Touche amore - "Parting The Sea Between Brightness And Me" (2011)

O ορισμός της μπάντας που δε φλυαρεί και έχει βρει την χρυσή τομή στη μουσική της. Αυτό μόνο.

Ανοίγω θρεντ, γιατί ήδη έχουμε γράψει πολλά γι’ αυτούς στο screamo thread, οπότε καλό είναι να έχουν δικό τους topic.

Σίγα σιγά αρχίζω να ξεφεύγω από το πρόσφατο για μένα …dead beat (ντεμπούτο 2009) που είναι εξαιρετικό, κι επιτέλους να συνηθίζω τη νέα αυτή δισκάρα.

Τα όσα λέω για την φλυαρία ισχύουν και σε στιχουργικό επίπεδο. Οι τύποι έχουν στιχάρες. Ειλικρινείς, άμεσες όσο πρέπει, έμμεσες όσο πρέπει, και δε το γαμάνε όπως άλλες μπάντες του είδους. Θα επανέλθω.

μου αρέσει η τροπή που έχει πάρει η μουσική τους.
οι touche amore κάνουν τη διαφορά στη λεπτομέρεια. από τα 20 λεπτά που διαρκεί το άλμπουμ, δεν υπάρχει ούτε ένα δευτερόλεπτο που να είναι περιττό, που να μη βρίσκεται στη σωστή θέση. είναι τόσο γεμάτο, που ο χαρακτηρισμός mini lp είναι τέρμα περιοριστικός. ακρόαση με την ακρόαση θα σου σκάσει ένα διαφορετικό σημείο που δεν είχες προσέξει πριν. και είναι ένας δίσκος με τόσο πάθος, που τα βιώματα του καθενός θα καθορίσουν ποια είναι τα σημεία που θα σου σκάσουν. βλέπω για παράδειγμα ότι ο bolm λέει για το ‘crutch’ ότι:

“When I wrote this song I was listening to a lot of the National. It’s safe to say I went into writing it with Matt Berninger in mind.”

και πράγματι, αν το προσέξεις δεν είναι τόσο κουλό όσο ακούγεται. γι’ αυτό ίσως και να ξεχώρισα το κομμάτι από την πρώτη κιόλας ακρόαση.

οι touche amore είναι ένα χωνευτήρι του κόσμου εν έτει 2011, μουσικού και μη.
αυτός ο δίσκος έχει φτιαχτεί με τα κατάλληλα υλικά για να λατρεύεται…

Έλα βρε horror μην ασχολείσαι με αυτή τη μουσική αφού σε λίγο καιρό θα λες οτι δεν σε εκφράζουν, όπως έγραψες και για τους eyehategod (βαριέμαι να βρω το post τώρα)

βασικά πώς έγινε αυτό και ενώ ο horror έγραφε μόνο για σλαντζ, πλέον γράφει μόνο για indie/pitsforks, δε ξέρω.

τεσπα, το άκουσα κι εγώ το σιντί, δε με τρέλανε όπως τρέλανε εσάς, ίσως επειδή δεν διάβαζα/πρόσεχα στίχους.
θα δώσω ευκαιρίες αλλά

κανονίστε να τον τσαντίσετε και να ξαναρχίσει να γράφει για μπαζοσλάτζ ε! :lightsabre:

Tον εχω λιωσει αυτον τον δισκο την τελευταια βδομαδα,ειναι η 1η φετινη κυκλοφορια που ακουσα.Με αρεσε αρκετα μπορω να πω!Οι στοιχοι ειναι φανταστικοι,το μονο αρνητικο οτι σε καποια σημεια με κουρασαν τα φωνητικα του τυπου.Σαν μουσικη,μ’αρεσε αρκετα,δεν μπορω να πω καποιο τραγουδι αγαπημενο καθως ο δισκος ακουγεται καλυτερα μονοκοπανια,τα κομματια δενουν πολυ μεταξυ τους.

Αγαπημενοι στοιχοι οι εξης:
[B]I understand…That i’m fading
I understand…That I’m fading away!
I’d rather play dead than play catch up!
Cuz’ noone really seems,to care that much
I can’t keep having the same conversations
I look to the floor to keep concentration
[/B]

Και νωριτερα,“and for my final trick, i will make everyone who loves me, disappear. but i wont know how to bring them back.”

lol

βασικά αυτά τα indie/pitsforks ήταν πάντα η μουσική μου βάση, απλά έτυχε το αποκορύφωμα της περιόδου που ασχολήθηκα με το sludge να συμπέσει με την εγγραφή μου στο φόρουμ. δε λέω ότι δεν κράτησα πράγματα από αυτήν την εχμ… “φάση”, αλλά στην τελική υποθέτω ότι πάντα γυρνάς στη μουσική που άκουγες όταν ήσουν 14-15…

στα του δίσκου, έχω κολλήσει μαζί του. σε κάθε ακρόαση βρίσκω κάτι καινούριο, και αυτό με εξιτάρει. και θα ξαναπώ ότι έχει πολύ πάθος ρε γαμώτο… υπέροχος δίσκος, απλά.

Ο δίσκος εξακολουθεί να γαμάει. Δε θα τον έβαζα στα τοπ μου, μιας και μου φέρνει πολύ στον προηγούμενο δίσκο τους*, αλλά το επίπεδο παραμένει εξαιρετικό. Πάντως και το σπλιτάκι με dispute πιστεύω πως περιλαμβάνει 2 από τα καλύτερα κομμάτια της μπάντας…

*αυτό δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή όντως ισχύει, μιας και την μπάντα την πρωτάκουσα φέτος και δε την παίζω ακόμα στα χέρια

O προηγουμενος δισκος πως λεγεται?Σε διαρκεια ποσο ειναι περιπου?

Εντιτ,το βρηκα

[B]…to the beat of a dead horse[/B]

ίδια διάρκεια (σφηνάκι)

Nαι ειδα την συζητηση στο αντιστοιχο θρεντ.

Βασικα παιζει να ειναι και η πρωτη μπαντα αυτου του ειδους που ακουω ε.Βtw αυτες ειναι διαρκειες σφαλιαρα στα μουτρα των dream theater(:p).

¯(°_o)/¯

τα περισσοτερα ειπωθηκαν, ειναι καλη μπαντα, δεν κουραζουν, καλο το νεο τους, αν και θα ηθελα να υπαρχει περισσοτερη ποικιλια στα φωνητικα μαλλον:):!:

Μπήκε στην 16η θέση του Heatseekers Albums στο billboard

[B]Method Act[/B]

Don?t ask me why
Have you ever wondered why I always drive alone?
Same reasons why I never pick up my phone
I got these issues that you can?t subscribe
And I?m scared to talk to anyone for what they might prescribe

These days I just try to keep to myself
well aware I?ve lost touch with everyone else
I understand that I?m fading away
I?d rather play dead than play catch up
Because no one really cares all that much
I can?t keep having the same conversations
I look to the floor to keep concentration
focused hard on every single word
my nails are dug deep and my stomach hurts
I am selfish it seems, but I?m trying my best to breathe
hoping you don?t notice as I keep laughing

Kαλύτερο κομμάτι του δίσκου???

Δεν ξερω αν ειναι το καλυτερο αλλα σιγουρα το ααπημενο μου.Μαζι με το The Great Repetition.