Φιλαράκι, εδώ είναι Ελλάδα

Συμφωνώ σχεδόν 100%…:smiley:

Το εχω θιξει προ πολλου το θεμα…Τσεκαρετε και εδώ…http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3807

Οι εξαρτήσεις αυτές είναι πολύ γνωστές (τουλάχιστον στους παλιότερους ανάμεσα μας) :wink:
Red Rum με αυτό που έγραψες μου θύμισες πως πρέπει να νιώθω πολύ χαρούμενος τελικά που η δουλειά μου δεν έχει να κάνει με τη μουσική, που τους δίσκους μου και τα εισητήρια μου τα πληρώνω από την τσέπη μου και μπορώ μετά να μπαίνω εδώ μέσα και να λέω την γνώμη μου για ό,τι άκουσα και είδα χωρίς να χρωστάω “χάρες” ή -ακόμα χειρότερα- να μου έχουν τεθεί “στόχοι πωλήσεων” :?

Ναι δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις, ούτε σου είπα πως έκρινες κάποιον. Αυτό που ήθελα να σου πώ είναι πως στο φόρουμ αυτό θα βρείς κόσμο που ενδιαφέρεται για πολλά είδη, μην κοιτάς που οι μεταλάδες είναι περισσότεροι, αξίζει να μπαίνεις. :wink:8)

ας ξαναβάλουμε ένα δεδομένο ότι έπαιξε τελευταίος που συνεπάγεται ότι είχαν ήδη ακούσει αρκετές ώρες ΜΟΝΟ metal (ανόθευτο, παρθένο κλπ).

στο πλαίσιο αυτό φίλε Γιάννη και όταν έχεις ήδη κοπανηθεί πολύ, ένα Indifference είναι μια χαρά να πιείς την μπυρίτσα σου και να μιλήσεις με το δίπλα σου προσπαθώντας παράωρα να του εξηγήσεις γιατί πρέπει να ακούσει επειγόντως Pearl Jam (κάπου αλλού ίσως)

Shadowcater, θενκς ρε, τρου μπύρα πάντα…:smiley:

Η στάση περί διαφορετικότητας των μεταλλάδων από τους υπόλοιπους που με τόση θέρμη υποστηρίζει το hammer χρόνια τώρα, παίζει και αυτή το ρόλο της.

Ναι δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις, ούτε σου είπα πως έκρινες κάποιον. Αυτό που ήθελα να σου πώ είναι πως στο φόρουμ αυτό θα βρείς κόσμο που ενδιαφέρεται για πολλά είδη, μην κοιτάς που οι μεταλάδες είναι περισσότεροι, αξίζει να μπαίνεις. :wink:8)[/QUOTE]

Εννοείται ρε, χαρά μου που είμαι εδώ:D

Και εγώ ευχαριστώ τον θεούλη που δεν σε έκανε μεταλλά!!!

δεν διαβασα ολα τα ποστς,μονο τα αρχικα,και συμφωνω με καποιους,πως οκ,οταν καλεις τον αλλο για dj,δεν του δινεις και λιστα το τι θα παιξει,προς θεου,τι τον καλεις τοτε με αυτη την ιδιοτητα???καλεσε τον σαν γκεστ απλα,να μιλαει με τον κοσμο και να αραζει,να υπογραψει κανα αυτογραφο και να βγαλει καμια φωτογραφια…μπορει και ο ντανιελ να αντεδρασε καπως εντονα,αλλα και παλι,εγω θα αντιδρουσα χειροτερα μαλλον αν ημουν στη θεση του…δλδ γιατι να πεταχτει ενας καφρος,που μπορει να μην γουσταρει καν pain of salvation και να του την πει γτ εβαλε την Playlist που αυτος εφτιαξε,για αυτο το σκοπο που τον καλεσαν???

οσο αφορα τους ελληνες μεταλλαδες,δεν ειμαι μαλλον ο καταλληλος να μιλησω,μιας και περασα απο αυτο το σταδιο και ειμαι απο αυτους που το θυμαμαι οχι και τοσο ευχαριστα,μιας και η γνωμη μου για το κλασσικο μεταλ γενικα,και τα παρακλαδια του, δεν ειναι και η καλυτερη…αλλα το μονο που μπορω να πω,ειναι πως ο καθε χρονοπουλος και ο καθε δεν ξερω γω γραφιας εκει,με τα γραφικα που γραφουν τοσα χρονια,ηταν ενας απο τους λογους(τους πολλους εν τελη…) που με εκαναν να ξεκολλησω σιγα σιγα απο το μεταλ(οχι πως δεν ακουω μερικα επιλεγμενα πλεον πραματα) και να αρχισω να αναρωτιεμαι τελικα,αν οι πιο στενομυαλοι οπαδοι ειναι τελικα οι ελληνες κυριως,μεταλλαδες…
με ολες αυτες τις π@π@ριες που γραφουν τοσα χρονια,ειναι λογικο,μερικοι πιστοι του περιοδικου κτλ,να τις πιστεψουν κιολας και να νομισουν(ελεος δλδ) πως υπαρχει και πολεμος μεταξυ των ειδων,πως το γκραντς σκοτωσε το μεταλ,πως πρεπει ολοι να συσπειρωθουμε εναντια στην ποπ κ δεν ξερω γω…αστεια πραματα,στενομυαλων ατομων,που δυστυχως τα περνανε σε πολυ λαο…να δω τωρα,οντως,οπως ανεφερε και ο davidian,τι θα γραψει τωρα στο τευχος και πως θα σχολιασει τις δηλωσεις του ντανιελ,απεναντι σε ενα κοινο που το περιοδικο,με τις μ@λ@κιες τους τοσα χρονια,εβαλαν το λιθαρακι τους και αυτοι ωστε να μην σεβεται τα διαφορετικα ακουσματα των καλλιτεχνων που που ακουει
…ακομα θυμαμε,μια δηλωση του μαλακιαν,πως ακουει πολυ νταιανα ρος τον τελευταιο καιρο,ποσο κουλο τους φανηκε…που εχει απο τις ωραιοτερες φωνες εβερ και εχει γραψει ιστορια στην motown τοσα χρονια…τεσπα,την γνωμη μου για το χαμερ την εχω πει και στο αντιστοιχο τοπικ…

εμενα δεν με χαλαει να ακουει ο αλλος οτι γουσταρει…απλα δεν γουσταρω αυτο το κολλημα και τον φανατισμο ορισμενων με ενα ειδος μουσικης,και εδω συγκεκριμενα το μεταλ…δεν γουσταρεις τπτ αλλο?οκ,μαγκια σου,μην πας στο παρτυ,αφου το ξερεις πως ο καλεσμενος dj δεν ειναι και ο πιο θερμος φαν του ειδους και παιζει να ακουσεις πραματα που δεν σου αρεσουν…αυτος ειναι ο dj και οχι εσυ…και αυτος ηρθε,για να παιξει μουσικη που γουσταρει στο κατω κατω,ουτε για να σου πουλησει ειρωνια,ουτε γιατι πρεπει…τον καλεσαν και το παλικαρι ηρθε…κατσε σπιτι και ακου μετσαλ μεχρι να σου ξεβιδωσει το κεφαλι,να δεις και τι εχεις μεσα κιολας…

Θα ήθελα πάρα πολύ να δω ανοιχτόμυαλο και καλά κόσμο σε ένα πάρτυ ελληνικού “'εντεχνου” τραγουδιού την ώρα που θα ανέβει κάποιος dj και θα παίξει μεταλ. Ή ανοιχτόμυαλους ροκάδες σε ροκ πάρτυ στην ίδια ακριβώς φάση…

Θα σταθώ σε κάτι που είπε ο amazing_journey

Τα πάντα είναι σε εξάρτηση με το πως τα αντιμετωπίζεις.
Και πρώτα από όλα πως αντιμετωπίζεις τον εαυτός σου.

Αν θεωρείς τον εαυτό σου ροκά
Αν θεωρείς τον εαυτό σου μεταλλά
Αν θεωρείς τον εαυτό σου μουσικόφιλο.

Οι περισσότεροι άνθρωποι με τους οποίους μιλάω, μαθαίνω, ανταλλάσσω απόψεις κλπ είναι άνθρωποι που ο άξονας των μουσικών ακουσμάτων τους είναι το metal. Από εκεί και πέρα είναι άνθρωποι που αντιλαμβάνονται τους εαυτούς τους ως μουσικόφιλους και δεν ορίζονται από αυτό σε καμια περίπτωση.

Υπάρχουν παιδιά που σκέφτονται έτσι και γράφουν και μέσα σε αυτό το forum και δεν χρειάζεται να αναφέρω καποιον.

Και επειδή αυτοί ρε άνθρωπε είναι κομπλεξικοί, πρέπει να τους μοιάσεις και εσύ?

Μα αλλο πραμα να σου πεταξει εντεχνα σε ενα παρτυ-μεταλ,και αλλο να σου πεταξει ροκ/γραντζ σε ενα μεταλ παρτυ παλι…οσο και ναναι,το εντεχνο με το μεταλ εχει σχεση μηδενικη,ενω το αλλο εχει μια παραπανω απο κοντινη σχεση…και προφανως,σε παρτυ μεταλ,να βαλει ο αλλος εντεχνα,ε,τρελος θα ειναι μαλλον,οχι επειδη ακουει αυτα,απλα επειδη αυτα οντως δεν κολλανε με τη βραδια…
ο αλλος ειχε queen,faith no more,perl jam,frank zappa,δλδ ελεος…οι απο κατω γεννηθηκαν και 5 χρονων ακουγαν slayer???

Ε, μα ρε παιδιά μπορεί να είχε πιει και τίποτα ο τύπος που του φώναξε ! Αλλά εδώ βλέπω ότι έχετε ισοπεδώσει τα πάντα περι μεταλλάδων! Δηλαδή έλεος! Εγώ δεν θα γούσταρα να ακούσω αυτα τα πράγματα σε μεταλ παρτυ. Εσεις μπορεί να μην είχατε πρόβλημα…ακούω όλα τα παραπάνω συγκροτήματα αλλά όχι σε μεταλ μαγαζί την μέρα που έχει μεταλ πάρτυ.

Πρώτα απ’ όλα δεν είπα ότι προσωπικός θα έκραζα, απλά θα μου έκαναν μάλλον αρνητική εντύπωση οι επιλογές του καλεσμένου, όχι ως προς τη ποιότητα τους αλλά σε σχέση με το κλίμα της βραδιάς.

Δεύτερον, dj δεν σημαίνει ότι κάνεις ότι σου κατέβει, ακόμη και καλεσμένος να είσαι. Σίγουρα όταν οι συνθήκες είναι ιδανικές (που πιστεύω ήταν) παίζεις πράγματα που σου αρέσουν. Υποθέτω ότι μέσα στα ακούσματα του Ginderlow, ενός μουσικού που είναι ή τουλάχιστον προμοτάρει τον εαυτό του ως ανοιχτόμυαλο υπάρχουν και κομμάτια πιο φιλικά προς το κοινό εκείνης της βραδιάς απο τα παρακάτω

  1. Charlie Big Potato Skunk Anansi
  2. Happiness is a Warm Gun The Beatles
  3. Hurt Johnny

διάλεξα κάποια απο τα αυτά που μου τράβηξαν με τη μία τη προσοχή. Συγνώμη αλλά guest - ξεguest υποθέτω ότι και ο Ginderlow δέχτηκε τη πρόσκληση όχι για να πειραματιστεί στο σετ (το έκανε άνετα σπίτι του) αλλά για να ευχαριστήσει και τους ανθρώπους οι οποίοι θα ακούγανε αυτά που θα έπαιζε (αν δεν πήγε με αυτό το σκεπτικό σόρρυ αλλά κατ’ εμέ κακώς δέχτηκε να παίξει ως dj) . Υποθέτω ότι όταν ξέρεις τι είδους μουσική ακούει η πλειοψηφεία του κοινού και τι μουσική προωθεί το περιοδικό που σε έχει καλέσει, δεν χρειάζεται να είσαι ο Αινστάιν για να σκεφτείς ότι το να βάλεις Johny Cash είναι λίγο άκυρο στο κλίμα της βραδιάς. Απο τη στιγμή λοιπόν που το κάνεις αυτό μάλλον το ψάχνεις να προκαλέσεις ή αν όχι αυτό έχεις λίγο γραμμένους τους ακροατές, πράγμα ολίγον τι απαράδεκτο.

Να σου φέρω ένα έμμεσο παράδειγμα: αν πάς αύριο μεθαύριο σε party του rocking και κάποιος dj αποφασίσει να βάλει όλη τη βραδιά Λεπά ή να γεμίσει το σετ του με rap δε θα σου φανεί άκυρο? Δε θα ξενερώσεις? (η ερώτηση είναι ρητορική και σε καμία περίπτωση δε γυρεύω απάντηση :stuck_out_tongue: ).

Και επειδή μάλλον πολυαναλύουμε ένα θέμα λίγο αδιάφορο αν το σκεφτεί κανείς, κακώς πήγε και τον έκραξε με άγριο ύφος ο μεταλλάς (αν και πέρα απο την εκδοχή του Daniel δεν έχουμε καμία άλλη εγγύηση ότι όντως ο άνθρωπος έκραξε, πολύ πιθανό να παραπονέθηκε απλά ,και ο Ginderlow να υπερβάλλει) αλλά κακώς δημιούργησε τέτοιο σετ σε τέτοιου ύφους πάρτυ και ο Ginderlow, τουλάχιστον κατ’ εμέ.

Μία τελευταία σημείωση σχετικά με αυτό:

Να πω οτι το παρτυ ηταν στην επαρχια η σε κανενα μερος που δεν εχουν την ευκαιρια να ακουσουν μεταλ και ερχεται ο αλλος και το γαμαει να πω ναι. Αλλα ρε πουστη τοσο πολυ τους χαλασε? δηλαδη δεν βαρεθηκαν ακομη να ακουν τα ιδια και τα ιδα καθε βδομαδα

Αν θέλαν να ακούσουν κάτι το διαφορετικό δε θα πηγαίναν στο Underworld, το Texas, κτλ, αλλά σε άλλα στέκια.

Tα είπες άψογα!

Eδω επετρεψε μου να διαφωνησω.Το Grunge και οι Pearl Jam ΔΕΝ αφανισαν το metal απλα εσβησαν οποιον δεν αξιζε και οποιον νομιζε οτι κοπιαρωντας τους Cinderella θα επιανε τη καλη.
Αλλωστε εκεινη την εποχη οι Metallica,Slayer,Sepultura,Pantera,Megadeth(ναι ακομα κι αυτοι που μισω)και πολλοι αλλοι κανανε δισκαρες.Μη λεμε κι οτι θελουμε.:slight_smile:

Ατυχεστατη η συγκριση σου, διοτι αλλο το ραπ και το σκυλαδικο σε σχεση με την ροκ. Κ αλλο οι beatles ή η Σκανκ Ανανσι σε σχεση με τη μεταλ. Στην περιπτωση σου συγκρινεις μουσικα ασχετα ειδη, ενω ο Σουηδος απλα επαιξε συγγενεις μουσικες. Δεν νομιζω να επαιξε ραπ ή rnb. Ασε που την Σκανκ Ανανσι την επελεξε κ ο Ιομμι να τραγουδισει , μεταξυ αλλων, στο προσωπικο του αλμπουμ. :stuck_out_tongue:

Ας πηγαιναν τοτε την αλλη βδομαδα η ας εφευγαν οταν μπηκε ντι τζει ο γκιλντενλοου η ας πηγαιναν σε αλλο μαγαζι αφου ηξεραν ποιος ειναι ο γκιλντενλοου και οτι θα μπαινε ντι τζει. Οπως ειπες δεν ξερουμε αν τον εκραξε οντως η αν ηταν ο μονος οποτε μπορει να συζηταμε και τσαμπα.Επισης ο γκιλντενλοου ισως να εχει παιξει ντι τζει σε αναλογα μαγαζια στο εξωτερικο και να μην ειχε ποτε προβλημα. Δεν σημαινει οτι ξερει και τα γουστα του ελληνικου κοινου. Και σιγα τον πειραματισμο ετσι.

Και στην ερωτηση που εθεσες, οχι ρε φιλε δεν θα ξενερωσω αν σε ολη την βραδια ακουσω και 10 μη ροκ κομματια, οταν ροκ μπορω να ακουσω καθε βδομαδα. Δεν ειμαι κολλημενος. Ισα ισα που θα το χαρω και ας ειναι ραπ και ας ειναι οτι θελει. Δηλαδη ο ανθρωπος εβελε Morricone και Cash. Εγω θα του δινα το χερι. Και αν εκανε παρτυ το ροκινγκ και διαλεγα εγω ντι τζει δεν θα επαιρνα τον Νιχιλιστ και θα του λεγα “ρε συ παιξε αλλα μην βαλεις τιποτα απο θρας και πανω” η τον Μπλουζλικ και θα του λεγα “ξερεις παιξε μονο 00’ς και μετα”. Οταν διαλεγεις εναν ντι τζει ξεροντας τα γουστα του δεν του κανεις υποδειξεις στο τι θα παιξει. Ας διαλεγες καταλληλοτερο.

Sostos o paranomos. Ayto pou “sbistike” os eidos (ennooume no record deals no radio no MTV no charts) itan to AOR. Oi monoi pou kanane disko ekeini tin periodo me kapoio promotion itan oi Journey kai ayto itan megalo gegonos logo tis epistrofis tou Perry meta apo 10 xronia. Milame gia kleisimo diakopti se sebasto meros tou mainstream rock mexri tote.

Epeidi exo ergastei os dj kai epaggelmatika alla kai palaiotera se party and wherever ksekatharo einai oti yparxoun kapoies ypoxreoseis pou o dj prepei na sebastei. To setlist einai asteio gia na min po alli leksi gia tin peristasi.

Terastio sfalma (95%) exei o diorganotis (ama xreiazetai na to eksigiso mallon den exete diorganosei oute spitiko party), 4% exei o dj kai 1% exei o cult metalhead (an ontos egine etsi).

Gia na to synopsiso eimai yper tou pelati kai moni antirisi einai sto yfos tou (an egine etsi ksanaleo).

Διαβαζοντας το θρεντ εχω να κανω την εξης παρατηρηση.

Μονο στην Ελλαδα πηγαινουμε σε καφετερια και θελουμε ν’αλλαξει η διακοσμηση…

Απολύτως σωστό.

Όταν διοργανώνεις ένα πάρτυ, τότε ανάλογα με τη μουσική κατεύθυνση που θες να έχει, επιλέγεις και τους κατάλληλους DJs.

Το σετλιστ του Ντάνιελ προσωπικά το βρήκα εκπληκτικό ως συνοχή και επιλογές κομματιών (όχι τα κλασσικά επιτέλους) αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ταίριαζε σε ένα metal party. Αν παίζονταν αυτά τα κομμάτια με αυτή τη σειρά κάποιο Σάββατο στο Mo Better ή στο Alleycat ας πούμε θα ήταν απλά γαμάτο.