Τα «δανεικά» της ελληνικής ποπ

Παρατηρούμε μερικές φορές, ελληνικά τραγούδια, από λαϊκά μέχρι έντεχνα, να περιέχουν είτε αυτούσια μουσικά θέματα που οι έλληνες συνθέτες έχουν αντιγράψει, είτε μελωδίες που μοιάζουν πολύ σε άλλες, είτε που απλά θυμίζουν άλλες. Δεν μιλάω για διασκευές, μιλάω για τραγούδια που πλασάρονται σαν πρωτότυπες συνθέσεις, αλλά το κοινό στο οποίο απευθύνονται κατά πάσα πιθανότητα αγνοεί την «αυθεντική» τους προέλευση.

Σε αυτό το thread θα έλεγα να συγκεντρώσουμε τα ελληνικά τραγούδια που πιστεύουμε ότι δανείζονται από ξένα (κυρίως rock). Δεν υπάρχει λόγος απαραίτητα να «κράζουμε», γιατί δεν είναι απίθανο κάποιος συνθέτης να έχει πάρει άδεια ώστε να σαμπλάρει ή να χρησιμοποιήσει μια μελωδία.

Αν κάποιο ελληνικό «ποπ» τραγούδι σας θυμίζει κάποιο άλλο, ίσως ξένο, ίσως rock… Γράψτε το εδώ και προσπαθήστε να μας πείσετε! :-k

Φόρος τιμής; Ξεπατικωσούρα; Απλή ομοιότητα; Γιου ντισάιντ!

Το Passenger μου θυμίζει το Χωρίς Αναπνοή του Χατζηγιάννη

για τσεκάρετε

Eννοεις οτι το Xωρις Aναπνοη σου θυμιζει το Passenger:p

Εγω στο τοπικ θα συνεισφερω το “Θελω” της Βανδη που ουσιαστικα ειναι το “Clocks” των Coldplay

Γενικα ψαξτε τραγουδια του Φοιβου για αυτο το τοπικ…:roll:

Οι Δρόμοι του Πουθενά ? Γιώργος Μαργαρίτης & 667

http://www.youtube.com/watch?v=OoTUWRq2BGU


Tattoo’d Lady - Rory Gallagher

Δεν φέρνει λιγο σε γνωστο γκραντζοτραγουδο?

Η εισαγωγή θυμίζει το Smells Like Teen Spirit. 8)

Σ’ ένα σημείο το υποφέρω της Βανδή ( Φοίβου δλδ ) που έχει ένα περίεργο γύρισμα είναι ίδιο με το feel the beat των darude.

Εγω καπου εδω δε μπορω να μην αναφερω το “ολ’αυτα που φοβαμαι” της Αλκηστις Πρωτοψαλτη που ουσιαστικα προκειτα για μια ξεφτιλισμενη ελληνοφωνη μεταφορα του How you remind me των Nickelback

Οξω ρε!!

Δεν ειναι κλοπη αυτο ρε μαναμ.

Και κρεντιτς εχει δωσει και ολα… οπως και ο ροκκος για το moonlight shadow, ο λεωνιδας και οι ποτες για το way και παει λεγοντας

Λαθος μου αλλα εκανα εντιτ πριν διαβασω το ποστ σου.:stuck_out_tongue:

ναι σόρρυ εκφραστικό λάθος:p

Outlaw είσαι off-topic, γιατί δεν λέμε για διασκευές-μεταφράσεις. Επίσης σου ρίχνω Ban από εδώ, γιατί βαριέμαι να πάω στο άλλο topic, επειδή εμένα μου αρέσει η διασκευή της Πρωτοψάλτη.

Αλκινοος Ιωαννιδης - Θα’μαι κοντα σου οταν με θες με ενα των Radiohead (Σχωρατε με δεν τους ξερω καλα).
Εχει καποια κοινα σημεια :stuck_out_tongue:

Edit : Links !

Θα μαι κοντα σου’(οταν με θες): Αλκίνοος Ιωαννίδης

Radiohead - street spirit

Φοβάμαι - Νίνο

My Immortal - Evanescence

Το Χωρίς Αναπνοή του Χατζηγιάννη είναι ίδιο με το Sultans Of Swing.
ένα άλλο κομμάτι του Χατζηγιάννη είναι ίδιο με το Small Town Boy. αλλά μου διαφεύγει το όνομα του.
ένα άλλο κομμάτι του Χατζηγιάννη έχει ολόιδιο με το Sweet Home Alabama. μου διαφεύγει πάλι το ονόμα του όμως.

Αμα τα θυμηθώ θα ξαναποστάρω.

Γενικα νομίζω ότι ο Χατζητέτοιος κατέχει τα πρωτία.

Να πω όμως και δύο παραδείγματα από τον χώρο του ροκ που συμβαίνει το αντίστροφο:

[SPOILER]London After Midnight - Νοthings Sacred θυμίζει έντονα το Αφήνοντας Πίσω το Μέλλον από Nexus.

Για όσους βιαστούν να βγάλουν συμπεράσματα περι σύμπτωσης κλπ, ας έχουν υπόψιν ότι οι Nexus είναι η μπάντα που έφτιαξε ο Πουγουνας μετά την διάλυση των Flowers Of Romance, τους οποίους έχουν διασκευάσει οι Mission… Επίσης το συγκεκριμένο άλμπουμ των Nexus είχε πάει αρκετά καλά σε industrial charts όπως αυτό της Γερμανίας.

Επίσης το βασικό ριφφ του Temple Of Love των Sisters Of Mercy πάντα πίστευα ότι είναι μία παραλλαγή του “Κειμήλια” των Μetro Decay.
[/SPOILER]

Oταν το διαβασα ειπα “τι λεει…καμια επαφη”

Τα βαζω και παιζουν. Καρμπον.

Edit: Και αλλος Χατζηγιαννης

Εισαι Δω

Red Hot Chili Peppers - Californication

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ θεός ο Χατζηγιάννης

http://troktiko.blogspot.com/2009/02/dire-straits.html

α ρε ελληναρες, αιωνες τωρα κλεφτοκοταδες και κατσικοκλεφτες, στην μουσικη θα κολωναν…ρε ουστ κατσαπλιαδες που μου το παιζεται και μουσικες μουρες…

H εισαγωγη του αντεξα του Ρουβά ειναι κλεμμενη απο το Judas του Malmsteen…