Καλύτερος/Αγαπημένος τραγουδιστής

φιλε AngelCry όταν έλεγα για σύγκριση εννοούσα ότι είναι αδόκιμο να συγκρίνεις κάποιον που τραγουδάει όπως ο Myles με κάποιον που τραγουδάει όπως ο Kiske, το hard rock του ενός με το power metal είναι διαφορετικά και το γούστο δεν είναι κοινή βάση για να συγκριθούν 2 τραγουδιστές.

προφανώς εκεί το πήγαινες, μιας και όπως έχεις αναφέρει είναι και στις καλύτερες φωνές των τελευταίων ετών ο Michael…αυτά περί του ποιός είναι φανατισμένος.

Καλύτερες; Τι θα γεμίσουμε τώρα αυτό το thread με προσωπικές απόψεις περί καλύτερων τραγουδιστών;
Έφυγες εκτός θέματος αλλά και να σου πω αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό… Απλά μην είσαι τόσο απόλυτος. Υπάρχουν καλές φωνές…

Δεν χρειάζεται να το πάω πουθενά. Ειναι αυτονόητο. Εσυ δείχνεις τόσο κολλημένος που έχεις ξεχάσει ότι ο Kiske έχει φύγει απο τον όρο Power Metal απο το 1991…

Ναι δεν το αρνούμαι ότι το δήλωσα μιας και μου σηκώθηκε η τρίχα μόλις άκουσα Place Vendome, Aina, Revolution Renaissance, Κιske/Somerville. Τώρα αν για σένα αυτά είναι κάτω απο τον όρο power metal μάλλον τα μπερδεύεις…
Δεν λέω το ίδιο μπορεί να συμβαίνει για σένα με τον Myles.

Ένα search μόνο στην λέξη Alter Bridge και στα review σου δείχνουν γιατί σε λέω φανατικό. Δεν είναι κακό αλλά οι ακρότητες περι “καλύτερου” είναι αστείες…

και τα 4 που παρέθεσες τα θεωρώ στην καλύτερη μέτρια και πίστεψέ με λατρεύω τη φωνή του Kiske και δεν χρειάζομαι να το αποδείξω σε εσένα.

από την άλλη να με συγχωρείς που λέω την άποψή μου και σορρυ που προτιμώ να συμφωνώ με ανθρώπους όπως ο Slash, ο Kevin Shirley, o Zarzombek (που ανέφερε ο Signal) και ο Jimmy Page, από το να συμφωνώ μαζί σου.

επίσης, επιμένω ότι έχει την καλύτερη φωνή για τη μουσική που παίζουν οι Alter Bridge. Sorry…

βρε σιγουρα υπαρχουν καλες φωνες
απλα αμα διαβασεις το ποστ μου ειπα
[B]για μενα[/B] : αρα εκφερω προσωπικη γνωμη
[B]δεν παιζουν σημερα πολλοι τραγουδιστες[/B] : δεν ειμαι απολυτος

αλλα οπως και να χει

κοιτα
πχ θεωρω φωναρα τον daniel heiman τραγουδιστη των Lost horizon
δεν μπορω να τον συγκρινω ομως με τον myles kennedy γιατι ειναι αλλα στυλ μουσικης
θεωρω επισης φωναρα τον cornell - αλλα μια δεκαετια πριν
επισης θεωρω φωναρα και τον draiman των disturbed
αλλα τον εχω λιγοτερο πολυδιαστατο σε σχεση με τον kennedy

ενω ο kennedy
δειχνει οτι πιανει πολλα επιπεδα
πιανει ψηλες νοτες
κατεχει “κλασσικη παιδεια” οσο αφορα τον τροπο που τραγουδαει
βγαζει στα λαιβ αυτα που ακους στους δισκους / και προσωπικα τον θεωρω καλυτερο λαιβ και κρινω μοναχα οτι εχω ακουσει απο youtube
επισης τραγουδαει και αλλα ειδη / τσεκαρε το βιντεο που εβαλα νωριτερα που διασκευαζει ενα κλασσικο blues κομματι
δεν θυμιζει κανεναν αλλο
εχει παρα πολλες αρετες που στα αυτια μου τον κανουν να ξεχωριζει απο ολους τους υπολοιπους

και κακα τα ψεμματα
οταν το ονομα σου συζητιεται απο τους led zepellin
μεχρι εναν καμμενο τεχνοθρασα που στα αλμπουμ του φιγουραρανε τραγουδιστες με φωνη στον θεο
ε κατι σημαινει αυτο
και ενταξει επειδη δεν μαρεσει να ειμαι απολυτος οπως προειπα
σιγουρα ειναι μεσα στους καλυτερους

Λέγοντας αυτά περί Kiske/projects δείχνεις πόσο έχεις συνηθίσει να λατρεύειες την φωνή του Kiske στον Power χώρο. Ευτυχώς όμως που δεν έχουν καμία σχέση με τον ίδιο.

Καλά κάνεις που λες την άποψη σου απλώς φρόντισε να είναι λίγο πιο προσωπική. Μου λες ότι συμφωνείς με όλα αυτά τα ονόματα. Ωραίος…
Πάντως καλά τα ονόματα που είπες αλλά με το Jimmy Page δεν θα συμφωνούσα… Τουλάχιστον όχι επίσημα μιας και όλοι εκείνη την περιόδο ζητάγαν το πολυπόθητο reunion και πεταχτήκαν [U]πολλά[/U] ονόματα. Μπορώ να σου δώσω πηγές αν θές να έχεις να λες και τα άλλα. Εγω πάντως μόλις άκουσα τον Cornell να τραγουδάει το Whole lotta Love με τον Santana έπαθα πλάκα… Τον μπέρδεψα με τον Plant. Τέσπα ας συνεχίσουμε για το νέο album των Alter Bridge μιας και αυτό είναι το θέμα.
στείλε [B]pm [/B]αν θες να συνεχίσουμε την κουβέντα περί των δύο αγαπημένων τραγουδιστών αλλά δεν είναι χώρος εδώ να γίνει αυτό. Το ξαναλέω έκανα παρέμβαση για της ‘ακρότητες’ και όχι για να αναφέρω το όνομα Kiske μιας και δεν το έχει ανάγκη και στο κάτω κάτω εσύ το ανέφερες όχι εγώ :wink:

Δεν αντιλέγω έχει την καλύτερη φωνή για τους Alter Bridge.

μα οι απόψεις είναι προσωπικές ούτως ή άλλως
και δεν το καταλαβαίνω αυτό??? Έχει την καλύτερη φωνή για Alter Bridge :-k έχεις ακούσει και άλλον στα τραγούδια τους ή εννοείς σιγά την μπάντα :-s
Είναι μεγάλη φωνή, όπως και να έχει, και δεν καταλαβαίνω πως προέκυψε όλη αυτή η συζήτηση

Nα το θέσω λίγο διαφορετικά για να λυθεί η παρεξήγηση εδώ.

Tα τελευταία χρόνια από τον κλασσικό ήχο του hard rock θεωρώ πως έλειψαν οι μεγάλες φωνές και κυρίως οι επιβλητικοί frontmen αυτοί που γεμίζουν τη σκηνή και η φωνή τους είναι χαρακτηριστική.

Tρομερές φωνές υπήρξαν αλλά σε άλλες φάσεις (από τον Gildenlow και τον Keenan, μέχρι τον M Shadows και τον Drainman). Όχι όμως σε μια πιο κλασσική rock φωνή, όπως του Cornell, του Vedder ή αν πας ακόμα πιο πίσω του Tyler ή του Rodgers.

Μην κοιτάς που τελικά δεν έγινε η περιοδεία των Led Zeppelin. Το θέμα ήταν τελειωμένο για το ποιός θα ήταν ο frontman.

Πραγματικά, μίλαγα με ανθρώπους του εξωτερικού και στην Ελλάδα νομίζουμε ότι ο Kennedy έχει ακόμα ψωμιά να φάει για να θεωρηθεί μεγάλος, αλλά στην πραγματικότητα είναι ήδη.

Αν σου φαίνεται τραβηγμένη ή αστεία η θέση μου, δεν έχω να πω κάτι περισσότερο από το ότι αυτό πιστεύω και αυτό λέω. Για μένα θα αρκούσε και μόνο η ερμηνεία του στο τραγούδι “Blackbird”.

Cornell, Stockdale, Homme και κάμποσες άλλες του χώρου μπορώ να αναφέρω. Δυστυχώς διαφωνούμε σε αυτό περί φωνών…

Τι εννοείς; Τελειωμένο προς την θέση του τραγουδιστή (Myles Kennedy);

Ναι οκ εγώ να δεις τι συνάντησα για την συναυλία του Kiske στο MoR. Μέχρι και βυζιά έξω 8O:lol:… Δεν μου λέει κάτι αυτό μιας και είναι συνομήλικος του Kiske και σου ανάφερα την προιστορία για παράδειγμα… Το μέλλον θα δείξει βέβαια… Εύχομαι και για τους δυο να είναι στο top σε αυτό που κάνουν.

Ναι είναι καθάρα μια προσωπική άποψη για ένα ωραίο κομμάτι. Σεβαστή αλλά θέλεις να σου αραδιάσω και εγώ τώρα του Kiske; Μην τα λέμε πάλι σχετικά με της προτιμήσεις. Εγώ δεν στάθηκα στο αστεία καθώς δεν είναι αλλά είπα να είμαστε λίγο πιο αρεστοί και στην γνώμη των άλλων.

γράφει ο signal

και απαντάς

άσχετο τελείως. Δηλαδή οκ, απλά το είπες για να το πεις??? και συνεχίζεις αναφερόμενος σε άλλους

επίσης μάλλον εσύ μιλάς με φανατισμό και βγαίνεις εκτός θέματος και οδηγείς και τους άλλους εκτός θέματος

ενώ εσύ είσαι εντός θέματος??? και δεν είσαι και απόλυτος

πάλι τα ίδια. Και πάλι μιλάς για αυτόν τον Kiske και πάλι εκτός και πάλι δεν λες κάτι για τον δίσκο.

Anyway δε θα ασχοληθώ άλλο, γιατί το παρελθόν (ανθόλοτζυ και τα σχετικά) δείχνει ότι δεν επικοινωνούμε στο ίδιο επίπεδο. Υπάρχει χάσμα (και δεν είναι απαραίτητα κακό)

αυτο ακριβως που λεει ο outshined

οτι στον ηχο του “hard rock” που υπαρχει το “προβλημα” με τις καλες φωνες
εμφανιστηκε εδω και καποια χρονια μια φωνη
που εχει ολα τα συστατικα που ειχαν οι “παλιοι” και με το παραπανω κιολας
και εμεις ακομα λεμε - ναι μεν καλος, αλλα υπαρχουν και καλυτεροι…
αυτο που γινεται δηλαδη στην ελλαδα εδω και τοσα χρονια με ενα σωρο μπαντες

γι’αυτο σε ρωτησα πριν angelcrygr
πες μου μερικες φωνες (του σημερα ε?) που τις θεωρεις - οχι καλυτερες για να μην το παμε σε θεμα συγκρισης - αλλα γενικα φωναρες σε αυτο το χωρο

εμενα πχ αμα με ρωταγανε για φωναρες του σημερα
θα επρεπε να ανατρεξω σε αλλα ειδη
και να αναφερω τα ονοματα που εγραψε ο outshined πιο πανω
keenan,gildenlow,drainman κλπ κλπ

Είσαι κουραστική. Είσαι εκτός άστο…

Ανάφερα μερικές και μπορώ να αναφέρω και άλλες αλλά εκεί είναι το θέμα; Μην το κουράζετε τόσο… Να υπάρχει ένα μέτρο. Δεν συμφωνούσα απλά και το είπα. Το κόλλημα ακριβώς που είναι? Το ότι δεν συμφωνώ στο ότι δεν είναι απο της λίγες καλύτερες φωνές του hard rock σήμερα; Δηλαδή τι ακριβώς σε ενοχλεί απο αυτό; Πας και μου λες φωνές απο power/progressive τι να κάνω;

τιπορα ρε συ
angelcrygr

λεω οτι θεωρω οτι ειναι απο τους καλυτερους ο kennedy
Και μου λες
δεν το νομιζω
ψαξου καλυτερα

και σου λεω
οκ
πες μου μερικους που θεωρεις καλυτερους
οχι για να κοντραριστουμε
αλλα μπας και μαθω κανεναν που δεν ξερω

και οσο αφορα αυτους που ειπες
ο cornell κακα τα ψεμματα οτι ηταν να προσφερει το κανε την περασμενη δεκαετια
και προσωπικη μου γνωμη στο δισκο των temple of the dog δεν παιζεται
homme καλος τραγουδιστης σε αυτο που κανει , αλλα οχι στο χωρο του "hard rock"
stockdale δεκτο , και ανηκει στο χωρο, και εχει προσωντα, αλλα μου φαινεται πιο μονοδιαστατος και δεν τον εχω τσεκαρει στα λαιβ οσο αφορα τις “ψηλες” του.

Μα συμφωνώ μαζί σου άλλωστε υπάρχει και στους καλύτερους μου. Εγώ στάθηκα κυρίως σε αυτό που έχω κάνει bold. Γιαυτό ανάφερα την λέξη μοναδικός με την σειρά μου.

Για τον Stockdale μπορείς να δεις στο youtube… Τους υπόλοιπους τους έχω δει live και έχω μια γνώμη σχετικά με το θέμα αυτό. Οι Audioslave πχ ήταν αρκετά ενδιαφέρον και μου άρεσαν πολύ όσον αφορά των Cornell. Τέσπα ο Myles ανήκει στην παλιοσειρά μιας και είναι στο κουρμπέτι καμία 20ετία και έχει δείξει καλά σημάδια. Για μένα δεν έχει μπει στην elite των κορυφαίων αλλά είναι αγαπημένος προς το παρόν. Ο χρόνος παίζει ρόλο αρκετά σε αυτό…

Μετέφερα εδώ τα ποστς. Πιστεύω ταιριάζουν καλύτερα.

Eric Adams με διαφορά και μετά ιδιαίτερη αγάπη έχω στους:
Roy Khan ( Conception era)
Rob Lowe( Early Solitude Aeturnus)
Mike Baker (RIP)
DIO (RIP)
David Byron (RIP)

Bruse Dickinson
Eric Adams
Klaus Meine

Rob Halford

Αυτα που εδωσε στα 70s στα 80s δεν υπαρχουν απλα:p

Οσοι τον ξερετε μονο για το…painkiller καντε μια βολτα στους δισκους των 70s.


O Halford δεν ειχε μονο την μεταλικη φωνη που λεγεται,αλλα πολλες εκφραστικες δυνατοτητες.

Η διαχειριση των απιστευτων φωνητικων δυνατοτητων της φωνης του δεν ηταν η καλυτερη δυνατη σιγουρα.

Αλλα στα live για μενα ειναι ο πιο εντυπωσιακος τραγουδιστης του metal (δε λεω για τα τωρινα :stuck_out_tongue: )


Αλλοι αγαπημενοι τραγουδιστες:
Bruce Dickinson
Ronnie James Dio (RIP)
Tony Martin
Geoff Tate
Jon Oliva
Ripper Owens (αστειακι:))

Αγαπημένος:Geoff Tate
Kαλύτερος: Ίσως ο Freddy Mercury