Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Μου είχε λείψει λίγος ισαποστακισμος σε αυτά τα θρεντ.
Ή και όχι.

1 Like

Έχουμε φτάσει δεν ξέρω κι εγώ τις πόσες χιλιάδες νεκρών Ουκρανών που οι Ρώσσοι λένε πως τους σκότωσαν Ουκρανοί για να σπιλώσουν τους Ρώσσους.

Νομίζω πως είναι βέβαιο πως οι Ρώσσοι λένε ψέματα για τους περισσότερους από τους νεκρούς αμάχους (αν όχι για όλους). Δε μένουν τέτοιες προδοσιες με τέτοια έκταση μυστικές. Ακόμη και νεοναζι να είναι όλοι τους. Τα ίδια έλεγαν το 2014

Μα δεν είναι το ιδιο πράγμα. Εισβολή εκανε η Ρωσια στην Ουκρανία όχι το αντίθετο τι ακριβώς λέμε τώρα προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε την εισβολή ; Που ακριβώς φταίνε και οι δύο κυβερνήσεις… Οσο υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν άδικα επειδή ένας τρελός έκανε εισβολή σε άλλη χώρα τότε μόνο μια κυβέρνηση φταει η ρωσική. Μην αρχίσουμε τα γνωστά ότι φταέι η Δύση άλλες δικαιολογίες

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα… κανένας ισαποστακισμός.
Απλά πράγματα… από τη μία έχουμε ένα Πούτιν και μία ρωσική κυβέρνηση που έκανε εισβολή σε άλλη χώρα (με όποιο πρόσχημα και δικαιολογία να παρουσιάζουν, αδιάφορο έτσι κι αλλιώς) με αποτέλεσμα τον θάνατο αμάχων, την καταστροφή μιας χώρας και όχι μόνο. Από την άλλη έχουμε μία πραξικοπηματική επικράτηση νεοναζιστικών και φασιστικών δυνάμεων στην Ουκρανία από το 2014 μέχρι σήμερα, με τον σημερινό τους πρόεδρο να στηρίζει ανοιχτά τάγματα Αζόφ, με απαγορευμένα τα περισσότερα κόμματα της αντιπολίτευσης από το 2014 και με εσωτερική “κάθαρση” διαφωνούντων και αντιπολιτευόμενων (όπως δηλαδή γίνεται και στη Ρωσία), με τις ευλογίες της “δημοκρατικής” δύσης φυσικά.
Οπότε, ναι, καμία στήριξη ούτε στη μία, ούτε στην άλλη κυβέρνηση. Αλληλεγγύη μόνο στους λαούς (κύρια στον Ουκρανικό στην προκειμένη περίπτωση) που υποφέρουν και θα υποφέρουν όσο δεν σταματάει ο πόλεμος.
Πόσο πιο ξεκάθαρα;

3 Likes

Όταν υπάρχει συνυπεύθυνος δε σημαίνει πως ο κυρίως υπεύθυνος είναι λιγότερο υπεύθυνος για τις πράξεις του. Αν οργανώσω με άλλον έναν μια δολοφονία, δεν είμαι κατά το ήμισυ δολοφόνος. Ως πολίτες της Δύσης είναι υποχρέωση μας να κάνουμε αυτοκριτική και να βρούμε τις δικές μας ευθύνες. Και ως υπερασπιστές της ελευθερίας του λόγου οφείλουμε να μη φιμώσουμε πολίτες που ασκούν την ελευθερία τους. Η Δύση φέρει επίσης ευθύνες και πρέπει να τις βρούμε και να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα. Απλά τώρα δεν είναι προτεραιότητα όσο άμαχοι πεθαίνουν από τα κακώς κείμενα της Ρωσίας

1 Like

Δηλαδή οκ, υπάρχει κάποιος που πιστεύει πως ας πούμε το 30% ή 50% των Ουκρανών είναι ναζί? Απλά μια πρόφαση είναι για μια εισβολή που γίνεται για τελείως άλλους λόγους.

2 Likes

Θα ήταν προσβολή προς τον ουκρανικό λαό να πιστεύει κανείς ότι τόσο μεγάλο ποσοστό είναι ναζί… Σχεδόν όλοι οι πόλεμοι έχουν από πίσω άλλους λόγους. Μία εξαίρεση που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι ίσως η επέμβαση του βιετναμέζικου στρατού στην Καμπότζη το '79 για να εκδιώξει το καθεστώς των ερυθρών χμερ που διέπρατταν γενοκτονία εις βάρος του λαού τους.

1 Like

Ισοποστακισμός δεν υπέρχει σε καμμία ανάρτηση εδώ μέσα. Το γεγονός ότι υπάρχει προπαγάνδα και από τις δύο πλευρές και κάποιοι εδώ μέσα το αναφέρουν, δεν σημαίνει ότι είναι ισοποστάκηδες.

Πολύ σωστά τα γράφεις.

Πες μου μια περίπτωση στην ανθρώπινη ιστορία που σε αντίστοιχες καταστάσεις με πολέμους, διαμάχες κτλ δεν έχει υπάρξει προπαγανδα από όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές. Σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.

Αν μου βρεις μια, τότε θα μπορέσω να δικαιολογήσω και το λόγο που θα πρέπει να αναφέρεται εδώ μεσα κάθε λίγο και λιγάκι η φράση “προπαγανδα και από τις δύο πλευρες”.

1 Like

Πάντα υπήρχε. Αυτό αναφέρω.

Ε ναι και οι δύο κυβερνήσεις φταίνε και αυτή που δέχεται την επίθεση και αυτή που την κάνει. Γιατι είναι το ίδιο φυσικά…

Πείτε και για την Μαρφιν

2 Likes

Εσύ αυτό κατάλαβες οτι είπα;;;; Σοβαρά ρωτάω.

Αυτό που δεν αντέχω είναι η αριστεροφροσυνη από τα Λιντλ

Κανένας δε νοιάστηκε

Ο δικός μου ισαποστακισμος είναι ο εξης: σκατα στον πουτιν, σκατα στο ζελενσκι και ότι κρύβεται από πίσω του. Αλληλεγγύη στον ουκρανικό μη ναζί λαό, Αλληλεγγύη στο ρωσικό λαό που αντιστέκεται στον πουτιν

9 Likes

Συμφωνω. Αλλα ΤΩΡΑ που μιλαμε, περισσοτερα σκατα σε αυτον που εχει μπει σε μια χωρα και σκοτωνει αμαχους, σορυ κιολας.

Εδω θα ειμαστε στην επομενη ειρηνευτικη επεμβαση του ΝΑΤΟ να τους βρισουμε και αυτους, δεν χανομαστε, σε αντιθεση με πολλους που τους επιασε ξαφνικα ο πονος για την Ουκρανια και ανακαλυψαν εν ετει 2022 οτι γινονται πολεμοι και πεθαινουν αμαχοι.

(δεν πανε σε εσενα αυτα πραημορντιαλ, γενικες παρατηρησεις)

5 Likes

Δεν ξέρω για ποιους λες αλλά προσωπικά και το ΝΑΤΟ έχει κάνει πολεμους και έχει εισβάλει σε χώρες… Αλλά τώρα είμαι με αυτόν που έχει φάει την εισβολή, είμαι τους προσφυγες που φευγουν απο τα σπίτια τους και με αυτους που εδώ και ένα μήνα κοιμούνται στα μετρό μην γνωρίζοντας τι θα απογίνουν… Δεν μιλάω για αμάχους που κάθε μέρα πεθαίνουν είναι φρικιαστικό. Ας δώσουμε βάση σε αυτά και μετά έχουμε χρόνο να κατηγορήσουμε και τους Δυτικούς.