Συνοικιακοί κινηματογράφοι

…και οι ταινίες που προβάλουν.

Πείτε σε ποιούς έχετε πάει, ποιός απ’όλους σας άρεσε, τι είδατε κτλ.

Επίσης εδώ θα αγαπάμε ποστς τύπου “Να πάτε στο τάδε παρακμιακό σινεμά, παίζει την απίστευτα παρακμιακή τάδε ταινία”.
Εγώ δε μπορώ να σκεφτώ τώρα, λέητερ.

Η Αίγλη στο Χαλάνδρι άμα έχει καλή ταινία είναι ωραίο σινεμαδάκι.

Ξεκινώ με ένα και βλέπουμε.

Ιντεάλ στη Πανεπιστημίου, κοντά στο Tickethouse. Είχα πάει να δω Το Κύμα και το λάτρεψα. Όμορφος χώρος, με ωραίο εξώστη (βλέπεις γαμ***τα). Φέρνει κατά καιρούς πολύ καλές ταινίες, τώρα για παράδειγμα παίζει το Άσε το κακό να μπει.

http://www.imdb.com/title/tt1139797/

Σουηδική ταινιούλα τρόμου και αγάπης με ήρωες ένα 12χρονο αγόρι που οι νταήδες του σχολείου το πειράζουν και ένα μυστήριο κορίτσι-βαμπίρ. Κυκλοφόρησε στα γνωστά ιντερνετικά στέκια τον ίδιο καιρό με το Twilight περίπου, μόνο που δεν έφαγε τη βαριά προώθηση του τελευταίου, με αποτέλεσμα τα λυσασμένα κοριτσάκια να μη σέρνουν τους αγαπητικούς τους στους σινεμάδες (sic) κατά δεκάδες. Αξίζει να τη δείτε, έχει πάρει πολλά βραβεία και δυστηχώς παίζεται μόλις σε 3 αίθουσες την ώρα που η πατάτα Σούλα Έλα Ξανά άνοιξε σε… 38!

ωραίο το ιδεάλ χαοτικέ χρήστη αλλά συνοικιακό δεν το λες.

Λες; Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω και πολλά γι αυτό. :stuck_out_tongue: Γενικά όταν μιλάω για συνοικιακά, αναφέρομαι σε όσα έχουν 1 αίθουσα ξέρω γω, οτιδήποτε εκτός από multiplex δηλαδή.

Tα ανεφερα και στο αλλο θεμα…Ελπιζω να πιανεται στου συνοικιακους
$Αφαια στη Καλλιθεα.Κακο ως σινεμα και ως ηχος αλλα ναι βαζει ταινιαρες κατα καιρους.Αυτο συμβαινει κυριως γιατι εχει σχεσεις με τη new star(νομιζω εχει και τσοντες) η οποιοα ειναι ψαγμενη κουλτουρε εταιρια και επανεκδιδει πολλες ειτε αγνωστες ειτε απλα ξεχασμενες ταινιαρες.Οποιος παει θα δει και τα πολυ καλα βιβλιαρακια που βγαζει και εχουν αφιερωμα σε καποιον σκηνοθετη κλπ.
Αυτη τη στιγμη παιζει την
Εαρινη συναξη των αγροφυλακων του Αβδελιωτη(χαμηλων τονων το χα δει στη tv) και το
Ελα να δεις που παιζει να παω να το δω μεσοβδομαδα(το παιζει σκατοωρα ομως)

$Τριανον-filmcenter στη Βικτωρια.Ειχα παει Αυγουστο και ηταν θερινο φαση τωρα δεν ξερω τι λεει.Παντως απο οτι εχω δει και αυτο ακολουθει πιο εναλλακτικη πολιτικη και φερνει ‘‘διαφορετικες’’ ταινιες κανει αφιερωματα κλπ.

Μια καταγγελια
Στη Γλυφαδα μεχρι προσφατα υπηρχαν 2 συνοικιακοι σινεμαδες(Αννα Ντορ και Αιγλη) και το Γλυφαδα που ηταν πιο μεγαλο.Απο τη στιγμη που ανοιξε το μινι μουλτιπλεξ cinepolis με τις αιθουσες κουτια διπλα στις σκατο-τρεντοκαφετεριες η πελατεια μειωθηκε κατα κορον και δυστηχως κλεισαν και οι 2:lightsabre:…

Ποσο στοιχημα οτι θα μπει καποιος και θα πει κακια η κατι για ψευτοκουλτουρα:p:dizzy:.

Επειδη ειδα ποστ σαμαν στο αλλο τοπικ…
Ρε δεν ειναι ασχημα στο Τιτανια. 6 ευρω φοιτητικο ρε. Καλη φαση.
Οταν ειχα παει εγω ηταν αδειο σχεδον. Η “αιθουσα” γαμησε τα ηταν αλλα γουσταρα.

Eίχε φοιτητικό? :expressionless:

Μαλακία, πλήρωσα ολόκληρο νομίζω.

Στο Ιντεάλ είδα την Εξιλέωση. Ωραίος ο χώρος, ώριμο το κοινό, ήμασταν και μεγάλη παρέα, το’φχαριστηθήκαμε.

Σε ένα παρακμιακό στα Πατήσια (Όσκαρ νομίζω λέγεται) είχα δει τον 4ο Χάρι Πότερ. Απλά καλτίλες. Ακόμα και το εισιτήριο δεν ήταν το μεγάλο χαρτί που μας έχουν μάθει οι άλλοι σινεμάδες αλλά ένα τετράγωνο χαρτάκι σε μέγεθος γραμματόσημου. Το έχω κρατήσει, θα το ποστάρω κάποια στιγμή :stuck_out_tongue:

Μέχρι Β’ Λυκείου πήγαινα στο Φοίβο στο Περιστέρι, εκεί έχω δει από Ποκαχόντας μέχρι Επιστροφή του Βασιλιά. Τα πάντα όλα όμως.

ιιι! το όσκαρ δεν είναι παρακμιακό και βάζει πάντα καλές ταινίες!

Πως την είδες φίλος, θα υποδεικνύεις στον καθένα ποιος σινεμάς είναι παρακμιακός/συνοικιακός και θα μας τα πρήζεις?

Ουστ απ’το θρεντ μου.

Το Όσκαρ είναι πράγματι καλό σινεμαδάκι, παλιά πήγαινα αρκετέ φορές. Ένα καλό επίσης είναι το Μαργαρίτα στη Καλλιθέα, το οποίο μου φαίνεται έχει κλείσει τώρα. Αυτό βέβαια είχε 3-4 αίθουσες και έπαιζε τα πάντα. Εκεί είχα δει από παιδικά της Ντίσνευ μέχρι τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών το 3!

Παλλας κ Πτι Παλαι Παγκρατι …
Και τα 2 απο τα παλαιοτερα ! Ειδικα το Παλλας ειναι πολυ oldschool

Κάποιος μου χει πει πως το Παλλας είναι έτοιμο να πέσει, ισχύει; :stuck_out_tongue:

χεχε ! Ειναι σαν ενας παλιος κινηματογραφος! Σα θεατρακι μικρο ! Εμενα μαρεσει πολυ. Εχω να παω καιρο να σ πω την αληθεια, αλλα κατι πηρε το αυτι μ οτι αλλαξαν πανι, χωρις ναμαι σιγουρος

Α! Α! Ο δημοτικός της Πετρούπολης. Αυτή είναι αίθουσα. Αμφιθεατρική, όπου και να κάτσεις βλέπεις, χρησιμεύει και για θέατρο ταυτόχρονα.
Εκεί έχω δει δύο ταινίες και δύο θεατρικά έργα. Και μόνο 4 ευρώ το φοιτητικό/μειωμένο.


Listening to: Arcturus - Alone
via FoxyTunes

Α και επισης το καλοκαιρι ψηφιζουμε θερινο παρακμιακο με καρεκλιτσα πλαστικη/ψαθινη/κατι και χαλικι χαμω.

Και αν είναι και σε καμιά ταράτσα ακόμα καλύτερα :smiley:

Μωρέ και χάμω να κάθεσαι ωραία είναι :stuck_out_tongue:


Listening to: Nina Simone - Pirate Jenny
via FoxyTunes

Αν έχει χαλίκια όμως θα πονέσει ο ποπός :stuck_out_tongue: