Ελληνικες Ταινιες

Eπειδη αφ’ενος τωρα εχω χρονο κι αφ’ετερου ορεξη,λεω να κανω μια δεκαδα με ταινιες που θεωρω οτι ηταν οι καλυτερες της δεκαετιας 2000-2010.
Καποιοι σκηνοθετες,κυριως αυτοι που εμφανιστηκαν σε αυτην τη δεκαετια,μας εδωσαν περισσοτερες απο μια καλες ταινιες,αλλα στη λιστα λεω να βαλω μια απο καθενα για να χωρεσω οσο το δυνατον περισσοτερους.

Ξεκιναω λοιπον χωρις αξιολογικη σειρα ,με εξαιρεση τις δυο πρωτες.

1)’‘Ο Βασιλιας’’(2003) του Nικου Γραμματικου

2)’‘Στρελλα’’(2009) του Πανου Κουτρα

3)’‘Δεκαπενταυγουστος’’(2001) του Kωνσταντινου Γιανναρη

3)’‘Αυτη Η Νυχτα Μενει’’(2000) του Νικου Παναγιωτοπουλου


4)’‘Οι Νυφες’’(2004) του Παντελη Βουλγαρη

5)’‘Φθηνα Τσιγαρα’’(2001) του Ρενου Χαραλαμπιδη

6)’‘Kυνοδοντας’’(2009) του Γιωργου Λανθιμου

7)’‘Οξυγονο’’(2003) των Ρεππα/Παπαθανασιου

8 ‘‘Ακαδημια Πλατωνος’’(2010) του Φιλιππου Τσιτου


9)’‘Χορευοντας Στον Παγο’’(2009) του Σταυρου Ιωαννου

10)’‘Εl Greco’’(2007) του Γιαννη Σμαραγδη

Aν μου διαφευγει κατι,προσθεστε κι εσεις…

[B]“Όλα Είναι Δρόμος”[/B] - Παντελή Βούλγαρη

Έδιτ: Άκυρο, '98, σόρι, γράφτε λάθος.

E, ντροπή:

και δεν έχω δει και το Zero Years ακόμα, αλλιώς πιστεύω ότι θα έβαζα και αυτό.

και

Επίσιης το:

γιατί το βλέπεις και ερωτεύεσαι την Αθήνα

Και το ελεγα οτι κατι ξεχασα .Εννοειται το ‘‘Σπιρτοκουτο’’.
Επσιης,μεγας ο Νικολαιδης,αλλα το ‘O Xαμενος…’’ δεν ειναι και κανενα αριστουργημα,αλλα φυσικα ειναι καλο.
Το ‘‘Μια Μερα Τη Νυχτα’’ αν και εχει φοβερο cast,δυστυχως παντα ηθελα να το δω,αλλα δεν το εκανα.
Θα το δω καποια στιγμη…

Και φυσικα να μην ξεχασω,πλην δεκαδας λογω ιδιων σκηνοθετων,να προσθεσω.

και

και

Ο Νικολαίδης έχει βγάλει μόνο αριστουργήματα.- :smiley: (ναι, ακόμα και αυτό με το Λαζόπουλο)

ο χαμένος γαμάει οτι και να λέτε :smiley:

Για μένα “Σπιρτόκουτο” και “Ψυχή στο Στόμα” είναι αποτυχίες, αλλά αναγνωρίζω ότι είχαν προοπτικές.

Ο “Κυνόδοντας” μεγάλη μπαρούφα.

“Χαμένος τα Παίρνει Όλα” εννοείται αγάπη αλλά για κάποιο λόγο το κρατάω ξεχωριστά από τα υπόλοιπα.

Επίσης “Μια Μέρα τη Νύχτα” είναι όντως τέλεια ταινία.

Κυνόδοντας συνεχίζω να πιστεύω πως είναι εξαιρετική ταινία. Από αυτόν που “φοβάμαι” να δω άλλη ταινία του είναι ο Γιάνναρης και αυτό γιατί με τον “Όμηρο” πήρε ένα δυνατό θέμα και έκανε μια πραγματικά κακή ταινία. Την δημοσιότητα που πήρε μάλιστα ο Όμηρος με εκνεύρισε περισσότερο επειδή επισκίασε μια ταινία που βγήκε κανά 2 χρόνια αργότερα, το Eduard, που και πάλι ασχολήθηκε με έναν Αλβανό μετανάστη και την προσπάθεια του να φύγει από την Αλβανία για να γίνει ροκ σταρ. Όνειρο που τον φέρνει στην Ελλάδα όπου τελικά ο άστατος χαρακτήρας του και η ενασχόληση του με κυκλώματα της νύχτας τον οδηγεί στην δολοφονία ενός ηλικιωμένου Έλληνα.
Η ταινία δεν μετατρέπει σε “δαίμονα” τον Eduard αλλά ούτε σε μάρτυρα (όπως ο Όμηρος του Γιάνναρη), δεν του δίνει φτηνές δικαιολογίες για τις πράξεις του αντίθετα του “συμπεριφέρεται” και τον δείχνει για αυτό που είναι, άνθρωπος με ατέλειες, πάθη, ελαττώματα. Εξαιρετική ταινία που δυστυχώς έχει χαθεί. Βγήκε το 2006

http://www.imdb.com/title/tt0954926/

Να την δείτε!

Κατά τα άλλα από αυτές που έχουν αναφερθεί ως καλύτερες Νύφες και El Greco ο χρόνος τις καταδίκασε για μένα στην κατηγορία του μέτριου και αδιάφορου ενώ συμφωνώ με Chrisp για Σπιρτόκουτο και Ψυχή στον στόμα.

Συμφωνώ όσο δεν πάει για τον “Όμηρο”.

Σπιρτόκουτο και Κυνόδοντας είναι εξαιρετικές ε!

Κατά τα άλλα, μπορεί να το έχω ξαναγράψει εδώ, ταινιάρα (αλλά του 1995) ο Ηνίοχος του Δαμιανού. Ιστορική, για τον ελληνικό εμφύλιο, και χρωματισμένη γιατί η δήθεν αντικειμενικότητα είναι για τους φλώρους.

‘’[B]Σπιρτοκουτο[/B]’’ και ‘’[B]Ψυχη Στο Στομα[/B]’’ για μενα ειναι κυριολεκτικα μοναδικες και τολμω να πω ρηξικελευθες,αλλα ο [B]Οικονομιδης[/B] εκει το παρατραβηξε το θεμα με αποτελεσμα να βγαλει το προβληματικο ‘’[B]Μαχαιροβγαλτης[/B]’’ το οποιο με αποθαρρυνε πολυ απο το να ξανασχοληθω μαζι του.
’’[B]Ηνιοχος[/B]’’ γαμαει οπως και οτι εχει κανει ο [B]Αλεξης Δαμιανος[/B].
Το ‘’[B]Εduart[/B]’’ δυστυχως δεν το εχω δει,αν και αυτο το εχω σταμπαρει εδω και καιρο.
’’[B]Κυνοδοντας[/B]’’ ταινιαρα,αλλα ‘’[B]Αttenberg[/B]’’ δεν βλεπεται!!!
’’[B]Ομηρος[/B]’’ χαλαρα η χειροτερη ταινια του [B]Γιανναρη[/B]…

Ο Μαχαιροβγάλτης γάμαγε. Τα προηγούμενα του Οικονομίδη δεν τα αντέχω.

Επίσης από την προηγούμενη δεκαετία, μου άρεσε και το σουρεαλιστικό Ονειρο Του Σκύλου του Αλέξανδρου Φραντζή, αν και έχει τις αδυναμίες του.

Το ‘’[B]Ονειρο Του Σκυλου[/B]’’ μπραβο ναι,ειναι πολυ καλο,αν και επηρεασμενο απο [B]David Lynch [/B] oσο δεν παει…

Mια και το ανοιξαμε το θεμα με τις ελληνικες ταινιες τις δεκαετιας που εφυγε να πω και το εξης.
Και το cult στοιχειο στην Ελλαδα ειχε εκπροσωπηση.Οχι κατι το συνταρακτικο απο ποιοτητα και πσοστητα βεβαια,αλλα ας ριξουμε μια ματια.
Την πιο σοβαρη προσπαθεια και το πιο συγκροτημενο entry για το ειδος,οπως εχω ξαναανεφερει και γραψει θεωρω οτι ηταν το ‘‘O Γιος Του Τσαρλυ’’ του Καρολου Ζωναρα.
Αction movie με παλιες καραβανες ηθοποιους(Γεωργιτσης,Βουτσας) που στεκεται μια χαρα.

Απο εκει και περα εμφανιστηκε ο Φωκιων Μπογρης,ο οποιος ολοφανερα λατρευει τις cult ελληνικες ταινιες των’80’s,τα gialli/italian horror και τα b movies γενικοτερα και μετα απο καποιες μικρου μηκους ταινιες,κανει το:’‘Αθηνα 2004:Bια Και Κτηνωδια’’ στο οποιο επιστρατευει γνωστα cult/trash ειδωλα οπως ο Νοτης Πιτσιλος,ο Χρηστος Νατσιος και ο Τελλης Σταλονε,αλλα η ταινια περα απο ενθουσιασμο και αναφορα στα παλια,δεν εχει τιποτε αλλο να επιδειξει.

Στη συνεχεια κανει ενα ανεπισημο sequel του cult ελληνικου διαμαντιου ‘‘Τα Καθαρματα’’ του Aλεξη Διαμαντη,με το ονομα ‘‘Επιστροφη Των Καθαρματων’’ στο οποιο επισης παρελαυνουν cult περσονες(Σουγλακος,Στεφανακης,Τσαχιριδης,Πιτσιλος,Ναστος) και το οποιο εχει ατακες απο γνωστες μας ταινιες,εχει πλακα,ειναι χαβαλετζιδικο και περναει κανεις πολυ καλα.

Δυστυχως η φαινομενικα πιο σοβαρη για μενα ταινια του ‘‘Καθαρση’’ με Βαγγελη Μουρικη,Κωστα Στεφανακη και τον σκηνοθετη Γιωργο Οικονομιδη,λυπαμαι που το λεω,αλλα ειναι μια μπουρδα και μιση!!!

Απο εκει και μετα ταινιες τυπου ‘‘Γιαγκοναν ο Βαρβαρος’’,’‘Ζησε Σαν Μπατσος,Ψοφα Σαν Σκυλος’’ και ‘‘Ο Πανίσχυρος Μεγιστάνας των Ninja’’ αδυνατω να τις δω εστω και σαν cult.
Αν αυτοι που τις εκαναν νομιζουν οτι βγαζουν κατι αστειο προς τα εξω και οτι προσφερουν διασκεδαση,πλανωνται πλανην οικτραν!!!

Επισης ο Γιωργος Νουσιας με τιε δυο ταινιες του ‘‘Το Κακο’’ και ‘‘Το Κακο Στην Εποχη Των Ηρωων’’ ισως κατι να ειπε στους fans του ειδους,αλλα παιδια εγω δεν μπορω θεωρησω οτι βλεπω ταινια τρομου κι οτι ο σκηνοθετης με καλει να τρομαξω δειχνοντας μου τον Γιωργο Τσιμιτσελη κι ενα ματσο αλλους τηλεσκουπιδιαρηδες ηθοποιους.

Οι ταινιες του εμενα δεν μου αρεσαν παντως,αλλα τα σφαξιματα στην ψησταρια,ειχαν γελιο παντως!!!
Δεν εχω δει ακομα το «Ο Θάνατος Που Ονειρεύτηκα»,αλλα κατι μου λεει οτι θα φαω χρονο απο τη ζωη μου.

Να πω δυο λογια για τον Μακη Ππαδημητρατο που εκανε το ‘‘λατρεμενο’’ εδω μεσα ‘‘Τσιου’’ και το πολυ καλο για μενα ‘‘Οι Κλεφτες’’ το οποιο το θεωρω ταινια,διοτι το αλλο ειναι χαβαλες του ψιλοκωλου(για το ‘‘Τσιου’’ μιλαω φυσικα…

[B][I]Την τελευταία του πνοή άφησε σήμερα σε ηλικία 82 ετών ο ηθοποιός και τραγουδιστής Γιώργος Μούτσιος.[/I][/B]

R.I.P.
πολυ καλος ηθοποιος!!!

…όντως…και πολύ καλός τραγουδιστής…r.i.p.

Παντα σχεδον επαιζε τον κακο,αλλα η ερμηνεια του στην ταινια ‘‘Οι Αδιστακτοι’’,ξεχωριζει.
R.I.P.

Εγω εδω που ειμαι ,ταινιες δεν μπορω να δω κι ετσι προτεινω σε σας την παραπανω ταινια,λογω ημερας.(Οχι για θρησκευτικους λογους,αλλα για λογους συνωνυμιας με την ημερα)

Πολυ καλη ταινια παντως!

??[B]Τεσσερα Μαυρα Κουστουμια[/B]??(2010) του [B]Ρενου Χαραλαμπιδη[/B]

To τελευαταιο διαστημα ??βουλωνω τρυπες ??η αλλιως πληρωνω ??ανεξωφλητα γραμματια?? η αλλιως βλεπω ελληνικες ταινιες που τοσο καιρο δεν ειχα δει.Μια απο αυτες λοιπον ηταν και η πιο προσφατη δουλεια του [B]Ρενου Χαραλαμπιδη[/B].
Θα ξεκινησω αναποδα,δλδ απο το τελος προς την αρχη και θα πω οτι οι κριτικοι κινηματογραφου συγκρινουν καλως η κακως καθε εργο του Χαραλαμπιδη με την αντικειμενικα καλυτερη ταινια του,τα ??[B]Φτηνα Τσιγαρα[/B]??.Ο,τι και να κανει ο τυπος,ολα θα συγκρινονται με τη δευτερη κινηματογραφικη δουλεια του.Αν οι κρινουν οτι καθε αλλη ταινια του υστερει,αρχιζουν να μουδιαζουν καπως.Πειραζει που για μενα μπορει τα ??[B]Φτηνα Τσιγαρα[/B]?? να αποτελουν μια αντικειμενικα αξεπεραστη κι απο τον ιδιο ταινια,αλλα προσωπικα τα ??[B]Τεσσερα Μαυρα Κουστουμια[/B]?? μου ??μιλησαν?? πολυ περισσοτερο???
Σχεδον επαθα πλακα,απηλαυσα την ταινια οσο μα οσο μπορουσα και θαυμασα κινηματογραφικη αποψη με αρχιδια,οχι παιξε γελασε.Ξεκιναω απο το δυνατο χαρτι της ταινιας που ειναι το Α-Ψ-O-Γ-Ο σε συνθεση κι ερμηνευτικη δεινοτητα cast.[B]Χαραλαμπιδης,Σπυριδακης,Παναγιωτιδης,Ζουγανελης[/B] και ο [B]Δημητρης Πουλικακος[/B] δινουν τα παντα στο να χτισουν χαρακτηρες και να ταυτιστουν μαζι τους.Ολοι κανουν ο,τι περνα απο το χαρι τους για να μας πεισουν οτι ??ζουνε?? πραγματικα το ρολο.Σχεδον σε καθε buddy film ταυτιζομαστε και ??συμπαθουμε?? ιδιαιτερως εναν χαρακτηρα.Εδω εγω προσωπικα ταυτιστηκα και συμπαθησα ολους ανεξαιρετως το ιδιο!!!
Η σκηνοθετικη αποψη του [B]Χαραλαμπιδη[/B] που φερνει στο νου λιγο απο [B]Tarantino [/B]και πολυ απο [B]Jarmusch[/B] με αρωγο την ατμοσφαιρικη φωτογραφια και την κολλητικη μουσικη ειναι ακρως ενδιαφερουσα,παντελως αποκομμενη απο την τηλεοπτικη ατυτοτητα του ιδιου και τα τηλεοπτικου τυπου κωμικα σκευασματα απο τα οποια πυρπολουμαστε κανονικα.
Εδω τεσσερις μαυροφορεμενοι τυποι(’'κορακια??) ξεκινουν να πανε εναν νεκρο απο τον [B]Πειραια[/B] στα Λευκτρα Βοιωτιας με τα ποδια,αλλα τελικα ??στραβωνει?? το πραγμα και παρακολουθουμε ολη τους την απολαυστικη περιπετεια.Ολοι ειναι εκει για ενα σκοπο:τα λεφτα.Και ολοι κουβαλανε κατι,εναν πονο,ενα αδιεξοδο,ενα παθος για ζωη και δουλεια κι απεμπλοκη απο οικονομικα και πασης φυσεως προβληματα.
Γι αυτο και ο νεκρος που κουβαλανε τους βαζει να σκεφτουν κι ενιοτε να μονολογησουν μαζι του.
Αν εξαιρεσει κανεις μια μικρη κοιλια που κανει η ταινια στην σκηνη στο πανηγυρι,αν κ σεναρικα εχει προβληματακια,ειναι απολαυση πραγματικη να βλεπεις τετοια αριστη χημεια μεταξυ των ηθοποιων που δειχνουν να απολαμβανουν την ταινια μεχρι το μεδουλι!!!
Μπραβο ρε [B]Χαραλαμπιδη[/B],πραγματικα,χιλια μπραβο!!!