Μουσικα οργανα

exw ayto to armonio kai endiaferomai na ma8w,alla skeytomai apo thn allh mhpws einai pio eykolo na ma8w ki8ara.8a i8ela th gmomh sas kai tis simvoules sas! :smiley:

btw den 3erw an douleyei kiolas :oops:

Χάρισέ το μου και μάθε κιθάρα.

Πολυ πιο ευκολο να μαθεις αρμονιο…Ακομα και μονος σου μπορεις με κανα καλο βιβλιο…Κιθαρα θελει πιο πολυ ζορι…Το θεμα ομως ειναι τι γουσταρεις εσυ και οχι τι ειναι πιο ευκολο…

de tha to lega…

tespa , to armonio omws ayto exei mono 4 oktabes kai ayto einai i malakia…tha sou proteina na pareis kapoio kalitero an tha arxiseis na paizeis pliktra :smiley: :wink:

alla na xeis ipopsi sou to eksis : an matheis prwta keyboards , kai meta theliseis na matheis kithara , tote tha sou fanei pio eykoli gia na tin matheis . antitheta , an matheis prwta kithara , kai meta thes na matheis keyboards , den tha se boithisei sto na matheis pio eykola ayta :smiley: :wink:

alla i apopsi mou einai arxise me oti sou aresei pio poli :smiley: => oti den psifizw ;p

ironboy-7-, νομίζω ότι είχαμε πει να μην αφήνεις κενά στα μηνύματα σου. Δεύτερον, αφού βλέπεις ότι η σελίδα παραμορφώνεται γιατί βάζεις φωτογραφία; Δώσε απλά το link.

standar

3ereis kana kalo vivliaraki na mou prwtineis?

de tha to lega…

tespa , to armonio omws ayto exei mono 4 oktabes kai ayto einai i malakia…tha sou proteina na pareis kapoio kalitero an tha arxiseis na paizeis pliktra :smiley: ;)[/quote]

evala la8os armonio prin.ayto einai akoma xeirotero etsi?
diskolh h ki8ara e?

Loipon: allo ki8ara, allo armonio.
Vasika kamia sxesh!
Den tha sou pw pio einai pio eukolo-giati etsi ki alliws den exei shmasia.
Alla 8a sou pw ti pistevw gia th synais8ymatikh pleura.
As poume tha sou proteina na ma8eis klasikh ki8ara, pou einai apisteuth ais8hsh na paizeis sthn paralia to vrady me thn parea sou…
Kai ligo argotera pairneis kai hlektrikh, pou einai pali apisteuth ais8hsh na tzamareis se ena ypogeio garage h se mia mikrh skhnh-giati oxi?
Sigoura 8a thn agaphseis -mono sthn idiaia oti mporeis na paizeis kommatia s’auth opws ekanan oi agaphmenoi sou ki8aristes einai arketo!
Kai fysika na paizeis ka8e mera-toulaxiston 1 wra…
Good Luck oti ki an epilekseis kai mhn ksexnas oti h mousikh einai MAGIA!!!

ChEeRs!!!

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω!
Είναι όμως πολύ υποκειμενικό το θέμα!
Κάθε όργανο έχει την δυσκολία του. Εγώ παίζω λίγο πιάνο και μου φαίνονται πιο εύκολα τα πλήκτρα (με τα εγχορδα δεν τα πάω καλά, πονάνε τα δαχτυλάκια μου γαμώτηηη)
Το θέμα είναι τι γουστάρεις πιο πολύ!
Και γιατί πρέπει απαραίτητα να διαλέξεις ένα από τα δύο?
Μπορείς να ξεκινήσεις και τα δύο παράλληλα και κάποιο απο τα δύο θα σε κερδίσει στο τέλος :wink:

Βασικα υπαρχουν πολλες διαφορες.Με το αρμονιο θα αρχισεις πιο ευκολα,αλλα για να προχωρησεις θα βρεις ζορια, ενω με την κιθαρα, θα δυσκολευτεις στην αρχη αλλα θα ευχαριστιεσαι πολυ μετα.Εξαρταται και απο τη μουσικη που ακους βεβαια

me briskeis apolitws simfono file gon ! :smiley: :wink: swstos !

Δεν ξερω κατι συγκεκριμενο, αλλα αν πας σε καποιο βιβλιοπωλειο με μουσικα βιβλια (παπασωτηριου) η σε καποιο μαγαζι με μουσικα οργανα (καποια εχουν πολυ καλη συλλογη βιβλιων, οπως ο Νακας.), μπορεις να ρωτησεις και να σου δωσουν κατι που θα σε βοηθησει.

Εγω ψηφιζω κιθαρα…Οχι γιατι ειναι πιο ευκολη απο το αρμονιο(δν ξερω αρμονιο)αλλα γιατι νομιζω οτι με μια κιθαρα δενεσαι πιο πολυ,νομιζω οτι τη κιθαρα μπορει να την αγαπησεις πραγματικα…Εγω τουλαχιστον ετσι νιωθω…Παντως η αποφαση ειναι δικη σου και νομιζω οτι πρεπει να την παρεις με κριτιριο πιο οργανο σου αρεσει πιο πολυ και οχι πιο μαθαινεται πιο ευκολα… :wink:

Βασικά εγώ πιστεύω ότι το αρμόνιο είναι πιο εύκολο αλλά η κιθάρα πιο ενδιαφέρον…Ειδικά άμα είναι ηλεκτρική είναι όλα τα λεφτά αλλά σου προτείνω να μάθεις ότι σου αρέσει γιατί αν ξεκινήσεις αυτό που θεωρητικά είναι πιο εύκολο αν δε σ αρέσει σίγουρα θα το βαρεθείς και θα το σταματήσεις…

pio efkolo ine na matheis armonio/ala i kithara ine para poli pio gamati kai tha porotheis perisotero an matheis

egw san kitharistas tha sou po oti kithara einai pio eukoli…auto einai kathara ypokeimeniko omos…kathe organo exei thn glyka tou kai thn dyskolia tou…dokimase kai ta dio kai sigoura tha exeis dikh sou apopsi kai kapou tha katalikseis

τα 2 αυτα οργανα ειναι ισαξια και μαθαινονται το ιδιο ευκολα η δυσκολα.αν και το πιανο θεωρειται ανωτερο οργανο λογω του οτι παιζεις με 2 χερια και μπασα και μελωδιες ταυτοχρονα.

1.με την κιθαρα παιζεις οπου θελεις.καναπε,κρεβατι.παραλια,τουαλετα…
ενω το αρμονιο δεν βολευει σε κατι τετοιο.
2.με το αρμονιο ειναι ευκολοτερη η συνθεση και για κιθαριστικα πραγματα απλα τα δοκιμαζεις στην κιθαρα μετα αν σ’αρεσουν.
3.αν μαθεισ αρμονιο θα εχεις πολυ καλη ανεξαρτισια στα 2 χερια και μετα αν θες πιανεις και την κιθαρα και δοκιμαζεις και με 2 χερια αν σ’αρεσει το παιξιμο αυτο η με 2 κιθαρες η ακομα και με chapman stick (bass/guitar)

προτεινω να πιασεις το αρμονιο και μετα απο λιγο διαστημα αν θες πιανε και την κιθαρα καμια ωρα την μερα και μετα θα παιζεις οτι θες!!!και τζαμαρισματα και απ’ολα

Ξεκίνησα να μαθαινω κιθάρα έχοντας πλάϊ και ένα αρμονιο, και βρηκα ένα προγραμμα για “πισι” που δείχνει κλίμακες απο κιθάρα σε αρμόνιο και τούμπαλιν. Επομένως το θέμα είναι σε πιο όργανο θα λιώσεις… 8)

tha elega pos me trelenoun kai ta 2…
den xero ti na dialexo…oxouuu…:frowning:

azza mou daneizeis ena apo ta pistolakia sou?..thelo na skotoso anthropous,prin aftoktoniso! den mou les ironboy, apo tis psifous mas tha eksartithei ti tha paikseis esy sto telos??? an einai etsi na psifiso…min sou meinoun kena sto apotelesma!!! 8-[

Poly kalh apanthsh camelspotter. Symfwnw apolyta.