Torrents?Ελεος!

Ρε παιδια,για πειτε κανα καλο site για καινουργια metal albums!Στο pirate bay δεν εχει μερικα εξεζητημενα (λεμε τωρα…) και δεν ξερω κανεναν αλλον τροπο…

μεταξυ μας…με το shareazza δεν τα κατεβαζουμε??

willow

δοκιμασε το www.torrentspy.com εχει πολλα ωραια πραγματακια εκει! επισης τσεκαρε και το http://www.dimeadozen.org εχει μια τεραστια συλλογη με μουσικη καθως και bootlegs… εγω με αυτα τα 2 sites ειμαι ενταξει…

το shareaza ειναι ενας απο τους πολλους clients που υπαρχουν…προσοπικα εγω χρησιμοποιω το bitcomet που θεωρειται απο τους ποιο γνωστους…και αν θες τσεκαρε και τον ναζοραιο :smiley: Αzureus που ειναι εξισου καλος

http://www.kerrazy-torrents.net/

Isws to kalytero torrents sites gia metal music mono!!!

riskse mia matia ke edo:http://thepiratelounge.net/index.php?showtopic=10

ETSI
BUY AND DIE - gia na parafrasoume tous scanner.
STEEL ! breaking the law ktl …

eilikrina. paradeigma: den exw $$ tha katebasw ena disko. (exw bebaiws na pinw 6e kafedes kathe allh mera.)

an egw exw lx na syneurethw 2 mhnes (den isxyei alla leme)
i thelw apla gyniaka allou, poly apla, tsoup paw kai kanw th douleia mou …
dioti kanonika mporei kai na mhn paizei na th saghneusw.

ligo blakwdes paradeigma kai gia na mhn to balw me empsycho, yliko,
an m aresei i mazeratti sou alla den exw na thn parw, anti na parw ena fiat,
giati na mhn sthn klepsw re filaraki, DEN THN ODHGAS OLH THN WRA allwste…

An exeis AKSIOPREPEIA, akou afta pou exeis, i min akous sto katw katw ths grafhs,
den se anagkazei kanenas na ta katebaseis. kaneis den se EKSOUSIWDOTEI NA
KLEPSEIS THN DOULEIA TOU ALLOU. opote giati to kaneis. perimenw apopseis…

orea fash…

Είναι καθαρή κλεψιά. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

Ο καλλιτέχνης για να βγάλει το δίσκο έχει παρατήσει σχολές, δουλειές, σπίτια και πολλά άλλα για να τρέχει με ένα όργανο στο χέρι, μέχρι να πείσει κάποιον να του βγάλει δίσκο. Το να κατεβάσεις παράνομα το δίσκο του είναι σα να του λες είσαι καλός μεν, αλλά χέστηκα για την ως τώρα προσπάθεια σου. Τα παρατάει μετά και γίνεται αγρότης…

Θεωρώ απαράδεκτο δίσκους “εξεζητημένους” και που σου αρέσουν πολύ, να μη τους αγοράζεις γιατί τους έχεις “πειρατικούς”.

Η παραπάνω θεωρία μου ισχύει κυριώς για μικρής εμβέλειας συγκροτήματα (δηλαδή όχι U2,Greenday και ότι άλλο προωθεί το ΜTv…)

__Φίλε Karvou (και εσύ “Κάργια”), δίκαιο έχετε, αλλά έχει να κάνει και με το πως χρισημοποιείς αυτό το μέσον. Π.χ. ΕΓΩ, ακούω καλά λόγια για το “The Art Of Navigating By The Stars”, ενός άγνωστου έως τότε συγκροτήματος σ’ εμένα, των “Sieges Even”. Τι κάνω; Διαβάζω ένα καλό review που εμπιστεύομαι (απο το Rocking.gr φυσικά). Μου κινεί την ενδιαφέρον το όλον θέμα… Κατεβάζω τα 6 απο τα 9 τραγούδια. Ψάχνω (ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!) πολύ και για πολλές μέρες και αγοράζω τον εξαιρετικό αυτό δίσκο. So fucking simple.

__Στον αντίποδα, κατεβάζω το νέο album του Satriani (έχω αρκετούς δίσκους του -πάντα για γνήσια αντίτυπα μιλάμε και έχω πάει και στην συναυλία του). Δεν θα τον αγοράσω. Ακούω ακόμα το νέο του David Gilmour και το νέο του Kitaro -με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω αυτούς τους δίσκους. SO FUCKING SIMPLE.

Υ.Γ. υπάρχουν κι άλλες πολλές περιπτώσεις που πρώτα άκουσα κάποια τραγούδια και μετά ΟΝΤΩΣ αγόρασα όλο τον δίσκο… Στο θέμα μας λοιπόν, καμιά φορά (αν και έχω καλή ταχύτητα) κατεβάζω κάτι, αλλά δεν κατεβάζω συχνά πράγματα. Παν μέτρον…

oloi exoun samples omws, man, allo na akouseis pws paizei mia mpanta - na sou kinhsei to endiaferon ktl ktl kai allo na akouseis kati oloklhro. Ti to TOSO aparadekto eixe to satriani dhladh ?!!

dhaldh, an pas se ena estiatorio,
tha fas prwta olo to fai tzampa ? ki an den s aresei den tha plhrwseis ?
na mou peis se pio ginete na phgenw kai egw.

to kanane kai diskasika.
ferte mas pisw diskous pou den sas ikanopoihsan lllll kai ELLHNARES kyriws, opws kai arketoi ksenoi, to PARA#@$@#NE kai to kopsane auto to metro, milaw gia HMV palaia ktl ktl ktl …

faulos kyklos… mylos… allla…

πρωτον κ βασικο οι καλλιτεχνες δεν βγαζουνε λεφτα απο τους δισκους! δλδ ειναι πολυ λιγα σε σχεση με αυτα που βγαζουν με τα Live! τα παιρνουν οι εταιριες! θα μου πεις με αυτα πληρωνονται τοσοι ανθρωποι (ηχοληπτες κ ενα σωρο αλλοι) αλλα κ αυτοι μεροκαματα πινας περνουν…τεσπα

αν ρωτησεις ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ μουσικο θες να ακουει ολος ο κοσμος την μουσικη σου κ να σε ξερουν αλλα να μην πουλας πολλα cd κ να εχεις μια οικονομικη ζημια αλλα να μπορεις να ζεις αξιοπρεπος οπως ολοι οι ανθρωποι χωρις λιμουζινες κ σου ξου μου μανταλακια, θα πει ΝΑΙ!!!

εγω με το ιnternet εχω βρει παρα πολλα group απο τα οποια δεν μπορω να βρω δισκο τους με τπτ! επισης κ πολλες καινουριες κυκλοφοριες blues καλλιτεχνων επειδη ειναι εισαγωγη οι δισκοι κανουν 25euro! ναι κ δεν εχω 25 euro Για ενα cd κ ουτε τα δινω για καφεδες!

μετα στο net εχω βρει πολλα Live video απο τα αγαπημενα μου groups που δεν εχουν κυκλοφορισει ποτε! να τα κυκλοφορισουν κ θα παω να τα αγορασω!

karvou ενας πραγματικος μουσικος του φτανει να το ακους! κ ας μην του αγορασεις το cd του!
η μουσικη ειναι για να ακουγετε αλλο που καποιοι την κανανε εμποριο…

Πρώτον: Ό,τι είπα το πιστεύω για τα μικρής εμβέλειας συγκροτήματα που δεν πουλάνε κάτι εκατομμύρια δίσκους κάθε φορά και παλεύουν για να φτιάξουν το κοινό τους. Αν δε πουλήσουν δίσκους, πέρα από το ότι δε παίρνουν το νόμιμο ποσοστό (έχω κάθε καλή διάθεση να πιστέψω ότι είναι αμελητέο), δε θά τους προτιμήσει και κανείς για συναυλία ή θα πάρουν πολύ λίγα από κάθε συναυλία τους, γιατί κανείς δε θα πιστέψει ότι έχουν κοινό. Δηλαδή πάλι τους κάνεις ζημιά. Αν δε μπορεί να τη βγάλει οικονομικά και η ποιότητα της ζωής του είναι να παίζει για πενταροδεκάρες σε πανηγυράκια με 5 ευρώ εισητήριο, σε κάθε κουλή μεριά του κόσμου, τότε το πιο πιθανό είναι να τα παρατήσει και να πάψει να βγάζει δίσκους.

Δεύτερον: Δε θεωρώ κακό να ενημερώνεσαι για ένα δίσκο κατεβάζωντας κομμάτια του (ή και ολόκληρο). Έτσι και αλλώς, η αγορά δίκσου είναι μία “επένδυση” που πρέπει να κάνεις προσεκτικά για να μη κλαις μετά. Αυτό που δε μου αρέσει είναι να ακούς για ένα μήνα 5 φορές την ημέρα ένα δίσκο και να μην πας να τον αγοράσεις. Αυτό το θεωρώ και ηθικά άδικο…

Τέλος, στα μεγάλα συγκροτήματα που τους έχεις δώσει πολλά λεφτά για να τα “στηρίξεις”,πιστεύω ότι οι τιμές θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο χαμηλές και όχι τόσο ψηλές. Όπως όταν παίρνεις τα Windows και σκας τα κέρατα σου για να τα αποκτήσεις, είμαι της άποψης ότι πρεπει να έχεις και έκπτωση στη νέα έκδοση, έτσι και στα συγκροτήματα με μεγάλη καριέρα. Περίεργη ιδέα, αλλά αυτή είναι η άποψη μου (ακόμα εκνευρίζομαι όταν πάω σε συναυλία και τα CD που πουλάνε είναι πιο ακριβά από τη τιμή του στην αγορά. Αφού ρε φίλε εγώ στα σκάω, γιατί με περνάς για κορόιδο;)

Γιγαντιαία συζήτηση πάντως…

(@bluezlick: Από περιέργεια. Τους δίσκους που βρίκσεις 25ευρώ, έχεις ψάξει να τους αγοράσεις μέσω ιντερνετ? Δεν έχω άποψη γιατί δε το έχω ψάξει ακόμα, αλλά ίσως είναι πιο φθηνοί…)

ki omws - i kouramela peri emporiou den paei na pei oti tha mamhseis kai ton kallitexnh kai kapoious - pou

1-1,5 e i koph.
0,5, i metafora,
2 to kerdos sou - pou sou to rokanaei i etairia.
1-2 to pososto tou kallitexnh.
1 to promotion.

7e tyo dineis sto dianomea.
10 o dianomeas sto diskadiko. i kai 11.
kai to diskadiko… 15 i kai parapanw.

ta ellhnikoulia de diskadika - epeidh exoun balei trela FESIA ta kanoun pleon eisagwgh apo USA o nai !!! parte ta 20aria.

TO LEPON…

oxi mono - kobeis to budget tou kallitexnh - gia mellontikes kyklofories apo thn etairia.
an den paei kala, oxi mono tou trws ena poso to ligotero 3000 e - to opoio DEN sou to xrwstaei, alla kai an paei na kanei tour - tha rwthsoun posa poulas ? tha pei 300 cd sthn ellada…alla me katebasan 12000. tha tou poun ela stis 32 febrouariou… u know ?

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟS μουσικοw ? Αυτος δηλαδή που έχει σπουδάσει ? Μονο αυτόν θα μπορούσα να αποκαλέσω έτσι. Οχι φίλε. Ο Τατε, που για μένα είναι πραγματικός μουσικός, βγήκε και εκδήλωσε τη δυσαρέσκεια του. Δεν είναι τόοοοοσο δυσκολο να το καταλάβεις. Και αν ανατρέξεις στη σελίδα 1, δεν μου φαίνεται οτι η πλειοψηφία των ατόμων το κάνει για SAMPLING… το κάνει για BOYTING !

για τα μικρα συγκροτηματα εχεις απολυτο δικιο! κ θελω να πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο εμας προσπαθουμε να τα στιριξουμε!

οι δισκοι αυτοι βρισκονται φθηνοι μονο στην αμερικη! δεν μπορω να παραγγειλω απο net γιατι δεν εχω πιστωτικη κ ουτε θα παρω ποτε! μετα πολυ λιγα αμερικανικα μαγαζια στελνουν ευρωπη κ γενικα ελλαδα κ καποτε που καναμε μια παραγγελια με κατι φιλους οτι φραγκα γλιτωσαμε τα δωσαμε στον εκτελονισμο(νταξει γλιτωσαμε μερικα αλλα οχι πολλα)

δεν ξερω για την αθηνα αλλα εδω πριν ανοιξει το metropolis ειχε ξεφυγει το θεμα με τις τιμες… καποτε περναμε Cd me 3000δρχ κ εφτασε να δινουμε 15 κ 17 euro…
ηρθε μετα το metropolis με 6,90euro κ πεσανε οι τιμες κ ολοι βγαλανε προσφορες!

Να προσθέσω κάτι περί πραγματικού μουσικού.

Αν δε τον ένοιαζαν οι πωλήσεις, δε θα έβγαζε δίσκο και θα έκανε κάποια άλλη δουλειά για να ζει (βλέπε περίπτωση του ποιητή Καβάφη). Το δίσκο οι περισσότεροι (99,9%) τον βγάζουν μπας και πετύχουν και ακολουθήσουν την καριέρα που ακολούθησαν τα παιδικά ινδάλματα τους (με συναυλίες σε αρένες, βίλες, τρελλά πάρτυ, λιμουζίνες κλπ).

Όταν είναι άσημοι εύκολα δηλώνουν ότι δε θέλουν πολλά πράγματα παρά μόνο να ζουν αξιοπρεπώς. Όταν όμως τους δοθεί η ευκαιρία για χοντρή μπάζα, λίγοι επιλέγουν τη λιτή ζωή.

Ίσως είναι πεσιμιστική η άποψη μου (και υπερβολικό το ποσοστό), αλλά νομίζω ότι είναι όπως και στη ζωή. Το 99,9% όσων δεν έχουν τρελλά λεφτά, δηλώνουν ότι τους αρκεί μία λιτή και απλή ζωή. Τι γίνεται τότε? Ποιοι είναι αυτοί που ζουν υπερπολυτελώς; Σίγουρα όχι το υπόλοιπο 0,1% (δεν είναι δα και τόσο εύκολο). Είναι οι πιο “ικανοί-δυνατοί” από το προηγούμενο 99,9%, που ξεχώρισαν από τους υπόλοιπους και στο δίλημα “λεφτά Vs νεανικών απόψεων” επιλέγουν τα λεφτά.(Δυστυχώς πλέον, το ποσοστό στη ζωή δεν είναι 99,9% όπως στη μουσική, αλλά περίπου 50% :frowning: )

Έτσι και στη μουσική, ξεκινούν κάτι για το κέφι τους, αλλά βαθειά μέσα τους ελπίζουν να είναι φοβεροί+τρομεροί για να μείνουν στην ιστορία (ή έστω να βγάλουν φράγκα)…

πραγματικος μουσικος ειναι αυτοσ που αγαπαει την μουσικη θυσιαζει τα παντα για αυτη κ ιδικα το ΧΡΗΜΑ! ο πραγματικος μουσικος θελει να ακουγετε η μουσικη του σε ολες τις γωνιες του πλανητη κ να την ξερουν ολοι! δεν χρειαζετε να εισαι σπουδαγμενς για να εισαι μουσικος…

εσυ Karja γενικα μιλας για καινουρια group.
εγω τα περισοτερα group που ψαχνω κ ακουω ηταν το 70 που εχουν βγαλει εναν δυο δισκους το πολυ κ διαληθηκαν! πολλα απο αυτα δεν υπαρχουν σε cd! το ιντερνετ ομως τους εδωσε τη δυνατοτητα να ακουστουν κ ΤΩΡΑ να τους βρω εγω κ ολοι μας γενικα κ να τους θαυμασουμε για αυτο που κανανε τοτε…
πιστεψε οτι αμα ποτε τους δω απο κοντα κ τους πω οτι ξεσ εκεινος ο δισκος ειναι απιστευτος θα χαρουν οσο δεν παει!

κarvou δισκο βγαζουν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ μουσικοι για να μεινουν οι ιδεες τους οι σκεψεις τους, τα συναισθηματα εκεινης της περιοδου που γραψανε τα τραγουδια κ γενικα μια σειρα καταστασεων…ολοι θελουν να ειναι γνωστοι κ ιδικα οι μουσικοι!

κοίτα, αν αυτοί που κατεβάζεις είναι πεθαμένοι, κατέβαζε τους. Σίγουρα κανείς δε θα σου πει ότι εσύ… σκοτώνεις τη μουσική!!! :smiley:

πεθαμενοι δεν ξερω αν ειναι παντος ξεχασμενοι standar! :smiley: :smiley:

ti na sou pw. oi pithanothtes an einai ksexasmenos kai mikros na ton deis einai MIKRES.
at any rate, egw lew mia apopsh. An einai na paranomhseis - mh zhtas kai bohtheia dhmosiws, einai antideontologiko - u know. einai sa na bgw kai na pw, peite mou pws na kanw ena fono… i mia diarhksh … :stuck_out_tongue: LOL

u know i eleutheria mou/sou/tou stamataei ekei pou arxizei tou allounou …

ahem, o “pragmatikos mousikos” apla exei panta to saraki. panta grafei…
alla dhl an egw bgalw kati, pa na pei oti gia na me troo - prepei na to xarizw ?

e oxi - an to xarizw tha eimai altrouistis kai aksios thaumasmou. alla prepei na to thelw…

epipleon poly katakrinoun singlakia to ena - to allo - alla polla - exoun bgei kai exoun paei ta proceedings se charities … opote well - den ein kako… u know.

__Tίποτα βρε! Αν διαβάσεις και αυτό που έγραψα στο σχετικό θέμα του site, θα δεις πως λέω ότι μια χαρά είναι. ΟΜΩΣ, δε μου άρεσε τόσο ώστε να τον αγοράσω. Μάλιστα, τον πέρασα και στο φορητό mp3 player μου για να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία (να ακούσω ξανά τα κομμάτια σε άλλες στιγμές), αλλά όποτε πέφτει τραγούδι απ’ αυτό το δίσκο (έχω ~2000 τραγούδια και το “random play” ενεργοποιημένο), ξέρεις τι κάνω…; Πατάω “next”. Αυτό εμένα μου λέει πολλά. Μου λέει “μπα, δε το βλέπω να το αγοράζω, εδώ δε το ακούω”. Ενώ το προ-προηγούμενο, το “Strange Beautiful Music”, το είχα λιώσει το cd… Ε, αυτό δε μου έκανε “κλικ”.

__Ομως, είναι σημαντικό που μπόρεσα και άκουσα. Αλλωστε και οι καλλιτέχνες, αυτό θέλουν. Να ακούσεις και να αποφανθείς (στο ραδιόφωνο π.χ… γιατί, κι εκεί δε τα γράφαμε σε κασετες; ίσως η εξέλιξή του να είναι το internet). Αυτό που δε θέλουν, είναι να ακούσεις, να αποφανθείς, αλλά να κατάχεις και να συνεχίσεις ν’ ακούς υλικό για το οποίο δεν έχεις πληρώσει. ΛΟΓΙΚΟ. Αυτό νομίζω μέσες άκρες είπε και ο Karvou. Ομως, δεν είναι καλό που έχω τη δυνατότητα ν’ ακούσω π.χ. ότι ΟΛΟΣ ο δίσκος του James Bedlam (ή όπως λέγεται), είναι καλός και αξίζει (ή ότι δεν είναι καλός και δεν αξίζει), απ’ το να πληρώσω 20 ευρώ για ~12 τραγούδια απ’ τα οποία αξίζει μόνο το ένα και εγώ “να την έχω πατήσει” Να έχω πληρώσει 20 ευρώ για 1 τραγούδι, το “beautiful”; Νομίζω συμφωνείς.

Υ.Γ. όπως καταλαβαίνεις, ήταν λίγο άκυρο το παράδειγμά σου με το φαγητό. :lol: αλλά ήταν ωραίο! LOL!! :lol:

Υ.Γ.2 στα περισσότερα συμφωνώ με τους αγαπητούς Blues και Kar, αλλά και αρκετά με “την θάνατος είναι οι κάργιες”. Το “ζουμί” φαίνεται να είναι όμως στο τι κάνει ο κάθε ένας, αφού έχει κατεβάσει το τραγούδι… “That’s the Question”. 8)

mou thimizei ta disclaimers apo peiratikes BBS - nai eixame prolabei - sbhste to se 24 ores… YEAH SURE !..

blunt ? o typos me thn aderfistikh fwnh- eleos - oles oi gkomenes ton pswmotyrwnoun - tou dwsan kai brabeio antirikhs fwnhs - kai tous eipe oti ekseplagh - dioti thewrei oti den exei antrikh fwnh LOL

oh well - me pwlhseis pou den yperbainoun ta 100000-200000, se terasties mpantes pou eixan xtypisei kai platina htoi 1000000 mporoume aploustata na ypothesoume - oti polloi ta agorazoun kai den ta katebazoun.

ahem, an thes na tsekareis - pas sto site - i sto amazon kai kaneis ena preview - to hitakki tou blunt kai tou kathe blunt - parto kai se single pou leei o logos, ksereis posa DANCE / pop /whatever SINGLES EXW ? me 1,5e a pop, no big deal.