Ιδεολογικές συζητήσεις

Eίναι η κυρία Ραντ…
Που έφυγε κυνηγημένη επειδή ήταν Εβραϊκής καταγωγής από αυτά τα καθάρματα που έχεις στο άβαταρ σου Angel7…
Μάθε ιστορία, ωραία είναι να κράζουμε τα χρυσαύγουλα για όσα κάνουν αλλά ψάξε και για για τα αντισημιτικά πογκρόμ στην ΕΣΣΔ πριν να βάζεις έτσι αβίαστα το σφυροδρέπανο στο άβαταρ.

Αξίζει να την διαβάσει κανείς έτσι και αλλιώς ανεξαρτήτως Peart. Έστω για την περιέργεια του πως και έργα που είναι best sellers παγκόσμια έμειναν τόσα χρόνια αμετάφραστα από το “κοκκινοπράσινο” Ελληνικό εκδοτικό κατεστημένο… :roll:

Ο Ζϊζεκ δεν ξέρω αν θέλει και πολύ ο ίδιος να τον αντιμετωπίζουν ως φιλόσοφο. Μου προσέφερε πολύ γέλιο με την κριτική του στον Batman όπου υπερασπίζεται τον Bane.
Περιμένω και άλλες τέτοιες αναλύσεις, υπέρ του Δρακουμέλ, του Captain Hook, του Darth Vader κλπ. :roll:

Της γράφουσας στην συγκεκριμένη περίπτωση…

[SPOILER]Για να τηρούμε και την μεταξύ μας παράδοση των διορθώσεων! :lol::p[/SPOILER]

Καταρχήν “αυτά τα καθάρματα” επέτρεψαν στην Ραντ να σπουδάσει καθώς κάτι τέτοιο πριν απαγορευόταν στις γυναίκες (απλό search στη wiki είναι αυτό)
Δεύτερον η ίδια, αν εκδιώχθηκε όπως λες, μάλλον εκδιώχθηκε εξαιτίας των αστικών αντιλήψεών της παρά για οτιδήποτε άλλο
Τρίτον μην κλαίγεσαι που δεν εκδόθηκε ποτέ βιβλίο της στην Ελλάδα. Είναι ο νόμος της αγοράς και της ζήτησης, ελεύθερη οικονομία κτλ :stuck_out_tongue:

Καλά δεν έφυγε λόγω της εβραικής καταγωγής της, βίζα πήρε και την έκανε για την Αμερική. Οκ αντιμετώπισε προβλήματα με τις σοβιετικές αρχές λόγω της οικογένειας της και της αστικής της καταγωγής. Το 1926 που την έκανε σίγουρα οι εβραίοι δεν είχαν πρόβλημα στην ΕΣΣΔ. Δεν είχε προλάβει να πεθάνει και ο Λενιν που μόνο αντισημίτης δεν ήταν. Άσε που πόσοι μπολσεβίκοι ήταν Εβραίοι. Το τι έγινε το 30 είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Η ιδέες της Ραντ είναι το αποκορύφωμα αυτού που λέει ο Τζον Κένεθ Γκαλμπρέιθ (που δεν είναι και κανένας αριστερός):

“Ο σύγχρονος συντηρητικός ασχολείται με μια από τις παλαιότερες ασκήσεις του ανθρώπου στην ηθική φιλοσοφία. Δηλαδή, την αναζήτηση μια ανώτερης ηθικής δικαιολόγησης του εγωισμού”
(The modern conservative is engaged in one of man’s oldest exercises in moral philosophy; that is, the search for a superior moral justification for selfishness)

μην κόπτεσθε, το fountainhead υπάρχει χρόνια τώρα στα ελληνικά αλλά με εντελώς ανεγκέφαλο τίτλο - ψηλά στον ουρανό ή κάτι τέτοιο.
Έχω μπερδευτεί με αυτή τη συζήτηση:
να σχολιάσω το λογοτεχνικό τάλαντο της rand
τις απόψεις της
τον zizek
ή την τάση των ανθρώπων να υπεργενικεύουν και να πετούν αφορισμούς όταν γράφουν σε ένα μέσο τύπου φόρουμ?

θα σχολιάσω την rand: δεν ξέρω πώς και ποιος και γιατί θεωρείται φιλόσοφος - φαντάζομαι από ανθρώπους που ανατρέχουν σε πράγματα όπως βιβλία αυτοβοήθειας. Διότι όταν πάρεις ένα πολύ καλό λογοτεχνικό κείμενο με ακραία τοποθέτηση και το ανάγεις σε φιλοσοφία, το πολώνεις ακόμη περισσότερο. Και από αυτήν την άποψη θεωρώ την Rand παρεξηγημένη και μεγαλοποιημένη.

Η προσωπική της βιογραφία εξηγεί εντελώς το ατομικιστικό της σύμπαν.
Τα βιβλία της διαβάζονται διαφορετικά ανάλογα με το από ποια (πολιτική?/ πολιτιστική) σκοπιά θα τα δεις. Σε πολύ μεγάλο βαθμό δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να εκφράζει ένα σύμπτωμα των καιρών. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να σταθούμε ηθικά απέναντι σε αυτό (έχει δίκιο ή άδικο? ο ήρωας είναι καλός ή κακός? προμοτάρει το ακραίο ατομικισμό εις βάρος του κοινωνικού ή όχι? Είναι προκατειλημμένη υπέρ ενός απρόσωπου καπιταλισμού?). Έχει νόημα να το προσέξουμε.

(edit) ωραίος ο drizzt.

Τωρα σοβαρα,ποια Ραντ όμως που θα την πουμε και “φιλόσοφο”

Γενικά οι φανατικοί ορθολογιστές από ένα και σημείο έχουν πλάκα με τον τρόπο σκέψη τους και καταλήγουν αθελα τους σε λημέρια τα οποία τα ξόρκιζαν.

Σεναριογράφος ήθελα να γίνει η κυρία βασικά…

ασε ρε που θα μου πεις και τι αβαταρ θα βαλω

χωρις τα καθαρματα του αβαταρ μου τωρα πολυ πιθανον να μιλαγες γερμανικα (αν και δε πιστευω οτι αυτο θα χαλαγε και πολυ τη προσκυνημενη τζημεροαστικη σου καστα)

εσυ που ξερεις ιστορια γιατι δε μας λες τι σταση ειχαν κρατησει οι δυτικοι απεναντι στους Εβραιους εκεινη την εποχη;

ή πες μας για τις γενοκτονιες που εχει κανει η αγαπημενη σου δημοκρατικη και φιλελευθερη Αμερικα
ποσοι λαοι εχουν τσουρουφλιστει στο melting pot της; :roll:

Και τι είναι ο εκδοτικός χώρος, κανένα σοβιετ αυτόνομο από την ελληνική επικράτεια;
Όλοι αυτοί οι άξιοι και ικανοί άνθρωποι της ελεύθερης αγοράς που κόβουν χρήμα γιατί δεν σκέφτηκαν να φτιάξουν έναν εκδοτικό οίκο να προωθήσουν την αλήθεια;

Είναι φιλόσοφος και θέλει να τον αντιμετωπίζουν ως τέτοιο.
Έχει γράψει αναρίθμητα άρθρα κριτικής ταινιών κινηματογράφου, έχει γυρίσει ταινία με τον εαυτό του να σχολιάζει ταινίες και είναι εν μέρει διάσημος και γι΄αυτή του την ασχολία πέρα από το τυπικό φιλοσοφικό του έργο.
Μπορείτε επίσης να γελάτε με τα τικ του, τον ψευδισμό του και ό,τι άλλο θέλετε, αλλά ακόμα δεν έχω δει κριτική στις φιλοσοφικές του θέσεις σε θρεντ για ιδεολογικές συζητήσεις.

Του γράφοντος ανθρώπου ρε άνθρωπε.

Εξαιρετικός ο Losurdo, τον οποίο μόνο σταλινικό δεν τον λες, αντιθέτως.

Ευτυχώς δεν μιλάω ούτε Γερμανικά ούτε Ρώσικα όπως θα ήθελαν οι -πρωταθλητές στο προσκύνημα- ομοϊδεάτες σου!
Ξυδάκι…

Θέτεις ουσιώδη ερωτήματα. Η απάντηση τους έχει σε μεγάλο βαθμό να κάνει με το ατυχέστατο γεγονός πως ο συντηρητικός/δεξιός πολιτικός χώρος στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ ιδιαίτερα διαβαστερός…

Τον Ζίζεκ ως φιλόσοφο δεν τον έχω διαβάσει. Αν πιστεύεις πως έχει γράψει κάτι που θα έπρεπε οπωσδήποτε να διαβάσω είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
Οι πολιτικές του θέσεις και ο τρόπος που τις έχει διατυπώσει δεν μου κέντρισαν πάντως την περιέργεια να τον ψάξω περισσότερο…
Δεν κοροϊδεύω ποτέ ανθρώπους για πράγματα που δεν εξαρτώνται από την βούληση τους.

Κρίνοντας από τις προτιμήσεις και τα διαβάσματά σου πραγματικά δεν νομίζω ότι έχει γράψει κάτι που πρέπει ‘οπωσδήποτε’ να διαβάσεις.
Και γενικά μπορεί να ζήσει κάποιος και χωρίς να έχει διαβάσει ζιζεκ, δεν είναι ούτε πλάτωνας, ούτε καντ.
Αλλά για να έχεις μια ιδέα θα πρότεινα το [I][B]Υψηλό αντικείμενο της ιδεολογίας[/B] [/I] που είναι το πιο συγκροτημένο του.

Παραλίγο να δακρύσω (με το βιογραφικό ποστ του μιουλ για τη ραντ δάκρυσα πάντως)! Εγώ λέω πως η συγκίνηση που παράγεται μέσω της επαιτείας είναι άκρως παραγωγική. Κάθε φορά που βλέπω κάποιον ζητιάνο (πώς ορίζεται η έννοια;), η απόδοση μου στη δουλειά επηρεάζεται καταφανώς από τα αισθήματα που μου προκαλεί η ζητιανιά. Μέχρι στιγμής τέτοιες καταστάσεις με έχουν κάνει παραγωγικότερο, οπότε θα έλεγα πως η ζητιανιά έχει ως επίπτωση το να φάει το αφεντικό μου περισσότερο ψωμί καθότι το ότι γίνομαι εγώ παραγωγικότερος (εξαιτίας των αισθημάτων που μου προκαλεί ο ζητιάνος) δε συνεπάγεται ότι καταλήγει σε μένα το περισσότερο ψωμί που παράγεται. Τουλάχιστον σε αυτό είχε δίκιο η ραντ. Αλήθεια, το γράψιμο παράγει κάτι παραπάνω απ’ ό,τι μπορεί να παράξει η ζητιανιά (προς το παρόν μένω στο ότι καταναλώνει περισσότερους πόρους);

Μάλιστα. Υποθέτω ότι στο ψωμί που έτρωγε η ραντ δεν εμπλεκόταν καθόλου σωματική εργασία (η οποία πέρα από σωματική είναι πάντα και πνευματική και διανοητική).

Εγώ θα έλεγα πως κερδίζει χρήματα αυτός που έχει ήδη χρήματα (ασχέτως αν είναι αυτός που επινόησε κάτι) σε βάρος αυτών που επινοούν κάτι και σε βάρος αυτών που κατασκευάζουν αυτό το κάτι. Τώρα αν είναι έντιμο αυτό, εξαρτάται αν καταφάσκει με την ατομική ηθική αυτού που το πράττει. Αν ισχυρίζεσαι πως είναι οκ να εκμεταλλεύεσαι τους λιγότερο ικανούς (από τους οποίους είσαι περισσότερο ικανός όχι χάρη στην προσπάθειά σου, αλλά εξαιτίας παραγόντων που δεν ελέγχεις), τότε ναι, είναι έντιμο να εκμεταλλεύεσαι τους λιγότερο ικανούς/δυνατούς/πλούσιους. Όπως είναι έντιμο να είσαι ο ρομπέν των δασών ας πούμε αν πιστεύεις πως πρέπει να τρώνε ψωμάκι και οι άτυχοι αυτού του κόσμου εκτός από τους ικανούς, τους πλούσιους και τους κρετίνους!

Κάπου στο fb πιθανότατα θα λέει επίσης πως η απλούστευση (και η υπεραπλούστευση) δεν είναι ένα και το αυτό με την απλότητα.

Επειδή είναι κρίμα τα αξιόλογα ποστς να μην απαντώνται:

H αναφορά μου για το αμετάφρστο ήταν για το -πολύ πιό πολιτικά φορτισμένο- Atlas shrugged και όχι για το Fountainhead.

Προσωπικά θεωρώ την Rand λογοτέχνη και όχι φιλόσοφο (ίσως γιατί δεν χρησιμοποιώ βιβλία αυτοβοήθειας; :roll:), που όμως το έργο της διαπνέεται από ξεκάθαρες φιλοσοφικές αντιλήψεις και αξίες: Tον σεβασμό του ατόμου και της μοναδικότητας του ως βασικό κύτταρο της κοινωνίας, την εξύμνηση της δημιουργικότητας, την πίστη στην σκληρή δουλειά, την αμφισβήτηση της τυραννίας που επιβάλλεται για το “κοινό καλό”.
Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουν επικρατήσει -ακόμα και σε χωρους που αυτό δεν συμβαίνει στον υπόλοιπο δυτικό κόσμο- αντιλήψεις που βλέπουν τον ατομισμό σαν εχθρό της κοινωνίας συνολικά (η ερώτηση που θέτεις και εσύ στο ποστ σου). Η προσέγγιση της Rand έρχεται κατ’ ευθείαν από τον Adam Smith και την πεποίθηση πως αν ο καθένας αναζητήσει το προσωπικό του κέρδος (όχι παρανομώντας) στο τέλος η κοινωνία συνολικά θα ωφεληθεί. “Δεν είναι από την φιλανθρωπία του χασάπη και του φούρναρη που περιμένουμε να φάμε βραδινό, αλλά από την διάθεση τους για προσωπικό κέρδος”

Λες και η “αστική καταγωγή” από μόνη της είναι ένας αποδεκτός λόγος για να αντιμετωπίζει κανείς διακρίσεις…

ΥΓ: Drizzt ο Galbraith [B]είναι[/B] αριστερός στο Αμερικάνικο πολιτικό φάσμα, υπήρξε διαχρονικά από τις δυαντότερες φωνές του κρατισμού στην χώρα και δάσκαλος του… Ανδρέα Παπανδρέου!!!

Προσωπικά έχω πάρει αρκετά από το έργο της Rand, τα γράφει εδώ πάρα πολύ ωραία ο Mule. Η ακραία της πολιτική πεποίθηση (απόρροια ίσως αρκετών απωθημένων από την πορεία της ζωής της) με βρίσκει αντίθετο.

Διαβάστε και οι αριστεροί Rand πάντως μην είστε κολλημένοι. Κάτι καλό θα βρει κανείς στο οτιδήποτε, δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

Έντιτ: επειδή αναφέρθηκαν οι Rush (ότι την προσκυνάνε κτλ), μόνο ο Peart έχει εμβαθύνει στο έργο της Rand. O Geddy διάβασε μετά από προτροπή του προφέσσορα, παίζει να έχει διαβάσει μόνο το Fountainhead και έχει δηλώσει ότι το μόνο που έχει πάρει από την Rand είναι το καλλιτεχνικό της statement/manifesto. Ο Lifeson μάλλον είναι ο πιο αδιάφορος.

Για μένα προφανώς δεν είναι, αλλά αυτό πεσ’το στους κομμουνιστες της εποχής εκείνης που μπαινόβγαιναν στις φυλακές και πηγαινοέρχονταν στις εξορίες.

Στην αρχή με μπέρδεψε η απάντηση σου αλλά μετά κατάλαβα πως δεν αναφέρεσαι στην εσσδ πλέον…

Μην περιμένεις αντίστοιχα και από εμένα να σου υπερασπιστώ το Ελληνικό μετεμφυλιακό κράτος και τις πρακτικές του…

Θέλω να ρωτήσω τους συριζαίος του φόρουμ, ειναι συριζαίοι επειδή ειναι αριστεροί η σαν αντίδραση στο υπάρχον σύστημα?
Και αν ναι αν θεωρούν τον συριζα αριστερό κόμμα με ιδεολογία
Θα περιμένω τις απαντήσεις σας!!!

Αντιλαμβάνεσαι ότι η ερώτηση: “Είσαι συριζαίος επειδή είσαι αριστερός ή σαν αντίδραση στο υπάρχον σύστημα;” …δεν μπορεί να λάβει απάντηση «ναι» από άνθρωπο που ομιλεί την ελληνική, έτσι;

Δεν σε πιάνω…η απάντηση πρέπει να γινει με ένα γαμώ επιχείρημα γιατί εισαι συριζαίος μήπως επειδή εισαι αριστερός η απλά επειδή θα αντιδράσεις έτσι στο υπάρχον πολιτικό σύστημα…
Με πιάνεις τι εννοώ η πρέπει να το κάνω πιο λιανά για να με καταλάβεις?

άστο ρομάντικ, καμία σχέση. ο Vega είναι βαθιά μαοϊκός