Αμερική ή Ευρώπη?

(έψαξα αλλά δε βρήκα τίποτα παρόμοιο)

Οκ, το ξέρω.

Σκοτιστήκατε…αλλά μ’ έχει απασχολήσει αβέρτα το θέμα σε παρεϊστικες κουβέντες και γενικότερα.

Ποιον ήχο προτιμάτε στο ροκ-μέταλ και όλα τα παρακλάδια του? Εντάξει, κανείς δεν ακούει μόνο απ’ το ένα, αλλά σίγουρα κάτι προτιμά περισσότερο…

Αμερικάνικο ή ευρωπαικό? Και οι δύο έχουν αποτελέσει σχολές για τη διαμόρφωση του σκληρού ήχου.

Ο καθένας βάζει τις παραμέτρους και τα κριτήρια που γουστάρει, ανεξαρτήτως περιόδου.

Οι άλλες ήπειροι μένουν απ’έξω. (Σόρυ γκάιζ, αλλά η Αυστραλία πέραν των θεών λίγα έχει να δείξει)

Το ξέρω ότι οι φίλοι μου απ’το IMOC θα με κρεμάσουν ανάποδα αλλά η αλήθεια να λέγεται - Αμερική! Άλλη δυναμική στον ήχο…

Προσωπικά, αυτό που παίρνω από Μetallica και Iced Earth δεν υπάρχει πουθένα αλλού! ΔΥΝΑΜΗ! ΠΟΡΩΣΗ! Και αυτές είναι οι 2 πρώτες αναφορές που μου ήρθαν στο μυαλό!

Σε οποιοδήποτε είδος μουσικής, σε οποιοδήποτε παρακλάδι, USA above all :wink:

Ευρωπη

Περισσοτερη ποιοτητα σε ολα σχεδον τα ειδη του rock-metal.

νομίζω ότι υπάρχει.
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2510&highlight=%C1%EC%E5%F1%E9%EA%DE+%C5%F5%F1%FE%F0%E7

Now playing: Streetlight Manifesto - Failing, Flailing
via FoxyTunes

Eντάξει, έψαξα δέκα παραλλαγές:?. Που να φανταστώ να ψάξω στα αγγλικά. Ελληνικό φόρουμ σου λέει μετά:p

Σωστός ο Αngel:wink: