Μουσικά προγράμματα


Λοιπόν, θέλω να μάθω ποια είναι καλά software για επεξεργασία μουσικής ή ήχου…:-k
και επίσης, αν ξέρει κάποιος και αν μπορώ να τα κατεβάσω απο κάπου… (τσαμπέ φυσικά:p)

Λοιπόν το audacity είναι και δωρεάν και είναι αξιοπρεπές. http://audacity.sourceforge.net/ Από εκεί και περα ανάλογα με τις ανάγκες σου… Αν θες κάτι επαγγελματικό τότε δε σου κάνει μάλλον.Για το Cubase έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν το χω χρησιμοποιήσει. Και για τα sound forge και cool edit επίσης.

ΤΗΝΧ :smiley:

Μια που κολλάει αυτό που θέλω εδώ, ας μην ανοίγω καινούργια θέματα.

Ψάχνω ένα πρόγραμμα που θα μου καθαρίσει τα ‘‘κρατς - κρατς’’ απο κάποια κομμάτια. Συγκεκριμένα τα γράφω σαν wave απο τον υπολογιστή αλλά όσο χαμηλά και να βάλω την ένταση στο audio input αυτό πάλι σε κάποια σημεία τα εμφανίζει. #-o

Οποιος ξέρει να χειρίζεται καλά το Finale να μου πει πώς κάνουμε το πρώτο μέτρο να ξεκινάει με άρση???
Δηλαδή να μην είναι πλήρες…??

(έχω κάτι χρόνια να το δουλέψω το πρόγραμματάκι και τώρα νιώθω σαν να το κοιτάω για πρώτη φορά…):-s

Κι εγω το φιναλε εχω την εκδοση 2002 και 2005 και δεν εχω ακουστα καποιο αλλο προγραμμα.Τωρα γι αφτο με την αρση που λες νομιζω το βαζεις απο κει που λεει final settings μετα που επιλεγεις σε τι χρονο θα ειναι το κομματι εκει που εχει την επιλογη specify pickup measure.Βεβαια μπορει να λεω και μαλακιες γτ εχω κι εγω γυρω στην τετραετια να το χρησιμοποιησω το προγραμμα και δεν τα θυμαμαι.

αυτο το φιναλε που λετε ειναι καλο; αν υπαρχει λινκ για download μπορει καποιος σας να μου δωσει;

Είναι πρόγραμμα για να γράφεις παρτιτούρες μουσικής, και να τα εκτυπώσεις…
Υποστηρίζει κ midi files και νομίζω και mp3…
έχει και ωραίο τρόπο να βάζεις στίχους πάνω απο τις νότες… :smiley:

Thanks froso για τη βοήθεια… Θα το τσεκάρω…:wink:

Υπάρχουν πολλάααα. Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις.

εγω κατεβαζω το cubase που απο αυτα που ειδα στο youtube φαινετε καλο.

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με μουσικά προγράμματα, οπότε γράφω εδώ πια θεωρώ τα κορυφαία στο είδος τους και ειδικότερα για metal - rock παραγωγές:

DAW (το βασικό πρόγραμμα για μείξη και ηχογράφηση) : To sonar της cakewalk. Τώρα είναι στην 8η εκδοσή του και είναι υπερπλήρες από δυνατότητες. Έχει ξεπεράσει από την 5η κιόλας έκδοση το Cubase, με άπειρες δυνατότητες επεξεργασίας ήχου, φωνητικών, midi κ.τ.λ. περιέχει ενσωματωμένα κορυφαία synths και σαμπλερς και γενικότερα είναι ότι πιο ολοκληρωμενο πακέτο μουσικής που κυκλοφορέι για windows.

Εικονικά όργανα : Για Drums το ezdrummer (drumkit from hell) είναι κορυφαίο, με αψόγο ήχο και αρκετές δυνατότητες επεξεργασίας και μπόλικα έτοιμα grooves, εναλλακτικά υπάρχει και το BFD, αν και θέλει πιο πολύ ψάξιμο και παρέχει περισσότερες δυνατότητες και ήχους.
Για μπάσο το καλύτερο plug-in είναι το Broomstick Bass, με πολλές δυνατότητες ελέγχου παιξίματος μέσω midi, σχετικά άγνωστο αλλά τα σπάει.
Απο synths - samplers για λοιπά όργανα ξεχωρίζω τα dimension pro, kontakt, reason, zeta, rapture αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα.
Για ορχήστρικούς ήχους ξεχωρίζουν τα miroslav philharmonik και garritan personal orchestra που προσφέρουν πολλά για την τιμή τους, αν θέλετε περισσότερες δυνατότητες και ήχους υπάρχουν οι συλλόγες της eastwest η’ το kontakt 3.
Για music notation το sibelius 6, το οπόιο έχει και δυνατότητα rewire για να συνεργάζεται απευθείας με το DAW.

Κατεβαζω το Sonar x1 της Cakewalk…μπορω με αυτο να φτιαξω απτην αρχη κομματια μπιτακια-φαση ?

Λοιπόν για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ. Ξέρει κανένας κάποιο κόλπο για να κατεβάω τραγούδια από το myspace???

Έχω κατεβάσει το Free Music Zilla αλλά δε βρήκα καμιά άκρη!!