Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ανεξάρτητη επιτροπή: «Η καταστροφή της πανδημίας θα μπορούσε να αποφευχθεί» | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (kathimerini.gr)

Τι υπαρχει εκει εξω στον κοσμο.

1 Like

Aυτο θα το κανω google translate και θα το βαλω και εγω στους απο κατω μας. Γυρω στις 1 το βραδυ κανα δυο φορες την εβδομαδα ειναι σαν να χω πληρωσει εισιτηριο. Δεν ξερω απο τι ειναι φτιαγμενοι οι τειχοι, αλλα τοσο καλα και δυνατα δεν ακουω ουτε οταν ειμαι εγω στο σκηνικο :smiley:

4 Likes

Μου φυγαν λιγα τσισα

1 Like

Τέτοια σκηνικά από τη μία είναι αστεία, από την άλλη μπορούν να είναι και βάσανο μιλάμε, όσο υπερβολικό και ν’ ακούγεται. Ιδίως εδώ Σαλονίκη που η ηχομόνωση είναι αστεία, αν σου πέσει τέτοιος γείτονας την έβαψες. Εμείς στο προηγούμενο σπίτι μας, δίπλα στην κρεβατοκάμαρα κιόλας, ήταν κρεβατοκάμαρα κοπέλας, συμπαθητική, δε λέω, αλλά κάθε βράδυ έδινε ρεσιτάλ. Και δε λέω ότι είναι ΤΟΣΟ ενοχλητικό όταν πέφτεις για ύπνο να ξεκινάει ο άλλος να μαρσάρει που έλεγε και ο Μάκης, το δέχεσαι. Αλλά για πόσο; Αυτό ήταν το μαρτύριο. Μιλάμε οι σουμιέδες να κάνουν αυτό σπαστικό ι-α-ι-α-ι-α-ι-α για 15-20 λεπτά, απότομο σταμάτημα, λες “ΟΚ, κλείνω τα μάτια, έχω και πρωινό ξύπνημα αύριο”, λίγα δευτερόλεπτα σιωπής και ξαφνικά: Ι-Α-Ι-Α-Ι-Α-Ι-Α-Ι-Α! Και ξανά το ίδιο. Duracel, ρε πούστη μου. Αυτές οι σιωπές που δεν ήξερες αν τελείωσαν ή αν παίρνουν δυνάμεις ήταν που με σκότωναν.

(Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω (καλά, τι περιαυτολόγηση, ζητήματα ηχομόνωσης είναι αυτά, όχι ικανοτήτων), μου είχαν βάλει κι εμένα τέτοιο χαρτί παλιά και κάπου πρέπει να το έχω κρατημένο. Ήταν θεϊκό, γιατί έλεγε κάτι του τύπου “όταν συνουσιάζεστε συνεχώς σεβαστείτε τους γείτονές σας που μπορεί να ενοχλούνται ή να εξιτάρονται από αυτό” και κάτι τέτοια)

4 Likes

Βασικα δεν ειναι καθολου αστειο. Εχω πολυ μεγαλο προβλημα σε αυτο το σπιτι. Απο πολλες πηγες. Απο κατω εχει πεζοδρομο με παγκακια που λογω καραντινας πολυ συχνα φιλοξενουν εφηβους σε μεταμεσονυχτιες τσαρκες. Οι απο κατω περα του ερωτικου ακουγονται οτι και να κανουν λες και ειναι διπλα, ηχομονωσεις της πλακως. Και ενταξει μερες που δεν δουλευεις. Καθημερινες ομως ειναι δραμα

1 Like

Άμα χώσεις 2-3 φορές Napalm Death την ώρα που μαρσάρουν θα τη χαμπαριάσουν :joy:

1 Like

ή απλα θα επιταχυνουν

4 Likes

Σωστός. Μπορεί να επιλέξει και κάτι τέτοιο βέβαια για να τους ξενερώσει

3 Likes

Ενα βραδυ βγηκα 2 το βραδυ στο παραθυρο πανω απο τον πεζοδρομο, με την κοιλια κ τα γυαλια σαν θειτσος κ με σχετικη ευγενεια αρχισα τα “ρε παιδια λιγο πιο χαμηλα, δουλευουμε το πρωι”.

Μετα απο αυτη την παραδοχη κ το χτεσινο μου ποστ ακυρωσης του az για να κανω αλλο, νιωθω οτι επεσα λεβελς στο στστους του φορουμ:joy::stuck_out_tongue:

4 Likes

Nα προσέχεις τι λες!

2 Likes

Vocal liberals have criticized the White House for placating Israel and ignoring human rights as violence mounts, as well as loudly criticizing Biden for not openly opposing Israel’s planned evictions of Palestinian families from a neighborhood in East Jerusalem.

1 Like
2 Likes
2 Likes
3 Likes

The court found that Shell’s policy is inadequate to meet the requisite standard of care under Dutch law, and ordered that the carbon emissions of the Shell group’s global activities be reduced by 45% by 2030 relative to 2019. Further, it held that this obligation relates to Shell’s entire energy portfolio and required that it cuts its operational emissions while making best efforts to reduce the emissions of its suppliers and emissions of its end users or customers by 45%. This is huge: Shell not only has to clean up emissions created by extracting oil and gas, but also has legal responsibilities in relation to the emissions produced by burning those products.

Ίσως από τις σημαντικότερες αποφάσεις ever για το τι σημαίνει

4 Likes
2 Likes

Αυτά καλό είναι να γίνονται. Τι χλατς ήταν αυτό που ακούστηκε; :laughing:

4 Likes

Άντε και στα δικά μας…

4 Likes

Καραγκιοζοφασιστακος τελικα