ΧελλΦεστ , γκάιντ (?)

Καλημερίζω και χαιρετώ ως πρώτο post μου στο forum.

Είμαστε μια παρέα που πήγαμε πέρυσι grasspop …
Η απογοήτευση μεγάλη … όχι για το Grasspop, αλλά για το τι μας ταΐζουν στην χώρα μας.
Ας μην λέω όμως πολλά και χιλιοειπωμένα.

Φέτος είμαστε για Hellfest.
έχουμε σκεφτεί σαν καλύτερη λύση αεροπλάνο από Αθήνα για Παρίσι, και εκεί νοικιάζουμε αμάξι για 4 μερούλες , μένουμε Nantes σε ξενοδοχείο και πηγαινοερχόμαστε Clisson που είναι ο χώρος του festival.

Ερώτηση για τους μυημένους ή όσους έχουν άποψη για τον χώρο / χώρα, είναι εφικτό να φτάσουμε “και να παρκάρουμε” με αυτοκίνητο?

Είναι κάτι “πολύ σημαντικό” που θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας?

Μιας και παρατήρησα ότι αρκετός κόσμος τραβιέται εξωτερικό για festivals, να προτείνω και έναν χώρο (ακόμα δεν ήρθα και ζητάω) για ανταλλαγή πληροφοριών για τέτοια γεγονότα?.

Ενδεικτικά για Μάρτιο του 2009 σας βγάζω ένα πραγματικό κοστολόγιο

Αεροπορικά εισιτήρια comple : 210.56?
Ενοικίαση αυτοκινήτου (Sample vehicles: Peugeot 307, Fiat Bravo, Ford Focus) 4 days : 183.69?
Εισιτήριο Hellfest 2009 (περιλαμβάνει camping ) : 119?
Δωμάτιο ξενοδοχείου (δίκλινο) : 90?/μέρα (φουσκωμένα) με πρωινό , 360?/2ατομα = 180?

έξτρας : Παρίσι --> Ναντ 420χλμ. , υπολογίζουμε με 10λτρ τα 100χλμ μας κάνει χοντρικά 50λτρ βενζίνα * 2 (πάνε - έλα). Στην Γαλλία βρήκα τιμή στο λίτρο 1.18? μα θα υπολογίσω 1,20? για να είμαι μπερκέτης. Η απόσταση από Nanteς --> Clisson είναι 35χλμ , πάνε έλα , 3 μέρες μας κάνει 210χιλιόμετρα.
Σύνολο για βενζίνα (420χλμ*2) + 210χλμ = 1050 + 50 για διάφορα 1100 χλμ , 110λιτρα βενζίνα * 1,20? = 132?

Σύνολο για μια παρέα 4 ατόμων μας κάνει 210?+(183,69/4=)46?+119+180?+33?= 588? το άτομο

Φτηνά? όχι … μοναδική εμπειρία? δεν το συζητάω… επίσης για τους νεαρότερους (είμαι και λίγο σιτεμένος) βγάζεις έξω το hotel και είσαι αμέσως αμέσως - 180?

Γεια σου φίλε. Κάνε ένα κόπυ-πεηστ στο παρακάτω θρεντ αν μπορείς, να τα’ χουμε μαζεμένα.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=9523&page=14&highlight=hellfest