Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Καναδάς πρέπει να είναι μια χαρά, σαν Αμερική με τα καλά μόνο :stuck_out_tongue:.

2 Likes

Ναι αλλα με πολυ κρυο.

Το ονειρο παραμενει Χαβαη και Καλιφορνια αν μεινω στα πατρια εδαφη.

1 Like

Δεν ξέρω αν το είπες έχοντας διαβάσει τον παππού, αλλά πάνω κάτω και αυτός το ίδιο (θέλει;) να σκέφτεται. Δεν ξέρω προσωπικά, σαν πολύ αισιόδοξο μου ακουγεται…

2 Likes

Επειδή έχω ζήσει εκεί ενα εξάμηνο η μικρή εμπειρία μου δικαιώνει απόλυτα τον @plex27. Ακριβώς όπως τα έγραψε είναι. Μπορεί να αγαπάω τη χώρα αυτή και να τη θεωρώ από τις βέλτιστες επιλογές ζωής, ωστόσο επικρατούν τέτοιες συνθήκες όπως αναφέρθηκαν.

2 Likes

Αυστραλία επίσης σαν την Αμερική αλλά χωρίς τα κακά όπως και με τον Καναδά. Με την διαφορά ότι ο καιρός είναι αντί για πολύ κρύος υπερβολικά ζεστός. Α και υπάρχουν καμία εκατοσταρια ζώα με δηλητήριο για να μην αναφέρω επικίνδυνα δίμετρα πουλιά, Καρχαρίες, δηλητηριώδη φυτα κλπ κλπ.

Κατά τ άλλα ήσυχη με καλούς μισθούς, σχεδόν 0 crime rate και εκατοντάδες ονειρικές ατολες και νησιά εκεί κοντά για τέλειες διακοπές.

Την αγαπώ αυτή τη χώρα και αν θα έφευγα ποτέ κατά 101% θα πήγαινα Αυστραλία.

2 Likes

[quote=“QuintomScenario, post:4261, topic:9534, full:true”]

Απο ποτε δεν ειναι Ευρωπη η Νορβηγια? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Χαχαχ, ισχύει, απλά είναι ίσως η λιγότερο ευρωπαίκή από τις Σκανδιναβικές και φυσικά είναι εκτός ΕΕ και Ευρωζώνης.

Το ανέφερα γιατί ένα από τα μεταπτυχιακά που περιμένω απάντηση έχει κατά πάσα πιθανότητα ένα εξάμηνο στο University of Oslo και ένα εξάμηνο στο Bond University, στο Brisbane της Αυστραλίας. Και σε σχέση με Δουβλίνο και Εδιμβούργο, είναι πιο εξωτικές επιλογές και αν τελικά έχω offer από όλα, θα προβληματιστώ… Με τρώει ο κώλος μου να δοκιμάσω το Νορβηγία/Αυστραλία, μια ζωή την έχουμε…

Μήπως υπάρχει ή να κάνουμε ένα θρεντ για τις διαφορετικές χώρες και το πως είναι να ζεις σε αυτές; Υπάρχει πολύ υλικό, πλουραλισμός και προβληματισμός φαίνεται για το θέμα!

5 Likes

Όχι, αλλά θα τον διαβάσω τώρα. Αλλά είναι επόμενο, όταν αυτός που θεωρούνταν το φαβορί για το χρίσμα έχει την ατζέντα του να συζητιέται σε παναμερικανική κλίμακα, σίγουρα και ο κόσμος θα αρχίσει να ζυμώνεται με τέτοιες ιδέες, να τις συζητάει, να τις απορρίπτει ακόμα, αλλά και να τις κρατάει στο μυαλό του σα μελλοντική λύση.

1 Like

Είναι ακριβά, αλλά βάση μισθών (20% παραπάνω από την υπόλοιπη Αγγλία) και το τι γλιτώνεις σε ενοίκια σε σχέση με Greater London, συμφέρει.
Εργασιακά, σίγουρα δεν είναι Κεντρική Ευρώπη, υπάρχει ακόμα αυτή η πιο αμερικάνικη παρά ευρωπαϊκή νοοτροπία, αλλά σίγουρα δεν είναι όπως πριν 5-10 χρόνια. Πλέον δουλεύω από το σπίτι, δε σε ρωτάει κανείς πόση ώρα θα κάνεις lunch break, τι ώρα θα πας ή θα φύγεις από τη δουλειά κοκ. Ο ανταγωνισμός για ταλέντα έχει κάνει τις εταιρείες να προσέχουν τέτοιες παροχές. Ουσιαστικά αν βγάζεις τη δουλειά σου, δεν τους ενδιαφέρει αν θα το κάνεις σε 5 ή 15 ώρες.
Γι’ αυτό ανέφερα Ολλανδία, Δανία, Γερμανία σαν χώρες με καλύτερη ποιότητα ζωής και work-life balance πάντως.

2 Likes

Και εδω Τσεχια παιζει πολυ το HO (δουλεια απο το σπιτι ) εγω κανω 3 HO τη βδομαδα και ενοειται μενω σπιτι αν εχω καποιο παιδι αρρωστο η εχω καποια αλλη υποχρεωση, αν και τωρα ολοι δουλεουμε απο το σπιτι λογο του ιου… Γενικα ειναι πολλες οι επιλογες αναλογα με το τι του αρεσει του καθενος… Η γνωμη μου ειναι σε ολους που το σκεφτονται οτι αξιζει να το δοκιμασουν ( εγω ταιριαξα πολυ και με τη Τσεχικη νοοτροπια ( πολυ μεγαλο ποσοστο αθεων ασ πουμε ) και ειδικα η συνανστροφη με τοσο πολυ διαφορετικο κοσμο μου εχει ανοιξει και αλλο το μυαλο… Στην ομαδα μου ειμαστε 2 ελληνες , 4 τουρκοι , 6-7 Τσεχοι , 2 Σλοβακοι , 1 απο ινδια , 1 απο νοτιο Αφρικη και γενικα η ανταλλαγη κουλτουρας και εμπειριων μας αλλαζει … Σουηδια ειχα λατρεψει που ειχα παει αλλα για λιγες μερες αλλα θα εμενα ανετα και εκει

2 Likes

Τα καταστρεψατε λιγο οι αποπανω με τα quotes αλλα δεν πειραζει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Οσον αφορα αυτο, αν ηταν για ενα εξαμηνο, εγω θα ειχα ηδη μαζεψει βαλιτσες για Brisbane. Εχω κι εναν φιλο εκει περα, αλλα και να μην ειχα δε θα επαιζε ρολο. Ποσο μαλλον σε σχεση με Νορβηγια και μισανθρωπικο καιρο καταλληλο για σχιζοφρενεις.

Gold Coast, Great Barrier Reef, Νεα Ζηλανδια κοντα για μια εκδρομη για 3-4 μερες, εμπειρια για 6 μηνες σε μια χωρα που οι περισσοτεροι μας δε θα επισκεφτουμε καν ποτε στην ζωη μας, διημερακια σε Μελβουρνη και Σιδνει, Αυστραλες ξανθιες σερφερς με κορμαρες (a guy can dream no?), φοιτητουπολη σχετικα, τελειο κλιμα, τελειος καιρος, προσωπικα πιστευω οτι αν παρεις offer πρεπει να πας 100%.

Νορβηγια επισκεφτεσαι οποτε θελεις οταν επιστρεψεις Ελλαδα, στο μυαλο μου δεν ειναι επ ουδενι εξωτικος προορισμος, ουτε μακρια, ουτε τιποτα. Και βασικα ειναι μια χωρα που και να μην επισκεφτω ποτε απλα δεν με νοιαζει. Εκτος αν κανω το πουτανακι στους Leprous και με αφησουν να μαζευω τα σκουπιδια τους με ανταλλαγμα να ειμαι κι εγω στην περιοδεια μαζι τους.

4 Likes

Διαβάζω αρκετά ενδιαφέροντα εδώ και ώρα… απλά σε λάθος τόπικ :crazy_face:
Να μεταφέραμε την κουβέντα σε άλλο τοπικ ίσως; Καταλαβαίνω ξεκίνησε με αφορμή κάποιες διεθνείς ειδήσεις…

Σε άλλα διεθνή νέα, που σήμερα πήρε το μάτι μου (και φυσικά δεν αναφέρεται καν στα μεινστριμ ενημερωτικά σάιτ), πριν λίγες μέρες στην Πράγα αποκαθήλωσαν άγαλμα του σοβιετικού στρατάρχη Κόνιεφ, ο οποίος απελευθέρωσε την Πράγα από τους ναζί. Είναι το ευχαριστώ για το ότι υπάρχει η Πράγα, αλλιώς θα ήταν στάχτες από την παγιδευμένη με εκρηκτικά πόλη από τους ναζί, καθώς υποχωρούσαν, και τελευταία στιγμή σώθηκε από τους σοβιετικούς.

Υ.Γ. Να σημειωθεί ότι από τους κυβερνώντες της Τσεχίας, μόνο ο πρόεδρος Ζέμαν εξέφρασε αντίθεση (αλλά μάλλον εκεί δεν περνάει η γνώμη του).

3 Likes

Ναι αλλά αφού και ο Στάλιν τα ίδια έκανε…(τρολάρω ε για να μην παρεξηγηθώ)
Νομίζω πάμε προς ολοταχώς προς το Γ παγκόσμιο

2 Likes

Ναι ρε γμτ… πριν λίγο το διάβασα κι εγώ, πολύ κρίμα, σπουδαίος συγγραφέας και άνθρωπος. Θα τον θυμόμαστε μέσα από τις υπέροχες ιστορίες των βιβλίων του…

1 Like

It’s good to sense common sense…

και πέρα από το γεγονός πως φαίνεται πλέον πως αυτός ο ιός να είναι ένας κλασσικός κορόνα, ας το παραβλέψω αυτό μιας και πρέπει να παραβλέψεις πολλά πράγματα για να είσαι υγιής στις μέρες μας

ρε μλκες

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ? πότε θα καταλάβουμε πως τα γαμημένα τα λεφτά που πληρώνω χρυσάφι κάθε λεπτό που αναπνέω σε φόρους είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ? Πότε δηλαδή θα χρειαστώ βοήθεια αν δεν χρειάζομαι τώρα? Όταν θα γίνω 70 και θα μου πάρουν τη μισή σύνταξη? γιατί , δε βαριέσαι, κάτι θα συμβεί και τότε… for fuck’s sake we are fucking pathetic , can’t you see??

τέλεια δηλαδή, θα περιμένω τώρα τον γελοίο τον Gates που μόνο που τον βλέπεις να χαμογελάει με αυτό το ψεύτικο γελάκι σαν να σου λέει πως είσαι καθυστερημένος θέλεις να του σπάσεις τα μούτρα, να βγάλει μια εφαρμογή που να μου λέει αν έχω κορόνα ή όχι. Πόσο μάλλον να περιμένω να βγάλει το εμβόλιο που δεν έχουν καταφέρει να βγάλουν εδώ και δεκαετίες αποτελεσματικά για όλους τους ιούς που μας ταλαιπωρούν εδώ και χρόνια.

Ο snowden είναι ακόμα καταζητούμενος και ο Assange φυλακή

αλλά μας αγαπάει το κράτος

για γελια και για κλάματα είμαστε, μόνο Death metal

1 Like

Πολλοι θελουν το κρατος να λειτουργεί σαν εταιρεία. Οι εταιρείες δεν αγαπανε. No backsies

Καμιά μέρα θα μάθουμε ότι οι Κινέζοι είχαν ξεχάσει κάνα μηδενικό στο τέλος του αριθμού των νεκρών. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν συμβεί.

2 Likes

Είναι λυπηρό για όλους τους λαούς του κόσμου, αλλά η κατάσταση στην Κίνα, για κάποιον λόγο, μου προκαλεί περισσότερο άγχος και στενοχώρια. Οι πολίτες αυτής της χώρας έρχονται καθημερινά αντιμέτωποι μ’ ένα καθεστώς καταπίεσης. Ποτέ δε θα μάθουμε τί πραγματικά έγινε και πόσοι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους.

3 Likes