Εκμετάλλευση του Καφέ... Τέλος

Αγαπητοί εσπρεσάκιδες, φραπεδάκιδες, καπουτσινάκιδες,

όπως όλοι γνωρίζετε στα καταστήματα που μας σερβίρουν τους καφέδες μας, μας πιάνουν τα οπίσθια(!!!) υπερχρεώνοντας τα ροφήματα, κερδοσκοπώντας εις βάρος των απλών καταναλωτών.

Ένα απλό προϊόν που στα σούπερ μάρκετ κοστίζει ανάμεσα στα 0,75 - 4 ευρώ η συσκευασία, στα καφέ που βρίσκονται σε κεντρικά σημεία και στις περιοχές αναψυχής και διασκέδασης της Αθήνας, των μεγάλων αστικών κέντρων και των τουριστικών προορισμών, οι τιμές ξεπερνούν κάθε φαντασία. Ένας ελληνικός καφές ξεκινάει από 2,5 ευρώ, η τιμή εκκίνησης του γαλλικού ειναι στα 3 ευρώ, ενώ ο καπουτσίνο - ως προϊόν ιταλικής φινέτσας και μόδας - ξεκινάει στα 3,5 ευρώ.

Όλα αυτά συμβαίνουν την ώρα, που στο εξωτερικό οι τιμές αυτών το υπηρεσιών, δεν ξεπερνούν ούτε κατά το ήμισυ των παραπάνω “ελληνικών” τιμών.

Συνήθως οι τιμές του καφέ εκτινάσσονται σε περιόδους πολέμου. Τελικά, η Ελλάδα βρίσκεται σε ακήρυχτο πόλεμο με τη γενιά των 700 ευρώ - τους συνήθεις πελάτες, λόγω ηλικίας, των καφετεριών. Τα παιδιά αυτά τιμούν τον παραδοσιακό τρόπο συνεύρεσης και κοινωνικοποίησης των Ελλήνων, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ζωή και οικονομική στήριξη στις επιχειρήσεις και στους χιλιάδες εργαζόμενους αυτών.

Καλούμε λοιπόν όλους εσάς να διεκδικήσετε δυναμικά τον απαιτούμενο σεβασμό προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του.

Το Σάββατο 11 Απριλίου 2009 δεν θα πάμε για τον καθιερωμένο καφέ με φίλους. Ας απολαύσουμε τη βόλτα μας στα μαγαζιά και στους δρόμους και ας μαζευτούμε στα σπίτια μας για καφέ.

Αν λοιπόν αυτές οι επιχειρήσεις θέλουν να επιβιώσουν εν μέσω κρίσης, ας ρίξουν τις τιμές, προκειμένου να διατηρήσουν την πελατεία τους.

Σάββατο 11 Απριλίου 2009
Μποϊκοτάζ στις καφετέριες

(δεν τογραψα εγω αυτο,μου τοστειλαν σε mail και ειπα να το βαλω εδω…)

ε τι το βάζεις με κεφαλαίο όμως ρε συ? :lol:

Έχω συγκλονιστεί με τη δράση αυτή:p, η G700 το διοργανώνει αυτό?

Moυ σηκωθηκε η τριχα… Νομιζω δεν εχει νοημα περαιτερω αναλυση…

Εξαιρετικά επαναστατική κίνηση…

Eγω λεω να κρατησουμε ολοι τις κλανιες μας για μια μερα,για να αποτρεψουμε τον αστεροειδη xyut-687375 να συγκρουστει με διερχομενο αυτοκινητο στα διοδια Μαλγαρων το 2014.

Σωστε τις αρκουδες τ αρκτουρου!

Μόνο έλληνας θα μπορούσε να κάνει μποϋκοτάζ στο καφέ. Και εις ανώτερα.

εντάξει δεν λέω ακριβοί είναι αλλά να μποικοτάρουμε για μία μέρα τις καφετέριες δεν θα γίνει τίποτα.μόνο κάτι μηδανικά κέρδη θα χάσουν.αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να τις αποφεύγουμε όσο πιο πολύ μπορούμε.δεν είναι λύση να μην πάμε μία μέρα μόνο στις καφετέριες.

Ναι αλλα το Mall, mall… Χωρις καφε!!!:lol:

χμμμμμ…μαλλον δεν σας αρεσε…
οντως δεν ειναι και κατι το τοοσο αποτελεσματικο αλλα ειναι κατι…και γω οταν τ0ο πρωτομαθα ειπα “τιναι τουτο” αλλα δεν διαφερει κ πολυ απο το σβησιμο των φωτων την προηγουμενη βδομαδα…

διαφωνω με τις κοροιδιες σας και πραγματικα λυπαμαι…:-k

Γτ λυπασαι???:-k

δεν είναι έτσι.με το να σβήσεις μία μέρα τα φώτα δεν κερδίζεις τίποτα.θα κερδίσεις αν περιορίσεις τις δαπάνες σου και δεν πετάς σκουπίδια κάτω.το να θεωρείς ότι έκανες κάτι για το περιβάλλον επειδή μία μέρα δεν άνοιξες το φως για 1 ώρα μόνο βλακεία θεωρείται

Θεωρώ πως υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα που μπορεί και πρέπει να κάνει κανείς μποϋκοτάζ, και οι καφετέριες δεν είναι μέσα σ’ αυτά.

συμφωνουμε σε ολα ,απλα αφου καποιοι ειπαν να κανουμε αυτο το μικρο πραγματακι ,γιατι να μην το κανουμε ετσι σαν αρχη…?

εγω νομιζω οτι εσεις που γραφετε τωρα αυτα τα “ειναι βλακεια και ανωφελο” ειστε αυτοι που δεν κανουν τπτ ποτε…λαθος?

Συμφωνώ… Και αυτό μια ανώφελη μπούρδα ήταν…

Ναι, λάθος… Τουλάχιστον πέντε άτομα από αυτούς που έγραψαν σε αυτό το θέμα ήταν κάθε μέρα στις πορείες τον Δεκέμβρη. Οι διαμαρτυρίες-events δεν είναι μέσα στην δικιά μου λογική. Δημιουργούνται για να κάνουν μια μάζα να αισθάνεται πως τα βάζει με το σύστημα την στιγμή που απλά παίρνει μέρος σε ένα… event. Αυτά τα facebookικα του στυλ “σβήστε τα φώτα για καμιά ώρα”, “στην Βουλή με τα κεράκια”, “μην πάτε για καφέ” τα θεωρώ του κώλου. Δεν πρόκειται για καμία αρχή.

Εμείς εδώ είμαστε σύνθετοι καταναλωταί, συνεπώς δεν μας αφορά η καφενεδοανάλυση αυτή. :wink:

Στην Ελλάδα, ο καφές είναι ο στιβαρός κρίκος των κοινωνικών δεσμών, η κύρια μέθοδος ανεύρεσης ερωτικού συντρόφου και κατ επέκταση της αναπαραγωγής ημών και υμών, δηλαδή η βάση της συνέχειας και της διαιώνισης του ελληνισμού, θα τολμούσα δε να πω και η κύρια πηγή έμπνευσης της δημοκρατίας εν γένει. Να γιατί η καφεδοκερδοσκοπία υποθάλπεται από το σύστημα. :stuck_out_tongue:

Η ομορφιά του πράγματος είναι ότι η πρόταση «θέλεις να βρεθούμε;» έχει αντικατασταθεί από το «πάμε για [κανα] καφέ;», η πρόταση «μη χαθούμε» με τη πρόταση «θα τα πούμε για [κανα] καφεδάκι» κ.ο.κ. Αν το πεις αυτό σε αλλοδαπό (το δοκίμασα σε Βρετανούς και Γάλλους) θα τον αποκουφάνεις, καθότι θα αναρρωτηθεί: «εγώ μπορώ να παραγγείλω κάτι άλλο;». Είναι σαν να τους λές: «Να συναντηθούμε για να δέσουμε μαζί τα κορδόνια μας» ή «πάμε μαζί να καθίσουμε σε καρέκλες». C?est une autre culture.:lol:

λάθος.το ότι εμείς που θεωρούμε τέτοιες κινήσεις ανώφελες δεν σημαίνει ότι δεν συμμετέχουμε αλλού.για παράδειγμα εγώ κάνω οικονομία στο ηλεκτρικό και στο νερό και πετάω τα πράγατα στα σκουπίδια μου και στις καφετέριες παραγγέλνω νερό(:p).και πάλι επιμένω να μην πας για μία μέρα δεν θα γίνει τίποτα,η λύση είναι να το κάνεις συνέχεια αυτό.μόνο τότε θα δείξεις την αντίθεση σου στο σύστημα

Εγω εχω να πατησω σε καφετερια αρκετο καιρο οποτε δε μου ειναι και δυσκολο.

Αλλα ποιο μπουκοταζ?ολο τετοια λενε και στο τελος τιποτα.Τζαμπα η γκρινια μ’αλλα λογια.[-X

Ωραίο θέμα για προβληματισμό.
¶ντε, κανονίστε κάνα καφέ να τα πείτε.