Συγκροτήματα που είμαστε περήφανοι

Δυστυχώς όμως υπάρχουν τόσοι πολλοί που σίγουρα θα τους άρεσαν δίσκοι σαν το Master…αλλά είναι τουρίστες. Βέβαια κακό του κεφαλιού τους! Δεν θέλουμε τουρίστες στη μουσική μας:!:

Στον Καιάδα ρεεεεεεεεε!!! :smiley:

AC/DC,Kiss,Metallica,Pantera,Disturbed…

nickelback
bon jovi

Εγώ απο την άλλη θα ήθελα να δώ κάποιον να κάνει θρέντ για συγκροτήματα που χρησιμοποιούν οι μουσικόφιλοι για να πείσουν τους μετσαλλάδες ότι υπάρχει μουσική πέρα απο το metal :stuck_out_tongue: αλλά μάλλον δύσκολο να ανοιχτεί κάτι τέτοιο εδώ.

Anyway, ον τόπικ

Blind Guardian: ακόμη θυμάμαι το σοκ ως γυμνασιόπαιδο όταν είδα τη μάνα μου να χορεύει στους ρυθμούς του Mirror Mirror 8O και θαρρώ πως οι αναφορές σε Τόλκιν δίνουν μεγάλη αξία στο έργο τους.

The Gathering: γιατί θαρρώ πως κομμάτια σαν το Saturnine ή το Nightime birds άνετα συγκηνούν και τους πλέον δύσπιστους.

My dying bride: The angel and the dark river. Απλά και όμορφα.

Απο 'κει και πέρα, Opeth, Queensryche, Fear Factory, Type O Negative, κτλ.

ωπα!
Αν και δεν τους αντέχω ούτε με σφαίρες, οφείλω να ομολογήσω πως (στην Ελλάδα τουλάχιστον) οι (π)Ανάθεμα έχουν φέρει στρατιές οπαδών στο σκληρό ήχο.

Opeth (όταν έβαλα το Baying of the hounds σε φίλη άσχετη με μέταλ πωρώθηκε και μου ζήταγε δισκογραφία)
Black Sabbath (ε, αρέσουν στους πάντες)
Blind Guardian

Διάφανα Κρίνα:D

Εγω τους βαζω vulgar display of power κι αν δεν τους αρεσει τους πλακωνω στο ξυλο μετα.Υπο τις κραυγες του anselmo παντα.

:tomato::tomato::tomato:

pain of salvation…οχι πως ειναι βαβουρα αλλα τεσπα…
εε κ peppers εννοειται.τους συμπαθησε ο daddy μου παρολο που στην αρχη ολο μου την ελεγε…:wink:
πως να μην τους λατρεψει ομως εφοσον ειναι παντα στην standard playlist μου κ το τσιτωνω καθε φορα??

Αν εννοουμε συγκροτηματα που εχουν αναγνωριση,System of a Down που εχει ακουσει ο καθε ασχετος (βασικα επειδη εχουν παιχτει απο τον καθε ασχετο ραδιοφωνικο σταθμο) και Muse που τον τελευταιο χρονο παιζονται παντου,ακομα και σε τρεντοκυριλατα μπαρακια.
Αν ειναι για γκρουπ που θεωρουμε κορυφαια και ισως αρεσουν και σε ατομα που δεν ακουν,σιγουρα Savatage,το Black Album των Metallica,Volbeat,RATM και ισως και Queensryche.

βρε αντε από κει.
ουσιαστικά οι "“Άλλοι” γνωρίζουν τραγούδια και όχι συγκροτήματα,αν τύχη και μάθουν και το όνομα της μπάντας έχει καλός,μπορεί και να ψάξουν λίγο και να κολλήσουν.Δυστυχώς ποτέ δεν έχω καταφέρει να πείσω άτομο να ακούσει αυτά που ακούω εγώ(εννοώ γενικά και όχι συγκεκριμένα είδη).Απλά ότι έχω προτίνει κάποια κομμάτια και άρεσαν αλλά μέχρι εκεί.
Όλοι γνωρίζουν 2-3 τραγούδια από Sabbath,ACDC,Metallica,Maiden δηλαδή τα “μεγάλα” ονόματα της metal σκηνής.

ps.μόλις το winamp έβαλε Anathema:D


Now playing: Anathema - Deep
via FoxyTunes

+1 :!: απλώς να προσθέσω στο τέλος τους Maiden και τους Sabbath

Ε ναι!

Sabbath? Δεν ξέρω, το Iron Man & Paranoid παίζουν παντού,αλλά δεν νομίζω να έχουν “εξωτερική” ας πούμε αποδοχή,.
Στα άλλα συμφωνώ.
Neurosis, Savatage δεν έχω ακούσει ακόμη, χαχαχα!

Ρε είναι πολύ σκατόψυχος ο δίσκος, αδυνατώ να φανταστώ άτομο να γουστάρει από αυτόν.

Στην συναυλία γίνονταν χαμός από κορασίδες.:naughty:

Δεν θα γίνουν Radiohead ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ όσο και να προσπαθήσουν.

Paradise Lost ανετότατα.
Iced Earth

Μetallica
Faith no More

Queensryche

Savatage

α και Rainbow

Savatage, Shadow Gallery και ολιγον Satriani εχουν κανει επιτυχημενες πλυσεις εγκεφαλου. :stuck_out_tongue:

Metallica
Paradise Lost (αυτοί παίζει να είναι οι πιο ‘‘κράχτες’’, βασικά)
Anathema

metallica
tool

RUSH
Aerosmith
Monster Magnet
Savatage