Κατασκευη Χειροποιητης κιθαρας

Γεια σε ολους … Προσφατα μου περασε η ιδεα απο το μυαλο να κατασκυασω μια χειροποιητη κιθαρα… Και το κυριο ερωτημα μου ειναι το ξυλο. Που μπορω να βρω ξυλο για κιθαρα που να μπορουν να μου φτιαξουν και το σχεδιο που θελω? Aκουσα κατι για ενα αξιολογο ξυλουργειο στο Ρεντυ . Ξερει κανεις τιποτα παραπανω? επισης που μπορω να βρς τα απαραιτητα υλικα για την ταστιερα? (πχ. τα διαχωριστικα σιδεαρακια) και βαφη για την κιθαρα? Τελος ποσο θα πανε τα ξυλα με τη βαφη? Α και κατι ακομα η κιθαρα εκτος των μαγνητων τι αλλο χρειαζεται?(εννοω οσον αφορα τα ηλεκτρικα μερη.)

Το να φτάξεις κθάρα δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση.άμα δεν ξέρεις θα αγοράσεις χίλια δυο υλικά και στο τέλος δεν θα βγει αυτό που θες.Καλύτερα να την πας σε ένα που ξέρει.υπάρχει ένα μαγαζί στην αγία παρασκευή που λέγεται woodstock και πρέπει ν φτιάχνει χειροποίητες κιθάρες

Κοιτα μαγνητες και Τρεμολο εχω καταληξει τι θελω απλα τα ξυλα οντως ειναι ενα θεμα… Ξερεις τι γινετε με τις τιμες?

όταν μου είχε αναφέρει αυτό με την κιθάρα μου είπε για κιθάρα σε φάση ρέιζορμπακ(έτσι είπα την ήθελα:p)γύρω στα 800-900.αλλά ρε η κιθάρα θέλει και άλλα.για παράδειγμα ο λαιμός πρέπει ν έχει μία βέργα μέσα,να το φτιάξεις καλά ώστε να μην τρίζουν τα τάστα,να έχουν σωστή απόσταστη τα τάστα.θέλει σίγουρα ειδικό αλλιώς τσάμπα τα ξύλα ρε:-k

ναι ρε ειναι πολυ δυσκολο :?

Μου κοπηκαν τα ονειρα xD

ελα ρε
προσπαθισε
ισως καποτε να τα καταφερεις

χαχα προς το παρον θα αρκεστω με τα απλα μοντελα της b.c.rich 8)

Ε ντάξει στην ανάγη μπορείς ν πάρεις ξύλα πλάκες και να κάνεις κιθάρες μινιατουρίτσες άμα έχεις τόση κάβλα με την κατασκευή κιθάρας:p

Ρε συ αμα ψηνεσαι τοσο πολυ να φτιαξεις μια κιθαρα…
Υπαρχει και η λυση της Warmoth…(επειδη μπορει να μην ξερεις θα το αναφερω…)
Η εταιρια αυτη πουλαει ετοιμα σωματα,βαμενα η αβαφτα) και ολα τα κομματια που μπορει να χρειαστεις…ταστιερα,καβαλαρη,γεφυρα,χαρτι για να βαλεις κατω απο τα ηλεκτρικα και παρα μα παρα πολλα αλλα…και εσυ μετα παραγκελνεις τους μαγνητες και τα καλωδια που θες…και την συναρμολογης…
Ειδικα αμα θες να το κανεις ακομα πιο δυσκολο παιρνεις ενα αβαφο σωμα και πειραματιζεσαι με τισ μπογιες…

Άμα ήταν τόσο εύκολο να φτιάξεις κιθάρα, όλοι θα έιχαμε απο μία. Μέχρι και η βίδα παίζει ρόλο, και εσυ ψάχνεις ξύλο ;; Η ακουστική πλεύρα ; η μηχανική ; εργονομική ; αισθήτική ;

Σαν κάτι τύπους που πήραν ένα μεγάφωνο το βάλαν σε ένα τελάρο και νομίζουν οτι φτιάξαν ηχειο !

Μια σωστή δουλειά, έχει αναγκη απο μελέτη, έρευνα, εμπείρια, θεωρία, χρόνο και φυσικά λεφτά. Αμα τα έχεις όλα αυτα, καλο ξεκίνημα και καλή τύχη.

Ένα τέτοιο ονειρο ειχα και εγω,μεχρι που έμαθα οτι τα παραπανω αληθεύουν και το ξεχασα το ολο θεμα…Το πολυ πολυ να παρω καμια μεταχειρισμενη κιθαρα, να την ξυσω και μετα να την κανω οπως γουσταρω…

χαχα χαλασαμε τα ονειρα του παιδιου
τι κακοι ανθρωποι που ειμαστε:D:(

*Προσγειώσαμε στην πραγματικότητα:p

Η αληθεια ειναι οτι αν εχεις το μερακι και γουσταρεις ειναι πολυ ωραια ασχολια. Διαβασα και για ενα μαγαζι που πουλαει ολα τα σχετικα. Μεχρι και ψιλοπραγματα, και χαρηκα που γινεται μια τετοια κινηση.

Πάντως για όσους ενδιαφέρονται,κυκλοφορούν μερικά pdf στο net που έχουν παρα πολλες πληροφορίες και κατατοπιστικότατες οδηγίες!Αλλά εξακολουθεί να είναι υπερβολικά δύσκολο,χρονοβόρο και οικονομικά δαπανηρό…

Εγώ παίζω κιδάρα 6 μήνες και το έχω λιώσει το ξύλο, και ψίνομαι να φτιάξω δικία μου κιδάρα. Έχω μια Michael Kelly Valor που αποδίδει και, σαν δεύτερη, γουστάρω να φτιάξω μια κιθάρα σε στίλ Les Paul, old black κατά προτίμιση ,αλλα με δικά μου σχέδια, και διαφορετικούς μαγνήτες. Θα δουλέψω και το καλοκαίρι και θα σιμπλιρόσω το χριματικό ποσο, και ότι και να λέτε δε με προσγιόνετε στην πραγματικότιτα με τίποτα!:stuck_out_tongue: