Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Δεν εκφραστηκε και με τον καλυτερο τροπο για να πει αυτο που ηθελε παντως, νομιζω.

1 Like

Δεν αλλαζει το ολοσωστο που ειπε ο Παργαλατσος, ουτε το οτι εν τελει μια χαρα ειπε ο Βαρουφακης.

2 Likes

2 Likes

Η Marca δείχνει τις ευαισθησίες της, ακόμη κι αν πρόκειται να τις κεφαλαιοποιήσει με τη μορφή μάρκετινγκ. Οι δικές μας είναι για κανένα πρωτοσέλιδο για τις εκτρώσεις (:face_vomiting:) ή τη γαλανολευκη είναι “άξιες”.

3 Likes

Αυτό προφανώς το είπε για το τί ήθελαν να γίνει (που εδώ ανοίγει η μεγάλη κουβέντα, γιατί στο Αφγανιστάν και όχι στους συμμάχους σε Πακιστάν ή Σ. Αραβία).

Αυτό που γράφω εγώ είναι το τι έγινε τελικά. Η “απόσυρση” απο το Αφγανιστάν έχει ξεκινήσει πριν 10 χρόνια. Πράγμα που δείχνει πόσο λίγα κατάφεραν αυτά τα $80 δισ. με το να φεύγουν άρον-άρον και άνθρωποι να κρέμονται από τα αεροπλάνα.

Εδώ που τα λέμε, οι Ταλιμπάν ποτέ δεν απείλησαν την ασφάλεια των ΗΠΑ. Το αντίθετο, μέχρι και τον Σεπτέμβριο του 2001 είχαν άριστες οικονομικές και όχι μόνο σχέσεις. Δικά τους “παιδιά” ήταν άλλωστε…
Προφανώς παπαριές λέει και ο Μπάιντεν. Να μας έλεγε και για την εξαγωγή οπίου…

7 Likes

Καποιος το εγραψε επιτελους.

1 Like

Δεν ισχύει αυτό με τα ναρκωτικά:

Ο εκπρόσωπος των Ταλιμπάν δήλωσε ότι η διεθνής κοινότητα πρέπει να μας βοηθήσει ώστε να μπορέσουμε να έχουμε εναλλακτικές καλλιέργειες. Εάν μπορούμε να παρέχουμε εναλλακτικές καλλιέργειες στον λαό μας, τότε βεβαίως μπορούμε θέσουμε τέλος στην καλλιέργεια ναρκωτικών ουσιών.

Ο Ζαμπιχουλάχ Μουτζαχίντ δήλωσε ότι από τώρα και στο εξής το Αφγανιστάν θα είναι μια χώρα χωρίς ναρκωτικά. Το έδαφος του Αφγανιστάν δεν θα χρησιμοποιηθεί εναντίον κανενός και διαβεβαιώνουμε τη διεθνή κοινότητα γι’ αυτό.

Α ενταξει, ησυχασαμε!

7 Likes

Ναι. Κι εγω ειχα τρομαξει λιγο, αλλα ευτυχως το ξεκαθαρισαν. Παλι καλα.

Ειδα και τη συνεντευξη για τα δικαιωματα των γυναικων, για λιγο ειχα ανησυχησει, αλλα νταξ, ολα καλα.

4 Likes

Τα βγάλανε όλα οι αμερικανοί, δεν τους έμεινε παπαρούνα για παπαρούνα :thinking:

Σήμερα διάβαζα ότι λένε οι ισλαμοφασίστες ταλιμπάν για τις γυναίκες πως θα πηγαίνουν από δημοτικό μέχρι παν/μιο και για το θέμα της μπούργκα θα το δούνε. Δημόσιες σχέσεις για να αναπτύξουν διπλωματικά κανάλια και διεθνή αναγνώριση;

image

11 Likes

Για όσους αναρωτιούνται τι έκαναν οι Αμερικανοί και το ΝΑΤΟ 20 χρόνια στο Αφγανιστάν

https://www.in.gr/2021/08/18/economy/afganistan-ftoxi-xora-ypedafos-ton-1-3-trisekatommyrion-dolarion/

1 Like

Οι υποσχέσεις των Ταλιμπάν για «ασφαλή διέλευση» στο αεροδρόμιο της Καμπούλ για τους Αφγανούς που προσπαθούν να φύγουν από τη χώρα έχουν υπονομευθεί από αναφορές για ξυλοδαρμό και μαστίγωμα γυναικών και παιδιών καθώς προσπαθούν να περάσουν από σημεία ελέγχου που έχουν δημιουργήσει οι μαχητές.

2 Likes

Δείχνουν να ξέρουν τι λένε στην περιγραφή της κατάστασης στο άρθρο. Δυστυχώς κι αυτοί όμως αναλύουν θεωρώντας πως μόνο των Αμερικάνων θέμα ήταν. Δε νομίζω πως έχουν μόνο οι ΗΠΑ ευθύνες. Νομίζω κι εμείς (ο υπόλοιπος κόσμος) τους παρατήσαμε μένοντας θεατές εδώ και 20 χρόνια αντί να πιέσουμε/ βοηθήσουμε για τις μεταρρυθμίσεις που οι ΗΠΑ δεν είχαν κίνητρο να κάνουν.

2 Likes

1 Like

Ε ναι, δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι. Ο λύκος και προβιά να φοράει, παραμένει λύκος.

Αυτό με το λίθιο και τις σπάνιες γαίες δεν το είχα υπόψη. Για αυτό τώρα είναι από κοντά και η Κίνα…

Αμέρικαν Ντόριφορ
Α ρε Τζιμάκο:

6 Likes

Και καπως ετσι εχουμε χωρις κανεναν λογο 4 ορφανα τωρα, σε ηλικιες 18, 18, 16 και 11.

6 Likes

Κολλησε και ο γελοιος ο Νεοφυτος, ο Μητροπολιτης Μορφου, αυτος με τις γαμηστερες δηλωσεις κατα καιρους με all time classic την δηλωση οτι αν η μανα τον παιρνει απο τον κωλο ενω ειναι εγγυος το παιδι θα βγει gay.
Φυσικα φανατικα αντιεμβολιαστης γιατι δεν θελει να μπει μεσα του ο Σατανας. ΟΚ δεν ειμαι χαιρεκακος αλλα για τον συγκεκριμενο δεν μπορω να κρατηθω

12 Likes