Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

3 Likes

Σε αντίθεση με εσένα, ενημερώνομαι από διάφορα μέσα, ελληνικά, δυτικά, ρωσικά κλπ, χωρίς να εμπιστεύομαι απόλυτα κανένα, πριν διασταυρώσω, φιλτράρω. Το από που παραθέτω κάποια άρθρα (το in.gr δεν το ανέφερες, όμως, και με στενοχωρείς) είναι το τι βρίσκω εύκαιρο, που φυσικά έχω διαβάσει και από άλλες πηγές.

Για ποιο λόγο να μην τα ποστάρω; Σε ενόχλησε ότι τα μέσα από τα οποία ενημερώνεσαι, σε εξαπατούν;
Ο Πούτιν πώς προέκυψε αγαπημένος μου; Αυτό είναι ένα fakenews στο μυαλό σου και μόνο.
Και μάλλον δεν διαβάζεις τακτικά (καθόλου δηλαδή) Ημερόδρομο, γιατί μόνο τον Πούτιν δεν υποστηρίζουν εκεί.

Η αποστολή στρατιωτικού υλικού σε εμπλεκόμενο μέρος εμπόλεμης περιοχής αποτελεί εμπλοκή της χώρας στον πόλεμο, κάτι εξαιρετικά επικίνδυνο. Άλλο ανθρωπιστική βοήθεια και άλλο στρατιωτικό υλικό.

1 Like

Εμένα δε μου αρέσει και που σε πολλές χώρες έκλεισαν το Russia Today. Οι Γερμανοί το έκλεισαν ήδη από τις 2 Φεβρουαρίου βρίσκοντας πως του έλειπε κάποια άδεια. Προφανώς και κάνει προπαγάνδα υπέρ των Ρώσων αλλά είμαστε ενήλικοι πολίτες με κριτική ικανότητα που θα έπρεπε να επιλέγουμε εμείς τις πηγές ενημέρωσης μας.

Φεικ - ξεφεικ η ουσια ειναι μια αυτη τη στιγμη: Ο τρελος εκανε invasion σε μια αλλη χωρα. Η προπαγανδα (απο ολες τις πλευρες παντα) δυστυχως ειναι αναποσπαστο κομματι ενος πολεμου. Το παρελθον των Αμερικανων το γνωριζουμε, των Ευρωπαιων το ιδιο. Ας κοιταξουμε το δεντρο (τι κλισε ατακα), ας αφησουμε τις ιδεολογιες μας στην ακρη. Η ιστορια εγραψε οτι σε αυτο το πολεμο οι Ρωσσοι εκαναν επιθεση σε αλλο κρατος.

3 Likes

Πρόσφατα κάνανε επιστήμονες προσομοίωση για το πώς θα εξελιχθεί ένας πυρηνικός πόλεμος και βγήκε ότι θα έχουμε 34 εκ νεκρούς την πρώτη μέρα μόνο. Να αφήσουν τα πυρηνικά λέω εγώ γιατί θα κυβερνούν μόνο κατσαρίδες στο μέλλον

7 Likes

Αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι οτι διαβασα αυτο το αρθρο του 2019, μολις πριν λιγες ημερες. Το βιντεο της προσομειωσης σφιγγει το στομαχι ακομη και αν φαίνεται σαν βιντεοπαιχνιδι τυπου space invaders ή asteroids.

4 Likes

Πρωθυπουργαρα :sunglasses:

Το ότι έδωσε στρατιωτική βοήθεια ο Κούλης στην Ουκρανία είναι καθαρά πως θέλει να το εκμεταλλευτεί πολιτικά στις επόμενες εκλογές. Να το παίξει εγώ βοήθησα την Ουκρανία ενώ ο Τσίπρας δεν το θέλει, άρα είναι και με τούς Ρώσσους με την βοήθεια παπαγάλων και μμε.
Το ότι μπορούσε να βοηθήσει ανθρωπιστικά όπως πχ η Τσεχία είναι άλλο πράγμα προφανώς και δεν έχει την ίδια επιρροή πολιτικά αφού απευθύνεται στο δεξιό πολιτικ της χώρας. Ότι έκανε και με το μακεδονικό άλλωστε.

5 Likes

Αρχίζουν διαπραγματεύσεις στη Λευκορωσία

+ήταν και τσάμπα

image

4 Likes

Αυτο ακριβώς . Τι το ψάχνετε ; δηλαδή να παίξουν οι άλλοι τίμια ;
Ό άλλος έκανε ολική επίθεση σε μία άλλη χώρα, μπαίνει σε πλατείες, γειτονιές, ψάχνει να συλλάβει πρωθυπουργό βουλευτές, απειλεί άλλες χώρες αν επέμβουν με πυρηνικά , μια εβδομάδα πριν μας τρόλαραν κιόλας (τύπου την Τετάρτη δεν ξεκινάνε πόλεμοι στην Ευρώπη κλπ γελάσαμε πολύ τι να σου πω).
Το δέντρο είναι απλα τεράστιο για να μην το βλέπει κανείς

2 Likes

Κλαιω, πλεον περιμενω το humanitarian aid που θα στειλουμε να ειναι οι 3 τονοι κοκαινης που εχασε ο Μαρινακης για να δωσουν ενεργεια στους Ουκρανους στρατιωτες

14 Likes

Κατα πάσα πιθανότητα, αν υπολογίσουμε πως αυτά είχαν κατασχεθεί το 2013 και βάλουμε στην εξίσωση την ικανότητα και επιμέλεια του ελληνικού στρατού/κράτους να συντηρεί ακόμα και τον δικό του εξοπλισμό, ειναι ασφαλές να υποθέσουμε πως θα δουλεύουν το πολύ τα μισά :stuck_out_tongue_closed_eyes:. Ευγενικό πάντως εκ μέρους μας να επιστρέφουμε στην ουκρανία τα καλασνικοφ που είχε πουλήσει μαύρη αγορά σε ισλαμιστές

4 Likes

Το ότι πλέον κάνουμε ενεργή στρατιωτική διπλωματία (δανείζουμε Πάτριοτ στους Σαουδάραβες, στέλνουμε όπλα και πολεμοφόδια στους Ουκρανούς) θεωρώ ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα στρατηγική.

Ανέκαθεν το μόνο που κάναμε ήταν να πιπιλάμε την καραμέλα του Διεθνούς Δικαίου και να ελπίζουμε ότι όταν σφίξουν τα γάλατα, θα μας συνδραμουν όλοι μας οι σύμμαχοι, χωρίς εμείς να τους στηρίζουμε έμπρακτα όταν αυτό ήταν αναγκαίο. Η μόνη εξαίρεση για στρατιωτική συμμετοχή της Ελλάδας εκτός συνόρων ήταν στα πλαίσια του ΟΗΕ, δηλαδή Κλάιν προστιθέμενη αξία στα μάτια που πρέπει να την δουν (και να την εκτιμήσουν).

Και επειδή η τακτική τα έχω καλά με όλους είδαμε ποσο μας οφέλησε όλα αυτά τα χρόνια, και επειδή μολις Είδαμε ποσο ακριβως μετράει το Διεθνές Δίκαιο, δε γαμιεται, ας δοκιμάσουμε και την άλλη οδό, μπορεί να είναι και πιο επωφελής.

Τη Δευτέρα ξεκινάνε. Εν τω μεταξύ…

Εγώ πάντως στηρίζω full-scale war, αφού έτσι έχουμε θέσει την πολιτική μας (διπλωματία-γεωπολιτικη κλπ κλπ), και είναι απλά κρίμα να χαραμίζουμε πόρους που εν τέλει δε θέλει και κανείς να χρησιμοποιήσει και καλά.

Βγαίνουν όλοι και λένε “να σταματήσει η εισβολή” και δυο μέρες μετά στέλνουν πολεμικό υλικό, δηλαδή μόνο σε μένα δεν κάνει compute?

Ε αν είναι, ας γίνει ένας καλός πόλεμος κι εδώ στις “προηγμένες” χώρες να τελειώνουμε, μπας και καταλάβουμε τι περνάνε και οι άλλοι άνθρωποι που έχουν πόλεμο από “εμάς”. Αν δε θέλεις πόλεμο τότε απλά δε φτιάχνεις όπλα, είναι τόσο απλό. Αν υπάρχει έστω και μια υποψία διαφωνίας ή ναιμεναλλα σε αυτή τη σκέψη, τότε απλά θα έρθει και η σειρά μας κάποια στιγμή. Ε ας έρθει να βγάλουν και τα λεφτά τους όλα αυτά τα εξοπλιστικά που πληρώνουν όλοι οι λαοί, και που ξέρεις, μπορεί να έχουμε και τρίτη εθνική επέτειο να καμαρώνουμε.

1 Like

Εγώ λέω μετά την πανδημία και τον τρίτο παγκόσμιο να σκάσει και ένα zombie apocalypse. Μοιάζει και πιο εκπαιδευμένη η γενιά μας

10 Likes

Η αποστολή πολεμικού υλικού στην Ουκρανία από αρκετές χώρες της Ευρώπης δεν σημαίνει επίθεση στη Ρωσία.
Σημαινει άμυνα και βοήθεια στην Ουκρανία που θα δυσκολέψει ακόμα περισσότερο τον Πούτιν, ο τσάρος πίστευε ότι θα κάνει περίπατο και δεν περίμενε αυτή την αντίσταση από τους Ουκρανούς.
Οι μέρες περνούν για αυτόν και τα δισεκατομμύρια που χάνονται για κάθε μέρα πολέμου επιπλέον είναι πολλά.
Πολεμικό υλικό είχε ζητήσει ο Ζελένσκι πριν 2 μέρες όταν έλεγε ότι τους άφησαν μόνους τους.

Αύριο τα σημαντικά.

1 Like

10 Likes

Αυτος δεν είναι που είπε οτι ο Πούτιν είναι ιδιοφυΐα