Φιλαράκι, εδώ είναι Ελλάδα

+1000000000000000000000

Εγώ δεν το βλέπω έτσι οπότε δεν θα αλλάξουμε γνώμη ο ένας στον άλλο.

Pain of Salvation δεν μπορώ να πω ότι εκτιμώ ιδιαίτερα φίλε Mάνο.

Ελληνες μεταλλαδες… μεχρι να πεθανουν καθε φορα που βγαινουν εξω θα θελουν να ακουν future world, rebellion και One. Καλα ρε Daniel δεν ηξερες, δεν ρωταγες?

a weird bearded little dude in leather and thick glasses stood in front of the stage waving almost in panic with his hands like one would at swarms of mosquitoes at a family camping gone terribly wrong. I walked to the edge of the stage and kindly asked what I could do for him. Language barriers was somewhat an issue, but it all became clear when I asked him if he didn’t like the music. He then yelled out in a high pitched voice: “It’s not metal!”,

και μονο που το σκεφτομαι ρε πουστη μου γελαω. δεν υπαρχει

:lol:

Κάπως έτσι.

Τεράστια η διαφορά νοοτροπίας μέσα με έξω. Οκ, μπορεί ο Daniel να ήταν λίγο υπερβολικός, αλλά αυτά που περιγράφει δεν απέχουν και πολύ απ’ τη πραγματικότητα.

Πραγματικά κοιτώ και ξανακοιτώ το playlist και δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιοι επικροτούν τον κάφρο…ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν δικαιολογούνταν με οποιοδήποτε playlist…Δηλαδή έλεος…Υπάρχει κάποιος εδώ πέρα από κλασικοχεβιμεταλάς μέχρι ντεθμεταλάς που δεν έχει καταλάβει τι εστι Faith No More? Πόσο έχουν επηρρεάσει? Ότι έχουν τα δεκαπλάσια α**δια από πολλές και καλά σκληρές μπάντες…? Τι λέτε τώρα…? Τι έχουν οι επιλογές του δλδ…? Τι διαφορά έχει το μεταλ από το ροκ δλδ? Το μεταλ ροκ δεν είναι? Στις ίδιες αρχές δεν βασίστηκε? Έλεος ρε παιδιά…Εντάξει δεν υποχρεώνεται κανείς να τρελαίνεται με το καθένα από αυτά που έβαλε ντάξει το γούστο γούστο…Αλλά να επικροτείται κάποιος που σηκώθηκε και φώναξε ότι “δεν έιναι μέταλ αυτά” τι να πω??

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι γίνεται κουβέντα γιαυτό το πράγμα…Εκτός κι αν υπήρχε δεδομένη μουσική κατεύθυνση για τη βραδιά από το περιοδικό…Αν είχε τίτλο η βραδιά “80’s metal hits all night” ξερω γω πάω πάσο…ήταν λάθος τότε! Από την στιγμή που ήταν ένα party με special guest τον Daniel Gindenlow που ήρθε να παίξει μουσική…έ το θέμα θεωρείται λήξαν…Όποιος δεν τρελαίνεται με τα ακούσματα κάθεται ακούει κάτι διαφορετικό πινει και το ποτάκι του, όποιος δεν αντέχει καθόλου σηκώνεται και φεύγει χωρίς παράπονα…Δεν κατάλαβα δλδ…

[SIZE=“1”]

[/SIZE]

__ΡΕ, κεράστε μια μπύρα στο παλικάρι! :smiley: ΠΕΣΤΑ!

υ.γ. μπύρα λέμε, μη μου ζητήσεις κανα Baileys, true metal λεμε! :lol:

η καπως ετσι… :lol::lol::lol::lol:

Ο Ginderlow αφού βρισκόταν σε ένα χώρο το οποίο αποτελούταν απο ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό θα μπορούσε να βάλει κάποια απο τα πιο σκληρά ακουσματά του, ώστε και εκείνος το στίγμα του να αφήσει, και κάτι διαφορετικό να ακουστεί και να μη γκρινιάξει κανένας. Αν πήγε και έπαιξε μπαλάντες σε metal πάρτυ λογικό είναι να δέχθηκε κράξιμο(αν και πάλι, μάλλον για ένα άτομο μιλάμε που απλώς δίνει αφορμή για γκρίνια - όπως πάντα-), όπως και εγώ θα τσαντιζόμουν κάπως αν πήγαινα σε rap πάρτυ και άκουγα τον dj να παίζει blues. Δεν είναι θέμα ανοιχτομυαλιάς ούτε πρόβλημα ελληνικό, είναι η απλή λογική που πρέπει να έχει κανείς όταν πάει να κάνει κάτι που πρέπει να ευχαριστήσει κόσμο.

Τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ μάλλον ο Daniel δε πολυσεβάστηκε το κόσμο που ήρθε. Στα μείον του και το καρφί για τους Venom, οι οποίοι ναι μεν με αφήνουν αδιάφορο αλλά έχουν προσφέρει αρκετά στο είδος τους ώστε να αξίζουν ένα κάποιο σεβασμό και όχι τέτοιου είδους εμπάθεια.

“[SIZE=4]Ιt’s not metal![/SIZE]” :lol3::lol3:

Θεός ο τύπος…

Παρεμπιπτόντως, ξέρει κανείς που τον πήγανε μετά και γούσταρε? Να ξέρουμε κι εμείς οι υπόλοιποι, που δεν είμαστε μέτσαλ (είμεθα φολς):lol:

Ρισπέκτ στον τύπο, για το Revenge of the sleeping beauty της Lisa Dalbello που 'βαλε.

Αυτό που γράφτηκε εδώ:

Bέβαια φίλε Amazing Journey, για αυτά που γράφεις για το rocking δεν έχεις και απόλυτο δίκιο: Γιατί το φόρουμ (στο οποίο πράγματι η πλειονότητα των χρηστών είναι μεταλάδες) είναι συνδεδεμένο με μία κεντρική σελίδα που είναι πολύ πιό “πολυσυλλεκτική”. :wink:
Και στο φόρουμ υπάρχουμε αρκετοί χρήστες που είμαστε γενικότερα ¨μουσικόφιλοι".

Τώρα για το περιστατικό με τον Gildenlow είναι ταυτόχρονα ξεκαρδιστικά αστείο (ως περιγραφή) και θλιβερό (ως πραγματικότητα). Ας δημοσιεύσει ο Χρονόπουλος τις εντυπώσεις του Gildenlow στο περιοδικό του, να τις διαβάσει το κοινό που αυτός ανέθρεψε έτσι τόσα χρόνια με τα “φωτισμένα” του “Εμείς οι εκλεκτοί ενάντια σε όλους τους άλλους” editorials… #-o[-X

Παντως και εγω ρε παιδια δεν το μπορω το attitude των δερματινων σωβρακων, αλλα και αυτος ο Daniel το Indifference βρηκε να βαλει επαναλαμβανω? Ειναι απο τα πιο ωραια αλλα και πιο ηρεμα, γαληνια κομματια των PJ το συγκεκριμενο (που τυχαινει να εχω και υπογραφη αυτην την εποχη). Bεβαια απο την αλλη με το attitude που εχουν μερικοιι μεταλλαδες και τα Alive/Go/Animal/Porch/Spin The Black Circle να τους εβαζες παλι γκρινια θα ειχαμε.

Γενικα ομως οι περισσοτεροι μεταλαδες που γνωριζω ειναι οντως ανοιχτομυαλοι μουσικα… σε αντιθεση με πολλους δηθεν alternative τυπους που αποφευγουν το metal οπως ο διαολος το λιβανι

Συμφωνώ απολύτως!

:lol: φαντάζομαι το σκηνικό :lol2:

Dani the DJ:

  1. Jag Har Aldrig Sett En Orm Djurens Brevlada 2. The Pretender Foo Fighters 3. Charlie Big Potato Skunk Anansi 4. Being for the Benefit of Mr. Kite / I Want You (She’s So Heavy) The Beatles 5. The Man I Used to Be Jellyfish 6. They Call Me Trinity They Call Me Trinity (soundtrack) 7. Mutter Rammstein 8. Killer Queen Queen 9. Collision Faith No More 10. Carillion Ennio Morricone 11. Indifference Pearl Jam 12. Happiness is a Warm Gun The Beatles 13. Swimming Song Kate & Anna McGarrigle 14. The Man from Utopia Meets Mary Lou Frank Zappa 15. Revenge of Sleeping Beauty Dalbello 16. Hurt Johnny Cash 17. Boiler Limp Bizkit 18. L’Estasi Dell ‘Oro (The Ecstasy of Gold) Ennio Morricone

:D:D:D

Έτσι έτσι…συμφωνώ απόλυτα μ’αυτό φίλε Mule.

Όμως σκέψου ότι κι εσύ αν άκουγες αντί για 100 χίλιους δίσκους το χρόνο, πήγαινες τζάμπα σε 100 αντί για 10 συναυλίες, και επηρέαζες ένα κάρο μεταλάδες, έχοντας ένα κάρο εταιρείες, δισκάδικα, διοργανωτές συναυλιών και κάθε λογής παράγοντες να κρέμονται απ’ τ’ απαυτά σου, αναγκαστικά κάτι τέτοιες ατάκες θα τις χρειαζόσουν για να πουλήσεις το προϊόν σου:?

ξύλο στον τύπο που διαμαρτυρήθηκε ΜΟΝΟ!

Έπρεπε να τον πιάσει και να γίνει αυτό:

Τι τραβάμε… :lol:

Boiler:!: Xαχα θεουλης:D

Αυτό που quotaρες πάντως δεν αναφερόταν κατανάγκη στο rocking και ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω τόσους πολλούς χρήστες για το αν είναι μουσικόφιλοι ή όχι…Αυτό είναι υπόθεση του καθενός νομίζω…Εγώ πάντως εμμένω στην άποψη μου στο ότι στο forum η πλειοψηφία αρέσκεται σε hard rock και μέταλ…Δεν το χαρακτηρίζω ως κακό αν είναι δυνατόν…Διαπίστωση κάνω…Απλά δεν θα μου άρεσε αν αυτή η δεδομένη προτίμηση των περισσότερων χρηστών στη σκληρή μουσική επέδειχνε σνομπισμό σε άλλες μουσικές πόσο μάλλον όταν αυτές οι μουσικές είναι …η ίδια η καταγωγή των ακουσμάτων τους ε?

@ bleeding history: χαχαχα κορυφή είσαι:-)

Εδώ το λεν’ Βαλτέτσι.

Να μαι ειλικρινής πέρα από τα 2 του Ennio (:bow:) δεν έχω ιδέα για τα άλλα τα κομμάτια.

Άσχετο, ο Daniel έχει πει ότι μπορεί να γουστάρει πολλά κομμάτια από μια μπάντα αλλά και να σιχαίνεται τα υπόλοιπα από την ίδια.

red pyrmaid, αν εισαι dj σε ενα μαγαζι και πληρωνεσαι γι’αυτο το λογο, προφανως και πρεπει να παιξεις μουσικη που να εχει σχεση με το στυλ του μαγαζιου και με τα ακουσματα του κοσμου. Οταν σε φωναζουν ομως σαν γκεστ για να μπεις DJ σε ενα παρτυ, σε φωναζουν για να παιξεις τη μουσικη που γουσταρεις. Αν ηθελαν να παιξουν μονο μεταλ ας μην τον φωναζαν και ας εκαναν μονοι τους προγραμμα. Επισης καθε Παρασκευη, Σαββατο που θα βγεις μπορεις να πας σε ενα οποιοδηποτε μεταλ μαγαζι και να ακουσεις κλασσικο και ανοθευτο χεβυ μεταλ. Γιατι να γκρινιαξεις σε ενα παρτυ το οποιο εχει για DJ’s guest μουσικους? Πσοο πιο πιθηκος μπορεις να εισαι? Αν δεν σ’αρεσει πες την σ’αυτους που εκαναν τιην επιλογη να φωναξουν αυτους τους μουσικους και οχι σ’αυτους που εβαλαν την μουσικη που γουσταρουν.

Να πω οτι το παρτυ ηταν στην επαρχια η σε κανενα μερος που δεν εχουν την ευκαιρια να ακουσουν μεταλ και ερχεται ο αλλος και το γαμαει να πω ναι. Αλλα ρε πουστη τοσο πολυ τους χαλασε? δηλαδη δεν βαρεθηκαν ακομη να ακουν τα ιδια και τα ιδα καθε βδομαδα?

Χρονοπουλος=αμπελοφιλοσοφιες του κωλου και απο ουσία 0…Με τις μαλακιες που διαβαζα κοντεψα να σταματησω να ακουω και metal…:lol:

Sorry που παρεμβαίνω, αλλά όταν διαβάζω κάτι τέτοια, το μόνο που έχω να πω είναι ότι ευχαριστώ τον καλό Θεούλη που δεν με έκανε … μεταλλά. :? :? :?