Toto

Διαφωτιστε με λιγο,επειδη δεν ειμαι σιγουρος.Οι Τοto,εκτος απο την κιθαρα και τα φωνητικα,δεν αποτελουνταν τα προηγουμενα χρονια,απο session μουσικους κατα κυριο λογο απο το χωρο της jazz?

Oποιος γνωριζει κατι σχετικο ας με πληροφορησει…

Oxi akrivws. O vasikos pyrhnas tou sygrothmatos einai o Steve Lukather-kithara+fwnhtika,David Paich-keyboards+fwnhtika kai Jeff Porcaro(theos)-Drums. Twra einai mia idiazousa periptwsh katholikou sygrothmatos me thn ennoia oti sxedon oloi symmetexoun sta fwnhtika. O Jeff apeviwse dystyxws kai apo kei kai pera exoun san session mousikous enan pou asxoleite me ta krousta(ektos drums),enan tragoudisth,fwnes gia backing vocals kai prosfata proselavan kai deytero keyboard-ista san session player. Pleon sta drums einai o megalos Simon Philips kai to thema einai oti oloi oi sessionades tous einai koryfaiou epipedou! Ayta gia tin wra! :smiley:

λοιπον ο εν ζωη πυρηνας των Toto , ειναι ο

David Paich -πληκτρα -φωνη α και β
Steve Lukather -κιθαρα -φωνη α και β
Mike Porcaro -Μπασο -φωνη β

oi 3 αυτοι ειναι ο σταθερος πυρηνας , των Τοτο , και αν ειναι απο την αρχικη τους
συνθεση

-σταθερο μελος ηταν ο μακαριτης Jeff Porcaro , στην θεση του τωρα ειναι ο Simon
Philips ,επισης σαν σταθερο μελος ,πλεον …

  • σταθερος συνεργατης των Toto ειναι ενας αλλος Porcaro , Steve , o οποιος
    εκτος απο πληκτρας , ειναι μαγος στο programming , εχει συμμετοχες ειτε συνθετικα
    ειτε αλλου σε ολες τις δουλειες των Τοτο ,αλλα δεν βγαινει ποτε περιοδειες κτλ .
    Σιγουρα ο ανθρωπος αυτος εχει βαλει ενα χερακι στον τελειο ηχο των Τοτο .

  • σαν σταθερος πληκτρας , εχει προσληφθει ο Greg Philliganes , βιρτουοζος και με
    session σε παρα πολλους Οι λογοι που χρειζοταν ενας β σταθερος πληκτρας
    ηταν , τα προσωπικα προβληματα του Paich ,καθως και οτι τα πληκτρα των Τοτο
    ειναι 'κολαση ’

  • παμε τωρα στους τραγουδιστες ,εδω εχουμε εναλλαγες καποιων τραγουδιστων ,
    και ο τωρινος (Κιmball) , ηταν και παλαιοτερα , ενω αν δεν κανω λαθος ειναι
    ο original τραγουδιστης του hold the line ,

  • στις τελευταιες περιοδειες , υπαρχει και β κιθαριστας, μου διαφευγει το ονομα του ,ο οποιος κανει και πολυ καλα φωνητικα , αλλα ειναι μονο για τις περιοδειες .

αυτο που λιγοι ξερουν , ειναι ο τι πολλα κλασσικα Τοτο κομματια , τα τραγουδησε
ο Paich , η ο lukather
στην ουσια δηλαδη οι Τοτο εχουν σταθερα μελη , και οι δεν ειναι session group ,
ειναι απο τα σταθεροτερα group σε συνθεση λαμβανομενου υποψιν των ετων
υπαρξης .

δεν πιστευω να φανηκε πιο ειναι το αγαπημενο μου group ?

aor

Πως φαινεται ο ενημερωμενος ανθρωπος.Thanks,ηταν μια απορια που ειχα παρα πολυ καιρο και κανεις δεν ηταν σε θεση να μου δωσει μια σαφη και εμπεριστατωμενη απαντηση.

Pragmati o Kimbal tragoudaei to Hold the Line. Kai oti exoun stathera melh einai sigouro alla stin synaylies tous panta tha deis merikes ekplixeis! “LIVE HITS AND MORE” ayto to DVD prepei na to exei kathe rockas pou sevetai ton eayto tou. F-O-V-E-R-O.