Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

@Alejandro.m δες και την αποπανω φωτο για την Florida. Ενω γνωριζαμε πως θα ειναι swing state, οι Δημοκρατικοι αγνοησαν την πιεση για minimum wage στην Florida, και ειναι αρκετα πιθανο να το πληρωσαν. Αν ειχε κατεβει ο Bernie, το πιο πιθανο ειναι να ειχε παρει την Florida.

4 Likes

Βέβαια οι Δημοκρατικοί έχασαν γενικά την ψήφο των Latinx. Που είναι αρκετά κρίσιμη στη Φλόριντα (και Τέξας).
Νομίζω πως στη Φλόριντα οι κρίσιμες δημογραφικά ομάδες είναι οι συνταξιούχοι (που ο Biden έκλεισε την ψαλίδα) και οι Λατίνοι. Δε μιλάω μόνο για Κουβανούς (που θεωρούν τους Δημοκρατικούς λίγο λιγότερο αριστερούς από το Φιντέλ)

Επίσης διάβαζα χθες την υποψήφιο των Δημοκρατικών στο Μaine που τα έβαλε με τους συναδέλφους της που προώθησαν το “Defund the Police”. Είπε ότι ουσιαστικά έχασαν τη Γερουσία, αλλά και αρκετές θέσεις στο House γιατί έχασαν τους μετριοπαθείς Δημοκρατικούς. Και αυτή με τη σειρά της κόντεψε να χάσει σε καθαρά Δημοκρατική περιοχή γιατί οι Ρεπουμπλικανοί την έπληξαν με fake news ότι στηρίζει την πρωτοβουλία.

Ξέρεις καλύτερα ότι παρά την αστυνομική βία, πολλές περιοχές των ΗΠΑ έχουν τεράστιο πρόβλημα εγκληματικότητας. Πχ στην πιο Δημοκρατική περιοχή των ΗΠΑ, στην Καλιφόρνια, το Defund the Police δεν απέκτησε δυναμική γιατί υπάρχουν ολόκληρες πόλεις-γκετο. Γι’ αυτό και ο Trump έβγαλε από το συρτάρι την τακτική Νιξον και ξέχασε το caps lock για μήνες με τα LAW & ORDER!

Το Green New Deal της AOC, ενώ είναι πολλά υποσχόμενο και στο σωστό δρόμο για μένα, σχεδόν εγγυάται ότι πολλές περιοχές που βασίζονται σε πετρελαϊκές, αυτοκινητοβιομηχανία κοκ θα χαθούν.

Από την άλλη, ατζέντα όπως minimum wage, Οbamacare κοκ θεωρώ ότι θα είχαν στήριξη από πιο μετριοπαθείς ψηφοφόρους που -κακά τα ψέμματα- καθορίζουν το αποτέλεσμα στις ΗΠΑ.

1 Like

Δεν εχει χαθει η Γερουσια ακομα, γιατι απο οτι φαινεται στην Georgia θα παιξει παραταση και Golden goal :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αυτους ας τους εχαναν ουτως ή αλλως οι Democrats. Δεν γινεται να κερδισεις φανατικους θρησκευομενους ψεκασμενους που ενω ειναι λατινοι ψηφιζουν Trump, defying all logic. Θα κερδιζαν ομως πολλους ψηφοφορους με το minimum wage. Η τσεπη ειναι κατι που δεν μπορει να αγνοηθει και το ξερουν και οι δυο πλευρες αυτο.

Δεν εχω ακραια αποψη για την αστυνομια, και το θεωρω αστειο να πιστευουμε σε εναν κοσμο χωρις αστυνομευση. Το Defund The Police δεν ειναι μειζον πολιτικο θεμα, ουτε αποτελεσε καιριο σημειο για την πολιτικη των Δημοκρατικων ποτε. Ηταν κυριως social media hashtag που εκανε trending για κανα 2-3 βδομαδες, οι περισσοτεροι απλα το αγνοησαμε.

Ε ναι ρε συ, γιατι ειδικα σε μια εποχη που τα επαγγελματικα ειναι αβεβαια, και που η ανεργια χτυπαει all time record, το middle class σε αυτα θα δωσει προτεραιοτητα, και μπορει να διαμορφωσει αποτελεσμα. Εγω παντως πιστευω οτι ο Bernie θα τον ειχε κερδισει τον Trump το 2016.

Και μιας και ανεφερες την Alexandria Ocasio - Cortez, θα μοιραστω screenshot, μιας και ειναι υποψηφια στην περιφερεια που ανηκω κι εγω, η οποια περιλαμβανει το ανατολικο κομματι του Bronx και το δυτικο κομματι του Queens, με την τιμημενη Αστορια :sunglasses: :

Summary

3 Likes

Ολα τα εθνικα δικτυα ανακοινωσαν Biden, εκτος απο το Fox News που ακομα αρνειται.

Τελος στην ντροπη με το πορτοκαλι ψευτικο μαυρισμα.

Ισως ενα απο τα καλυτερα νεα μεσα στο 2020 σε παγκοσμιο επιπεδο.

7 Likes

Η αμοιβάδα τουιττάρει ότι κέρδισε στο μεταξύ :""")

2 Likes

Αυτα τα τουηταρε πριν κανα 2 ωρες

Θα εχει πολλη πλακα η φαση τις επομενες μερες , για να μην πω μηνες.

Θα δουμε πολλα κλαματα.

Αυτο το ποστ ωριμασε καλα.

Συμφωνω σε ενα πραγμα παντως, οντως ο κοσμος κοιταζει το βιοτικο του επιπεδο, και για αυτο ο Joe πηρε 4 εκατομμυρια ψηφους περισσοτερες απο το σιχαμα. Τις περισσοτερες ψηφους που εχει παρει ποτε υποψηφιος για προεδρος της Αμερικης. Πολλες απο αυτες πυροδοτουμενες απο το μισος απεναντι σε εναν ρατσιστη, σεξιστη, μισογυνη, αηδιαστικο ναρκισσο που μαλλον ειναι και οριακα ψυχασθενης. Good riddance.

10 Likes
3 Likes

Γήπεδο στη Ν. Φιλαδέλφεια!

Λάθος τόπικ; Μπορεί και όχι :stuck_out_tongue: Τίγρη κινήσου γρήγορα ευκαιρία είναι μετά την ανατροπή της Πενσυλβάνια.

Επίσης, είδα πως ο ηγέτης μας πρόλαβε και του ευχήθηκε του μπάρμπα. Ούτε να το χαρεί δεν θα προλάβει ο Biden.

9 Likes

:joy: :joy: :joy:

1 Like

Πάει ο μπάρμπας… μετράμε αντίστροφα!
Αλήθεια, αν πάθει κάτι ξαφνικά ο πρόεδρος, αναλαμβάνει η αντιπρόεδρος ε; Πρώτη αφροαμερικανή πρόεδρος;

Πρωτη γυναικα. Αφροαμερικανο ειχαμε τον Ομπαμα.

1 Like

Εχει και ριζες απο Ινδια η Χαρρις.

2 Likes

Αφροαμερικανή έγραψα, προφανώς εννοούσα γυναίκα. Αν και διαβάζω τώρα ότι έχει ρίζες από Ινδία και Τζαμάικα.
Όσο για τον Ομπάμα, ανατράφηκε από λευκή οικογένεια… ίσως πιο ανοιχτόμυαλη οικογένεια από άλλες, οκ.

Fake είναι το βίντεο και παλιό. Μέχρι και στο Πρώτο Ψέμα το δημοσίευσαν και κάποιοι το έφαγαν αμάσητο.

@QuintomScenario αν μου τα έγραφες αυτά όταν έκανα το ποστ θα σε παραδεχόμουνα. Μετά από 5 μέρες το λες και μετά Χριστόν προφήτης.

Fake ειναι; έλα ρε σοβαρά;…και δεν το είχα καταλάβει…

5 Likes

Το έφαγαν αμάσητο οι αναγνώστες του Πρώτου Ψέματος; Εντυπωσιάζομαι.

6 Likes

Οk βαζελάκο.

Όχι όλοι πάντως. Υπήρχε κόσμος που διαμαρτυρήθηκε και τους έκραξε.

Ναι πως τολμαω να κριτικαρω ενα ποστ που εκανες πριν βγουν τα τελικα αποτελεσματα, και αντιθετως περιμενα να βγουν τα αποτελεσματα για να σχολιασω το αποτελεσμα των εκλογων.

Γιατι να θελω να ειμαι προφητης? Εχω δωσει την εντυπωση οτι ειμαι απατεωνας?

4 Likes

και ένα ακόμη, παλιότερο, επείδη ο Παπασημακόπουλος είναι ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ:

1 Like