Συγκροτήματα που είμαστε περήφανοι

Εδω θα αναφερουμε μπαντες ροκ/μεταλ για τις οποιες καμαρωνουμε σε ‘αλλοθρησκους’

Συγκροτηματα που κανουν ατομα τα οποια αποκαλουν βαβουρα την μουσικη αυτη, να βγαλουν το καπελο τους και να πουν ‘αυτοι μαλιστα’.

Αν υπαρχει παρομοιο θρεντ, σορρυ αλλα βαριομουν να ψαξω, να πεσει τζον λοκ απο τον φριδομ που του αρεσουν κατι τετοια

Metallica. Τα υπολοιπα ειναι υποκαταστατα.

Και γενικα οι Metallica μεχρι και το Garage κανουν χαβαλε στα κομπλεξ οποιουδηποτε.

Ο πατέρας πάντως αγάηπησε Alter Bridge και φωναρα Kennedy, αλλα η αληθεια ειναι πως ηξερε τα λογια του Νothing Else Matters οταν το’χα πετυχει καποτε στο MTV και ειχα μεινει, ολιγον τι,μαλαξ.

+100,000,000 όσες και οι πωλήσεις τους δηλαδή που δεν είναι σίγουρα μόνο από μεταλλάδες.

απλα Rush. Πετας και ενα DVD-ακι να παιζει και αφηνεις τους αλλους αποσβωλομενους να παρακολουθουν το υπερανθρωπο , το μεταφυσικο, την ιδεα, ενω εσυ χαιρεκακα βυθιζεσαι στον καναπε σου απολαμβανοντας ενα καλο ουισκυ. :stuck_out_tongue:

Φοβερο τοπικ. :wink:

Το εχω σκεφτει αρκετες φορες και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι απο τη στιγμη που υπαρχουν τα παρακατω συγκροτηματα (χωρις να ειναι τα πιο αγαπημενα μου), η metal μπορει να θεωρειται η πιο σπουδαια και ‘‘πλουσια’’ μουσικη εκφραση:

[SIZE=“5”] SAVATAGE[/SIZE]

KAMELOT

ANGRA

CRIMSON GLORY

QUEENSRYCHE

HEIR APPARENT

LOST HORIZON

Οι απειροι τονοι Mουσικης που βρισκονται στους δισκους των παραπανω Καλλιτεχνων, απλα γελανε πανω απο οποιοδηποτε αλλο ειδος μουσικης. 8)

Η αλήθεια είναι πως αν βάλεις Savatage σε κάποιον μη μεταλλά θα αρχίσει να εκτιμάει αυτή τη μουσική, το έχω κάνει και έχει πιάσει :wink:

E ετσι ειναι ρε φιλε.
Δηλαδη δεν μπορει να υπαρχει ατομο με μια στοιχειωδη αντιληψη και κριση που να μην παραδεχτει οτι οι Savatage ειναι μουσικαρες.

:slight_smile:

BLACK SABBATH
(πανω απ’όλα. Ξέρετε πόσοι λέγανε “βαβούρα”, “πεθαμενατζήδες” κλπ. κ μόλις άκουγαν paranoid ή nib γυρνάγαν σε φάση “έλα ρε? αυτοί το λένε?”)

Neurosis (ο φαδερ είχε προσκυνήσει times of grace)

Metallica

Savatage

AC/DC

Rainbow

Agoraphobic Nosebleed :p:p:p

Αν ο κόσμος ήταν δίκαιος οι Savatage θα έπρεπε να ήταν μέσα στους κορυφαίους μουσικούς του πλανήτη και δισεκατομμυριούχοι…απλά.

ΧΑ ! Αυτο ακριβως !!

Καπου ειχα γραψει κατα λεξη οτι:

[SIZE=“2”]’’ Σε εναν δικαιο κοσμο, οι Savatage θα ηταν κατα γενικη ομολογια το κορυφαιο συγκροτημα ολων των εποχων…’’[/SIZE]

:!:

Λόγια, λόγια, λόγια από κάποιον που δε μπορεί να δεχτεί χωρίς κανέναν ενδοιασμό το Hall Of The Mountain King σαν το κορυφαίο US Power δίσκο με τόση διαφορά από το δεύτερο όση είναι και η διαφορά μιας Lamborghini από ένα Datsun.:p:p:p

On Topic: Για κανένα γιατί δε με νοιάζει να αποδείξω σε κανέναν στην απέξω πόσο ποιοτική είναι η μουσική που ακούω. Έτσι που το θέτει ο Mac συνήθως ο απέξω που θα δει το Metal σαν “βαβούρα”, “5 μαντραχαλαίοι που γρατσουνάνε”, “μουσική του Διαόλου”, “Πως μπορείς και τα ακούς όλα αυτά? Εγώ από αυτά μόνο Iron Maiden και Metallica ακούω επειδή με αυτούς καταλαβαίνω τι λένε” κτλ. θα είναι καραάσχετος και θα ασχολείται με τη μουσική επιδερμικά. Ένας σοβαρός ακροατής που δεν είναι μεταλλάς δε θα τσινίσει από το πόσο σκληρό ή ακραίο είναι κάτι και δεν θα χρειαστεί αντί για Atheist πχ, να του το μελώσω και να του βάλω Angra για να δει ότι αυτός ο Χώρος έχει και ποιοτικά συγκροτήματα.

Λόγια, λόγια, λόγια από κάποιον που δε μπορεί να δεχτεί χωρίς κανέναν ενδοιασμό το Refuge Denied σαν το κορυφαίο US Power δίσκο με τόση διαφορά από το δεύτερο όση είναι και η διαφορά μιας Lamborghini από ένα Datsun.:p:p:p

πάντως, και τα post-rock/metal πράματα έχουν φέρει λαό στο χώρο τα τελευταία χρόνια.
Έχω φίλο που ακούει brit-pop και έλιωσε όταν του πάσαρα isis.

Σχεδόν σωστό συγκρότημα, λάθος δίσκος(Το Refuge Denied μάλλον είναι τρίτο). Εντάξει το παραδέχομαι ότι είμαι θύμα υπερβολής, εδώ η διαφορά από Hall Of The Mountain King σε Into The Mirror Black είναι όση μιας Lamborghini με μια Porsche.

Καταλαβαίνετε πάντως ότι αν σε έναν άσχετο βάλουμε Sanctuary μάλλον δεν θα την παλέψει ε? Ίσως με τα χιτάκια του Operation Mindcrime να γινότανε κάτι…

Μιλώντας για συγκροτηματα, μπορουμε να αναφερουμε μεμονωμένα καποιον δισκο συγκροτηματος το οποιο τυγχανει αναγνωρισης.

Πχ το Damnation απο Opeth.

Οσον αφορα την γνωμη μου, Anathema & Porcupine Tree

Και το One Second φυσικά!!!

Να τώρα γιαυτό το πράγμα ακριβώς μιλούσα σε προηγούμενο Post. Εσύ ανέφερες(και καλά έκανες) τους Metallica, κάτσε και σκέψου ότι αν δεν ήταν τόσο γνωστοί οι Metallica πόσο πιο παλέψιμο θα του φαινόταν κάποιου απέξω το Ride The Lightning ή το And Justice For All από το Refuge Denied?

Επίσης το Mindcrime δεν έχει χιτάκια, μόνο έπη.:lightsabre::lightsabre::lightsabre:

Έχεις δίκιο για τους Metallica, αναφερόμουν στο Black Album και μετά.:wink:
Έπρεπε να βάλω τη λέξη “χιτάκια” σε εισαγωγικά…καταλαβαίνεις ότι δεν τα μειώνω με αυτό έτσι?? Τον λατρεύω αυτόν τον δίσκο!

Ναι ρε συ δε θα σε σφάξω(άμα δε σου άρεσε όμως θα αντιμετώπιζες την οργή της σκοτεινής πλευράς). Πάντως στη σημερινή εποχή δε νομίζω ότι το πόσο “κάφρικο” είναι κάτι αποτελεί απαραίτητα ανασταλτικό παράγοντα απλά όπως προανέφερα άμα ο άλλος δεν είναι εντελώς ότι ναναι ακροατής(σε φάση ακούω μουσική μόνο στο ραδιοφωνο όταν έχει μποτιλιάρισμα) δε θα τον απωθήσει το Master Of Puppets πχ για να χρειαστεί να τον ψαρώσεις με κάτι πιο εξώφθαλμα “ποιοτικό” για να παραδεχτεί τη μουσική αξία αυτής της μουσικής.