Φιλαράκι, εδώ είναι Ελλάδα

Aυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα αλλά δεν είναι η ώρα και το θέμα τέτοιο.

Aπλά πράματα.

Βλέπεις ένα ηβεντ με “επώνυμο DJ”. όταν ο DJ είναι επώνυμος, σημαίνει ότι κάνει δικό του πρόγραμμα. Ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν είναι το μπαράκι της γειτονιάς που ο τιτσέης θα σου βάλει το “mother” και θα μερακλώσετε παρέα.

Βλέπεις τι παίζει με τον τύπο, και κάνεις τις επιλογές σου.

δυστυχώς αν θέλουμε να το σοβαρέψουμε λίγο εμάς μας φαίνονται φυσιολογικές αντιδράσεις αυτές, αλλά όχι και στους ξένους, εξ ου και η απορία του Daniel σε ένα βαθμό.

πρέπει ο μέσος metal οπαδός να ακούει “μόνο metal” ή μήπως απλά να λέει ότι ακούει λίγο χ ή ψ διαφοροποιημένο συγκρότημα για μην τον πουν και τελείως κολλημένο;

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι “ακούνε” πολλά, αλλά ξέρουν λίγα. Και δεν είναι ανοιχτοί στο να ακούσουν κάτι διαφορετικό.

υποθέτω ότι οι μισοί συμμερίζονταν την άποψη ότι οι Pearl Jam σκότωσαν το metal (το έχει πει και ο Jack Black στο τραγούδι The Metal) και οι άλλοι μισοί με τον χαρακτηριστικό σεβασμό θα χλευάζαν ότι έπαιζε.

Για δείτε όμως καλύτερα, αν ένας άνθρωπος που ακούει συνειδητοποιημένα rock και metal μουσική δεν μπορεί να εκτιμήσει τους Faith No More, τους Foo Fighters, τους Pearl Jam ή τον Frank Zappa τότε ποιός;

Ή μήπως metal είναι μόνο να παίρνεις γκριμάτσες, να κάνεις headbanging και μόλις μπει το Angel Of Death να φωνάζεις “Slayer ρε μουνιάααα…”.

Είναι το metal η δήθεν μοχθηρότητα και τα πλαστικά φωνητικά των Arch Enemy;

Σημασία έχει το “είναι” ή το “φαίνεσθαι”;

Καλό είναι να ακούς ότι ακούγεται καλά στα αυτιά σου. Τα παραπάνω συγκροτήματα μια χαρά είναι και άξια σεβασμού. Αλλά όταν πας σε μεταλ πάρτυ θέλεις να ακούσεις μεταλ, πως να το κάνουμε? Και όταν ο πριν ακούς δικασιές μετά οι Pearl Jam δεν σου κάθονται καλά, λογικό δεν είναι? Αλλά γιατί να είμαστε ανοιχτόμυαλοι με το έτσι θέλω ρε παιδιά? Και στο κάτω κάτω της γραφής κανένας δεν είναι στο απυρόβλητο! Όπως δηλαδή κράζω το ντιτζει που παίζει παπαριές σε οποιoδήποτε μαγαζί έτσι θα κράξω και τον Daniel και τον οποιoνδήποτε Daniel που δεν με σέβεται και παίζει ότι του καβλώσει. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν είχα πάει στο πάρτυ και ένας από τους λογους ήταν γιατί ήξερα ότι πολύ απλά ο τύπος δεν είναι μεταλάς.

Για ποιο λογο να κραξεις εναν ντιτζει που παιζει “παπαριες”, οπως θεωρεις εσυ? Ποιος εισαι εσυ που θα τον κραξεις? Κ γιατι να μην πει καποιος οτι “παπαριες” ακους εσυ κ οχι ο ντιτζει? Κ τι παει να πει δε σε σεβεται? Η εννοια του ντιτζει εμπεριεχει και το προσωπικο γουστο. Αλλιως υπαρχει και το κλασικο προγραμμα-cd. Δεν σου αρεσει αυτο που ακους? Πολυ απλα σηκωνεσαι κ φευγεις, δε σε δεσαν στην καρεκλα με το ζορι. Κ επισης δε νομιζω ο καθε ντιτζει να υπογραφει συμβολαιο οτι θα παιξει συγκεκριμενη μουσικη. Καποιοι πιθανον να ξενερωσαν στο σετ του Ντανι, καποιοι ομως θα γουσταραν. Υπερισχυει καποια ομαδα υπερ της αλλης?

Eίχα μια συζήτηση αρκετά παλιότερα με τον Στάθη Παναγιωτόπουλο, φαντάζομαι θα τον ξέρετε οι περισσότεροι…Σε μια τροπή που πήρε η κουβέντα μου δήλωσε ότι θεωρεί τους μεταλ οπαδούς τους πιο ανοιχτόμυαλους…Εγώ του είχα απαντήσει ότι θέλω να το πιστεύω, απλά δεν το βλέπω…Κυρίως για το ότι θεωρώ ότι παρα πολλοί μεταλλάδες ασχολούνται μόνο με το metal, εξού και τους αρέσει να αυτοαποκαλούνται έτσι…Θα ήταν πιο ωραίο νομίζω ο καθείς να θεωρούσε τον εαυτό του πρωτ’απόλα μουσικόφιλο και μετά όλα τα αλλα…Πάντως προφανώς είναι τρομερά περιοριστικό να ακούει κάποιος μόνο ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής…Και μπορώ να πω ότι εδώ μέσα δεν διαπιστώνω καν να ακούγεται ροκ με την ευρεία έννοια…κι ας λέγεται το site rocking.gr…αλλά θα μου πεις το κάθε μέσο εξειδικεύεται κάπου, εδώ προφανώς είναι η γωνιά του hard n’ heavy…Αν κάπου είμαι υπερβολικός πείτε το, καλοπροαίρετα γράφω πάντα…:smiley:

Και επαναλαμβάνω…METAL PARTY u know???

@ Isis

Αστειότητες !
Όταν βλέπεις ότι πρόκειται να παίξει ο Daniel dj set και έχεις έστω και λίγο ρε παιδί μου ασχοληθεί με τους Pain Of Salvation, σαφώς και δεν περιμένεις να παίξει Children Of Bodom και Arch Enemy, αλλά κάτι που πραγματικά έχει επηρεάσει τον συγκεκριμένο μουσικό.
Συνέχεια όλοι διαμαρτύρονται για το πρόγραμμα - κασέττα των metal/rock μαγαζιών και όταν κάποιος παίξει κάτι έξω από τα νερά του metal ή έστω κάτι διαφορετικό από τα ακούσματα του μέσου ακροατή, ξαφνικά όλοι γίνονται κριτές (πάλι…) σε κάτι που δεν κατέχουν.
Αν δηλαδή το χάμμερ έφερνε τον Max Cavalera και έπαιζε κομμάτια της Βραζιλίας που είναι για το καρναβάλι του Ρίο ή τον Amott και έπαιζε 4 φορές το Creeping Death και άλλες 7 το Iron Man θα γούσταραν όλοι;

Τι παει να πει ΜΕΤΑΛ ΠΑΡΤΥ???

μπορω να σου στησω προγραμμα με κομματια απο μεγαλα κ μη, μεταλ, συγκροτηματα και να απεχει κατα πολυ απο τον ορο ΜΕΤΑΛ. Υπαρχει καποιος επιστημονικος ορισμος που καθοριζει τι ειναι μεταλ κ τι οχι? Καποια θεωρια ισως??

εντιτ : Φερτε τοτε τον Iggor CAvalera, να σας ταραξει στην ηλεκτρονικη μουσικη.

Πάντως οι μπάντες αλλά και τα τραγούδια που έπαιξε απέχουν πολύ από τον όρο μεταλ, όσο και να το τραβάς από τα μαλλιά.
'Οταν θα πάω για παράδειγμα στο πάρτυ του Rocking.gr ξέρω ότι δεν θα ακούσω μόνο μεταλ, θα έχει απόλα ο μπαξές…δεν θα πω κουβέντα.

Επίσης όταν μπαίνεις σε thread ενός ροκ φόρουμ με τίτλο “έκτος από ροκ/μέταλ τι άλλο ακούτε?” και οι μισοί αναφέρουν punk(!) και κάποιος prodigy(!) ε μετά μην απορείτε για την αντίδραση στο playlist του Daniel Gildenlow…

Eιμαι καπου στην μεση στις αποψεις σας αλλα θα πω κατι ασχετο γιατι θα σκασω.
Ο Gindelow δεν ειχε ακουσει ΚΑΘΟΛΟΥ Led Zeppelin μεχρι πριν λιγα χρονια που εκανε το σχετικο project με τον Portnoy.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω , δεν ειναι το οτι δε σου αρεσει το προγραμμα που επαιξε ο σουηδος γιατι δικαιωμα σου ειναι, οσο αυτη η επιμονη σου στο ΓΙΑΤΙ το επαιξε. Λες και η λεξη/ορος/εννοια ειναι κατι το μεταφυσικο, το ιερο και εμφανιστηκε ο ιεροσυλος σε ενα ΜΕΤΑΛ ΠΑΡΤΥ και βεβηλωσε την ιερη μαζωξη.

Aν θελανε metal ας εφερναν τον Benton για προγραμμα…Οκ πιστευω βρηκαμε θεμα να ασχολουμαστε…Απο την στιγμή που ηταν ο Daniel dj οι υποψιασμενοι ηξεραν πανω κατω που θα κινούταν το πρόγραμμα…:wink: so simple…

Καλα κ τον Βεντον να φερνανε, παλι καποιοι θα γκρινιαζανε γιατι δεν επαιξε κλασικο μεταλ. σολαριες κλπ αλλα μονο μπρουταλιες. Αν τις επαιζε κ αυτες γιατι δεν θα μου εκανε εντυπωση αν επαιζε τπτ southernι-ιες καμμενες.

Ρε γαμώτο πως να το πω…αυτός ο άνθρωπος βγάζει το ψωμί του από μεταλλάδες(δεν ξέρω αν κάνει κάποια άλλη δουλειά) πάει σε παρτυ μεταλ περιοδικού να παίξει μουσική και φυσικά να διασκεδάσει τον κόσμο…και αυτος τι κάνει, παίζει ότι μουσική αρέσει στον ίδιο. Κάτσε σπίτι σου ρε φίλε και παίξε ότι θέλεις! Αν μη τι άλλο αυτό δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τον κόσμο. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Μπορεί κάποιος να αναφέρει το τι έγραφε η διαφήμιση για το γεγονός? Μόνο τότε θα βγει άκρη…θα καταλάβετε που το πάω…

Παντως και ο Daniel απο την αλλη ειναι υπερβολικος λιγακι…Αφορμη παιρνω απο το συγκεκριμενο γεγονος ομως…

Ενταξει ο οπαδος προφανως ειναι πιο υπερβολικος και γραφικος…

Τι παει να πει βγαζει το ψωμι του απο μεταλλαδες? Τι απολυτοποιηση ειναι αυτη? Ο ανθρωπος καλλιτεχνης ειναι οχι κρεοπωλης. Οσον αφορα τα περι σεβασμου. Ποιο ειναι ποιο ειλικρινες απεναντι στους παρευρισκομενους στο μαγαζι? Το να παιξει αυτα που ακουει σπιτι του κ γουσταρει (αρα βγαζει ενα κομματι του εαυτου του) η το να παιξει αυτα που “θελει” ο κοσμος, καταπιεζοντας ουσιαστικα τον εαυτο του κατα συνεπεια να ειναι κ ανειλικρινης στους απο κατω? Επαναλαμβανω σε ποιον δεν αρεσει πολυ απλα φευγει. Δεν υπηρξαν δηλαδη ατομα εκει μεσα, μεταλλαδες, που να γουσταραν το προγραμμα? Γιατι αυτων η γνωμη να εχει λιγοτερο βαρος?

Δεν ξέρω πόσο έχεις ακούσει Pain Of Salvation, αλλά αν ο Daniel σκεφτόταν έτσι δε θα είχε βγάλει ποτέ τα μνημεία που έχει βγάλει. Είναι ξεκάθαρο