Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Περιμένω και ποστ Μορέλο να γελάσουμε

Να μας πει όμως -μεταξύ άλλων- και πόσοι μαύροι είναι στις φυλακές. Το ποσοστό σε σχέση με τους υπόλοιπους θα χει ένα ενδιαφέρον.

1 Like

12 Likes

O Dolmayan ειναι υποστηρικτης της πορτοκαλι αμοιβαδας? Πως γινεται ρε παιδια? Και καλα εναλλακτικος? Ή απλα εχει καει το μυαλο του απο την πρεζα?

ειχε κανει και παλιοτερα κατι παρομοια σχολια. Γενικα απο SOAD για μη μουσικα μονο Serj

6 Likes

Τι κατάντια ειναι αυτή ρε Dolmayan.

Θα τον ελεγα Ντολμαδιαν, αλλα οι ντολμαδες γαμανε.

1 Like

Ναι το διάβασα κι εγώ ότι ο Dolmayan δήλωσε ότι

“Ο Τραμπ έχει κάνει περισσότερα από κάθε άλλον πρόεδρο για τις μειονότητες. Δεν το πιστεύετε; Κοιτάξτε τα στατιστικά. Το ότι δεν σας αρέσει δεν σημαίνει πως αλλάζει η αλήθεια”.

Επίσης διάβασα και κάποια σχόλια στο ίντερνετ που υποστηρίζουν Τραμπ ότι βελτίωσε την οικονομία και μείωσε την ανεργία από 6% στο 3%.

Έχει θιασώτες βλέπω παρ’ όλο που οι περισσότεροι (ορθώς) τον κράζουν.

Εντωμεταξύ, κάποιοι, κάπου, ξεπετσιάζονται με το χαμόγελο μιας αμοιβάδας:

Μέχρι στιγμής τουλάχιστον :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Δεν είμαι οπαδός του Τράμπ, αλλά από το 2017 έχουν σκυλιάσει να τον ρίξουν με κάθε μέσο και αυτό συνεχίζεται και τώρα.

Εμείς ως Ελληνες είχαμε κυβέρνηση Τσίπρα-Καμμένου-Ραχήλ Μακρή-Κωνσταντοπούλου-Πολάκη-Βαρουφάκη-Λαφαζάνη.
Εχουμε ακόμη ελληνικό κόμμα που στα γραφεία του έχει εικόνισμα του Σταλιν!

Δεν έχει νόημα να κριτικάρουμε τους Αμερικάνους που ψήφισαν τον γραφικό Τραμπ. Είναι σημεία των καιρών ο άνοδος του λαικισμού.

2 Likes

Θα μπορούσε να μπει τελεία κι εδώ.

Αλλά σοβαρά, από όλα όσα έχουν περάσει σε τούτο τον τόπο στον χώρο της πολιτικής, τα πρώτα που σου πέρασαν από το μυαλό να σχολιάσεις είναι η προηγούμενη κυβέρνηση κι ένα κόμμα με εικόνισμα του Στάλιν. Σάββατο πρωι. Για όνομα.

10 Likes

Σε συμφέρει να μπει εκεί η τελεία για να χαθεί η ουσία… άλλο ένα σημείο του λαϊκισμού που ανέφερα. Όπου κάθε άποψη απορρίπτεται με οπαδικά κριτήρια χωρίς να διαβαστεί.

Αυτο που θελει να πει ειναι οτι δεν αναφερθηκες στα τελευταια 40 χρονια οπως και επρεπε αλλα εκανες αναφορα καπου μονο συγκεκριμενα…

Και κατι ακομα ποιο πικαντικο πο βρηκα στο gazzeta… Σαταναδες…

2 Likes

Μαν, εξισώνεις Τσίπρα, Στάλιν και Τραμπ.
Προβληματισου.
Κιμάς .

6 Likes

Πανό Crass είναι αυτό που βλέπω; Μικρή συγκίνηση.

Κατά τα άλλα, η άνοδος είναι του εθνικισμού παγκοσμίως, όχι του λαϊκισμού. Αυτός πάντα υπήρχε και πατούσε επί πτωμάτων…

5 Likes

Φαντάζομαι θα τον ψηφιζες γι αυτό το λόγο. Φαντάζομαι ότι επίσης οι πρόσφυγες δε σε ενοχλούν αλλά μόνο αν δεν είναι στη γειτονιά σου. Επίσης ο Χίτλερ ήταν σφαγέας αλλά και ο Στάλιν σκότωσε ακόμα περισσότερους. Φαντάζομαι επίσης ότι και ο Γρηγορόπουλος πήγαινε γυρεύοντας κυκλοφορώντας στα Εξάρχεια Σάββατο βράδυ. Φαντάζομαι επίσης ότι η ελεύθερη ώρα είναι κάτι παραπάνω από μια απλή εφημερίδα. Ελληνας ΓΤΠ( για την πατρίδα παντα)

6 Likes

Στις θετικές επιστήμες το μεγαλύτερο λάθος που πρέπει να αποφύγουμε είναι το να επιτεθούμε επί προσωπικού σε όσους λένε θεωρίες συνωμοσίας αντί να αποδομήσουμε τις ίδιες τις θέσεις που πρεσβεύουν αυτοί με επιχειρήματα.

Φοβάμαι πως το ίδιο λάθος γίνεται και στον Τραμπ. Όταν ο Τραμπ βγαίνει και λέει πως έκανε πολλά για τις μειονότητες, θα προτιμούσα να μιλάει ο κόσμος/οι δημοσιογράφοι με στοιχεία και νούμερα για τη θέση των μειονοτήτων και όχι να λέμε “ο Τραμπ είναι φασιστόβλακας άρα αποκλείεται να ισχύει αυτό που λέει”. Οι επιθέσεις στο πρόσωπο του Τραμπ δυναμώνουν και τον Τραμπ και όσους πάρουν τη θέση του στο μέλλον. Τους αφήνουμε το ελεύθερο να είναι οι μόνοι που θα παρουσιάσουν στοιχεία όπως βολεύει τους ίδιους: θα συσπειρώσουν όσους τους συμπαθούσαν ήδη και θα πάρουν μερικούς από όσους τους αντιπαθούσαν δίχως να ξέρουν γιατί.

Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω τι έχει κάνει ο Τραμπ στις ΗΠΑ για τις μειονότητες (και τι είναι αποτέλεσμα πολιτικών που ξεκίνησαν επί Ομπάμα) και μου κακοφαίνεται που η ανάλυση είναι χαμηλού επιπέδου. Όταν η επιχειρηματολογία είναι αποκλειστικά επίκληση στο ήθος και επί προσωπικού (π.χ. ομοιότητες Τραμπ με Χίτλερ) δεν πάει μακριά το αντιφασιστικό κίνημα: η μικρή αξία της επίκλησης στο ήθος ως τακτικής κατά του Τραμπ φαίνεται ακριβώς τη στιγμή που κάποιος θα μπλέξει μέσα τον Στάλιν και τον ΣΥΡΙΖΑ ή τον οποιοδήποτε άσχετο με το προκείμενο και μετά οι υπόλοιποι θα κάνουν μια επίθεση στο ήθος του τελευταίου παρομοιάζοντας τον με τον Χίτλερ, Τραμπ, κλπ. Ήδη οι θέσεις του Τραμπ ξεχάστηκαν και μπορούν να διαδοθούν ανενόχλητες

2 Likes

Ακριβώς αυτό. Απλά το έχουμε βαφτίσει λαϊκισμό τα τελευταία χρόνια επειδή έτσι μπορείς να χώσεις κάτω από την ταμπέλα όποιον σε βολεύει κάθε φορά.

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να καταλάβω τελικά αν ο Τραμπ είναι εντελώς παρανοϊκός ή απλά πονηρός και προσπαθεί απλά να βρει τρόπο να εκμεταλλευτεί κάθε κατάσταση προς όφελος του. Η λογική λέει το δεύτερο, και σίγουρα αυτή είναι η αφετηρία αλλά ώρες ώρες διαβάζω τα συνεχή tweet που κάνει και μου δίνεται η εντύπωση πως ο τύπος κάπου το ΄χει χάσει. Δεν ξέρω ποιος μπορεί να ανοίξει πραγματικό διάλογο με επιχειρήματα μαζί του, μου φαίνεται αδύνατον.

Νομίζω πως αν δεις το επεισόδιο για τον Τραμπ στο Dirty Money του Netflix θα καταλήξεις οριστικά σε ένα από τα 2. Δεν λέω σε ποιο, να μην σε προκαταβάλλω.

1 Like