Τραγούδια-Απωθημένα

Είπα να γιορτάσω τα 100 posts μου με ένα θέμα που μου φαίνεται ενδιαφέρον.
Είμαι σίγουρος ότι όλοι μας έχουμε βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να ακόυσουμε ένα κομμάτι που μας άρεσε και να μη μπορέσουμε αμέσως να βρούμε ποιό είναι. Είτε επειδή δεν το ακούσαμε από την αρχή, είτε επειδή οι στίχοι που συγκρατήσαμε δεν ήταν αρκετοί για ψάξιμο στο νετ(για μας τους λίγο μεγαλύτερους δεν υπήρχε καν αυτή η εκδοχή τότε), είτε επειδή ο ραδιοφωνικός παραγωγός δεν έκανε τον κόπο να πει ποιο είναι…Αποτέλεσμα να μείνει το τραγούδι αυτό ως απωθημένο στο μυαλό μας μέχρι να έρθει η στιγμή της " λύτρωσης".
Ξεκινάω λοιπόν με το μεγαλύτερο δικό μου. To έψαχνα χωρίς υπερβολή 3 χρόνια με μόνο εφόδιο 3 λέξεις και τελικά το ανακάλυψα χτες τυχαία μέσα από τη δισκογραφία τους την οποία κατέβασα λόγω της συναυλίας :

ΥΓ1 Όποιος έχει ακόμα κάποιο ανάλογο πρόβλημα μπορεί να το γράφει εδώ μήπως βοηθήσουν οι υπόλοιποι

ΥΓ2 Αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα και δεν το πρόσεξα , ας κλειδωθεί αυτό και ας μεταφερθεί εκει το ποστ.

Θυμαμαι παλια που ακουα Atlantis στην εκπομπη που την εκανε ενας τυπος με το ονομα “Φτερο” μετα της 12:00 καθε μερα(νομιζω δλδ) οπου πρωτο κομματι ηταν παντα το Mis Colegas απο Ska-P, επαιζε παντα ενα κομματι απο πισω την ωρα που μιλαγε εκεινος που το γουσταρα απιστευτα…δεν το βρηκα ποτε εκεινο το κομματι…Θυμαται κανεις ?

Θυμάμαι είχα φάει τρελό κόλλημα με μια διαφήμιση Φακαντόρο “ο χρυσός μας φέρνει ποιο κοντά” οπού έπαιζε ένα γαματο κομμάτι μόνο το κιθαριστικό του μέρος. Τώρα θα ήταν πολύ ευκολό να βρεθεί αλλα τότε ήταν αδύνατο. Τελικά επρόκειτο για το Too late for love των Def Leppard που αργότερα έγιναν πασίγνωστοι και στην Ελλάδα, και αφού πήρα το τότε σουπερ επιτυχημένο Hysteria αποφάσισα κάποια στιγμή να αγοράσω και το προηγούμενο Pyromania, και ώ τι ευχάριστη έκπληξη, έπεσα πάνω στο κομμάτι που έψαχνα.

Αλλο μεγάλο κόλλημα ήταν ένα κομμάτι που έπαιζε πολύ σε ένα πειρατικό σταθμό που άκουγα τότε και παρόλο που ξημεροβραδυαζόμουν με Maiden δεν το είχα πάρει χαμπάρι γιατι τραγουδούσε ο Smith. Ηταν το Reach out και δεν θυμάμαι πως το βρήκα τελικά.

Ε ρε εποχές χωρίς internet…

A House is not a motel!
Στις ηρωικές προ-ιντερνετ εποχές μου πήρε χρόνια να βρώ πως είναι Love. :lol:

__Ωραίο θέμα! 8)

__Υπάρχει ένα θέμα για βοήθεια σε τραγούδια όπου μπορεί κάποιος να βρει ποια είναι, αλλά αυτό είναι διαφορετικό νομίζω, έχει να κάνει με πρώην προσωπικά κολλήματα, αναμνήσεις κλπ και κυρίως, τα τραγούδια που ψάχναμε… τα ψάχνουμε no more. :stuck_out_tongue:

__Σε προ-ιντερνικές εποχές λοιπόν, άκουσα στο ραδιόφωνο ένα πολύ epic (μα πολύ λέμε!), μόνο που ήταν και πολύ pop…! …Αλλά με την καλή έννοια (π.χ. καλές στιγμές του Meat Loaf). Βέβαια, η Α-πίστευτη έκταση της τραγουδίστριας και γενικότερα η φωνάρα της (“σαν μαύρη ακούγεται, αλλά μάλλον θα είναι λευκή, ή μήπως όχι;” σκεφτόμουν), τα επιπέδου Zimmer, Goldsmith, Williams κλπ κινηματογραφικού τύπου ορχήστρικά, η πολύ καλή απόδοση όλων των μουσικών και η άψογη (και ακριβή /πολυπληθής) παραγωγή, έφτιαχναν ένα πολύ-πολύ δυνατό σύνολο, οπότε δε σε έννοιαζε καθόλου.

__Στα θετικά προσθέστε την υποδειγματική ενορχήστρωση, τα ψιλο-dark lyrics και φυσικά το ότι γενικά ως σύνθεση ήταν υπέροχη και με πολλές εναλλαγές, διαφορετική μα και κάτι σου θύμιζε +το ότι την άκουσα μία φορά και μου κόλλησε. Ναι, ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?!!

[CENTER]
[/CENTER]

__Απο το γυμνάσιο αυτή η απορεία… Τελικά λύθηκε… πέρσυ (ή πρόπερσυ)… #-o Αλλά πάλι καλά… Μιλάμε λοιπόν για την Taylor Dayne και το “Original Sin” (<- click) που αποτελεί διασκευή των Pandora’s Box (<- click) και σύνθεση του Jim Steinman (“Bat out of Hell” μεταξύ άλλων :lol: τελικά έχω καλό αφτί ε;), η οποία διασκευή (στην οποία υπάρχουν μερικά τροποποιημένα lyrics -στη γέφυρα π.χ.- ώστε να ταιριάζουν περισσότερο στην ταινία) παρήχθει από την Sony Music ώστε να ντύσει το soundtrack του “The Shadow” (<- click) [σπουδαίο κόμικ, προπομπός του Batman -μετριότατη ταινία]. Και μαντέψτε, την ενορχήστρωση για το O.S.T. την έκανε… ο Goldsmith! #-o :stuck_out_tongue:

[CENTER] [/CENTER]

__Πού να φανταστώ ο άθρωπος πως είναι η ίδια που έγινε γνωστή παλαιότερα με την σούπερ-επιτυχημένη “σουπίτσα” (αλλά με 1.000.000 πωλήσεις ως debut single!) “Tell It to My Heart” (<-click)!!

__Aυτό ήταν το πρώτο τραγούδι που μου ήρθε στο μυαλό. Τραγουδάρα. Και η πρώτη εκδοχή (<-click), κορυφή και αυτή (χωρίς τρομερές διαφορές), αλλά η φωνάρα της Dayne (πού /γιατί χαραμίστηκε αυτή; εννοώ ως φωνή -έχει 10 singles στο U.S. top 10!), είναι από τις πολύ λίγες… θείο ταλέντο.

Nai ρε που χάθηκε αυτή η ψυχή? Είχε και κάτι χειλάρες, εκτός απο φωνάρα…

Σε μια κασετα μου χαν γραψει απο conception το roll the fire αλλα δεν το ξερα εγω… Εννοειται πως τ ακουγα συνεχεια καθοτι κομματαρα, αλλα δεν ηξερα τι ηταν… Στην αρχη νομιζα οτι ηταν κατι απο Kamelot καθως ειχα 1-2 αλμπουμ απο δαυτους, αλλα τλκ οταν εβαλα internet σχτικα αργα εκανα ενα γκουγκλαρισμα τους στιχους κ ετσι ανακαλυψα κα τους φανταστικους conception

Κοίτα σύμπτωση! Εγώ είχα φάει κόλλημα με το Verguenza από Ska-P που ήταν χαλί σε μια εκπομπή στον Atlantis! Είχα λιώσει τα στιχάδικα με ότι πενιχρές λέξεις έπιανα από το τραγούδι και ύστερα από μερικούς μήνες το βρήκα! (τώρα, γιατί μήνες, και πώς το βρήκα δε θυμάμαι) Βασικά λες να λέμε την ίδια εκπομπή; Αλλά δεν έχει Mis Colegas πουθενά το τραγούδι… Όπως και να 'χει, δυστυχώς δε θυμάμαι άλλο χαλί από αυτήν την εκπομπή.

Επίσης, πάλι από Atlantis, νομίζω στη Χειρότερη Εκπομπή Του Κόσμου (ή στην εκπομπή του Κτελ, δε θυμάμαι, πάντως εκεί γύρω στο μεσημέρι-απόγευμα τις καθημερινές το 2005) είχε για χαλί ένα γιαπωνέζικο νομίζω punk κομμάτι. Αυτό δεν το βρήκα ποτέ…

Γαμάτο θρεντ! Άπειρες φορές μου έχει συμβεί αυτό. Δε μου 'ρχονται τώρα, αλλά μόλις θυμηθώ, θα επανέλθω.

Α, ένα απωθημένο που ακόμα δεν έχω βρει πώς λέγεται, αλλά τουλάχιστον το έχω σε mp3 είναι το ρεκόρ μου: το άκουσα πριν από σχεδόν 6 χρόνια, βασικά το κατέβασα κατά λάθος από το WinMX με πολύ κόπο και ιδρώτα, νομίζοντας ότι κατεβάζω το Purify από Metallica. Από τότε έχω ρωτήσει κόσμο, έχω ψάξει σε στιχάδικα, έχω ξεζουμίσει τις ελάχιστες πληροφορίες από τις ιδιότητες εκείνου του αρχαίου αρχείου :stuck_out_tongue: αλλά τίποτα. Παραμένει ένα άγνωστο έπος.

Το More than a feeling.Το άκουγα παλιά σε διαφημίσεις ή ταινίες και όταν το βρήκα τρελάθηκα από χαρά.Επίσης το μουσικό θέμα του φόρεστ γκαμπ είναι πολύ όμορφο

ρε σεις δεν ξερω πως λεγεται ενα τραγουδι που ακυοσα σημερα και θελω να το βρω…θυμαμαι χαρακτηριστικα εναν στιχο στο ρεφρεν λεει “i do nothin at all” και ειναι Queenοειδες…

edit: το βρηκα…making love out of anything απο air supply