Triptykon - Melana Chasmata

Triptykon’s second album, “Melana Chasmata” (rough translation: “black, deep depressions/valleys”) will be released on April 14 (Europe) and April 15 (North America), 2014, through Century Media Records/Prowling Death Records Ltd.
Those who have already heard “Melana Chasmata” have described it as “atmospheric, dark, diabolical, and dramatic”, “diverse, epic, and doomy, but on an entirely different level”, “a fierce boulder of abhorrence”, or “very heavy and yet very aesthetic at the same time”.

“Melana Chasmata” will feature the following nine songs, at a playing time of around 67 minutes:

  1. Tree Of Suffocating Souls
  2. Boleskine House
  3. Altar Of Deceit
  4. Breathing
  5. Aurorae
  6. Demon Pact
  7. In The Sleep Of Death
  8. Black Snow
  9. Waiting

Αντε και δεν μπορω να περιμενω λεμε!!!

Χωρις να το ακουσω λεω οτι θα ειναι απο τους δισκους της χρονιας.

Μακαρι ν’ακουσουμε κατι σαν το Monotheist σε πιο αρρωστη εκδοση!

Στάλθηκε από το C5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το περιμένω πως και πως! Το ντεμπούτο τους ήταν εξαιρετικό! :slight_smile:

2 νεα κομματια, breathing & boleskine house

https://soundcloud.com/centurymedia/triptykon-breathing?in=centurymedia/sets/triptykon-melana-chasmata

…η εισαγωγή στο Breathing σε βάζει με όμορφο τρόπο στο κλίμα, το Boleskine House πάντως μάρεσε περρισότερο:):!:

Ωραία και τα δύο. Αναμένουμε.

κρατιεμαι και δεν ακουω,περιμενω να βγει να το ακουσω σαν συνολο

Το Eparistera Daimones μου φάνηκε ωραίος δίσκος παρότι δεν τον άκουσα με προσοχή. Μάλλον όσο περιμένω αυτόν θα τον ξανακούσω όπως και το EP Shatter :slight_smile:

Νόστιμα τα πρώτα δείγματα. Περιμένουμε λοιπόν με έντονο ενδιαφέρον.

Σήμερα διέρρευσε κι αυτό. Γενικά ένας καλοφτιαγμένος δίσκος, αλλά όχι κάτι τόσο καινούργιο. Σαν μία συνέχεια του προηγούμενου. Κομμάτια που ξεχώρισα το Boleskine House (που είχε και λίγα γυναικεία φωνητικά, όπως και το τελευταίο), το κάπως πιο μελαγχολικό Aurorae, και το In The Sleep Of Death.

Τώρα ολοκλήρωσα πρώτη ακρόαση κι εγώ. Γενικα καλές εντυπώσεις μ άφησε, σίγουρα ένα σκαλί πάνω σαν σύνολο απ το προηγούμενο (οκ, δεν είχε το “goetia” :stuck_out_tongue: ). Πιο πολλά “χωσίδια” σ αρκετα σημεία και παραγωγάρα οπως πάντα,

…ξεκινώ κιεγώ τώρα την δεύτερη γεμάτη ακρόαση…το Melana Chasmata δεν έχει Goetia, αλλά και πάλι ξεκινά με γκολ απ’τα αποδυτήρια Tree Of Suffocating Souls…γαμάτη εισαγωγή και μετά χώσιμο…τα είδη ακουσμένα Boleskine House και Breathing μαζί με το εναρκτήριο και το υπέροχο 12’+ Black Snow, αυτά που έχω ξεχωρίσει…μια όμορφη φυσική συνέχεια του Eparistera Daimones για μένα :):!:

Album of the year.

Εμφανώς κατώτερο απο το προηγούμενο και γενικά η
χειρότερη δουλειά μετα το reunion (θεωρώ οτι Celtic frost=tryptikon) Το πρώτο μισό του άλμπουμ, μέχρι το breathing, ειναι αρκετά καλο αλλα το δεύτερο μισό ειναι βαρετό και δεινει την εντύπωση οτι ο Tom ξανάρχισε να βαριέται το metal .Πολλα “ατμοσφαιρικά” στοιχεία και γυναικεία φωνητικά και γενικά πιο soft απο τα προηγούμενα. Κρίμα διότι επιτέλους δεν εχουν τις κιθάρες τοσο χαμηλά κουρδισμενες.
Η μεγαλύτερη πλάκα ειναι η σύγκριση του φιναλε των 2 άλμπουμ των που πραγματικά συμπυκνώνει τις διάφορες των 2 άλμπουμ (the prolonging, waiting) .
Αυτα απο ενα φανατικοτατο. οπαδό της καριέρας του Tom warrior (ακούω μέχρι …cold lake και εχω ψύχωση με hell hammer/Celtic frost/tryptikon )

[B]TRIPTYKON - Aurorae (OFFICIAL VIDEO)[/B]

…σκοτεινό, βαρύ, υπέροχο…όπως όλο το Melana Chasmata:):!: