Συναυλίες και κοινό: Πρέπει να υπάρχουν όρια ή όχι?

Με αφορμή τη κουβεντούλα που γίνεται στο τόπικ της συναυλίας των AC/DC

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=9952

είπα να τα πούμε εδώ, όχι μόνο για αυτή τη συναυλία αλλά γενικότερα. Το ερώτημα λοιπόν είναι απλό:
-για εσάς, σε μία συναυλία, πρέπει ή δεν πρέπει να υπάρχουν όρια στη συμπεριφορά του κοινού (π.χ. να επιτρέπεται το moshpit, να γίνετε ή όχι headbanging, κτλ. Δικαιολογήσετε τη προτίμηση σας, δηλαδή για ποιο λόγο υποστηρίζεται ή είστε αντίθετοι σε αυτά τα όρια.
-Ποια πρέπει να είναι η συμπεριφορά του κοινού και τι να περιμένει κανείς όταν πάει σε μία rock/metal συναυλία?
-Αν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος με αυτό που συναντάει σε μία συναυλία, π.χ. δεν αντέχει το χαμό που γίνεται, έχει δίκιο να παραπονεθεί ή το φταίξιμο είναι ουσιαστικά δικό του επειδή επέλεξε να πάει εκεί?

Προσωπικός, επειδή δε μου αρέσει το κλίμα που επικρατεί σε rock/metal συναυλίες και δεν αντέχω το π.χ. το moshpit, επιλέγω να μην πάω παρά σπάνια (δηλαδή για μπάντες που υπεραγαπώ), αλλά και τότε δεν αντέχω το σπρώξιμο και εκνευρίζομαι με τους γύρω μου. Χίλιες φορές οι εικόνες που έχω δεί στο εξωτερικό, που το κοινό είναι πολύ πιο χαλαρό και ήρεμο, παρά οι κεφαλιές που έφαγα στους Opeth (και ήμουν και στη μέση :? όχι μπροστά μπροστά) ή ο χαμός που επικρατούσε στους Katatonia. Δε θέλω ούτε να φανταστώ τι γίνετε στις πιο underground συναυλίες.

εγω πιστευω οτι καλο ειναι να υπαρχει λιγη ενεργεια, αλλα μεχρι να μην ενοχλησεις αυτους που επιλεγουν να μην εκτονωθουν.
κι εγω αρκετα δυσκολα θα μπω σε pit.προτιμω να ‘‘χτυπιεμαι’’ μονος μου.
αλλωστε η συναυλια ειναι γεγονος εκτονωσης και ανεμελιας.

…νομίζω ότι συναθροιζόμαστε σε ένα μέρος για να ακούσουμε μουσική, η εκτόνωση είναι μέρος αυτής της διαδικασίας αλλά μην χάνουμε και το στόχο…
…αν μιλάμε πάντα για μουσική…

…τεσπά όπως την βρίσκει ο καθένας δε μπα να κάνει και χαρακίρι…

Τα όρια δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί να οριστεί γιατί διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Κάποιον μπορεί να τον ενοχλεί απλά να κάνει ένας headbanging δίπλα του και κάποιον άλλον να τον ενοχλεί να του βαράνε μπουνιές. :slight_smile:
Επίσης έχει να κάνει και με το σε τι συναυλία πας, το να μιλάει κάποιος δίπλα σου σ’ ένα live μπορεί να είναι πιο ενοχλητικό από 10 νταγλαράδες που χορεύουν και μοσάρουν πάνω κάτω και πέφτοντας πάνω σου.
Πιστεύω πως τα όρια πρέπει να μπαίνουν από τους ίδιους μας τους εαυτούς αν αυτό που κάνουμε ενοχλεί τους τριγύρω μας. Μπορούμε ή να σταματήσουμε να το κάνουμε ή να πάμε λίγο πιο πέρα. Εκτός κι αν έχεις να κάνεις με καρακομπλεξάρα που οκ λίγο σπάνιο να κάτσει κάτι τέτοιο αλλά συμβαίνει.

Τεραστιο θεμα.Πιστευω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν ορια.
Απλα μερικοι μερικοι να καταλαβουν οτι λαηβ δεν σημαινει κανω οτι θελω.
Ειδικα σε μεταλ λαηβ το εχω δει παρα πολλες φορες.Το χειροτερο δεν ειναι
τα πιτ,το headbanging και τα υπολοιπα,ειναι το ποτε και που γινονται.
Να γινει πιτ σε thrash/death συναυλια δεν ειναι περιεργο ε ?
Ορια παντως δεν μπορουν να μπουν.

Ρε μου χει τυχει σκηνικο να χει προβλημα ο αλλος στους Annihilator μπροστα-μπροστα με το headbanging επειδη επεφταν τα μαλλια μ, πανω του… Ε στο πιτ εφαγε μια-δυο καλες απο μενα… Δεν γινοταν αλλιως…

Tα πράγματα είναι απλά, πάμε σε μια συναυλία πρώτα από όλα για να δούμε την μπάντα και να ακούσουμε την μουσική που γουστάρουμε! Φυσικά όταν για παράδειγμα ακούω το Whiplash δεν κρατιέμαι και μπαίνω στο πιτ, όταν όμως ακούω το Tears of the Dragon δεν κάνω σαν παλαβός και αρχίζω τα πιτ και λοιπές υπερβολές(γεγονός που έχω δει από κοντά).

Όρια σαφώς και δεν μπορεί να επιβαλει κανείς αλλά όταν αρχίζουμε να πλακωνόμαστε προσπαθούμε να μην ενοχλούμε τους άλλους!! Απλός κανόνας ζωής!

Οπότε αναλογα την περίσταση όλα επιτρέπονται αλλά με σεβασμό στον άλλο.

Ε στο Pit ή στο crowd surfing πως εινα ιδυνατον να μην “ενοχλεις” τον αλλον??

Ωραία, καλά τα είπατε όλοι, άλλοι την έχουνε δει σε στύλ, εγω γουστάρω να χτυπιέμαι και στην τελικη ήξερες που πας, και άλλοι είναι μη μου άπτου, και τους φταίνει όλοι και όλες.

Να πω και εγω οτι είμαι 30 χρονών και έχω δει κανα 100 Live σε Ελλάδα και εξωτερικό, και αυτο που έγινε στους AC/DC ήταν αναμενόμενο και όχι τίποτα το βάρβαρο. Προσωπικά απο ένα σημειο και μετα, κουράστηκα - εχω εγχειρισμένο γόνατο- αλλά παρόλαυτά, έφαγα πολυ σπρώξιμο, έφαγα κανα 3 μασχάλες στη μούρη αντρικες και γυναικίες, δίπλα μου ήταν ένας τυπάς ο οποιός άναβε τσιγαριλίκια το ένα μετα το άλλο, σε σημείο που μαστρουρωσα, πέινασα, δίψασα κ.α. σε κάποια φάση πέρασε απο δίπλα μου,μια παρεά αγοριών , μέσα στο μπήχλα και τον ιδρωτα και χωρις μπλουζάκια και σαν βδέλες, κολλούσαν απο όλους μέχρι να πάνε εκεί που θέλαν να πάνε, αλλα και πάλι κάνεις τουμπεκι πιστέυω, κάτι τέτοια συμβάντα ειναι αναμενόνα σε συναυλίες, μέταλ και ροκ. Δεν μπορείς να πεις στον άλλον ρε φίλε και εγω γουστάρω, αλλά, δεν κάνω έτσι !

Διπλα μου ήταν ένας τυπάς φαλακρός, ο οποίος, εκτος οτι ήταν γυμνός, απο τη μέση και πάνω, έπαιζε air guitar τόσο πολύ που σε κάποια φάση πίστεψα οτι έχει κιθάρα, αλλά ειναι αόρατη, και ήθελε δική του μια ακτίνα 3 μέτρων τουλάχιστον. Ε, αυτος έφαγε Χ.

Ο κολλητος μου που ήταν δίπλα μου, σε κάποια φάση τον είδα να λογοφέρει με έναν τυπά, διότι αυτος ο τυπάς, ερχόταν/περίμενε σε κάθε πιασάρικο riff και απλά έσπρωχνε, απλά εσπρωχνε για να ξεκινησε η φάση . 'Εφαγε και αυτος Χ για τον απλό λόγο οτι κάνεις άλλος σε εκεινη την χρονική στιγμη και το μέρος δεν ήταν σε διαθεση πιτ. Εφαγε Χ και το καταλαβε πολυ καλα απο τον φίλο μου που τυχαίνει να είναι 140 κιλα και 198 εκατοστα.

Το διαταύτα, ειναι οτι, οταν πας σε μια συναυλία μέταλ ή ροκ, περιμενεις διάφορα τέτοια, όχι με πάτησες όχι, κάνεις headbanging και δεν βλέπω κ.α. αλλά, αυτα είναι τα ελάχιστα που μπορουν να συμβουν.
Δυστηχως υπάρχουν τα τσογλάνια,γιατι τσογλάνια είναι, που πάνε σε ένα Live μονάχα για τα πιτ και για άλλα περίεργα.

Εσείς που πήγατε μπροστά, δεν θα πώ καλα να πάθετε, διοτι μπορεί να πέσατε σε κανα μαλάκα ο οποίος ή πήγε για το πίτ, σου λεει μπροστά είμαι παίζουν οι AC/DC, ή ήθελε να πιάσει τα απόκρυφα μέρη της κάθε γκόμενας, αλλά σίγουρα αυτο που έγινε μπροστα, δεν είναι για γκρίνια΄, έτσι πιστευω.

Οσο αφορά το εξωτερικο, κάποιος που ανέφερε κάτι πιο πάνω, να πώ οτι πριν απο αρκετα χρόνια ήμουν σε ένα Live των Opeth και είχα μαζί μου τη φίλη μου, και τις λέω, θές να πάμε κάγκελο, εντελως κάγκελο ομως. Μου λεει πάμε, την τυλίγω κανονικα με τα χέρια μου, και αρχιζω να πηγαίνω πηγαίνω, ωσπου έφτασα κάγκελο και κάθησα εκει. Η φίλη μου - άσχετη με το μέταλ - τα είδε όλα κανονικα και φοβηθηκε πάρα πολυ, εγω το μόνο που έκανά ήταν το αναμενόμενο να την κρατάω να μην πέσει, δεν απαιτησα απο κανεναν, να σταματήσει το πιτ, και τα σπρωξηματα και το headbanging διοτι έμενα μου γκάυλωσε να πάω την φίλη μου μπροστα.

Με λίγα λόγια ρε παιδια, αμα εισαι μέσα στο χαμο στα πιτ και στα φλεγόμενα τειχη πως τα λένε και δείς έναν άκυρο,και μη μου άπτου, τι κάνεις, σταματας το πιτ, ή αναρρωτιέσαι τι δουλειά έχει αυτος εδω ; :wink:

το pit υπαρχει σε συγκεκριμενα σημεια και δυσκολα ενοχλειται καποιος, αλλα να πω την αμαρτια μου αυτο το crowd surfing οσο γαματο κι αν ειναι ειναι επικινδυνο και ενοχλητικο τα μαλα.

Όρια. μμ

Όρια στα πλαισια του λογικου ρε παιδι μου, αλλα το ποσο λογικος ειναι καποιος, προφανως διαφερει απο ατομο σε ατομο.
Αρα θα εχεις τον ψευτο*αυλωμενο που θα κανει το κομματι του, θα’χει τον ψαρωμενο που δεν θα κανει τιποτα και θα παραπονιεται για το παραμικρο, θα’χεις κοπελιτσες που νομιζουν πως το φανμποηλικι θα’ναι αρκετο να αντεξουν την πιεση μιας συναυλιας-καγκελο, θα’χεις και αυτον που θα αρχισει τα (ανουσια για μενα) μαζικα σπρωξιματα, και τα mosh pits ( τα οποια μετα τα singalong, θεωρω πως ειναι η ψυχη μιας συναυλιας).

Ε το θεμα ειναι πως παμπολλες φορες τα mosh pits γινονται σε ακυρα τραγουδια, σε ακυρες μπαντες, απο ακυρα ατομα.

Σε χορο-indie συναυλια θα πας να χοροπηδηξεις (και να χαζεψεις :oops:)

Σε ποστ συναυλια θα χανεσαι μονο

Σε ροκ/μαιταλ συναυλια θα χτυπηθεις ρε παιδι μου, ετσι ειναι. Και headbang και χερια παντου και λοιπα.

Το λογικο ειναι να σεβεσαι τον διπλα σου, και ετσι πρεπει, αλλα οσο και να προσπαθεις παντα θα υπαρχει ο γκρινιαρης ή παντα θα υπαρχει ο καφρος που θα χεσει ολα.

Τελικως, σε συναυλια πας επειδη γουσταρεις, στα τρωνε που στα τρωνε, θα το διασκεδασεις με τη ψυχη σου, ο καθενας στη θεση του και στις αποστασεις του, αναλογα με το πως του αρεσει να βλεπει μια συναυλια.

Όταν πας σε Thrash συναυλία ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις οπότε πας εις γνώση σου ότι κάποιος θα σε ενοχλήσει! Αλλά τώρα στο άσχετο να ακούς το Let There Be Rock και δίπλα σου να γίνεται ο κακός χαμός λες και είσαι στους Exodus, ε στραβώνεις λιγάκι.

όρια ΔΕΝ πρέπει να μπουν ούτε να υπάρχουν :wink:
απλά μπορεί ο καθένας να κάνει αυτό που γουστάρει ενοχλώντας όσο το δυνατόν λιγότερους
δεν είναι δύσκολο σε μια μεριά να πλακώνονται όσοι γουστάρουν και ας παίζει το Soldier Of Fortune 8)

το τι μπάντα παίζει ή τι είδος μουσικής είναι δεν έχει και τόσο σημασία καθώς αλλιώς αντιλαμβάνεται ο καθένας την κάθε μπάντα - κομμάτι καθώς και κάποια κομμάτια για κάποιους να έχουν και μια συναισθηματική αξία μια ανάμνηση κάτι που τους κάνει κλικ και θέλουν να τα σπάσουν όλα … :stuck_out_tongue:

όσο για το σπρωξίδι και το στρίμωγμα (γιατί από εκεί ξεκίνησε το όλον θέμα) αυτό δεν έχει τόσο πολύ σχέση με καμένους που τα σπάνε απλά υπάρχει μια μάζα πολλές χιλιάδες κόσμου που συνωστίζονται μπροστά ε και όσο να 'ναι τα πράγματα γίνονται σχετικά ανυπόφορα.

Εγω μεχρι στιγμης σe crowd surfing δεν εχω κινδυνεψει σαν αλλους που πεφτουν κατω και νομιζεις πως χτυπησαν αρκετα!!! Γενκοτερα καλο ειναι να κραταμε καλα τα παιδια που κανουν crowd surfing και οι μαλακες σεκιουριτυ να μην σπρωχνουν τον κοσμο να πεσει κατω (σκηνικα gagarin)

βασικα εννοω επικινδυνα περα απο τον δραστη…δηλαδη για το υπολοιπο κοινο…πρεπει να εχει προσοχη μη φαει καμια μποτα στο κεφαλι συν του οτι πρεπει να κρατησει και τον surfer.

το crowd surfing η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως επικίνδυνο κυρίως για τους κάτω, π.χ. ήμουν κάγκελο και σκάγανε στο κεφάλι μου και οι securiταδες χέστηκαν …

η το χειρότερο οι μλκεσ στο gagarin που τους πετάνε πίσω εκεί μπορούν να χτυπήσουν άσκημα άτομα :?:?

P.S. πριν απαγορευτεί δια ροπάλου το crowd surfing θα ήθελα να κάνω κι εγώ μαι φορά να δω πως είναι :lol::lol:

Kαλα η Martens ειναι το χειροτερο, ποσος πληθυσμος να χει δεινοπαθησεις απο marten-ια στο κεφαλι:p

:lol::lol::lol:

Γαμαει το crowd surfing, αρκει να υποστηριζει και να βοηθα ο κοσμος, και το σεκιουριτι.

Στους offspring πχ περυσι ηταν πανηγυρι, αλλα νταξει, 2-3 μουκατσαν στον σβερκο, αλλα χαλαλι

Αυτα κανετε στα ημολαηβ?Crowd surfing,χουφτωματακια και φασωματα κι ετσι?