Συνοικιακοί κινηματογράφοι

Και κουνούπια.

Εδώ που μένω δεν υπάρχει καν συνοικιακός χειμερινός…Και οι πιο κοντινοί είτε έχουν κλείσει(Μετροπόλιταν) είτε προσπαθούν να εκμοντερνιστούν(Ατλαντίς) είτε να γίνουν mini multiplex(Νανά) για να επιβιώσουν.
Τουλάχιστον ο θερινός της Ηλιούπολης είναι καλός και βάζει ταινίες για όλα τα γούστα αφού τις Τρίτες, αν δεν κάνω λάθος, βάζει παλιές τανίες επιλεγμένες απο μια κινηματογραφική λέσχη που υπάρχει εδώ.

Στα θερινά σινεμά όμως εκτός από τους πρωταγωνιστές της ταινίας ακούς και τα αυτοκίνητα που περνάνε και κορνάρουν απ’εξω. Οι καρέκλες είναι άβολες, τα φώτα του δρόμου πέφτουν στην οθόνη και δεν έχει την εικονα που πρέπει, και τα χαλίκια μπαίνουν στα παπουτσια μας. :frowning:
Οπότε καλύτερα κλειστες αίθουσες χειμώνα -καλοκαιρι.

Χρήσιμο θρεντ παρεπιπτοντως, γιατί το κοινό στα village έχει αρχίσει και με εκνευρίζει. Μιλάνε, γελάνε,παιζουν με το κινητό, σηκωνονται ολη την ώρα ορθιοι… τελοσπάντων,κανουν ότιδηποτε εκτος από το να βλέπουν την ταινία.
Το μόνο αρνητικό για μένα στους συνοικιακούς κινηματογράφους είναι που κάνουν διαλειμμα.

Για μένα πάλι αυτό είναι θετικό. Μπορεί να θες να πας τουαλέτα ή να αγοράσει κάτι απ’ το κυλικείο. Μπορεί πάλι να θες να καπνίσεις ή να σηκωθείς πάνω να ξεπιαστείς. Φαντάσου μια 3ωρη ταινία χωρίς διάλειμμα :stuck_out_tongue:

Καλά, το ότι πιάνεσαι είναι σίγουρο, αλλά το διαλειμμα για μένα είναι άκρως ξενερωτικό. Εκει που περιμένεις να δεις τι θα γίνει παρακάτω και έχεις μπει για τα καλά στην ατμοσφαιρα της ταινίας…αναβουν τα φώτα. Με εκνευρίζει :stuck_out_tongue:

Αυτό δεν είναι τίποτα.

Πέρυσι στο Τριανόν είχα δει την “Κομμούνα” του Peter Watkins (όταν είχε το αφιέρωμα). Κρατήσου: 6 ώρες διάρκεια, με ΕΝΑ (1) διάλειμμα στη μέση (στις 3 ώρες περίπου).

Είπατε τίποτα;

Ωπ γειτονακι. Ο Ατλαντις παλια ηταν γαματος παρακμιακος, με τα σουβλακια εμπαινες μεσα.

Συνηθως ειναι σε ταρατσα και σε δρομους χωρις πολυ φασαρια. Αρα ηχος μια χαρα. Επιπλεον δεν συγκρινεται ο ουρανος αποπανω με το ταβανι της αιθουσας.
Οσο για τα υπολοιπα περι καρεκλων/χαλικια ε, αυτη ειναι η γλυκα. Αχ ποτε θα ρθει καλοκαιρι.:frowning:

Καλοκαιρινα :

  • Παλλας Παγκρατι ( ναι ναι εχει κ καλοκαιρινο ταρατσουλα , μαμαει )

  • Λαουρα ( παγκρατι, με χαλικακι και μια δροσια τελεια το καλοκαιρι ! )

ανετοτατα λογω κυριως ρεπερτοριου και τιμων και φεστιβαλ που διοργανωνει συχνα πυκνα και τα ρημαζει ολα ,ειναι το ΑΣΤΥ.
εχω να παω πολυ καιρο ομosch

Για θερινα προτινω κατι λιγο πιο εξω απο το κεντρο.Στη Βαρκιζα αλλα κυριωσ στη Σαρωνιδα(ποιος φτανει εκι κατω θα μου πειτε) εχει πολυ ωραιοους θερινους.Το λεω γιατι στους αλλου το περιβαλλον συνηθως δεν ειναι ωραιο,γυρω γυρω οι πισω μεριες των πολυκατοικιων(κουζινες κλπ),ψιλοφασαρια και φωτα που αναβουν τριγυρω.Παρολαυτα γουσταρω θερινο με χιλια οπως και να εχει.

Kαι η πρώτη έχει πέντε; καλή φάση όντως, αν και κάπως στριμωχτά.
συνοικιακά; το Σινε Δάφνη συμπαθέστατο, ωραίο ήταν και το Ζίνα -έγινε θέατρο- το Άστρον κάπως στριμωχτό, το Ααβόρα -νομίζω- στην Ιπποκράτους μ άρεσε αρκετά, με τα πράσινα καθίσματα -τότε έπαιζε τις Τελευταίες Μέρες του Βαν Σαντ…

Στην γειτονιά μου είχε 2 θερινά σινεμά αλλά έκλεισαν τώρα…
Από θερινά VOX ρε :stuck_out_tongue: Τις ίδιες ταινίες 20 χρόνια τώρα, 10 ζευγαράκια στο σινεμά ήσυχα ήσυχα. Μια χαρά. 5-7 ευρώ το εισητήριο; Δεν παίρνω κι όρκο.
Κατα τ’ άλλα καλό είναι το Άστυ στον σταθμό Πανεπιστήμιο του μετρό αν και είναι σπαστικές οι κολόνες που έχει ώρες ώρες. Ο Δαναός (σταθμός Πανόρμου) επίσης είναι ωραίο σινεμά. Εμπνέει το κλίμα κιόλας :stuck_out_tongue:

Ένα δίκιο το χεις… Από την άλλη, έχουν υπάρξει στιγμές που εγώ προσωπικά τα 'χα παίξει και δεν μπορούσα να παρακολουθήσω την ταινία όπως έπρεπε, με συνέπεια να χάσω κάποια κομμάτια. Ένα διάλειμμα το χρειαζόμουν.

6 ώρες 8O Κατέχεις ρεκόρ εσύ! :stuck_out_tongue: