"Ητανε μέχρι και το ..."

Σε αυτο το θρεντι θα αναφερουμε μπαντες που ξεκινησαν κατευθείαν απο την κορυφη με δισκαρες και απο ενα δισκο και μετα η εμπνευση επεσε κατακορυφα χωρις να καταφερουν να ξαναπιασουν τα στανταρς του παρελθοντος

Κανω την αρχη.

Metallica (μεχρι και το ) Garage Inc

Theatre of Tragedy - Musique

Dream Theater - Train of Thought

Paradise Lost - Symboly of Life

Iced Earth - Something Wicked This Way Comes
Judas Priest - Painkiller

Φοβερή έμπνευση οι Metallica στο Garage! :lol:

Συμφωνώ για Lost αν και το Symbol ήταν μάλλον αναλαμπή.

Amorphis “Am Universum”
Cradle Of Filth “Midian”
Fear Factory “Digimortal”
Iced Earth “Burnt Offerings”
Isis “Oceanic”
Katatonia “Discouraged Ones”
Marilyn Manson “Holy Wood”
Monster Magnet “Powetrip”
My Dying Bride “The Dreadful Hours” (αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα το τελευταίο)
Offspring “Americana”
Samael “Passage”
Spiritual Beggars “Ad Astra”
VNV Nation “Empires”
Διάφανα Κρίνα “Κάτι Σαράβαλες Καρδιές”

Για να μην αρχίσουν οι παρεξηγήσεις, στη πλειοψηφία των περισσότερων μου αρέσουν λίγο ή πολύ και οι επόμενοι δίσκοι των σχημάτων αυτών.

Καλα ναι το γκαραζ διασκευες ειναι αλλα οσο και να χει για να κανεις καλη διασκευη πρεπει να το χεις ακομα.

Amorphis τα 2 τελευταια πιστευω στεκονται αξιοπρεπως διπλα στα tuonela kαι elegy.

καλό thread, υπό την έννοια ότι είχαμε καιρό να δούμε μαζεμένες γραφικότητες.

iron maiden-brave new world
ozzzy osbourne-no more tears
guns n roses-use your ilussion
queensryche-promise land
scorpions-crazy world

Για Amorhpis διαφωνώ, οι τελευταίοι 2 δίσκοι τους ήταν απίθανοι και τους τοποθετώ άνετα στους τοπ-5 δίσκους που έχουν βγάλει (μαζί με Elegy, Tuoela και Tales…)

Η αλήθεια είναι πως για λίγα συγκροτήματα μπορώ να πω πως “ξόφλησαν”. Σίγουρα για κάθε μπάντα υπάρχει ένα peak, αλλά πολλές είναι οι μπάντες που ξανανιώνουν μετά απο 2-3 λιγότερο καλούς δίσκους. Επομένως δε θα αναφέρω συγκροτήματα (που μου έρχονται κατά νου) που οι τελευταίες 1-2 κυκλοφορίες τους μπορεί να μην ήταν τόσο καλές, καθώς αυτό θα μπορούσε να είναι απλά μια παρένθεση και είναι νωρίς για συμπεράσματα.

Ούτε θα αναφερθώ σε μπάντες που προέβησαν σε αλλαγή του ήχου τους ίσως, με αποτέλεσμα να απογοητεύσουν παλιούς οπαδούς τους. Το λέω γιατί θα μπορούσε με αφορμή αυτό το θρεντ να αρχίσει κανείς να λέει διάφορα γραφικά για μπάντες που “ξεπουλήθηκαν” και τα γνωστά.

Επομένως τι μένει?


Βασικά βαριέμαι τώρα να σκεφτώ μπάντες που πληρούν το θέμα, επομένως αν είναι επανέρχομαι άλλη στιγμή. :stuck_out_tongue:

To πάω ανάποδα, οι Faith No More ήτανε από το Introduce Yourself.

+1 Πολυ σωστος . και εγω αυτα τα δυο θα τα εγραφα.

αλλα και χωρις να εχω εμβαθυνει στη μπαντα, μια φλασια που μου εσκασε ειναι

Αmorphis - Tales From The Thousand Lakes

να διαβαζουμε και τι λεει ο θρεντσταρτερ πριν ποσταρουμε ε =Ρ

Εγώ πάντως δεν μίλησα για μπάντες που ξόφλησαν μετά από τον τάδε δίσκο. Το Monotheist των Celtic Frost είναι φωτεινό (ή μάλλον σκοτεινό) παράδειγμα ότι ακόμα και 20 χρόνια μετά την περίοδο ακμής σου μπορείς να κάνεις τη διαφορά.

Όντως το “κατακόρυφα” το παρέλειψα. Ουσιαστικά σχεδόν σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η έμπνευση έπεσε κατακόρυφα εκτός ίσως των Beggars και Filth.

Dudes, έχετε μπερδευτεί. :stuck_out_tongue:

το μονοθεηστ ειναι το ριγιουνιον αλμπουμ ομως που αναιρει τον κανονα.

μεταλλικα-μεχρι και το εντ τζαστισ

Metallica ‘‘Reload’’
Cradle of Filth ‘‘Vempire- dark fairytales in Phallustein’’

Αν και γενικώς είναι εντελώς υποκειμενικόι αυτό. Σίγουρα π.χ. θα βρεθούν ΑΛΗΘΙΝΟΙ μεταλλάδες που θα πουν <<Metallica '‘Kill ‘em all’’>> π.χ. ή κάτι παρεμφερές.

Μήπως να εξαιρούσαμε τους Metallica από αυτό το thread?

Kiss - Dynasty

Επίσης Manowar - Louder Than Hell

Manowar μέχρι και το Triumph of Steel
Maiden μέχρι και το Seventh Son
Priest μέχρι και το Painkiller
Cradle of Filth μέχρι και το Midian
Blind Guardian μέχρι και το Nightfall…
Skyclad μέχρι και το Folkemon και και και…

metallica μεχρι το kill em all
maiden μεχτι το killers
judas priest μεχρι το sad wings
sabbath μεχρι το bloody sabbath