλία και μέσα σε αυτά ήταν και 2 του Λένου Χρηστίδη, έτσι τον ανακάλυψα.

έγραψα πουθενά ότι σκέφτομαι να κάψω τα βιβλία ?

Οι πισινοί το έκαναν.

Κανονικά θα έλεγα “δεν υπάρχουν άχρηστα βιβλία”, αλλά ήταν να μην πέσω στην επική σειρά (ΝΟΤ) “Οίκος της Νύχτας”.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις με τέτοια βιβλία είναι να τα ανακυκλώσεις. Και δεν έχεις τύψεις ότι χαρίζοντάς τα σε κάποιον άλλον είσαι υπεύθυνος για την καταστροφή των εγκεφαλικών του κυττάρων και βοηθάς το περιβάλλον.

Κάποτε κάποιος μου είχε κάνει δώρο την αυτοβιογραφία του Dennis Rodman. Άλλαξες γνώμη; :lol::lol::lol::lol::lol:

Μιλας για το “Οσο κακος θελω”?(ή καπως ετσι)!Ειναι τοσο κακο?Γιατι μου εχει κολλησει να το διαβασω…στο μελλον!:-s

#-o
Ε εντάάάξει μωρέέέ
Δε βρήκες ενδιαφέρον το να μάθεις πώς βάφει ροζουλί τα μαλλάκια του; :roll:

[SPOILER]Καλά, οκέυ, με έπεισες… ΌΧΙ! :P[/SPOILER]

Αυτό ακριβώς. Κοίταξε, πραγματικά δεν έχω ιδέα τι τάργκετ γκρουπ έχει, ούτε τι άτομα θα το εκτιμούσαν. Ίσως τίποτα κολλημένοι με το NBA. Πάντως δεν άντεξα να το διαβάσω όλο, ούτε καν από ευγένιεα επειδή ήταν δώρο. Απλά σκόρπια αποσπάσματα με αγώνες, πολύ μπασκετικά για τα γούστα μου. Και βέβαια τις σελίδες που μου υπέδειξε αυτός που μου το έκανε δώρο, όπου περιγράφει τη σχέση του με την μαντόνα. Χειρότερο κι από μεσημεριανάδικο. Αν θυμάμαι καλά λέει ότι δεν ήταν και κάνα σεξ άνιμαλ η κυρία. Χλιαρά πράγματα. Χαχα!

Kαι δν ειναι αυτο σημαντικη γνωση ?Αυτη τη στιγμη πρεπει να υπαρχουν πανω απο 1.000.000.000 ανθρωποι στη γη που θα στοιχηματιζαν το αντιθετο για την Μανδονα !

Εκμεταλλευσου το . :!:

Δεν καταλαβαίνω τη μομφή, εγώ θα ψηνόμουν τρελά να το διαβάσω!
Έχω κρατήσει όλες τις @@ριες που μου έχουν χαρίσει κατά καιρούς, συμπεριλαμβανομένων βιβλίων αυτοβοήθειας, του Ιούδα που φιλούσε υπέροχα και κάτι άλλων.
Βασικά είχα ψαχτεί να στείλω καμιά κούτα στη δημοτική βιβλιοθήκη. όχι μόνο τα άχρηστα βιβλία, γενικά τα “παιδικά”, λόγω έλλειψης χώρου. Δεν μπορώ να τους κάνω τίποτα κακό, πονάω. Τα δίνω όπου μπορώ.

Πάντως στο τελευταίο βιβλίο που διάβασα, ο Ντετέκτιβ Καρβάλιο (ήρωας του Μονταλμπάν) είχε τη συνήθεια να καίει βιβλία, αλλά μόνο αυτά που του άρεσαν πολύ:p

Και πως εξηγείτο αυτό;

Πάντως ρε παιδιά είναι αμαρτία να μην τα χαρίζεις. Αρκεί ο άλλος που του τα δίνεις, αν δεν του κάνει κέφι και δεν τα διαβάσει τελικά, να τα χαρίσει κι αυτός με τη σειρά του.

Το βιβλίο του Rodman με τιμάει που το αγόρασα με το που βγήκε; :p:lol::lol::lol:

Έχω πάντως την δικαιολογία ότι βγήκε και σε μια περίοδο που ήμουν πολύ κολλημένος με ΝΒΑ αρα…

Κακό δεν είναι όμως, ναι είναι κάπως… κίτρινο :stuck_out_tongue: αλλά για όσους έχουν ζήσει την προσωπικότητα του Rodman θα έχει σίγουρα ενδιαφέρον αφού γράφει πολλά μέσα για πολλούς μεγάλους παίκτες του ΝΒΑ

[SPOILER]από ότι θυμάμαι θάβει αρκετά τον Malone[/SPOILER]

:lol: Εντάξει, έχω πεθάνει. Πραγματικά α-νε-κτί-μη-τος θησαυρός το βιβλίο, ειδικά για μας που ασχολούμασταν με NBA στα '90ς! Καλτ, έπικ και αν δεν ξέρετε τι να το κάνετε, δώστε το σε μένα!

(εξάλλου φαντάζομαι θα ναι πολύχρωμο σαν τα μαλλιά του Ρόντμαν, μπορεί να συμβάλλει και ως ταπετσαρία σε διάφορους εξίσου χρωματιστούς τοίχους του σπιτιού που έχουν ρωγμές κλπ)

Υπάρχουν ακόμη τα βιβλία?
Δώσε κανέναν τίτλο μπορεί να ενδιαφερθεί κανείς από εδώ μέσα
Εννοείται ότι ούτε τα πετάς ούτε τα πας για ανακύκλωση
Τα πουλάς ή τα χαρίζεις

Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι δεν υπάρχουν άχρηστα βιβλία, υπάρχουν άπειρα υπερβολικά χρήσιμα που δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις σε 5 ζωές. Έχοντας μία ζωή λοιπόν το προφανές είναι ότι δε θα αναλώνεσαι σε μπούρδες.

Η διαδικασία με τις βιβλιοθήκες πώς είναι; Πας, τους λες έχω κάτι βιβλία για ξεφόρτωμα κ σου λένε ποια απ’αυτά θέλουν; Έχω να δώσω κάτι λίγα καλά τώρα που ξενοικιάζω