Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Τι να πεις…

2 Likes

Το εξης εχω να πω, γιατι το αρθρο που εβαλες μου προκαλεσε το ενδιαφερον. Πηγα και βρηκα την συγκεκριμενη συνεδριαση στον ΟΗΕ, η οποια ειναι απο τις 4 Νοεμβριου, και μαλιστα υπαρχει ολοκληρη σε βιντεο:

Η συζητηση που προηγηθηκε της ψηφοφοριας, περιστρεφεται γυρω απο το γεγονος οτι η Ρωσια χρησιμοποιει την προφαση πως θελει να αφανισει τον νεοναζισμο και τον ναζισμο για να δικαιολογησει την επεμβαση της στην Ουκρανια. Ο Τσεχος τα ειπε πολυ ομορφα εκει γυρω στο 52:00, και επιστει την προσοχη των υπολοιπων στο οτι οι Ρωσοι εκμεταλλευονται αυτες τις διπλωματικες διαδικασιες για να προωθησουν το παραμυθι πως η επεμβαση τους εχει να κανει με πολεμο εναντια στον ρατσισμο (ποιοι, οι Ρωσοι, γελαει ο κοσμος…). Στην συνεχεια εχουμε την ψηφοφορια, η οποια ειναι ψηφοφορια για το αν θα πρεπει να αλλαξει το draft της συγκεκριμενης προτασης πριν περασει η προταση.

Η συγκεκριμενη ψηφοφορια ξεκιναει περιπου στο 1:02:00 και οπως βλεπουμε στον πινακα, ολοκληρη η Ευρωπαικη Ενωση, οι Ηνωμενες Πολιτειες και γενικα ο Δυτικος κοσμος, προφανως ψηφιζει ΝΑΙ στο να ελεγχθει ξανα η προταση της Ρωσιας πριν την περασουν. Και καλα κανουν δηλαδη. Οποτε το αρθρο που εβαλες, ειναι αρκετα αισχρη προπαγανδα, και παρουσιαζει μια ψευδη εικονα, που δεν βασιζεται στην πραγματικοτητα. Παιρνει ενα ψηφισμα που θελει να περασει η Ρωσια το οποιο εχει απο πισω του πολλα απωτερα κινητρα, και το μετατρεπει σε καποιου ειδους παραμυθι οτι ολες αυτες οι Ευρωπαικες χωρες και οι ΗΠΑ δεν ψηνονται και ιδιαιτερα να πολεμησουν τον ναζισμο και τον ρατσισμο. Σε πιανει μια αηδια…

Δεν μπορω να βρω το βιντεο για την ψηφοφορια που ακολουθησε απο οτι καταλαβα χθες. Αλλα τα αποπανω εξηγουν γιατι καμια Ευρωπαικη χωρα δεν ψηφισε ΝΑΙ στο screenshot που δειχνει το αρθρο που εβαλες. Το μονο σιγουρο ειναι πως ο “Ημεροδρομος” θελει να πουλησει μια συγκεκριμενη ειδηση και την παρουσιαζει με ψιλο-αισχρο τροπο, που διαστρεβλωνει τα γεγονοτα.

3 Likes

Με πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα το τελικό ψήφισμα που αναφέρεις στο τέλος, αλλά κατά τύχη βρήκα παρόμοιο ψήφισμα του 2014, πάλι με πρωτοβουλία της Ρωσικής Ομοσπονδίας, όπου η Ελλάδα συντασσόμενη με τη γραμμή της ΕΕ απείχε από την ψηφοφορία, ενώ 4 χώρες μόνο ψήφισαν κατά (ΗΠΑ, Ουκρανία, Καναδάς και Παλάου):

Όποιες και αν είναι οι προθέσεις της Ρωσίας, πρέπει να βλέπουμε και την ουσία του θέματος. Η ουσία είναι ότι η Ελλάδα δεν έχει ανεξάρτητη άποψη και φωνή στον ΟΗΕ, σέρνεται πίσω από την κοινή γραμμή της ΕΕ, η οποία έχει ορισμένα κράτη-μέλη όπου η εξύμνηση των ναζί είναι κάτι παραπάνω από επίσημη πολιτική (βλ. τα 3 βαλτικά κρατίδια).

edit:
Όντως ήταν draft resolution και θα ακολουθήσει επίσημη ψηφοφορία τον Δεκέμβριο. Κάθε χρόνο υιοθετείται με πρωτοβουλία Ρωσίας και άλλων χωρών (οπότε δεν είναι φετινό ζήτημα με τον πόλεμο στην Ουκρανία):

UNGA committee adopts Russian draft resolution on combating glorification of Nazism

The document was supported by 106 delegations

UNITED NATIONS, November 4. /TASS/. The United Nations General Assembly Third Committee on Friday adopted Russia’s draft resolution “Combating glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fueling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance.”

The document was supported by 106 delegations. Fifty-one states voted against, and 15 states abstained.

Russia traditionally initiates this resolution every year. The document is expected to put General Assembly voting in December. The resolution was co-authored by Azerbaijan, Belarus, Venezuela, Vietnam, Cambodia, North Kores, Cuba, Laos, Mali, Nicaragua, Pakistan, Syria, Sudan, the Central African Republic, Equatorial Guinea, and South Africa.

The document expresses “deep concern about the glorification, in any form, of the Nazi movement, neo-Nazism and former members of the Waffen SS organization, including by erecting monuments and memorials and holding public demonstrations in the name of the glorification of the Nazi past, the Nazi movement and neo-Nazism.”

It also calls on states to ban any festivities in honor of the Nazi regime, its allies and affiliated organizations. Apart from it, the resolution expresses deep concern about cases of desecration or demolition of monuments to those who fought against Nazism during World War II.

Τι εμετετικη προπαγανδα ειναι αυτη και νομιζα οτι ο Ημεροδρομος ειναι σοβαρος

1 Like

η ουσία του πράγματος είναι πως σε τέτοια ψηφίσματα δεν υπάρχει ουσία. Κακώς το συζητάμε. Πόσο δε όταν η Ε.Ε. ήδη έχει την 23η Αυγούστου ως ημέρα μνήμης των θυμάτων του ναζισμού (και του Σταλινισμού)

Ευτυχώς πρόσθεσες στην παρένθεση το περί Σταλινισμού… Αυτή είναι η υποκριτική ΕΕ, η οποία με την ένοχη σιωπή της αποδέχεται φιλοναζιστικά κράτη στους κόλπους της, προωθεί τη θεωρία των 2 άκρων και επικροτεί τον αντικομμουνισμό, οδεύοντας προς παραχάραξη της ιστορίας.

2 Likes

Το να είσαι αντισταλινιστής δε σε κάνει ναζιστή όμως, πόσω δε όταν υιοθετείς μέρες μνήμης των θυμάτων του ναζισμού. Έχουν και τα βαλτικά κράτη τη δική τους ιστορία και θα πρότεινα να μην τα αποκαλούμε φιλοναζιστικά γιατί τα αποκαλεί ο Πούτιν έτσι. Κι αυτό παραχάραξη είναι. Πριν από 80 χρόνια πολέμησαν οι αντιστασιακές τους οργανώσεις με τις Hugo Boss στολές των SS για να διώξουν τους Σοβιετικούς και για να μην προσαρτηθούν οριστικά στη Σοβιετική Ένωση -όπως και τα κατάφεραν. Δεν ήταν στη συμμαχία του άξονα. Το ότι τα κατάφεραν γιορτάζουν και γλίτωσαν από τον Σταλινισμό και από το να τους επιτήθεται τώρα ο Πούτιν. Δε γιορτάζουν την ιδεολογία των SS.

Εδώ και χρόνια η Ρωσική προπαγάνδα βλέπει νεοναζί στις χώρες που θα επιτεθούν, αλλά με την Χρυσή Αυγή και τους νεοναζί στη Γερμανία, μια χαρά συνεργάζονταν στο Κρεμλίνο όλα αυτά τα χρόνια.

2 Likes

Ε καλα, απο υποκρισια στην πολιτικη, αλλο τιποτα. Καημενοι οι Ουκρανοι, στον πουτσο μας οι Αρμενιοι, προχωραμε.

6 Likes

Ειλικρινά δεν βλέπω κάποια διασύνδεση των όσων έγραψα για τις Βαλτικές χώρες με την υποκρισία στην πολιτική και τους Αρμένιους. Οπότε γράψε παραπάνω @pantelis79 αν το reply σου στο κείμενο μου, ήταν όντως reply στο κείμενο μου κι όχι γενική παρατήρηση.

Στο ποστ σου απαντησα. Δεν αναφερομουν στις Βαλτικες χωρες, αλλα στο οτι οι Ρωσοι βλεπουν νεοναζι στις χωρες “που θελουν να επιτεθουν”. Προφανως βλεπουν, πολιτικη κανουν. Και η ΕΕ πολιτικη κανει οταν και καλα κοπτεται για την Ουκρανια και γραφει στα παπαρια της την παραδιπλανη Αρμενια. Και δεν πηγα καν στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου. Εκει να δεις πως οι “δημοκρατες” βαφτιζονται “τρομοκρατες” μεσα σε ενα λεπτο με βαση το χρονοδιαγραμμα πολεμικων συρραξεων.

1 Like

H περίπτωση της Αρμενίας όμως πώς είναι συγκρίσιμη ή έστω σχετική; Ούτε καν σύνορο δεν έχει η Ε.Ε. εκεί, το escalation δεν είναι ίδιου μεγέθους, ούτε είναι στο ΝΑΤΟ η Αρμενία ή ηθελε να μπει αφού ανήκει στη ρωσική συμμαχία (παρόλα αυτά διπλωματικά το μέρος της Αρμενίας πήρε η Ε.Ε. τον Σεπτέμβρη), οι εχθροπραξίες αφορούν reclaiming previously reclaimed territories, κλπ. Είπε κάποιος τους Αρμένιους ή τους Αζερμπαϊτζανούς ως νεοναζί;

Ουτε η Βενεζουελα εχει συνορο με την Ευρωπη, αλλα θα θυμασαι τη σπουδη της Ευρωπης να αναγνωρισει τον αχυρανθρωπο των Αμερικανων ως “μεταβατικο προεδρο”. Πολιτικη ειναι, εσυ περιμενεις να εχει τιποτα φοβερες ηθικες αρχες;

3 Likes

Ναι και οι Αρμενιοι δεν μιλανε Ουκρανικα, αρα ειναι διαφορετικες περιπτωσεις.

Ελα ρε Καρβου, σοβαρη κουβεντα κανουμε τωρα, καταλαβαινεις τι ακριβως θελει να πει ο Παντελης και πετας την μπαλα στην εξεδρα.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Οι μάχες εκεί δεν είναι στις πόλεις ούτε στοχεύονται πολίτες, ενώ η Ε.Ε. έχει πάρει θέση υπέρ της Αρμενίας.

Δε βλέπω το connection με την επίθεση της Ρωσίας στην Ουκρανία. Θα πρέπει να γράψετε παραπάνω. Και στο Κονγκό έχουν παιδάκια στα ορυχεία για το Κοβάλτιο των κινητών μας. Το ίδιο άσχετο μου φαίνεται το Κονγκό με τη συζήτηση που βρήκα εδω μέσα για τις βαλτικές χώρες και για το ψήφισμα που ήθελε η Ρωσία στον ΟΗΕ

Nίκη των Ρεπουμπλικανών, αλλά όχι ο θρίαμβος που περίμεναν ορισμένοι υπεραισιόδοξοι.

Τώρα τι σημαίνει αυτό στην πράξη, δεν το ξέρω.

Τα τελευταία 3 χρόνια η FTX προμοτάροταν από πολλούς influencers ως η καλύτερη λύση για εύκολο και σίγουρο κέρδος στα crypto currencies.

Χθες, η εταιρία μπήκε σε καθεστώς χρεοκοπίας μετά τις μαζικές ρευστοποιήσεις των πελατών της, καθώς αποκαλύφθηκε ότι η 2η εταιρία του (ιδιοκτήτη) Sam Bankman-Fried, Alameda Research, είχε assets σε ποσοστό 40% από FTT tokens (δλδ το crypto νόμισμα που εκδίδει η FTX).

Tα προβλήματα σε αυτό; Η AR είχε 7δις δάνεια τα οποία θα ήταν πολύ δύσκολο να εξυπηρετηθούν με αυτή την αναλογία (40% όπως είπα παραπάνω) μη-(εύκολα) ρευστοποιήσιμων (και υπερτιμημένων) αγαθών αλλά, κυρίως, ότι η FTX διαβίβαζε (απλοϊκά) κεφάλαια πελατών της στην AR, η οποία έδινε πίσω ως collateral, FTTs :stuck_out_tongue_closed_eyes: (δλδ τα νομίσματα που η FTX δημιουργόυσε).

Υπάρχουν πολλά άρθρα που αναλύουν τις αιτίες καλύτερα αλλά φαίνεται περίτρανα η σκιώδης κι αμφισβητήσιμη λειτουργία αυτών των εταιριών και η απόλυτα μη ελεγχόμενη και μη τεκμηριωμένη προώθηση επενδυτικών “συμβουλών” από κόσμο που απλά ενδιαφέρεται να βάλει χρήμα στην τσέπη, χωρίς να έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τη διάθεση να αναλύσει τις συνέπειες των συμβουλών που προσφέρει.

9 Likes

Όπως τα χάσαν το 2000 στην Ελλάδα και το 2008 παγκόσμια, έτσι τα χάσανε κι εδώ. Είναι κρίμα αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες που παίρνει την μπάλα όλα τα crypto (τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ στα social )

To αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, πολύς κόσμος έχασε τα λεφτά του αλλά ο τρόπος δεν ήταν ο ίδιος. Στην Ελλάδα τα έχασαν όσοι είχαν μερίδιο στη φούσκα του ΧΑ (παραπληροφόρηση κι εξαπάτηση). Το 2008 στην Αμερική, κατέρρευσαν πολλά χρηματοοικονομικά ιδρύματα που είχαν κάνει πολλαπλό leverage σε στεγαστικά δάνεια που δεν έπρεπε καν να δοθούν (κακό profiling με σκοπιμότητα).
Τώρα, υπάρχει η απάτη του ιδιοκτήτη του FTX που διακινούσε “αληθινά” κεφάλαια (προς τη 2η εταιρία του) με collateral κρυπτονομίσματα που εξέδιδε η πρώτη (?!!?).

Υπάρχει επικάλυψη και των 3 υποθέσεων: Κακό (2008) ή ανύπαρκτο (FTX-cryptos) regulation, influencers που πουλούσαν χωρίς να ξέρουν (και κοσμάκης που αγόραζε χωρίς να γνωρίζει βασική οικονομική θεωρία) και “ψεύτικο” value των underlying assets.

Για παράδειγμα, αν και παραδέχομαι ότι είμαι εντελώς άσχετος με το business plan των crypto currencies (επομένως ίσως τα παρακάτω είναι βλακείες), το βασικό μάθημα σε οποιοδήποτε business valuation είναι (πάρα πολύ απλοϊκά) να κάνεις discount στο παρόν, τα μελλοντικά cashflows της εταιρίας/προιόντος. Τι μελλοντικά cashflows projections έχουν τα crypto currencies; Τι κέρδος παράγουν ώστε να δικαιλογήσουν την τωρινή τους τιμή; (γνωρίζω ότι υπάρχουν νέες μέθοδοι για να υπολογίσουν την αξία τους αλλά είμαι τουλάχιστον σκεπτικός).

Γι αυτό και βλέπω (και νομίζω είχαμε ξανακάνει εδώ την κουβέντα αυτή περί crypto currency regulation), την τιμή τους να πέφτει δίκαια στο άμεσο μέλλον, αν μπει στο παιχνίδι (σωστά!) η κουβέντα για regulation (όπως κι αυστηρότερη έγινε μετά τη χρεοκοπία της Lehman σε όλες τις τράπεζες). Γιατί μόνο με regulation δε θα χάσει ξανά ο κόσμος τα λετφτά του.

Για να γίνει το regulation όμως, θα πρέπει να δώσουν δημόσια οι εταιρίες αυτές το balance statement τους και να δει ο κόσμος ποια τα προβλεπόμενα έσοδα, έξοδα κτλ. Κι όσο καλά και να τα μασκαρέψουν με διάφορα λογιστικά τεχνάσματα, η αλήθεια θα φανεί και θα επιβιώσουν μόνο αυτές που όντως έχουν αξία. Επομένως δε βλέπω κάτι “κρίμα” σε αυτό (άσε που πολλά νομίσματα, σε παρόμοια φαινόμενα-απλά αντίστροφα-οφείλουν την τωρινή τους τιμή).

4 Likes

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, γιατί τα crypto δε θα έπρεπε να έχουν business plan, είναι ένα νόμισμα στο οποίο αποθηκεύεις αξία. Αυτή η αξία είναι που διαπραγματεύεται, όπως σε ένα τυπικό χρηματιστήριο αξιών. Το αν υπάρχει underlying asset είναι διαφορετική κουβέντα, και πολύ παρόμοια με τα κλασσικά νομίσματα, τι σημαίνει έχω 100k € στην τράπεζα ή 100k σε αντικειμενική αξία σπιτιού ή 100k € σε μετοχές?

Τα ανταλλακτήρια έχουν business plan, αλλά η ιδέα των κρυπτονομισμάτων είναι να μην υπάγεται σε κάποιο κεντρικό έλεγχο, αν εγώ έχω 32 πέτρες στο κουμπαρά μου και είσαι διατεθειμένος να μου δώσεις 67 κόκκους ρυζιού ή 15€, είναι εντελώς ανάλογο με το να έχω στο δικό μου ψηφιακό πορτοφόλι κάποια κρυπτονομίσματα.

Λέω πως είναι κρίμα, γιατί η τεχνολογία κάτω απ’τα κρυπτονομίσματα είναι μια χαρά ώριμη και επιπλέον, για ποιο λόγο κάποιος άνθρωπος να θέλει το οικονομικό σύστημα να ορίζεται από κάποιος θεσμούς και όχι από τις σχέσεις μεταξύ των επιμέρους ατόμων? Για τα ανταλλακτήρια ή τα ψηφιακά πορτοφόλια, ισχύει ό,τι ισχύει και για μια financial εταιρία του τωρινού χρηματοπιστωτικού συστήματος, υπάρχει ρίσκο και πρέπει να υπάρχει προσοχή. Αλλά αν θέλουμε να μπει regulation στα crypto, χάνει όλη την ουσία της μια πολύ σοβαρή ιδέα.